Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

White Power, czy raczej Catholic Power?

Wielu komentatorów, ale niestety bez artystycznego wyczucia i wyobraźni, usiłuje zinterpretować wymowę zaprezentowanego ostatnio plakatu na tegoroczny (2019 r.) Marsz Niepodległości.Przeważają schematyczne opinie oraz brak osobistej refleksji. Porównania do zaciśniętej pięści White Power, do ręki uzbrojonej w kastet. Najwięcej obaw wyrażają środowiska lewicowe. Na plakacie widzą zachętę do dotkliwego pobicia różańcem. Obawiają się, czy różaniec nie powybija im oczu i nie pokiereszuje twarzy.

Co jednak przedstawia plakat? otóż nie przedstawia zaciśniętej pięści, tylko uchwycenie w garść, złapanie czegoś i chęć zatrzymania tego sobie. Jest to zatem gest skierowany do wewnątrz, do własnej chęci posiadania, do własnego wnętrza, a nie na zewnątrz w celu bicia kogoś pięścią, czy różańcem (co za obsceniczna, lewacka, nie znająca modlitwy myśl - tfu!).

Jak rozpoznać pięść agresywną od chwytającej garści? to proste, po zawartości dłoni oraz ułożeniu różańca, który tę dłoń oplata. Jak łatwo i trafnie zauważyć, broń (kastet) układa się na ręku zupełnie inaczej.

Jednak pewne skojarzenia z bronią występują - i to również jest oczywiste, gdyż różaniec jest bronią duchową, czego nikt nie ukrywa i o czym wszyscy szatanowie i djabły doskonale wiedzą. Jest bronią obosieczną, gdyż broni i umacnia własne pozycje duchowe oraz mocno konfunduje i gorszy przeciwników Maryi oraz świętej wiary katolickiej. Jednak ciosy zadawane wrogom Chrystusa uderzają również w sferę duchową, a nie fizyczną, jak to sugerują w swojej chybionej narracji, przeciwnicy Marszu Niepodległości.

Nie zabrakło krytycznych głosów również po prawej stronie mówiących o niestosowności zaproponowanej grafiki, czy "nieładnych zabawach" twórców plakatu. Szczerze mówiąc nie rozmawiałem z Grafikiem i nawet nie wiem, czy na skutek tak rozległej krytyki plakat nie zostanie wycofany, jednak co Autor miał na myśli, a co rozumie Odbiorca, to dwie różne sprawy.

Zarzucany plakatowi rasizm, również jest trudny do obrony, ponieważ ręka nie jest biała, tylko różowawa, czyli w zamyśle naturalna. Czy powinna być brązowa, albo czarna? to dopiero byłaby enigmatyczna prowokacja.

W końcu podobieństwo kompozycji obu plakatów. Z pewnością można stwierdzić tutaj występowanie silnej inspiracji, lecz czy musi być to interpretowane na pewno w sposób negatywny? cała wymowa dzieła jest silnie katolicka, zatem przeciwna jest pierwiastkom rasistowskim. Czy nie słuszniej byłoby doszukiwać się tutaj Catholic Power, zamiast White Power?

A czym jest Catholic Power, jeśli nie siłą modlitwy, a zwłaszcza modlitwy różańcowej? Z pewnością plakat jest obrazem uderzającym odbiorcę. Jedyną niejasną kwestią są intencje Autora.

Jak zatem ocenić zaprezentowany plakat? Niewątpliwie siła oddziaływania artystycznego jest wysoka, zatem należy Autora pochwalić - w dzisiejszych zblazowanych czasach, to nie lada sztuka.

 

Kontrowersje.net/Piotr Wielgucki

 Opcje Artykułu

White Power, czy raczej Catholic Power? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń