Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Samael

Pytania i odpowiedzi

Kim jest demon Samael? Interesują mnie zwłaszcza wszelskie znaki, pieczęcie i przedstwienia w sztuce tego demona. Proszę o polecenie stron w sieci lub książek gdzie można znaleźć takie ilustracje. Dziękuję. Na pytanie nadesłane przez Czytelnika odpowiada Roman Zając - biblista i demonolog z KUL.

Imię "Samael" zrobiło ogromną karierę, choć nie występuje nigdzie w Biblii i pochodzi całkowicie z niebiblijnej tradycji żydowskiej. Etymologicznie nazwa wywodzi się z hebr. "sami" - ślepy, lub aram. "samu" - jad trucizna. Samael określany jest w tekstach rabinistycznych jako anioł ciemności, anioł jecira, oskarżyciel, anioł śmierci, anioł Rzymu lub Edomu. Najczęściej utożsamia się go bezposrednio z Szatanem, a niektórzy twierdzą, że "Samael" to pierwotne imię tego oskarżyciela ludzkości, zanim jego imieniem stało się słowo "Szatan". W tradycji żydowskiej Samael jest jednym z wielu aniołów pełniących funkcję Anioła Śmierci. Jego rola jest niejednoznaczna. Niektórzy rabini twierdzili, że to on był aniołem, który powstrzymał Abrahama przed złożeniem ofiary z Izaaka, oraz tym, który walczył z Jakubem w Penuel, i nazywali go również "surowoscią Boga". To on przeszedł przez Egipt jako jedna z dziewięciu plag (śmierć) zabijając pierworodnych.

Przed swym upadkiem miał on "nosić [wszystkich aniołów] jako odzienie, bowiem przewyższał wszystkich wiedzą i chwałą". Teksty apokryficzne nazywają go "wielkim wężem o dwunastu skrzydłach, który spadając z niebios, pociagnął za soba cały układ słoneczny". Po strąceniu przedstawia się go jako władcę upadłych aniołów, który miał pod postacia węża skusić Ewę, aby zjadła zakazany owoc, a następnie spłodził z nią Kaina.

Według legendy Samael został stracony na ziemię za popełniony grzech nieposłuszeństwa, gdyż odmówił złożenia hołdu Adamowi, twierdząc, że on - zrodzony ze Światłości, nie będzie kłaniał się istocie ulepionej z błota. W rabinistycznej tradycji żydowskiej Samael często ukazywany jest jako mąż Lilith (pierwszej żony Adama). To z ich związku miał się narodzić demon Asmodeusz, znany z Księgi Tobiasza. Oprócz Lilith, towarzyszkami Samaela są jeszcze trzy pozostałe żeńskie anioły nierzadu: Ejszet Zenunim, Agrat bat Machlat i Naama.

W żydowskich pismach gnostycznych Samael nazywany jest "ślepym bogiem" i identyfikowany najczęściej z demiurgiem Jaldabaotem twórcą materialnego świata. W przepowiedniach sybillińskich wzmiankowany jest jako jeden z Aniołów Sądu. Jest boskim oskarżycielem, często w parze z Michałem obrońcą. Wg niektórych poglądów występujacych w chasydyźmie, na końcu czasów Samael okaże skruchę i przemieni się w Anioła Świętości, a świat zła przestanie istnieć. Z imienia Samaela zniknie wtedy litera "m" , która symbolizuje śmierć (po hebr. śmierć to "mawet"). Samael otrzyma nowe imię Sa'el, które jest jednym z 72 Imion Boga.

Sugerowałoby to, ze Samael stanowi ciemną strona samego Boga, który stwarza zarówno dobro jak i zło (według Księgi Izajasza). W kabalistycznym dziele "Sitra Achra" czytamy :"Głowa Samaela to ciasny otwór, punkt przejścia między oboma światami, którędy żar Bożego Gniewu, wzburzony (...) przeciska się do Świata Dolnego, gdzie upostaciowuje się jako wszelkiego rodzaju zło, utrapienia i plagi spadające na człowieka. Zło tedy rodzi się na rubieży świata boskiego, tam, gdzie nieskończoność staje się skończonością(...). Jest to wierzchołek skłębionego, gęstego mroku, który się wszędzie rozpełzł (...) i wybucha gniew za gniewem, jeden po drugim, kładzie się na poprzednim i włada nim(...)".

Samaela próbowano również umiejscowić w kabalistym Drzewie Życia, jako zarządcę jednego z sefirotów. W kabale szósta gałąź Drzewa Życia to Gewurah - ("Potęga", "Siła"). Aniołem zarządzającym Gewurah jest właśnie Samael - Trucizna Boga, anioł groźny i bezlitosny dla przeciwników Pana. Atmosferyczne wyładowania, ziemski magnetyzm, szalejące pożary i grawitacja - wszystko to stanowi Gewurah - sefirot, którego symbolem jest wojownik w rozpędzonym rydwanie, bezwzględnie zamierzający unicestwić swych wrogów. Innym symbolem Gewurah jest Miecz, insygnium władzy, ale także symbol wymierzanej sprawiedliwości.

W literaturze pięknej Samael bardzo często ukazywany jest z rudymi włosami (dlatego Maja Lidia Kossakowska nazywa go "ryżym hultajem"). W powieści Tomasza Manna "Doktor Faustus" Szatan przedstawia się właśnie jako Samael. Warto przeczytać mini- powieść Juliana Stryjkowskiego "Sarna", gdzie autor interesująco nawiazuje do legend żydowskich o Samaelu. Polecam również goraco powieść Penelope Farmer "Ustami Ewy".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040926173232541

No trackback comments for this entry.
Samael | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Odnosnie tylko Lilith...
reguly śro, 30 maj 2007, 08:44:20
...zapraszam do poswieconego jej watku na tutejszym forum - http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=153556

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń