Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Warszawiacy wystawili pomnik ks. Ignacemu Skorupce

13 sierpnia w Warszawie odsłonięty został pomnik ks. Ignacego Skorupki - kapelana 236. Ochotniczego Pułku Legii Adademickiej, uczestnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Monument, dłuta znanego  polskiego rzeźbiarza - Andrzeja Renesa, stanął na skwerze przed katedrą warszawsko - praską.Ks. Skorupka wziął czynny udział w bitwie pod Ossowem, do której doszlo 14 sierpnia 1920 roku. Mówi się, że to on, swoją postawą, odmienił losy bitwy, dokonując - jak sie przyjęło sądzić - przełomu moralnego w polskich wojakach. "Spojrzałem na idącego obok mnie księdza Skorupkę. Szedł wyprostowany  a jego usta poruszały się lekko. Prawdopodobnie omawiał modlitwę, błagając Królową Polski o zwycięstwo... Za nami z okrzykiem 'hurra!' biegła kompania. Zdawało mi się, że ksiądz Skorupka potknął się o bruzdę i upadł na ziemię" - wspominał później jeden z oficerów 236 pułku. Kapelana trafiła jednak bolszewicka kula - oddał życie za Ojczyznę, mając zaledwie 27 lat. Pośmiernie odznaczony został przez Józefa Piłsudskiego krzyżem Virtuti Militari. Cialo złożono na Cmentarzu Powązkowskim.

Uroczystej Eucharystii towarzyszacej odsłonieciu pomnika przewodniczył prymas Polski, kard. Józef Glemp. Gospodarz uroczystości, bp. Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz warszawsko - praski a były ordynariusz wojskowy - podkreślił, że odsłoniecie pomnika to wypełnienie testamentu pokolenia II Rzeczypospolitej, a także życzenia Jana Pawła II. Papież podczas swej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1999, goszcząc w diecezji warszawsko-praskiej, apelował o upamiętnienie tego znamienitego kapelana, czego obowiązek złożył na diecezji. "Ksiądz major Ignacy Skorupka nie szedł na Moskwę, nie szedł walczyć przeciw Rosji i przeciw Rosjanom. szedł na przedmieścia Warszawy, aby bronić stolicy i Ojczyzny" - powiedział bp Głódź.

Podczas mszy homilię wygłosił ordynariusz płocki, bp Stanisław Wielgus. Dziś, po wielu latach, uczcić można było jednego z tych bohaterów, którzy wówczas - co szczególnie podkreślił biskup - walczyli nie tylko o losy Polski, ale też dusze całej Europy. odsłonięcie pomnika, jak uważa, jest potwierdzeniem odwiecznego przekonania, że prawda i dobro zawsze zwyciężą. "Przez pół wieku konsekwentnie zakłamywano prawdę o wojnie z bolszewikami z 1920 roku i o jej bohaterach. W niezliczonych pseudohistorycznych publikacjach, w całkowicie kontrolowanych mediach, w nauczaniu szkolnym, a także uniwersyteckim, opluwano ich bohatesrki, patriotyczny czyn, a w najlepszym wypadku zbywano go zupełnym milczeniem, skazując na całkowite zatarcie w społecznej i narodowej tożsamości" - powiedział płocki ordynariusz. Inaczej być nie mogło, skoro "niezwyciężona" Armia Czerwona została skutecznie odparta przez znacznie mniej liczne oddziały polskie. "Ksiądz Skorupka dobrze wiedział, gdzie jest miejsce polskiego kapelana, gdy toczy się śmiertelna walka o życie Ojczyzny - podkreślił bp Wielgus - Dobrze wiedział jak ważna jest jego obecność, jego kapłańska posługa i mobilizujące słowo dla broniących kraju żołnierzy. Był z nimi do końca - tak, jak wielu z nich, padł w boju. Zamiast broni trzymał w ręku krzyż - symbol zbawienia i miłości większej niż śmierć."

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski oraz prezydent stolicy - Lech Kaczyński. Przybyli także duchowni innych wyznań chrześcijańskich - Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Cerkwii prawosławnej.

4-metrowej wysokości spiżowy pomnik ufundowany został przez diecezję warszawsko - praską z okazji 85. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Autorem pomnika jest znany polski rzeźbiarz - Andrzej Renes, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.W jego dorobku artystycznym znajdują się warszawskie pomniki: Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu i Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Renes jest autorem wielu projektów nagród wręczanych corocznie, m.in.: Wiktora - nagroda dla osobowości telewizyjnych.Ważnym aspektem twórczości Andrzeja Renesa jest problematyka dzieci niepełnosprawnych. Wydał 4 książki edukacyjne dla dzieci niewidomych. Od 1987 pracuje w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Mielnicy nad Gopłem. W 1999 roku otrzymał przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050815134237834

No trackback comments for this entry.
Warszawiacy wystawili pomnik ks. Ignacemu Skorupce | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mieszkańcy Pragi wystawili pomnik ks. Ignacemu Skorupce
Crusader wto, 16 sie 2005, 18:58:51
i ja tam przez chwilkę byłem. A tak offtopikowo: JE bp Sławoj Leszek raz za razem wygłasza piękne przemówienie i ... nie tylko :) jestem bardzo dumny, że mam takiego Biskupa !!

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń