Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ojciec Dostatni nie ma racji ganiąc jezuitów za szopkę

Polemiki

Wypowiedź ojca Dostatniego o szopce jezuitów  jest nietaktowna. Raz że dotyka innej fraterni zakonnej, dwa że jest bardzo aprioryczna. Pole komunikacji społecznej Kościoła jest dyskusyjne z tej racji, że jest kompletnie niezagospodarowane. W przypadku in vitro problem zaprezentowania wiedzy Kościoła o człowieku jest szczególnie palący. Kogokolwiek pytam, to nie wie, czemu Kościół znowu czegoś zakazuje. Dlatego pomysł pobudzenia wiernych do myślenia o człowieku poczętym w kategoriach antropologii biblijnej i wydarzenia zbawczego, jakim jest narodzenie Światłości był celny.W bydgoskim Kościele stanęła szopka z napisem: "Chrystus przyszedł do nas w sposób naturalny, a nie przy pomocy fachowców". Obok stoi postać "Lekarza specjalisty od in vitro, od klonowania..." - donosi GW. Pomysł jezuitów skrytykował dominikanin, o. Tomasz Dostatni.

Porozumiewanie się poprzez media przez ludzi Kościoła jest co najmniej dziwne, ale nierzadkie za sprawą Gazety Wyborczej. Wypowiedź ojca Dostatniego mieści się w formacie potępienia, tak charakterystycznego dla medium A. Michnika.

Pomysł jezuitów jest tylko dyskusyjny i to nie w kierunku zakazu lecz doskonalenia i rozwijania medialnej i perswazyjnej inwencji Kościoła. Ojciec Dostatni przypisuje całą wiązkę – niedopowiedzianych, ale implikowanych własną wypowiedzią - złych, manichejskich intencji bydgoskiej parafii: wyręczali media, bo uważali, że zagłuszają one debatę o in vitro.

Procedura medialna w ciągu kilku ostatnich tygodni poważyła się na wycięcie istotnej wiedzy o in vitro jak zachęta Kościoła do inicjatyw zakazujących tę technikę, moralne wątpliwości biskupów, prawne i medyczne luki podważające sens in vitro.

Ojciec Tomasz nie dostrzega jednak gry mediów, które bardzo chętnie zawęziłyby dyskusję etyczną do własnego podwórka, nad którym mają absolutną kontrolę. Ma do tego prawo. Ale niech nie odbiera prawa do odmiennej opinii jezuitom z Bydgoszczy.

Synowie Ignacego Loyoli odkurzyli stare i wypróbowane środki oddziaływania Kościoła, pomimo, że wszyscy nacierają na spin-doktorów i pr–owców. Bardzo mi się to podoba.  Ten nieco archaiczny gest komunikacji rymuje się doskonale z teologiczną treścią o poczęciu i narodzeniu. Grób Pański i Stajenka Betlejemska zawsze wchodziły w dyskurs ze współczesnym człowiekiem. Pytanie, które wzbudziła stajenka – jak bardzo naturalne jest in vitro – poza uruchomieniem szyderczego antyklerykalizmu sprowokowało poważną refleksję, której nie należało prześmiewać.

Jezuicki proboszcz znalazł skuteczny sposób na dotarcie z informacją - głębszą niż warstwa publicystyczna - o stanowisku Kościoła do rzeszy swoich wiernych. To zezłościło redaktorów Wyborczej, tak jak całkiem niedawno próba ratowania poczętego dziecka z Lublina.

Nie podoba mi się oceniający i rozstrzygający ton wypowiedzi dominikanina, której najpoważniejsza racja bytu osadzona jest w znanej powszechnie i dobrze udokumentowanej (np. statystyczną częstotliwością występowania materiałów za i przeciw życiu) wrogości dziennika GW wobec nauczania Kościoła o godności ludzkiego poczęcia.  

Długo będziemy sobie łamać głowę nad tym jak Kościół ma docierać do człowieka owładniętego siecią zbędnych, niedopowiedzianych, przemilczanych, fałszywie zinterpretowanych informacji. Przedsięwzięcia wyraziste, przemawiające do wyobraźni współczesnego człowieka, komunikatywne najlepiej odpowiadają na zapotrzebowanie społeczne i korzystają z najważniejszych reguł wpływu społecznego, co nie jest bez znaczenia.

Jezuitom udało się. Niech ich pomysły duszpasterskie zawsze robią takie zamieszanie.

JL

PS. W duchu solidarności z jezuitami i nauczaniem Kościoła, jako znak sprzeciwu wobec presji GW Groby Pańskie mogłyby nawiązywać do in vitro jak bydgoska szopka


Tajemnica przyjścia Chrystusa ujawniona


Opcje Artykułu

Ojciec Dostatni nie ma racji ganiąc jezuitów za szopkę | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ojciec Dostatni nie ma racji ganiąc jezuitów za szopkę
miramax czw, 8 sty 2009, 10:49:14
Polemika znacznie bardziej stronnicza niż sam tekst. Jej autor "zniknął" najpoważniejszą część argumentacji na "nie" dla tej konkretnej szopki. Otóż w zacietrzewieniu (i co z tego że w słusznej sprawie) jezuici postanowili zaryzykować grę Cudem Wcielenia i zrobili to w mniej więcej podobny przykład jak Maksio w Seksmisji. Poczęcie Jezusa  "to akurat nie był najwłaściwszy przykład" w tej dyskusji - no chyba że jezuitów nie obowiązuje katolickie nauczanie o wiecznym dziewictwie NMP czy nawet przyjmowane przez całe niemal chrześcijaństwo przekonanie, że w momencie poczęcia i potem aż do porodu Maryja "nie znała męża".

Panie Jacku - przy całym szacunku, błagam niech Pan prowadzi prywatną wojenkę z GW w mądrzejszy sposób. Mam bowiem dziwne wrażenie że podobny tekst - gdyby ukazał się w innej gazecie - mógłby Panu posłużyć do dywagacji na temat tego jak w istocie szkodzą takie szopki pokazywaniu stanowiska Kosciola w sprawie in vitro. A "wezwanie" do podobnego potraktowania Grobów Pańskich... cóż, nie bedę komentować bo mi ktoś to zaraz ciachnie. Nie uważa Pan, że naszym rodakom w okresie największych świąt w świątyniach powinny być stawiane przed oczy raczej największe tajemnice wiary, których te święta dotyczą a nie aktualne idee fix hierarchów, które niekiedy (jak w tym przypadku) ocierają się o wypaczanie sensu tych tajemnic..

 
poetycko mówiąc, Jezus powstał powstał in vitro w Duchu Świętym
reguly czw, 8 sty 2009, 12:36:36

Dokladnie - http://wiadomosci.onet.pl/1889875,11,1,1,item.html

 

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń