Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą

Przykładem propagandy z ostatnich dni jest choćby relacjonowany przez jeden z najpotężniejszych serwisów informacyjnych spektakl teatralny z udziałem dzieci poczętych In Vitro. W materiale usłyszeć można wierszyki recytowane przez uśmiechnięte dzieci z rumianymi buźkami – o tym jak są wdzięczne rodzicom, o tym jak są biedne i prześladowane, o tym, że źli ludzie twierdzą, jakoby te dzieci „nie miały duszy”, o tym, że ich miłość do rodziców wszystko przetrwa.Tym, co utwierdza w przekonaniu o słuszności poglądów jest bezradność argumentacyjna oponentów, świadcząca o pewnej niewydolności intelektualnej głoszonych przez nich racji. Oznaką takiej bezradności jest stosowanie zabiegów propagandowych, nieczystych sztuczek w debacie i próba zdyskredytowania drugiej trony gdy brakuje już merytorycznych argumentów. Świetnym przykładem jest przewalająca się od kilku miesięcy przez media dyskusja o In Vitro. Okazuje się, że zwolennicy ideologii „prawa do dziecka” posuwają się do coraz bardziej wątpliwych moralnie zabiegów – wykorzystują dzieci do szerzenia swojej propagandy.

 

Jaka jest różnica pomiędzy debatą publiczną a propagandą? Debata polega na ścieraniu się argumentów – obie strony dyskursu przedstawiają swoje racje i poglądy, argumentują, podają fakty, wnioski i uzasadnienie swojego stanowiska. Odbiorcy – czyli np. widzowie lub czytelnicy, mając równy dostęp do obydwu stron, mogą poznać racje jednej i drugiej, by wreszcie, na podstawie zgromadzonej wiedzy, podjąć decyzję po czyjej stronie stanąć.

 

Czym jest zatem propaganda? Jest to pewien rodzaj presji na odbiorcę, którą wywiera strona mająca w ręku narzędzia perswazji – np. potężne media. Nie jest ona przekonywaniem opinii społecznej do argumentów i racji merytorycznych, ale próbą zaprogramowania umysłów, aby wyznawały jedynie słuszną prawdę – taką, która odpowiada interesom propagandzistów. Ci, którzy nie mają „siły argumentów” używają „argumentu siły” – w tym wypadku owa siła polega na możliwości wpływania na odbiorcę. Ponieważ propaganda nie ma argumentów, szuka innych sposobów aby zjednać zwolenników. Stosuje np. zasadę – „powtarzaj kłamstwo tak długo aż stanie się prawdą”. Ogólna charakterystyka strategii propagandzistowskiej polega więc na kilku elementach – po pierwsze wymyśleć pewne chodliwe, trafiające do odbiorcy i poruszające hasła i slogany, które będą powtarzane przez wszystkie „autorytety” (np. postacie medialne, aktorów, sportowców, tzw. Intelektualistów) do znudzenia. Po drugie – molestować odbiorców nachalnymi treściami i obrazami nacechowanymi emocjonalnie, żeby osobiście utożsamili się z przedstawicielami „obowiązującej linii”. Następnie zniszczyć przeciwnika – tzn. zaciemnić jego argumenty tak aby opinia publiczna nie miała okazji się nad nimi zastanowić (np. poprzez wyśmianie, sprowadzenie ich do absurdu, przedstawienie w karykaturalny sposób), wreszcie przypięcie łatki samym oponentom – że są zacofani, oszołomy, fanatycy, bezduszni, bez wrażliwości na problemy społeczne, zaślepieni itd…

 

Obserwując dyskusję nad In Vitro można odnieść wrażenie, że niestety z uczciwą debatą nie ma ona nic wspólnego. Przykładem z ostatnich dni jest choćby relacjonowany przez jeden z najpotężniejszych serwisów informacyjnych spektakl teatralny z udziałem dzieci poczętych In Vitro. W materiale usłyszeć można wierszyki recytowane przez uśmiechnięte dzieci z rumianymi buźkami – o tym jak są wdzięczne rodzicom, o tym jak są biedne i prześladowane, o tym, że źli ludzie twierdzą, jakoby te dzieci „nie miały duszy”, o tym, że ich miłość do rodziców wszystko przetrwa. Pojawia się wypowiedź ok. 8 - 9 letniej dziewczynki mówiącej: „ludzie mówią że jestem inna”. Zaraz potem głos oddaje się rodzicom – okazuje się, że jednym z nich jest znany reżyser. Zbulwersowany twierdzi, że katolicy nadają większą wartość embrionowi niż żywemu dziecku (to jedno z tych kłamstw, które powtarzane do znudzenia w końcu stają się powszechnie znaną prawdą). Aby wzmocnić przekaz i nadać mu wyraz konfrontacyjny, zaraz potem twarze „polityków przeciwnych In Vitro” (o dość niskiej popularności – dlaczego akurat ich pokazano?). Następnie obowiązkowo kilka sondaży opinii publicznej – potwierdzające olbrzymie poparcie społeczne. Wreszcie podsumowanie dziennikarza, które choć nie wprost, to nie pozostawia złudzeń kto ma rację.  Mamy więc wszystkie elementy charakteryzujące propagandę.

 

W przytoczonym materiale dziennikarskim właściwie nic nie jest prawdą – argumenty przeciwników są zupełnie wykrzywione i zaciemnione, wszystkie fakty i wypowiedzi preparowane są w ten sposób, aby powstało wrażenie, które pasuje do wizji świata prezentowanej przez jego twórców - mianowicie, że przeciwnicy In Vitro to nienawistni fanatycy religijni, którzy najchętniej spaliliby na stosie te dzieci i ich rodziców. Dotychczas większość debat i informacji na ten temat opierało się na tym, że pokazywano kobiety, które cierpią z powodu bezpłodności, zwierzające się publicznie, że „In Vitro jest ich jedyna szansą”, oraz zbulwersowane postawą katolików i Kościoła. Ten rodzaj manipulacji niektórzy nazywają „szantażowaniem cierpieniem”. Pojawiali się tez uśmiechnięci, szczęśliwi rodzice, trzymający na kolanach swoje pociechy poczęte w laboratorium. Wobec takich „argumentów” wszelkie tłumaczenie okazuje się daremne – odbiorca już wybrał, a właściwie utożsamił się z jedną stroną.

 

Jednak w powyższym przykładzie zwolennicy In Vitro idą o krok dalej – używają (celowo stosuję to słowo) dzieci. Jest oczywiste, że dzieci kochają rodziców, że im wierzą, że powiedzą wszystko co rodzice im każą. Jest też oczywiste, że dzieci nic nie rozumieją, że nie są w stanie pojąc o co właściwie chodzi dorosłym w ich sporach. Są zatem wciągane w ideologiczna wojnę swoich rodziców – wojnę, której nie rozumieją. Używanie dzieci w celu szerzenia propagandy to bardzo brzydki zabieg, stosowany m.in. przez propagandę totalitarnych reżimów – np. polskie dzieci wywiezione na Syberię śpiewały o tym, jak to wujek Stalin sypał im cukierkami. Oczywiście nie porównujemy tych dwóch spraw – ale metoda manipulacja jest tu bardzo podobna. Zaprzęganie dzieci do ideologicznych sporów jest wyjątkowo ohydną zbrodnią dokonaną przez samych rodziców (widać skoro raz potraktowali swoje dziecko instrumentalnie, zamawiając go i „wytwarzając” niemal jak towar w laboratorium, to kolejne takie posunięcia są kwestią czasu).

 

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że cała ta propaganda świadczy o zupełnym braku argumentów po stronie zwolenników In Vitro – tak rozpaczliwe i radykalne sposoby przeforsowania swoich poglądów utwierdzają zatem w przekonaniu, że prawda leży gdzie indziej.

 

Mateusz Włodarczyk

 Opcje Artykułu

Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą | 25 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
Jacek2 śro, 11 mar 2009, 04:02:02

Kilka Lat temu eksnaczelny Newsweeka wygadał się w przypływie szczerości albo rozgoryczenia, że decyzje redakcyjne o walorach programowych  konsultowane są fachowcami od wpływu społecznego. I w tym obszarze redakcje, przynajmniej ich ścisłe grono nie są niezależne. Na odcinku in vitro wyraźnie dostrzec można jedną rękę propagandzisty.

To o czym pisze Mateusz to typowa zagrywka PR, kiedy na polu ścisłych argumentów można polec. Wtedy robi się teatrzyki z dziećmi i odwołuje do uczuć odbiorcy – komunikat centralny zastępuje peryferyjnym. Potem nagina się sondaże przez odpowiedni zestaw pytań i tak ogłupiałe społeczeństwo zmienia postawy.

Zastanawiam się czy ten pan od technik wpływu społecznego to z nadania szefów koncernów medialnych. W komunistycznych gazetkach też zawsze był taki jeden od propagandy w redakcjach.

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
opok śro, 11 mar 2009, 08:38:06

Wyjątkowo mało obiektywny artykuł, a puenta poniżej poziomu:

"Pocieszające w tym wszystkim jest to, że cała ta propaganda świadczy o zupełnym braku argumentów po stronie zwolenników In Vitro – tak rozpaczliwe i radykalne sposoby przeforsowania swoich poglądów utwierdzają zatem w przekonaniu, że prawda leży gdzie indziej."

Ten koncert był próbą pokazania, że nie mówimy tylko o plemnikach, jajeczkach i ciążach, ale o żywych ludziach. Koncert nie był zamiast, tylko obok innych działań - obok dyskusji, sympozjów, rozpraw naukowych. Niestety, jesli nie chce się po przeciwnej stronie dyskusji widzieć ludzi, to sie widzi co się chce. A juz porównywanie ludzi mających problemy z zajściem w ciążę do Stalina jest poniżej krytyki i daleko od chrześcijańskiej miłości.

Artykuł jest erystyczną ewolucją z którą nawet nie ma jak dyskutować, bo opiera się na zafałszowaniu rzeczywistości i nie dość, że wybiórczym to jeszcze zniekształconym przedstawieniu faktów.

Dla mnie in vitro nie jest leczeniem, jestem przeciwny wielu elementom tej metody, ale takie podejście jak przedstawione w artykule wywołuje u mnie niesmak - szczególnie jeśli opinie takie i w taki sposób ferują osoby religijne.

---
Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
olinka śro, 11 mar 2009, 09:49:20

Zastanawiam się, jak bym się czuła wiedząc, że o moim narodzeniu zadecydował tego typu zabieg. Teraz uważam, że nie byłabym wdzięczna moim rodzicom. Jednak, czy to myślenie nie zmieniłoby się, gdyby to było faktem?

---
Make a good thing better.
Mój Bóg i moje wszystko.

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
medieval_man śro, 11 mar 2009, 10:20:50

a mnie się najbardziej podoba obrazek "Róże dla Stalina" Vladimirskiego.

www.dziennik.pl/files/archive/00155/FR_Roses_for_Stalin_155192a.jpg

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
reguly śro, 11 mar 2009, 12:36:55

Gadamy sobie o tym troche np. tutaj:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=159383

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
kazema śro, 11 mar 2009, 14:20:18

Artkuł bardzo tendencyjny.

Miałam wcześniej wątpliowości co do metody in-vitro gdyż uważałam, że niektórzy nie są obarzani potomstwem, bo ktoś powinien zaopiekować się dziećmi porzuconymi. Nadal mam wątpliwości co do sztucznych metod zapładniania, nie mniej jednak nie uważam, że te dzieci nie mają duszy. I nie wiem dlaczego Pan Mateusz poddaje wątpliwości radość rodziców z posiadania dzieci i radość samych dzieci z faktu,że znależli się na tym świecie. Wszystko co się dziś dzieje daje po prostu dużo do myślenia. Może dzieje się to co się dzieje, po to, abyśmy jednak rozgraniczyli zwykłą cielesność od spraw duchowych.

 

---
'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

 
Występ dzieci z In Vitro - czyli między dyskusją a propagandą
JMG pią, 13 mar 2009, 16:45:29
Te dzieci nalezy zabic, jako narodzone wbrew woli bozej!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń