Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Hoser krytykuje ustawę PO. Gowin: "nie obchodzi mnie nauka Kościoła"

Abp Hoser uważa, że istnieje zagrożenie, iż ustawa przygotowana przez Gowina nie będzie efektywna w dziedzinie ochrony życia, gdyż jest "połowiczna". Jarosław Gowin zasłania się przywiązaniem do wartości życia, żeby tylko nie dopuścić do zakazu in vitro. Wybrany katolickimi głosami poseł twierdzi: Nie obchodzi mnie, czy moja ustawa dotycząca in vitro, jest zgodna z nauczaniem Kościoła. KAI nie odnotowała różnicy zdań między Gowinem a ks. abp.- Polska jest krajem wolnym wyznaniowo, dlatego prawo nie może być stanowione wyłącznie w oparciu o nauczanie Kościoła. Ja chcę uratować jak najwięcej istnień ludzkich, z tego będę rozliczany - oświadczył Jarosław Gowin (PO), podczas debaty w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Gowin zaznaczał jednak, że jego projekt ustawy bioetycznej jest kompromisem w 80% zgodnym z doktryną katolicką, ponieważ wprowadza mechanizmy umożliwiające prawną ochronę ludzkich embrionów.

- Katoliccy krytycy tego projektu kierują się zasadą wszystko, albo nic. Bardzo szanuję ludzi, którzy opowiadają się przeciwko całkowitemu zakazowi in vitro, ale w praktyce oponując przeciwko temu kompromisowemu rozwiązaniu otwierają drogę dla nihilizmu. - Przekonujcie państwo do takiej postawy, ale dopóki nie przekonacie polityków, dopóki nie będzie demokratycznej większości, która wprowadzi takie regulacje, proszę, pozwólcie mi działać - mówił Gowin.

Pytany, czy w związku z nieoficjalnymi zapowiedziami posłów PO, że projekt jego ustawy nie zostanie złożony w Sejmie w imieniu klubu Platformy, jest gotowy złożyć go sam, Gowinodparł, że "o tym dowiedzą się pierwsi moi koledzy". - Nie ukrywam, że zaczynam się trochę niecierpliwić tą sytuacją, chciałbym, żeby jakieś decyzje klubu w tej sprawie już zapadły - dodał.

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP, abp Henryk Hoser, podkreślał podczas debaty, że nauczanie Kościoła w sprawie in vitro oparte jest przede wszystkim na przykazaniu "nie zabijaj", które ma charakter nierelatywny. Jak mówił, nie można określić, w którym momencie embrion staje się człowiekiem, a w jakim nim nie jest. - Człowiek nie ma władzy nad swoim istnieniem, są nieprzekraczalne granice ingerencji w naturę ludzką - powiedział hierarcha.

Abp Hoser ocenił, że istnieje zagrożenie, iż ustawa przygotowana przez Gowina nie będzie efektywna w dziedzinie ochrony życia, gdyż jest "połowiczna".

Z kolei przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) - który przygotował projekt ustawy zakładający całkowity zakaz in vitro - mówił, że "nikt z PO ani z PiS nie daje zielonego światła" w tej sprawie. Zaznaczył, że w związku z tym jeszcze nie wie, kiedy złoży swoją ustawę w Sejmie.

Wymiana zdań nt. in vitro nastąpiła na panelu zorganizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną.

 Opcje Artykułu

Kard. Hoser krytykuje ustawę PO. Gowin: "nie obchodzi mnie nauka Kościoła" | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kard. Hoser krytykuje ustawę PO. Gowin: "nie obchodzi mnie nauka Kościoła"
kacerz_Marek śro, 1 kwi 2009, 12:55:30

'Wybrany katolickimi głosami poseł twierdzi: Nie obchodzi mnie, czy moja ustawa dotycząca in vitro, jest zgodna z nauczaniem Kościoła.'

Może się polski Kościół Katolicki obudzi wreszcie i pojmie, że te głosy (jak i tłumy w kościołach) wcale nie są katolickie...

---
Flp 4:4
 
Kard. Hoser krytykuje ustawę PO. Gowin: "nie obchodzi mnie nauka Kościoła"
medieval_man śro, 1 kwi 2009, 13:18:17

Ale o co chodzi? Czy Gowin naprawdę powiedział: "Nie obchodzi mnie nauka Kościoła"? Gowin ma racje twierdząc, że zadaniem posła, nawet katolickiego nie jest forsowanie rozwiązań wyznaniowych. Oczywiście, byloby miło gdybyśmy do Konstytucji wpisali Dekalog i Kodeks Prawa kanoncznego... ;-) 

Posel katolik powinien w pierszym rzędzie proponować rozwiązania najbardziej zblizone do ewangelicznych, a gdy te nie są możliwe do zastosowania, może proponowac rozwiązania i głosowac na takie rozwiązania, ktore przybliżają, a nie oddalają do rozwiązań wynikających z nauczania Kościoła, nawet jeśli nie są z nimi w 100% zgodne (oczywiście z zastrzeżeniem, że wynikiem takich propozycji jest większe dobro, niż to mozliwe do uzyskania na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa)

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń