Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy Kościół traci wpływ na obsadę bohaterów narodowych?

Było jasne, że odpowiedzialność za pochówek zmarłego tragicznie prezydenta bierze na siebie ks. kard. Dziwisz. Jednak organizowany już Panteon Narodowy w Kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie może znaleźć się pod jurysdykcją osób niezwiązanych z chrześcijaństwem.Powstała Fundacja będzie miała decydujący głos – poprzez demokratyczne głosowanie – kto zostanie zaliczony w poczet zasłużonych. Taka konstrukcja decyzyjna została zaaprobowana jeszcze przez byłego metropolitę krakowskiego, kard. Macharskiego. Przewodniczący kapituły, prof. Ziejka "przypomniał" o tym ordynariuszowi krakowskiemu.

- Panteon jeszcze nie istnieje. Jego powołaniem zajmuje się specjalna fundacja, a miejsce w tym panteonie zajmą zasłużeni, którym to miejsce przyzna Kapituła wyłoniona przez tę fundację - powiedział mediom rzecznik archidiecezji, ks. Nęcek.

W kościele świętych Piotra i Pawła środowiska krakowskie planują utworzenie Panteonu Narodowego. Pierwsza część Panteonu powstałaby z połączonych krypt pod głównym ołtarzem i prezbiterium. Mogłaby zostać otwarta 27 września 2012 roku, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ, spoczywającego w jednej z krypt.

Część druga mogłaby zostać zbudowana w miejscu wirydarza, tj. na terenie między kościołem a murem granicznym z Plantami. W przyszłości możliwe jest również połączenie pozostałych niezagospodarowanych krypt (w sumie jest ich pod kościołem około 20) i włączenie ich do Panteonu. Początkowo planowano, że Panteon Narodowy zostanie utworzony poprzez rozbudowę krypty zasłużonych w kościele oo. paulinów na Skałce, jednak paulini wycofali się z tej inicjatywy.

Interwencja b. rektora UJ profesora Franciszka Ziejki sprawiła, że trumna z ciałem szefa IPN Janusza Kurtyki nie spocznie w tworzonym Panteonie. Pierwotnie taka była decyzja krakowskiej Kurii - podały media. Sam profesor Ziejka oświadczył, że do niczego nie namawiał kardynała Stanisława Dziwisza. Tymczasem okazuje się, że ws. pochówku Kurtyki nie było w ogóle żadnych decyzji Kurii. - W związku z tym nie było też ich odwołania ze strony kard. Dziwisza - podkreśla ks. Nęcek.

Sprawa dotyczy kontrowersji wokół miejsca pochówku szefa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Kurtyka po piątkowych uroczystościach pogrzebowych miał spocząć w jednej z krypt kościoła świętych Piotra i Pawła. Jednak w środę IPN poinformował, że plany zostały zmienione i prezes Instytutu zostanie pochowany w alei zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Prof. Ziejka powiedział, że jego udział w tej sprawie polegał na przypomnieniu władzom kościelnym zasad pochówku w budowanym w kościele Piotra i Pawła, Panteonie Narodowym. - Każda decyzja o pochówku w powstającym Panteonie będzie podejmowana przez jego kapitułę, złożoną z dziewięciu osób: prezydenta Polski, marszałków sejmu i senatu, metropolitę krakowskiego, przewodniczącego Episkopatu, prezydenta Krakowa, prezesa PAU, rektora UJ oraz przewodniczącego rady Fundacji. W tym przypadku nikt nie zapytał Kapituły o zdanie - tłumaczył.

 

wp.pl/Franciszkańska3Opcje Artykułu

Czy Kościół traci wpływ na obsadę bohaterów narodowych? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń