Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 12 obietnica Jezusa
 |  Wersja do druku
matejanka
 wrzesień 06 2006 13:33   
Forum

Status: offline

Oddawanie czci jakimkolwiek przedmiotom, obrazom czy rzeźbom, jest bałwochwalstwem i jest jawnym lekceważeniem Objawionego Słowa Boga, który już w Pierwszym Przykazaniu wytyczył ludzkości duchową drogę oddawania Mu czci, zabraniając czynienia jakieljkolwiek podobizny rzeczy świętych. Wielokrotnie znajduje to potwierdzenie w Biblii, chociażby w cytowanym przez Medieval Mana fragmencie z Księgi Powtórzonego Prawa, przewija się przez całą Biblię, znajdując ukoronowanie w wypowiedzi Jezusa do Samarytanki przy studni, że prawdziwi czciciele będą czcili Boga w "Duchu i Prawdzie"!!! To że chrześcijanie od wieków lekceważą te zalecenia nie znosi tej Prawdy, lecz tylko dowodzi, że chrześcijaństwo zeszło z drogi wytyczonej Pismem Świętym. serdecznie pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 06 2006 14:06   
Forum

Status: offline

zrobiłem szypki test w pracy - spytałem 5-ciu katolików - czy KK czci obrazy i figurki i czy się do nich modlicie czy nie???
WSZYSCY odpowiedzieli, że tak!

No bo tak jest. Kazdy katolik uklęknie i pomodli się do obrazu. Ale nie odwracaj kota ogonem i zadaj pytanie szczegółowe, a nie ogólnikowe: "JAK SIĘ MODLICIE?" Zobaczymy co powiedzą, zobaczymy czy modlą się do obrazu jako do rzeczy samej w sobie, czy do postaci, która on przedstawia.

całun nie został oficjalnie uznany

przez kogo? chyba przez protestantów. nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "oficjalnie uznany". JP II jasno wypowiadal sie o calunie. Dla katolikow jest to obraz Jezusa Chrystusa. Oj wiele faktów na to wskazuje. Co do całunu jest więcej zgodności niż niezgodności, nawet w naukowym, historycznym aspekcie.

- to nie są obrazy( figury) Święte (mie mają MOCY)
- nie należy się do nich modlić, a najlepiej przed nimi też nie klękać bo jest to chyba forma oddawania czci należna tylko Bogu
pozdrawiam

1.Co to znaczy ze nie mają mocy? Same w sobie nie mają mocy, to twór ludzki, jasne jak słońce. Kości Elizeusza jako przedmiot też nie mają mocy same w sobie. Jednak jeden wpadł do jego grobu dotykając jego kości i ożył. Przecież nie powiemy, że same kości go ożywiły.Dokładnie wiadomo o co chodzi.
Obrazy są święte, bo przedstawiają Świętych Pańskich. W czym problem?

2.Nikt nie modli sie do obrazu samego w sobie. Ile mozna to tłumaczyć?!
Jozue nie klęknął ale upadl przed arką i czci cherubom na pewno nie oddał tylko Bogu. Tak jak inni, którzy okazywali jej cześć.

Bóg sam nakazał sporządzać różne rzeczy, które są święte, np.

I znów powiedział Pan do Mojżesza: «Weź sobie wonności: żywicę pachnącą, muszelki9 i galbanum9 pachnące, i czyste kadzidło, niech będą w równej ilości. 35 Mieszając je uczynisz z tego kadzidło wonne - zrobione tak, jak się robi wonności - posolone10, czyste, święte. 36 Zetrzesz na proszek jego części i położysz przed Świadectwem w Namiocie Spotkania, gdzie Ja będę spotykał się z tobą, i będzie to dla was rzecz bardzo święta. 37 Kadzidła w ten sposób przygotowanego nie będziecie robić dla siebie, gdyż poświęcone jest ono dla Pana.

Wtedy weźmiesz olej namaszczenia i namaścisz przybytek i wszystko, co w nim jest; poświęcisz go i wszystkie jego sprzęty, i będzie święty. 10 I namaścisz ołtarz całopalenia ze wszystkimi jego przyborami, i poświęcisz go, i będzie bardzo święty. 11 Namaścisz również kadź i podstawę jej i poświęcisz ją.

Sporo tego w Pismie jest. No ale zaraz, najpierw Bog mowi o zakazie sporzadzania sobie podobizn czegokolwiek i oddawania im czci, a potem nakazuje sporzadzic rozne cudeńka, które na dodatek są święte. Paranoja? Nie. Bóg zakazuje sporządzania sobie czegokolwiek i oddawania im czci jak poganskim bożkom, ktora to praktyka była wówczas bardzo rozpowszechniona, nic co mogło by przedstawiać jakieś inne bożki - dlatego Bog dodaje ..."bo Ja jestem Bogiem zazdrosnym". Dlatego też zakaz ten wiąże się z "Nie będziesz mieć innych bogów obok mnie". Ale jak widać z Pisma, Bóg nie zakazuje sporządzania sobie czegokolwiek co wiąże się z Jego własną Osobą, a wrecz nakazywał je sporządzać. W dodatku były one ŚWIĘTYMI! Co to oznaczało dla Żydów, tłumaczyć chyba nie trzeba.
W tym tkwi sedno sprawy.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty