Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 po co Ci bierzmowanie ...
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 kwiecień 01 2005 12:20   
Forum

Status: offline

Pomyślałem sobie jeszcze taką rzecz. Jeśli okreśelnie się bycia Bożym sekretarzem uważasz za przejaw pychy to jakże nadętą i pyszną była niejaka siostra Faustyna (ponoć "święta", a w rzeczywistości najparwdopodobniej nie żadna wizjonerka, ale najzwyklejsza schizofreniczka - tak na podstawie opisów jej osobowości i wypowiadzi twierdzą biegli lekarze)), która sama o sobie mówiła, że jest "sekretarką Bożego Miłosierdzia".

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 kwiecień 01 2005 13:59   
Forum

Quote by Marcin W: Pomyślałem sobie jeszcze taką rzecz. Jeśli okreśelnie się bycia Bożym sekretarzem uważasz za przejaw pychy to jakże nadętą i pyszną była niejaka siostra Faustyna (ponoć "święta", a w rzeczywistości najparwdopodobniej nie żadna wizjonerka, ale najzwyklejsza schizofreniczka - tak na podstawie opisów jej osobowości i wypowiadzi twierdzą biegli lekarze)), która sama o sobie mówiła, że jest "sekretarką Bożego Miłosierdzia".

A czy choroba przekreśla świętość? Czy Bóg nie powołuje ludzi słabych i chorych by byli Jego świadkami? Czy nie mógł powołać takiej osoby by coś przekazać człowiekowi? Czy schizofrenia odbiera człowiekowi godność w oczach Boga i Jego wyznawców? Bóg nie patrzy po ludzku, choroby, starość itp nie dyskwalifikują człowieka w jego oczach - czyżbyś o tym nie wiedział?

To jest jedna strona tej sprawy. Druga jest taka, że jako katolik mam prawo nie wierzyć w żadne prywatne objawienia, nie interesowac się nimi itd - i z tego prawa korzystam. Na szczęście w KK jest miejsce i dla mistyków, i dla sceptyków.

Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 kwiecień 01 2005 14:10   
Forum

Quote by Marcin W: Bo przecież żeden człowiek przecież nie jest godzien tego, żeby Bóg przez niego przemawiał, żeby czuł Boże prowadzenie, nieprawdaż? Żaden człowiek tego nie jest godzien. Czasem tylko otrzymuje taką łąskę - jedni częściej, inni rzadziej, a jeszcze inni wogóle...

To prawda. Tyle że nikt nie może mieć pewności, że jego poruszenia duchowe pochodzą od Boga. Pokora objawia się własnie w tym braku pewności.

Żaden biskup nie może powiedzieć, że przemawia przez niego Duch Św., ale może to uczynić Sobór, czyli zgromadzenie biskupów, wspólnie rozeznających wolę Boga w różnych szczegółowych kwestiach. Biskupi rozeznali, że takie prawo przysługuje też papieżowi, i ja ufam że słusznie, bo nie mam środków żeby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć. Papieże jednak z tej możliwości zbyt często nie korzystają. Słyszałem (czy ktoś kompetentny może potwierdzić albo zaprzeczyć), że przez cały czas obowiązywania dogmatu o nieomylności papieże wypowiedzieli się ex cathedra, czyli w trybie przez ten dogmat przewidzianym, zaledwie dwa razy.

Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 01 2005 23:49   
Forum

Quote by mateno:
Quote by Marcin W: Pomyślałem sobie jeszcze taką rzecz. Jeśli okreśelnie się bycia Bożym sekretarzem uważasz za przejaw pychy to jakże nadętą i pyszną była niejaka siostra Faustyna (ponoć "święta", a w rzeczywistości najparwdopodobniej nie żadna wizjonerka, ale najzwyklejsza schizofreniczka - tak na podstawie opisów jej osobowości i wypowiadzi twierdzą biegli lekarze)), która sama o sobie mówiła, że jest "sekretarką Bożego Miłosierdzia".

A czy choroba przekreśla świętość? Czy Bóg nie powołuje ludzi słabych i chorych by byli Jego świadkami? Czy nie mógł powołać takiej osoby by coś przekazać człowiekowi? Czy schizofrenia odbiera człowiekowi godność w oczach Boga i Jego wyznawców? Bóg nie patrzy po ludzku, choroby, starość itp nie dyskwalifikują człowieka w jego oczach - czyżbyś o tym nie wiedział?

To jest jedna strona tej sprawy. Druga jest taka, że jako katolik mam prawo nie wierzyć w żadne prywatne objawienia, nie interesowac się nimi itd - i z tego prawa korzystam. Na szczęście w KK jest miejsce i dla mistyków, i dla sceptyków.

Mateusz

Rzecz w tym, że lekarze twierdzą, ża rzekome objawienia mogły być efektem choroby.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 01 2005 23:59   
Forum

Quote by mateno:To prawda. Tyle że nikt nie może mieć pewności, że jego poruszenia duchowe pochodzą od Boga. Pokora objawia się własnie w tym braku pewności.

Iwszem, można mieć taką pewność i nie jest to przejawem pychy. To się po prostu wie - tak samo, jak wie się skąd pada deszcz. Nie da się tego opisać w pełni - to tylko przyrównanie, ale to się wie. To jest niesamowite uczucie. Kto tego nie doznał, kto nie doznał czegoś tak intymnego z Bogiem, temu żadne objaśnienie tego nie jest w stanie przybliżyć. Miałem kiedyś sytuację, że pewna Amerykanka wiedziała, że za mnie trzeba się modlić - po takim spotkaniu dla wielu, wielu ludzi... Kto jej to powiedział?

Quote by mateno:
Żaden biskup nie może powiedzieć, że przemawia przez niego Duch Św., ale może to uczynić Sobór, czyli zgromadzenie biskupów, wspólnie rozeznających wolę Boga w różnych szczegółowych kwestiach. Biskupi rozeznali, że takie prawo przysługuje też papieżowi

Bzdura! Żaden biskup ani nawet papież nie jest godny tego, by przemawiał przez niego Bóg. Biskup czy kardynał jest tylko człowiekiem, papież tak samo, a sobór to jest zbiorowisko setek takich "człowieków" - nic więcej! Bóg może przez nich przemówić, ale tak samo może to uczynić przez każdego innego człowieka. Ja czuję się bardzo poruszony, ale to nie znaczy że ja jestem kimś szczególnym. Jestem grzesznikiem. Bóg ma ze mną wiele problemów... Następnym razem może to Ciebie wybierze, zebyś komuś z serca powiedział "Jezus cię kocha!" Sekretarzem Boga powinien tak naprawdę być absolutnie każdy chrześcijanin. Powiem inaczej - każdy wierzący powinien być gotowy stać się sekretarzem Boga, narzędziem w Jego rękach...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Massena
 kwiecień 02 2005 23:41   

Mam bardzo ważne pytanie, czy można zostac bierzmowanym w swojej katedrze, niekoniecznie w parafii. Do swojej parafii jestem niestety zrażony, nie podobały mi się spotkania przygotowujące do bierzmowania, polegające jedynie na prowadzeniu zeszytu (uczestniczyłem w kilku ale dalem spokój)z informacjami na temat poszczególnych "zagadnień". Teraz chcialbym byc bierzmowany poza swoją parafią, ponieważ nie chciałbym by ten sakrament został "odwalony", stał się po prostu czymś co jest konieczne do konkordatowego śluby. Czy jest możliwe bierzmowanie w katedrze

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 03 2005 02:15   
Forum

Drogi Masseno! Myślę że tak, ale z tym zapytaniem chyba musisz się zwrócić do kurii swojej diecezji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty