Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jako na ziemi tako i w niebie?
 |  Wersja do druku
Jolanta
 styczeń 14 2005 14:07   
Forum

Status: offline

Pewnie,Michale,gadaniem Cię nie przekonam, bo zrobili to już inni, nieszczęśliwi ludzie, piszący książki o złym Bogu, złych księżach i złych chrześcijanach.
Powiedzieli Ci, że nie masz duszy. I co? Przynieśli Ci prawdę, szczęście, spokój? Uwierzyłeś, bo duszy nie widać.
Dystansu trochę, człowieku! Ty już nawet nie umiesz pisać własnymi słowami. Nie obraź się, ale naprawdę powinienneś pisać raczej od siebie, to świadczyłoby, że myślisz samodzielnie.
Zdejm ciemne okulary, zobacz ile jest piękna i dobra wokoło.Tylko nie mów, że nie widzisz, to niemożliwe.
Naprawdę myślisz, że jesteśmy tylko zwierzętami? W takim razie Twój system ludzki, który preferujesz to nic innego jak system zwierzęcy. Bez Boga możemy być tylko małpeczkami.
Czy ten piękny świat (mam na myśli naturę) mógł powstać z chaosu czy z przypadku? A w nim człowiek, taka małpa, która wymyśliła chociażby komputer, która kocha, poświęca się?
Nie, nie wierzę, to zbyt niedorzeczne.

Ps. Już same tytuły tych Twoich książek przyprawiają o dreszcze. Wybacz, ale nie skuszę się.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 14:11   
Forum

Quote by o.Michał Ap: Trzeba by chyba być ślepym lub kłamcą, aby nie uznać, że porządek społeczny, że „moralność" to coś, co zmienia się i musi zmieniać ciągle; coś, co przechodzi ciągłą ewolucję, a Bóg się nie zmienia. Dzisiejszy bunt jest jutrzejszym prawem; dzisiejsze bluźnierstwo jutrzejszym dogmatem czy komunałem. W imię porządku społecznego palono na stosie ludzi, których dziś wysyła się jako media na kongresy metapsychiczne. Mordowano się w imię tego samego Boga o wierzenia, które zgodnie dziś żyją obok siebie. Jednym z najpospolitszych sposobów, używanym od niepamiętnych czasów, jest wmówienie w publiczność, że nie to jest niemoralne, co niemoralne stosunki stwarza, ale że niemoralny jest ten, który je ujawnia i wskazuje. A drugi sposób to utożsamienie sprawy duchownych ze sprawą Boga, a kleru z religią.

w powyższym cytacie o.michał (lub autor książki z której pochodzi ten fragment) ma rację, świat jest względny. jest względny aż do bólu, dowiódł tego przzecież einstein-względny jest nawet upływ czasu. w całym zamieszaniu względnego świata, jest chyba tylko jedna rzecz, forma bezwzględna. jest to życie w ogólności, a życie człowieka w szczególności. a dlaczego tak? to proste: nie można być trochę w ciąży lub ledwo-żywym... dążę do tego, że z bezwzględnego faktu istnienia życia, wypływa fakt istnienia jednej, uniwersalnej i bezwzględnej zasady: czynienia dobra w celu utrzymania życia istoty ludzkiej (nie tylko w sensie podtrzymywania funkcji życiowych), i przeżycia go tak aby aby nie czynić krzywdy ani sobie ani innemu-z szacunku dla właśnie tego bezwględnego procesu jakim jest istnienie ...
życie jest stałą, niezmienną, bezwzględną wartością-dbanie o to życie jest bezwzględną,niezmienną i stałą zasadą moralną.
a do tego nie potrzebujecie kościoła, jego funkcjonariuszy i (szczęśliwie odwołanych ) pielgrzymek JPII do kraju.
czyńcie dobro i pamiętajcie, że Królewstwo Boże jest wokół was, a zwłaszcza wewnątrz was-jesteśmy światynią Boga i nie możemy jej zburzyć.

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 14:42   
Forum

Quote by o.Michał Ap: Dobra, co to było, co zjadł Adam, a czego nie powinien był zjeść? To nie było zwykłe jabłko - to był owoc z Drzewa Wiadomości Dobrego i Złego. Podtekst? "Jak będziesz chciał być za mądry, to ci tak w*piiiii*ę, że się nie pozbierasz" - mówi Pan. (Przepraszam - to cytat) Bóg jest najmądrzejszy i nie życzy sobie żadnej konkurencji. Czyż nie jest to wobec tego religia w najwyższym stopniu antyintelektualistyczna?

hmmm, wniosek z konsumpcji owocu z Drzewa wygląda na prawidłowy, ale chyba nie do końca. problem bowiem tkwi w określeniu poziomu wiedzy czy też złożoności, lub władzy Boga jaki chcielibyśmy osiągnąć. otóż wyobrażenie Boga jako wszechmogącego osobnika z księgą w ręku,i planem w tej księdze jest moim zdaniem całkowicie błędny. błędne, bo człowiek stworzony na taki obraz i podobieństwo mógłby osiągnąć to, co reprezentuje taki wizerunek.
Bóg jest inny. wiecie jaki? Bóg jest pierwotną zasadą, prawem, regułą, pierwszą i jedyną ideą, alfą i omegą. jest tym co sprawia, że dwa plus dwa jest cztery, jest tym co sprawia, że istnieją zasady matematyki, zasady fizyki i fizyki kwantowej. nie chodzi tu oczywiście o udowodnieni twierdzenia, że 2+2=4 - tego uczą w szkole. chodzi o to, że dzięki Niemu istnieje wogóle możliwośc przeprowadzenia takiego dowodu, że istnieją zasady, sterujące łączeniem się cząstek, ugięciem przestrzeni i milionami wszystki poznanych i niepoznanych jeszcze procesów tego świata.
człowiek nie może wymyślić i ustalić reguły, bo sam podlega pierwotnej regule według której sam został stworzony, i według której funkcjonuje nasz wszechświat. dlatego też nie możemy równać się i niezrównamy się z Bogiem...
czy Bóg chciał powiedzieć, że jak będziemy zbyt mądrzy to nam w#####li? myślę, że nie o to Mu chodziło. może chciał nas chronić, uważał, że natłok informacji może zniszczyć tak słabą istotę jaką jest człowiek? wyobrażacie sobie, że słyszycie wszystko, widzicie wszystko i znacie wszystkie myśli od początku stworzenia? a przecież mózg ma ograniczoną pojemnośc...

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 14 2005 17:36   
Forum

Quote by o.Michał Ap: No może na początek wystarczy - jak to poczytacie to zaczniemy dyskusję już na poważnie, bo na razie wobec niezawinionej "niewiedzy" - "kąsacie" intelektualnie i merytorycznie zbyt płytko. Ślepej wierze źle z oczu patrzy.
Serdecznie pozdrawiam.

A ile nam pan daje czasu? Wliczając w to tak proste ziemskie (LUDZKIE) zajęcia jak wychowanie syna, znajdywanie po roztrzepanym mężu zgubionych ważnych przedmiotów i zwykłe prozaiczne zarabianie na chleb?

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 14 2005 18:14   
Forum

No "zagięły się" na mnie te dziewczyny - ale chwała Wam za to - myślałem że już jestem fool - a tymczasem ciągle czytam i czytam, i czytam... Jola-nta nie chce wiedzy - niech tkwi przy brewiarzu i "Drodze do Nieba" - skoro już same tytuły ją przerażają. Natomiast autorzy nie? No jest problem - czy można tym samym mózgiem myśleć i wierzyć?
Natomiast Mart-usia - chciała by ale... No to zacznij od dyscyplinowania współmałżonka (nie dawaj mu ważnych przedmniotów, niech gubi błahostki skoro musi coś gubić) w międzyczasie syn ci urośnie zaś kątem czy w przerwie pomiędzy... z pewnością coś poczytasz. No a na chleb musimy wszyscy zarabiać - i tak na dobrą sprawę przez WAS! Że też Adamowi się baby zachciało!
Przepraszam... dobrze, że mu się zachciało. To jedyne co na tym świecie ten Wasz Bóg zrobił dobrze - że stworzył kobietę!

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 14 2005 18:23   
Forum

Quote by o.Michał Ap: Natomiast Mart-usia - chciała by ale... No to zacznij od dyscyplinowania współmałżonka (nie dawaj mu ważnych przedmiotów, niech gubi błahostki skoro musi coś gubić) w międzyczasie syn ci urośnie zaś kątem czy w przerwie pomiędzy... z pewnością coś poczytasz. No a na chleb musimy wszyscy zarabiać - i tak na dobrą sprawę przez WAS! Że też Adamowi się baby zachciało!
Przepraszam... dobrze, że mu się zachciało. To jedyne co na tym świecie ten Wasz Bóg zrobił dobrze - że stworzył kobietę!

A dziękuję, dziękuję... Nieomieszkam. Tylko, że sama sobie będę dobierać lektury.

A swoją drogą..., chciałeś poligamii? To ją masz.
pozdrowienia

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 19:05   
Forum

konkrety piszcie, a nie jakieś przekomarzanie się zbędne!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 14 2005 20:50   
Forum

za o.Michał Ap:
No jest problem - czy można tym samym mózgiem myśleć i wierzyć?

Przyznam, że jest to czasami trudne.Jezus przewidział nasze rozterki,bo rzekł:
"Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."
Ja wierzę, że czynił cuda, chodził po wodzie,uzdrawiał słowem, rozmnażał chleb, choć to wbrew prawom fizyki i logice.
Otwórz Michale swe serce, nie rozum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 21:16   
Forum

no wkońcu zgadzam się z jolką augustową

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 21:25   
Forum

Quote by o.Michał Ap:

hahaha świetnie!! jak ja kocham kobiety! tę ich złożoność, zmienność, nieokreśloność! to przepiękne istoty, stworzone przez Niego, ku naszej pociesze i utrapieniu !! Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego!
jak łaskawy musi byc Pan, dając nam takie towarzyszki!!
chwalcie Pana i prostujcie ścieżki Jego!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 14 2005 22:27   
Forum

Strk! Sam napisałeś "konkrety piszcie", więc co to za pochwała bab w tak poważnym temacie?!
Napisałeś:

a przecież mózg ma ograniczoną pojemnośc...

Przyznaj, że chciało Ci się dodać; szczególnie kobiecy mózg, co?
No to w jednym się zgadzamy:
Boga i Jego zamysłów nie da się ogarnąć rozumem, nie ma co łamać sobie głowy. Czytasz to Michale?

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 22:37   
Forum

Quote by Jolaaugust: Strk! Sam napisałeś "konkrety piszcie", więc co to za pochwała bab w tak poważnym temacie?!
Napisałeś:
a przecież mózg ma ograniczoną pojemnośc...

Przyznaj, że chciało Ci się dodać; szczególnie kobiecy mózg, co?
Boga i Jego zamysłów nie da się ogarnąć rozumem, nie ma co łamać sobie głowy. Czytasz to Michale?

ej dziewczyno, co z toba? ja tu peany na cześć waszą pieję, a ty jak zwykle spisek węszysz we wszystkim! jakbym chciał napisać o ograniczonej pojemności mózgu kobiety to, uwierz mi, napewno napisałbym!
zawsze jesteś taka anty jeśli chodzi o mężczyzn?

===

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 14 2005 22:47   
Forum

Boga i Jego zamysłów nie da się ogarnąć rozumem, nie ma co łamać sobie głowy. Czytasz to Michale

Czytam , czytam...
Tylko tak sobie akurat pomyślałem - z raju wygnano przecież jedynie Adama i Ewę. A jak stamtąd wydostały się na wolność lwy, orły, małpy, pchły itd. A kto i kiedy przesadził te rajskie jabłonie?
Religie są też jakoś skąpe w udzielaniu odpowiedzi na pytanie, które uwielbiam: co, u diabła, robił Pan Bóg przed stworzeniem świata? Ale to już nie mój problem dzięki bogu jestem ateistą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 22:55   
Forum

Quote by o.Michał Ap:

Czytam , czytam...
Tylko tak sobie akurat pomyślałem - z raju wygnano przecież jedynie Adama i Ewę. A jak stamtąd wydostały się na wolność lwy, orły, małpy, pchły itd. A kto i kiedy przesadził te rajskie jabłonie?
Religie są też jakoś skąpe w udzielaniu odpowiedzi na pytanie, które uwielbiam: co, u diabła, robił Pan Bóg przed stworzeniem świata? Ale to już nie mój problem dzięki bogu jestem ateistą.

to proste. adam i ewa wychodząc nie zamknęli bram raju i bydlątka wydostały się na wolność. a co do jabłoni to też wszystko jest jasne. przecież drzew w lesie (w zasadzie) nikt nie sadzi, a jednak rosną nowe.... wiatr ziarenka przenosi

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 14 2005 23:26   
Forum

[QUOTE za: O.Michał Ap]
Czytam , czytam...
[/QUOTE]
Jestem pewna, że dowiesz się wszystkiego w swoim czasie. Wydaje mi się, że Twój mózg chodzi na zbyt wysokich obrotach. Daj mu odpocząć.
Ty masz kochać, a nie rozumieć.
Jeśli przeczytałeś całą Biblię, to musiałeś zauważyć, że jest tam też dużo o miłości i dobroci Boga. Nie powinieneś tego ignorować.
Co do grzechów kościoła,duchowieństwa, to wszyscy o nich wiemy. Tak zawsze było i będzie. Ale zwalanie za to winy na Boga albo rzucanie wszystkich do jednego worka to już chyba zbytnie uproszczenie, nie uważasz?
Jasne, że pytań jest wiele. Myślisz, że ja ich nie mam?
Najbardziej nie pojmuję Jego Krzyża. Czy nie było innego sposobu na zbawienie człowieka?
Nie obrażaj się na Boga za to, że wielu rzeczy Ci nie powiedział. Nie przeceniaj wartości mózgu, bo oprócz niego człowiek posiada serce i duszę. I czasem tak jest, że to, czego mózg nie chce pojąć, pojmie serce.
Nie oglądaj się na tych, co przynoszą zgorszenie, choć powinni świecić przykładem. Bóg i tak zawsze będzie święty.
Ci, co szukają prawdy, to prędzej czy później spotkają Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 14 2005 23:38   
Forum

ostatnia wypowiedź joli augustynowicz zdecydowanie odbiega od wcześniejszych. mam na myśli to, że ewoluuje w stronę nieco bardziej zdroworozsądkowego pojmowania świata i wiary, w stronę bardziej chrześcijańsko-realistyczną niż katolicko-dogmatową. a to mnie cieszy, bo jak widać głoszenie Dobrej Nowiny przynosi efekty
pzdr jolka! a tyle się izrael i michał namęczyli.. i proszę! stało się!
p.s. wypełnij swój profil, miło wiedziec z kim się polemizuje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 15 2005 07:56   
Forum

Quote by o.Michał Ap: No to w jednym się zgadzamy:
Boga i Jego zamysłów nie da się ogarnąć rozumem, nie ma co łamać sobie głowy. Czytasz to Michale

Czytam , czytam...

Panie Michale!
Jeśli znajdzie pan chwilę wolnego czasu i oczywiście ochotę, polecam panu "Mitologię słowiańską" Czesława Białczyńskiego. To "co się tam wyprawia" z czasem i przestrzenią jest wprost niesamiowite! To jakby wziąć podstawowe kategorie, którymi często myślimy (bycie-niebycie, kierunki, pory roku, płeć etc.) i przyglądać się im w odmienny nieco baśniowy sposób... Proszę tylko posłuchać:

"Pierw Nic Nie Było. Była zatem Pierw Nica; Pierwnica-Niebyta, zwana też Niebyłą albo Niebułą. Co było przed ową Niebułą-Pierwnicą, tego nikt nie wie. Może tylko sam Bóg Bogów, Najwyższy Stwóra, a może i on tego nie wie."

Bóg jeden wie co to jest ta Pierw Nica.

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 15 2005 10:58   
Forum

[QUOTE za strk:]
ostatnia wypowiedź joli augustynowicz zdecydowanie odbiega od wcześniejszych. mam na myśli to, że ewoluuje w stronę nieco bardziej zdroworozsądkowego pojmowania świata i wiary, w stronę bardziej chrześcijańsko-realistyczną niż katolicko-dogmatową. a to mnie cieszy, bo jak widać głoszenie Dobrej Nowiny przynosi efekty
[/QUOTE]
Zaraz, zaraz, ja niczego nie odwołuję, co napisałam we wcześniejszych postach. Właściwie to samo pisałam, tylko innymi słowami.
No i nie jestem ani augustowa, ani augustynowicz. Zgaduj dalej.

[QUOTE za o.Michał Ap]:
dzięki bogu jestem ateistą.[/QUOTE]
Ateista też stworzenie Boże.

Co do wypełnienia profilu, to nieco tajemniczości nigdy nie zaszkodzi, szczególnie kobiecie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 15 2005 11:09   
Forum

skoro napisałaś innymi słowami, to już jakiś postęp. a co do augusta to pewnie urodzona w sierpniu jesteś.
jesli zaś mówimy o twoim profilu, to nie myl tajemniczości z anonimowością

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 15 2005 16:36   
Forum Moderator
Moderator

strk - dzięki za docenienie.

Ja tylko proszę, byście nie wrzucali sobie nawzajem i nie unosili się - dyskutować można spokojnie.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 15 2005 17:51   
Forum

Panie Michale!
Jeśli znajdzie pan chwilę wolnego czasu i oczywiście ochotę, polecam panu "Mitologię słowiańską" Czesława Białczyńskiego. To "co się tam wyprawia" z czasem i przestrzenią jest wprost niesamiowite! To jakby wziąć podstawowe kategorie, którymi często myślimy (bycie-niebycie, kierunki, pory roku, płeć etc.) i przyglądać się im w odmienny nieco baśniowy sposób... Proszę tylko posłuchać:
-----------------------------------------------------
Już naprzewracalem tych kartek w mitologii greckiej, rzymskiej, słowiańskiej, skandynawskiej i bóg wie jeszcze jakiej - we wszystkich istnieje pojęcie bogotwórcy (albo mono albo poligamicznie)i we wszystkich powstaje coś z niczego. Doszliśmy na szczęście do epoki takiego używania rozumu że jeżeli jest on nieskażony jakimiś dewiacjami to nie może traktować żadnej transcendencji poważnie. Co najwyżej może tolerować takie baśnie w literaturze pięknej bardziej lub mniej pięknej. Przejawem takiego "skażenia" są właśnie święte księgi wszystkich bez wyjątku religii i wyznań, na bazie których kasta wybranych uzurpatorów kształtowania sumień buduje całą dogmatykę. Nieszczęściem człowieka jest to, że wzgardził samym sobą, i wszystko scedował na Boga i jego wolę. Papieski Kościół rzymsko-katolicki (zresztą poza którym - jak sam twierdzi - nie ma zbawienia) w umysłach ludzi skutecznie rozbudził przekonanie, że nawet w najzwyklejszych i oczywistych zjawiskach przyrody należy upatrywać ręki boskiej, (powodzie i trzęsienia ziemi) często kary. Jezus instruuje apostołów: "... Bo zaprawdę wam mówię: jeżeli będziecie mieć wiarę wielkości ziarnka gorczycy, to powiecie tej górze "Przenieś się stąd tam, i się przeniesie i nie będzie dla was nic niemożliwego". Mamy tutaj wyraźne odniesienie do wiary w moc i siłę woli oraz magię i potęgę słowa. Ta magia i szamaństwo jest u wszytkich - u dawnych Słowian też.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 15 2005 18:33   
Forum

Quote by o.Michał Ap: Jezus instruuje apostołów: "... Bo zaprawdę wam mówię: jeżeli będziecie mieć wiarę wielkości ziarnka gorczycy, to powiecie tej górze "Przenieś się stąd tam, i się przeniesie i nie będzie dla was nic niemożliwego". Mamy tutaj wyraźne odniesienie do wiary w moc i siłę woli oraz magię i potęgę słowa. Ta magia i szamaństwo jest u wszytkich - u dawnych Słowian też.

czy moc, siła woli i słowa to magia? oczywiście dla nas, niepotrafiących wpełni wykorzystać
zdolności mózgu, działania sprawcze tej własnie woli mogą być właśnie magią i szamaństwem. ale jeśli prześledzicie różne systemy wiary, to okaże się, że nie tylko w chrześcijaństwie "wiara czyni cuda". mnisi buddyjscy również wierzą, że myśli mogą się materializować, że potęga umysłu może wpływać również na świat materialny. świadczy to o tym, że w rzeczywistości nasz mózg może wiele-ale nie jest to magia tylko wykorzystanie naturalnych mozliwości tego czym dysponujemy. a przykłady? wiele jest niepotwierdzonych naukowo i doświadczalnie, weźmy choćby o.Pio znany z umiejętności przebywania w dwóch miejscach naraz (bilokacja-ale żadnych dowodów niestety nie ma), czy to, że spowiadał we wszystkich językach-nieznając ich. a to tylko przejaw zdolności tego co potrafi każdy, a mianowicie "słyszenia" myśli. to ostatnie było poddane badaniom. poszukajcie w necie informacji nt. eksperymentu maimonides, oraz ganzfeld przeprowadzonego w latach '70-lektura fascynująca! co ciekawsze jest program który może zostać wykorzystany do przeprowadzenia takich doświadczeń w warunkach domowych i uzyskania nieco zbliżonych efektów (telepatia, telekineza, OBE-pozacielesność, zdalne widzenie-choć te efekty działania programu nie zostały zaobserwowane w 100% przypadków stosowania). jak jesteście zainteresowani to może osobny wątek założę??.
siła woli i wiary? to rzecz pewna. jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo boże. nasz umysł jest tym, co poszukują naukowcy całego świata, a czego udowodnić jeszcze nikt nie potrafi: kolejnym po czasie, piątym wymiarem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 16 2005 21:50   
Forum

Quote by o.Michał Ap:
-----------------------------------------------------
Co najwyżej może tolerować takie baśnie w literaturze pięknej bardziej lub mniej pięknej.

To ja mam chyba skrzywienie zawodowe, bo traktuję mitologię jako część literatury pięknej.

Nieszczęściem człowieka jest to, że wzgardził samym sobą, i wszystko scedował na Boga i jego wolę.

Hmmm... Przy logicznym założeniu, że ja jako chrześcijanin mam się stać jednym z Chrystusem?... Czy zatem... w momencie podejmowania decyzji, jeśli zapytam się siebie, jak chcę postąpić, czy eliminuję z tej decyzji Boga?

I czy np. Duch święty nie może być również duchem zdrowego rozsądku?

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Mebachel
 luty 01 2005 10:07   
Forum

A co do poligamii, to dla chrześcijan powinna wystarczyć historia powstania Adama i Ewy, by stwierdzić, że tylko taki związek jest naturalny.
Monogamia ma więc podłoże chrześcijańskie. A to jest właśnie przykład na to, że to obyczaje społeczne wynikają z religii, a nie odwrotnie.
Jooolaquast widzę, że twoja wiedza z propagandy teologicznej Augustynów i Tomaszów znalazła swój upust, teraz będziesz przekonywał Michała do zasadności monogamii, a poligamia jest czymś tak normalnym, że tylko wyjątkowy ignorant będzie temu przeczył, stan obecny ludności przekłada się raczej wyraźnie na stronę kobiet, jest ich więcej. Nie każda chce w zaciszu klasztoru cierpieć z powodu skutków menopauzy przeoryszy, zasłaniać piękno Boskiego stworzenia, nie kochać ludzi, nie mieć dzieci i nie wszyscy mężczyźni poczuwają się do obowiązku spółkowania z kobietami. Do czego zmierzam. W czasach gdzie chłop był wojownikiem {ryzyko jego szybkiego zejścia było powiedzmy ogromne, nie żył w miastach bo ich nie było miał pomagierai jedną żonę starą- bezdzietną bo rodziła tylko córki} procentowo coś się nie zgadzało, monogamia zatem sama w sobie była niemożliwa. Wojownik miał dużo kobiet, bo nie każda mogła urodzić mu syna kwestia monogamii była umowną, chce mieć jedną żonę bo ją kocham to zatrzymuje ja przy sobie ale jak jej łono nie jest w stanie wydać synów mój ród wygasa a ziemia przechodzi na brata później KOŚCIÓŁ. Popatrz na schematy a później na tych, którzy te tworzą i postaw sobie pytanie po co? dopasuj wszystko do stosunków społecznych i znajdziesz odpowiedź tylko nie szukaj w jednym źródle, jedno źródło wiedzy w każdej nauce jest subiektywizmem naukowym. Żeby zrozumieć Ewangelię trzeba posiadać wiedzę z najróżniejszych źródeł i nie tylko pisanych narka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości