Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy jest możliwa jedność????
 |  Wersja do druku
robaczek2
 maj 17 2010 01:43   
Forum

Status: offline

Quote by: Pius[Nie pisałem u was są pedzie!

To pisal ktos inny.
Tylko: u was się pedziów oficjalnie ordynuje... a to różnica. . [/p]

I wlasnie o to chodzi.
Ale to przekracza mozliwosci percepcyjne.
Oficjalnie np:
"1. Ewangelicko-Luteranski Kościół w Ameryce (ELCA) jest największym Kościołem luterańskim w USA. W oficjalnym stanowisku tego Kościoła znajdziemy tezy, że aborcja nie jest sprzeczna z nauką Chrystusa i powinna być legalna.
2. Zjednoczony Kościół Chrystusa (UCC) ma 1,5 mln wyznawców, więc jest jedną z największym wspólnot protestanckich w Ameryce. Kościół jest całkowicie za aborcją dla każdego i w każdym czasie. Sam posiada kliniki aborcyjne i udostępnia, a nawet zachęca kobiety do korzystania z nich. Uważa, że każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o swoim dziecku. Przedstawiciele Kościoła piszą dodatkowo petycje do prezydenta USA o legalizację aborcji we wszystkich stanach (min. do Billa Clintona – Rezolucja 1833).
3. Kościół Prezbiteriański Stanów Zjednoczonych Ameryki (PC USA). Począwszy od 1992r., kiedy to na ogólnym zjeździe członków Kościoła ustalono przez głosowanie (!!), że aborcja nie powinna być zabroniona, Kościół zajmuje w tej sprawie liberalne stanowisko. Choć w ostatnim czasie zaczęła się ta sytuacja powoli zmieniać, więc miejmy nadzieję, że niebawem anulują to haniebne stanowisko.
4. Kościół Reformowany w Ameryce (RCA). To trzecia największa wspólnota reformowana w USA. Stanowisko Kościoła jest niby antyaborcyjne, ale jednak dopuszczają zabicie dziecka, gdy rozważy się wszystkie za i przeciw i dojdzie się do wniosku, że nie ma innej możliwości.
5. Kościół Episkopalny w Stanach Zjednoczonych (anglikański). Oficjalne stanowisko jest przeciwne aborcji. Kościół uznaje też, że płód jest pełnoprawnym człowiekiem, ale mimo to dopuszcza w pewnych przypadkach dopuszczenie do zabicia go, jeśli na przykład zagraża on zdrowiu psychicznemu matki (!). Zabrania też komukolwiek atakowania klinik aborcyjnych jako mogących się przydać potrzebującym kobietom.
6. Zjednoczony Kościół Metodystyczny. Tak jak powyższe Kościoły, również on jest oficjalnie przeciwny aborcji, ale dopuszcza ją zarówno z przyczyn zdrowotnych (zagrożenie dla matki) jak i społecznych (na przykład regulacja urodzeń).
7. Armia Zbawienia (Salvation Army). Oficjalnie konserwatywna, ale kiedy tylko okazuje się, że interesy dziecka i matki stoją w konflikcie ze sobą, stają po stronie matki i dopuszczają aborcję."

Ale to nie przeszkadza naszemu przyjacielowi twierdzic: "Są to kościoły ponieważ wyznają chrześcijaństwo a nie bo tak się nazywają."

To tylko największe Kościoły Ameryki, jeśli do

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 07:36   
Forum Moderator
Moderator

robaczku, jak się kopiuje czyjś artykuł, to dobrze podać źródło
http://proteologia.wordpress.com/2009/04/07/czy-protestanci-akceptuja-aborcje/

a najlepiej jeszcze sprawdzić jak to jest rzeczywiście, bo mateusz zrobił kilka błędów, np.:

Zasady socjalne Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego
II Wspólnota wychowująca
J Przerywanie ciąży

czytamy m.in.:
"W nawiązaniu do nauczania chrześcijańskiego wieków minionych, stwierdzamy obecność tragicznych konfliktów życia z życiem, które mogłyby usprawiedliwić przerwanie ciąży, i w takich właśnie przypadkach dopuszczamy możliwość legalnego przerwania ciąży z zastosowaniem wszelkich niezbędnych procedur postępowania medycznego.
Nie możemy natomiast uznać przerywania ciąży jako środka regulacji urodzin."

Całość możesz znaleźć na stronie KEM a bezpośrednio np. tutaj

Warto więc kopiując podać autora aby zamiast niego po oślich uszach nie dostać za czarną propagandę.

A przy okazji, czy aby zdanie "Stanowisko Kościoła jest niby antyaborcyjne, ale jednak dopuszczają zabicie dziecka, gdy rozważy się wszystkie za i przeciw i dojdzie się do wniosku, że nie ma innej możliwości." nie pasuje także do KRK ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 08:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Marianna

Rafi. Nie przypisuje ci nienawisci - sprawdz moj tekst. A, ze zawziecie bronisz swego stanowiska, mozesz (jak najbardziej ludzkie) cos przeoczyc. Z Twoim podsumowaniem Sw. Piotra napewno sie nie zgodze.
Chcialam cos napisac, ale czas isc spac. Do jutra.

Marianno, to nie jest charakterystyka Piotra. Piotr nie był tylko taki, nie raz wykazał się heroizmem i wielka wiarą ale jednak takie wydarzenia miały miejsce, takie cechy także wykazał, był tylko człowiekiem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marianna
 maj 17 2010 09:54   
Forum

Piszesz:
Piotr jako szatan, porywczy, chwiejny, czasem zakłamany - nie to nie jest fundament na którym mozna budowac.
Tlumaczysz:
Marianno, to nie jest charakterystyka Piotra. Piotr nie był tylko taki, nie raz wykazał się heroizmem i wielka wiarą ale jednak takie wydarzenia miały miejsce, takie cechy także wykazał, był tylko człowiekiem.
To, jak to rozumiec?

Co do Petrus. Czy wiesz na ile popularne bylo wtedy nazwanie kogos skala? Co moglo znaczyc lub znaczylo nazwanie kogos tak? Czy kazdy znajacy Jezusa mogl Go nazwac skala i dlaczego?
(Czy tylko dotyczy odbudowy swiatyni w trzy dni?) Kogo Jezus nazwal skala i dalczego? Dlaczego wlasnie Piotra uczyl chodzic po wodzie? Czy Piotr nie byl pierwszym, ktory Chrystusa rozpoznal?

Nowa szkola zachodnia. "Nie wazne co i jak jest, ale co sie z tego robi." W ten sposob z Ciebie tez zrobia co zechca. Bo jaka miarka mierzycie...

P.S. Zadaje podstawowe pytania, na ktore odpowiedzi napweno nie poszukasz, ale nie moja sprawa jest podawac Ci gotowce. Prawdy szukaj sam.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 10:21   
Forum Moderator
Moderator

Czy Piotr nie byl pierwszym, ktory Chrystusa rozpoznal?

Gdy Jezus chodził po wodzie? Nie. nie uwierzył Jezusowi, chciał dowodu. Taki mały niedowiarek Smile
"Jezus zaraz przemówił do nich: Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! Na to odezwał się Piotr: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!" (Mat 14.27-28 Tysiąclatka)

Na brzegu wyskakując z łodzi? Nie, to Jan Jezusa na brzegu rozpoznał Smile Na to Piotr rzucił się impulsywnie do wody, pomimo tego, ze było blisko zostawiając łódź i połów (dobrze, ze inni nie poszli jego śladem, bo by głodowali). Jest to niewątpliwy wyraz miłości ale tez i porywczości.

Marianno dodam, ze Piotr pobiegł do grobu pomimo tego, ze wszystkim wieść przyniesiona przez kobiety wydała się niedorzecznością. Tu jego impulsywność jest chwalebna.

A jednak Piotr sam siebie nazywał apostołem, starszym, jako kamień na którym budujemy wskazał Jezusa Chrystusa, wszystkich wierzących do kamieni budujących kościół przyrównał (jednak nie pochyliłaś się nad jego listem). Tak, Piotr był ważnym kamieniem, nie był jednak fundamentem.
Jaką rolę widział dla siebie i innych starszych opisał takze w swoim liście 1P 5.1-3
Czy apostołowie widzieli Piotra jako głowę kościoła? Dz. Ap. mówią inaczej - w Jerozolimie zdaje się, że przewodniczył Jakub (podsumował i zamknąłl obrady), w liście do Galatów Paweł tez inaczej się wypowiada "Jakub, Kefas i Jan, uważani za filary" (Gal 2.9 Tysiąclatka, zaraz potem wspomina o pewnym obłudnym postępowaniu Piotra, Gal 2.11-14)

Wspomnę tu psalmistów:
"Lepiej się uciec do Pana, niż pokładać ufność w człowieku." Psalm 118,8 (117,8) Tysiąclatka
"Bo któż jest Bogiem prócz Pana? Lub któż jest SKAŁĄ prócz Boga naszego" Psalm 18,32 Tysiąclatka

Szukając na jakiej skale spoczywa Kościół rozważ :
1 List do Koryntian 3,11
Ewangelia Łukasza 20,17-18
1 List do Koryntian 10,4
Dzieje Apostolskie 4,11-12
Ewangelia Mateusza 21,42-44
List do Rzymian 9,33
1 List Piotra 2,4-8
Psalm 18,3 / 17,3
Psalm 71,3 / 70.3
Psalm 18,32 / 17,32
Psalm 78,35 / 77.35
Psalm 19,15 / 18,15
Psalm 89,27 / 88,27
Psalm 28,1 / 27,1
Psalm 92,16 / 91,16
Psalm 31,3-4
Psalm 94,22
Psalm 42,10
Psalm 95,1
Psalm 62,2-3
Psalm 118,22-23
Psalm 62,6-9
Księga Izajasza 28,16

Wiem, ze siebie na wzajem nie przekonamy. Startowaliśmy z różnych miejsc. Ty poznałaś interpretację "piotrowa" jako jedna z pierwszych rzeczy i wydaje ci się fundamentalna i zasłania resztę, ja poznałem ją późno, długo po tym jak poznałem z biblii Jezusa Chrystusa jako fundament wszystkiego i interpretacja "piotrowa" mnie zdumiała.

Natomiast
"Nowa szkola zachodnia. "Nie wazne co i jak jest, ale co sie z tego robi." W ten sposob z Ciebie tez zrobia co zechca. Bo jaka miarka mierzycie..."
mocno mnie uraziłaś.

===

Cytat 
Marianna
 maj 17 2010 12:09   
Forum

Rafi.
Dzieki za poprawienie mojej niescislosci (Mt. 14.27-28).

Tak, Piotr był ważnym kamieniem - bo wskazanym pezez Jezusa, choc to Jezus byl najwaznieszym. Poniewaz Jezus ma ludzi opuscic, wiec Sam dokonuje wyboru.
Ja Mu tego nie ogranicze.

Jezeli mowimy o zdarzeniach, to istnieje ich chronologia. Co bylo pierwsze? Wskazanie Piotra przez Jezusa, czy list? Czy Piotr nie byl posluszny? Czy nie zrozumial przeslania
Jezusa mowiac o kamieniach? Czy i kiedy stajemy sie kamieniami?

Zestawie Twoje slowa.
1.Tak, Piotr był ważnym kamieniem, nie był jednak fundamentem.
2.Ty poznałaś interpretację "piotrowa" jako jedna z pierwszych rzeczy i wydaje ci się fundamentalna i zasłania resztę,
Czy to nie daje do myslenia? To samo mozesz powiedziec o wszystkich katolikach w tym Janie Pawle II. Czyli: wszystkim sie tylko zdaje!
Poza tym. Co Ty mozesz o mnie wiedziec? Z forum?
Podziwiam.

Co do urazow. Nie bylo moim zamierzeniem, choc bezposredniosc czesto jest bolesna.
Przypomniales mi przy okazji, ze ktos mi tu krzyczal : "kysz szatanie". Jesli czytam Twe slowa, ze "Piotr jako sztan" - przyznam, ze dzis to dla mnie zaszczyt. Jestem blizej Sw. Piotra.

P.S.
Nowa szkola wchodzi malymi kroczkami, choc ponoc ostatnio nastapilo jakies przyspieszenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 17 2010 13:02   
Forum

[
a najlepiej jeszcze sprawdzić jak to jest rzeczywiście,

Wlasnie:
we recognize tragic conflicts of life with life that may justify abortion, and in such cases we support the legal option of abortion under proper medical procedures. We cannot affirm abortion as an acceptable means of birth control, and we unconditionally reject it as a means of gender selection.
We oppose the use of late-term abortion known as dilation and extraction (partial-birth abortion) and call for the end of this practice except when the physical life of the mother is in danger and no other medical procedure is available, or in the case of severe fetal anomalies incompatible with life.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 13:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: robaczek2

[

Wlasnie:
we recognize tragic conflicts of life with life that may justify abortion, and in such cases we support the legal option of abortion under proper medical procedures. We cannot affirm abortion as an acceptable means of birth control, and we unconditionally reject it as a means of gender selection.
We oppose the use of late-term abortion known as dilation and extraction (partial-birth abortion) and call for the end of this practice except when the physical life of the mother is in danger and no other medical procedure is available, or in the case of severe fetal anomalies incompatible with life.

No widzisz robaczku dokładnie to samo dałem ci wyzej po polsku. Czyli nie ma aborcji ze względów socjalnych.
Jest dopuszczalna w przypadku konfliktu życia - tak jak np. w KRK (chyba nie masz zamiaru zmuszac kobiety do rodzenia gdy zagraza to jej życiu).

===

Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 13:28   
Forum Moderator
Moderator

Tak, Piotr był ważnym kamieniem - bo wskazanym pezez Jezusa, choc to Jezus byl najwaznieszym. Poniewaz Jezus ma ludzi opuscic, wiec Sam dokonuje wyboru.
Ja Mu tego nie ogranicze.[/p]

Ja też nie. "Opuscił" nas i kogo przysłał w zamian? Podpowiem: na "D" Big Grin

===

Cytat 
Andrzej
 maj 17 2010 14:16   
Forum

ale Ducha Świetego nie posłał byle gdzie, ale właśnie do Koscioła zgromadzonego w Wieczerniku z Piotrem na czele i... wraz z Maryją....
Big Grin
i od tej pory Duch Świety prowadzi Kosciół i ożywia także nieustannir charyzmat Piotra (na tej Skale wybuduję swój Kościół i bramy piekielne go nie prrzemogą). Trwanie u boku Piotra daje gwarancję, że bramy piekielne niczego nam nie zrobią (bedziemy trwali w wyznawaniu Jezusa jako Pana i Mesjasza, w takim wyznawaniu, ktore nie jest narażone na pomyłki i błedy)
sorry, Rafi_F
Zarówno teksty biblijne jak i Tradycja są bardzo konkretne.
Przez całą chrzescijańską starożytność i średniowiecze tak naprawde nikt poważny nie powątpiewał w to, że Jezus wybrał Piotra na tego, który poprowadzi Jego Kościół.
Oczywisciem to On nadal jest Głową.

ps.
uwagi co do charakteru Piotra niczego tak naprawdę nie wnoszą. Jezus doskonale znał jego charakter. Lepiej od wspólczesnych biblistów. A przecież zechciał na nim zbudować swój Kościół i kazał mu paść Swoje owce.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 15:08   
Forum Moderator
Moderator

MM, Ducha Świętego zesłał do całego zgromadzenia. Byli tam i apostołowie, i Maria (która się Jan opiekował) i bracia Jezusa i Justus i Maciej i zapewne jeszcze inni niewyliczeni z imienia.
I w zasadzie to nie Jezus wyznaczył czy zesłał Ducha Świętego, a była to obietnica Ojca.

Przywództwo Piotra wcale nie było jasne dla nikogo w pierwszych wiekach, sam ustrój monarchistyczny w Kościele to dopiero 2 wiek. Nie istniała żadna przywódcza rola biskupa Rzymu ani tym bardziej jej dziedziczenie przez kolejnych biskupów. Zarówno Pismo Święte, tradycja jak i historia są bardzo konkretne. Przez (prawie) całą starożytność i sredniowiecze nikt w Rzymie nie podwazał przywódczej roli. Poza wpływami Rzymu biskup Rzymu był tylko jednym z wielu, a zdarzyło się i tak, ze został ekskomunikowany.
Piotr cieszył się i nadal cieszy autorytetem, nie był jednak przywódzca na wzór monarchii jak próbuje się wmowić i jakim przywódcą jest dzis w KRK papież. Jak to opisał te filary koscioła Paweł : "Jakub, Kefas i Jan".

p.s. Tak, pozwolił Piotrowi paść owce (i nie tylko jemu ! patrz choćby końcówkę Ew.Mateusza). Trzykrotnie Piotr się wyparł Jezusa, trzykrotnie potem wyznał swa miłość (ciekawe przy tym są słowa w jakich ta miłość wyznał, stopniowanie - prześledź to w grece, tłumaczenie tego nie oddaje) i uzyskał przebaczenie. Interpretacja, ze w ten sposób Jezus go szczególnie wyróżnił jest nadużyciem.

Doskonale znam argumentację katolicką, ale dlaczego ty unikasz ustosunkowanie się do mojej? dlaczego nie analizujesz innych części PŚ wraz z samym listem Piotra? (Ba, gdyby tylko mojej, czy "protestanckiej", podobną znalazłem u prawosławnych)

Wiem dlaczego to wszystko napisałeś (abym wg ciebie owieczek nie zmylił) ale jeżeli chcesz mnie do czegokolwiek przekonać to proszę o głębsze argumenty od typu "bo tak jest i było".

Spór trwa od 2 wieku gdy to biskup Rzymu Wiktor I chciał narzucić wszystkim jeden termin paschy (191?), a nawet ekskomunikował kilku biskupów. Jego żądania zostały omówione na kilku synodach i oddalone. Idąc za rozumem i dobrą radą ekskomuniki cofnął. To on wprowadził łacine do liturgii, to za jego władaniem św. Ireneusz wymyślił poczet papieży i sukcesję apostolską, to za jego pontyfikatu Tertulian na sposób "katolicki" zinterpretował słowa Jezusa o Piotrze jako obietnicę budowania kościoła na nim i na biskupach Rzymu. Od tego czasu zaczął się nigdy nie zrealizowany sen o przywództwie biskupa Rzymu nad całym chrześcijaństwem.
Myślisz, ze my go zakończymy??
Więc nie ciągnijmy tego dłużej. Każdy zainteresowany sam poszuka i wg własnego sumienia i wiary sprawę osądzi - ja to dopuszczam, a ty?

===

Cytat 
Marianna
 maj 17 2010 15:23   
Forum

Quote by: Rafi+F

Ja też nie. "Opuscił" nas i kogo przysłał w zamian? Podpowiem: na "D" Big Grin[/p]

Czy Ty masz swiadomosc do Kogo odnosza sie Twoje pretenje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 15:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Marianna

Czy Ty masz swiadomosc do Kogo odnosza sie Twoje pretenje?

Jakie pretensje? Co mi wmawiasz?

===

Cytat 
robaczek2
 maj 17 2010 16:39   
Forum

[

Wlasnie:

No widzisz robaczku dokładnie to samo dałem ci wyzej po polsku. Czyli nie ma aborcji ze względów socjalnych.
Jest dopuszczalna w przypadku konfliktu życia - tak jak np. w KRK (chyba nie masz zamiaru zmuszac kobiety do rodzenia gdy zagraza to jej życiu).

Nie, nie to samo.
Blizej nieokreslony konflikt zycia, ktory moze oznaczac wszystko co sie komus podoba z naciskiem na "we support the legal option" i dopiero szczegolowe "late-term" odnoszace sie do zycia matki z wyrokiem na "severe fetal anomalies".

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 17 2010 17:17   
Forum

KK w żadnym przypadku nie zezwala na aborcje!!!! Dziecko jest takim samym człowiekiem jak matka.

2270 Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób ABSOLUTNY. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia 42 .

Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię (Jr 1, 5).

Nie tajna Ci moja istota,
kiedy w ukryciu powstawałem, utkany w głębi ziemi (Ps 139, 15).

2271 Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.

Nie będziesz zabijał płodu przez przerwanie ciąży ani nie zabijesz nowo narodzonego 43 .

Bóg... Pan życia, powierzył ludziom wzniosłą posługę strzeżenia życia, którą człowiek powinien wypełniać w sposób godny siebie. Należy więc z największą troską ochraniać życie od samego jego poczęcia; przerwanie ciąży, jak i dzieciobójstwo są okropnymi przestępstwami 44 .

2272 Formalne współdziałanie w przerywaniu ciąży stanowi poważne wykroczenie. Kościół nakłada kanoniczną karę ekskomuniki za to przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu. "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" 45 , "przez sam fakt popełnienia przestępstwa" 46 , na warunkach przewidzianych przez prawo 47 . Kościół nie zamierza przez to ograniczać zakresu miłosierdzia. Ukazuje ciężar popełnionej zbrodni, szkodę nie do naprawienia wyrządzoną niewinnie zamordowanemu dziecku, jego rodzicom i całemu społeczeństwu.

2273 Niezbywalne prawo do życia każdej niewinnej istoty ludzkiej stanowi element konstytutywny społeczeństwa cywilnego i jego prawodawstwa:

"Niezbywalne prawa osoby winny być uznawane i szanowane przez społeczeństwo cywilne i władzę polityczną. Owe prawa człowieka nie zależą ani od poszczególnych jednostek, ani od rodziców, ani nie są przywilejem pochodzącym od społeczeństwa lub państwa. Tkwią one w naturze ludzkiej i są ściśle związane z osobą na mocy aktu stwórczego, od którego osoba bierze swój początek. Wśród tych podstawowych praw należy wymienić... prawo do życia i integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od chwili poczęcia aż do śmierci" 48 .

"W chwili, gdy jakieś prawo pozytywne pozbawia obrony pewną kategorię istot ludzkich, których ze swej natury powinno bronić, państwo przez to samo neguje równość wszystkich wobec prawa. Gdy państwo nie używa swej władzy w służbie praw każdego obywatela, a w szczególności tego, który jest najsłabszy, zagrożone są podstawy praworządności państwa... Wyrazem szacunku i opieki należnej mającemu urodzić się dziecku, począwszy od chwili jego poczęcia, powinny być przewidziane przez prawodawstwo odpowiednie sankcje karne za każde dobrowolne pogwałcenie jego praw" 49 .

2274 Ponieważ embrion powinien być uważany za osobę od chwili poczęcia, powinno się bronić jego integralności, troszczyć się o niego i leczyć go w miarę możliwości jak każdą inną istotę ludzką.

Diagnostyka prenatalna jest moralnie dozwolona, jeśli "szanuje życie oraz integralność embrionu i płodu ludzkiego, dąży do jego ochrony albo do jego indywidualnego leczenia... Sprzeciwia się prawu moralnemu wtedy, gdy w zależności od wyników prowadzi do przerwania ciąży. Diagnostyka nie powinna pociągać za sobą wyroku śmierci" 50 .

2275 "Jak każdy zabieg medyczny na pacjencie, należy uznać za dopuszczalne zabiegi na embrionie ludzkim, pod warunkiem że uszanują życie i integralność embrionu, nie narażając go na ryzyko nieproporcjonalnie wielkie; gdy są podejmowane w celu leczenia, poprawy jego stanu zdrowia lub dla ratowania zagrożonego życia" 51 .

"Wytwarzanie embrionów ludzkich po to, aby były używane jako <<materiał biologiczny>>, jest niemoralne" 52 .

"Niektóre próby interwencji w dziedzictwo chromosomowe lub genetyczne nie mają charakteru leczniczego, lecz zmierzają do wytwarzania istot ludzkich o określonej płci lub innych wcześniej ustalonych właściwościach. Manipulacje te sprzeciwiają się również godności osobowej istoty ludzkiej, jej integralności i tożsamości" 53 jedynej, niepowtarzalnej.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 17 2010 17:36   
Forum

Więc nie ciągnijmy tego dłużej. Każdy zainteresowany sam poszuka i wg własnego sumienia i wiary sprawę osądzi - ja to dopuszczam, a ty?

dlatego najlepiej na takim forum przedstawić (w miarę możliwości) wyczerpująco poglądy wszystkich stron, tak żeby niczego nie ukrywać.
Widzę, że już przeszedłeś na pozycje protestanckie, czy nadal jesteś katolikiem rzymskim a poglądy niekatolickie przedstawiasz z umiłowania bezstronności?
Cool

W nawiązaniu do tytułu wątku: Czy jest możliwa jedność????
Sądzę, że nawet różnica w interpretowaniu Pisma na korzyść czy niekorzyść prymatu Piotrowego, na drodze tej jedności nie stanie.
Jeśli tylko będziemy się szanowali (kochali) i traktowali różnice w kategoriach bogactwa a nie przyczyny wzajemnego potępiania.

Ja, na razie odpuszczam. Bo muszę.
Uznaję, że tak jak Krk ma prawo interpretować te werset z Pisma jak mu Duch dyktuje, tak samo inni mogą je interpretować po swojemu. Oby dla budowania a nie dla burzenia.
Piszę już z pociągu - wracam pod koniec maja, a nie wiem, czy tam gdzie będę, dostanę się do neta

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 17:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Pius

KK w żadnym przypadku nie zezwala na aborcje!!!! Dziecko jest takim samym człowiekiem jak matka.

Tak, dokładnie tak jest. Co zrobisz gdy juz sama zaawansowana ciąża grozi śmiercią matki? Albo gdy jest możliwa wczesna chemoterapia a kobieta w ciąży? To są właśnie konflikty życia i narzucenie jakiegokolwiek rozwiazania jest tutaj moralnie nieuzasadnione. KRK dopuszcza aborcję w takich przypadkach, a dokładniej mówiąc nie potępia.

===

Cytat 
Rafi F
 maj 17 2010 18:12   
Forum Moderator
Moderator

[

Wlasnie:

Nie, nie to samo.
Blizej nieokreslony konflikt zycia, ktory moze oznaczac wszystko co sie komus podoba z naciskiem na "we support the legal option" i dopiero szczegolowe "late-term" odnoszace sie do zycia matki z wyrokiem na "severe fetal anomalies".

A to jest robaczku wrogie szukanie dziury w całym. Stronę z tłumaczeniem i rozwinięciem juz ci podałem.

===

Cytat 
robaczek2
 maj 17 2010 18:49   
Forum

[A to jest robaczku wrogie szukanie dziury w całym. Stronę z tłumaczeniem i rozwinięciem juz ci podałem.[/p]

No widzisz - i znowu Cie oszukali.
Ja podalem oryginalna strone zgromadzenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 17 2010 19:37   
Forum

Quote by: Pius[p KRK dopuszcza aborcję w takich przypadkach, a dokładniej mówiąc nie potępia.

To może jakiś dokument bo KKK wydaje się nauczać inaczej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 18 2010 00:00   
Forum

Quote by: Pius[p KRK dopuszcza aborcję w takich przypadkach, a dokładniej mówiąc nie potępia.

Myslalem, ze pozegnales sie.
Jednak tutaj bym sie zgodzil z Rafi, ze jestes niepowazny. Dla mnie to dziecinada.
Duzo bys stracil bo tyle okazji do smiechu jak tutaj w bardzo niewielu miejscach mozna znalezc.
Mysle o wypowiedzi Rafi:
- A może ustosunkujesz się do katolickich pedofilskich owoców w Irlandii czy w Ameryce, a nawet we Włoszech pod samym nosem "Świętego Ojca" ?
by nastepnie stwierdzic:
- Każdy kościół, każda denominacja ma swoje ciemne karty. im dłuższa historia tym ich więcej.

Widzisz tu jakas logike?

Albo inny nasz przyjaciel - Karol z oburzeniem stwierdza: "to są kościoły chrześcijańskie" co postronnemu swiadkowi patrzacemu na oficjalne doktryny tychze (mam na mysli np. Szwecje lub sprawe aborcji) powinno obrzydzic chrzescijanstwo na cale zycie.

No i co nie smiesznie tutaj?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 18 2010 00:14   
Forum

Quote by: kamil czupski

Jest to bardzo ważne pytanie.Ale jedność jest możliwa tylko wtedy, kiedy wszystkie Kościoły nie będą sie kierowały dobrem jednostki ale dobrem ogółu. Warto wsród wszystkich Kościołów szukać elementów łączączych.
Czy wg ciebie jest możliwa całkowita jedność Kościoła????
Na koniec: abyśmy byli jedno.

My jestesmy wtedy Kosciolem kiedy prowadzeni jestesmy przed Ducha Swietego,kiedy jestesmy nim zlaczeni.
Taka jednosc istnieje juz.
To czym ma byc ekumenizm? pojednaniem w Duchu Swietym?
Czy ma byc to pojednie "partii"koscielnych w doktrynach?

Moim zyczeniem byloby pojednie w Duchu Swietym,zeby ten Kosciol byl Kosciolem Chrystusowym,prowadzonym przez Ducha.

Nie zalezy mi na ekunemizmie,ktory chce kompromisow doktrynalnych.
Nie uznaje globalizmu w wierze,to nie jest dla mnie partia polityczna.Tu nie mozna wybierac sobie Lidera,dopasowywac koncepty do potrzeb zycia-bo te prawa Koscielne zostaly juz ustanowione przez Jezusa Chrystusa.

Rafi,
taki odnowiony jestes,ozywiony,Chwala Panu!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 18 2010 00:35   
Forum

Myslalem, ze pozegnales sie.
Jednak tutaj bym sie zgodzil z Rafi, ze jestes niepowazny. Dla mnie to dziecinada.
Duzo bys stracil bo tyle okazji do smiechu jak tutaj w bardzo niewielu miejscach mozna znalezc.
Mysle o wypowiedzi Rafi:
- A może ustosunkujesz się do katolickich pedofilskich owoców w Irlandii czy w Ameryce, a nawet we Włoszech pod samym nosem "Świętego Ojca" ?
by nastepnie stwierdzic:
- Każdy kościół, każda denominacja ma swoje ciemne karty. im dłuższa historia tym ich więcej.

Widzisz tu jakas logike?

Albo inny nasz przyjaciel - Karol z oburzeniem stwierdza: "to są kościoły chrześcijańskie" co postronnemu swiadkowi patrzacemu na oficjalne doktryny tychze (mam na mysli np. Szwecje lub sprawe aborcji) powinno obrzydzic chrzescijanstwo na cale zycie.

No i co nie smiesznie tutaj?

Pożegnałem sie i to nawet 2 razy, pozniej dalej wklejalem swoj post, az wreszcie go Rafi zostawił, wiec tamte powody są nieaktualne.

Część rzeczy mnie śmieszy, cześć mnie smuci.

Dziwi mnie np. to, że mam się ustosunkowywać do pedofilii i ze z tego - osoby który aspirują do miana poważnych i wykształconych, a co gorsza do miana chrześcijan - robią zarzut do całego KK... To jakby wylądowało UFO i miałbym tłumaczyć z tego gatunek ludzki... Ogólnie nie wiem czy byłbym przeciwnikiem kary śmierci dla pedofilów i nie obchodzi mnie czy to biskup czy ktokolwiek inny.

Dziwi mnie, ze koledzy towarzysze nie tytułują Cie biskupie... I inne tego typu niekonsekwencje.

Najwięcej śmiechu dostarczał mi Blyy (: teraz tez sa osoby piszące na podobnym poziomie abstrakcji, praktycznie na każde pytanie w każdym możliwym temacie, wypisując emfatyczne zdania w języku tak zagadkowym jak Apokalipsa Jana.

Co do aborcji, to nawet gdyby ona nie odpychała od chrześcijaństwa, bo przecież te wspólnoty to zaakceptowały po to żeby właśnie mieć jak najwięcej wyznawców, to co to za chrześcijaństwo?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 18 2010 08:13   
Forum Moderator
Moderator

Widzisz tu jakas logike?
Zanim robaczku się dalej będziesz ośmieszał, to przeczytaj cały wątek, może jednak dokopiesz się pornokracji.

Jest taki sam dylemat jak przy zabójstwie w ramach obrony koniecznej czy wojnie obronnej. Wartość życia przeciwko wartości życia.
Wypowiedzi naszych biskupów wystarczą.
A tak przy okazji: dziwi mnie pewna niekonsekwencja, bo za zabójstwo urodzonego dziecka, czy za jakiekolwiek zabójstwo czy morderstwo ekskomunika już nie grozi

Quote by: PiusCo do aborcji, to nawet gdyby ona nie odpychała od chrześcijaństwa, bo przecież te wspólnoty to zaakceptowały po to żeby właśnie mieć jak najwięcej wyznawców, to co to za chrześcijaństwo?
Buuuuu, ale pojechałeś po bandzie. To bardzo niebezpieczne tym bardziej, że wspólnota KRK robi i robiła wiele tolerując ludowe chrześcijaństwo dla utrzymania owieczek. Będąc złośliwym jak ty powiedziałbym nawet, że uchwaliła dogmat vox populi Twisted Evil
Myślę, że dalej nie będziemy rozmawiać w takim wrogim tonie, zgoda? Jeżeli masz wątpliwości, to przypomnij sobie słowa Jezusa, gdy przybyli naskarżyć, że ktoś z poza uczni uzdrawia w Jego imieniu.

===

Cytat 
xxx
 maj 18 2010 14:04   
Forum

Jest taki sam dylemat jak przy zabójstwie w ramach obrony koniecznej czy wojnie obronnej. Wartość życia przeciwko wartości życia.
Wypowiedzi naszych biskupów wystarczą.

A tak przy okazji: dziwi mnie pewna niekonsekwencja, bo za zabójstwo urodzonego dziecka, czy za jakiekolwiek zabójstwo czy morderstwo ekskomunika już nie grozi

To może przytocz te wypowiedzi i mam nadzieje, ze nie będzie to jakiś jeden biskup oszołom jak w przypadku antykoncepcji co z nauka KRK ma tyle wspólnego co świnka morska z morzem, tylko dokument episkopatu.

Ta sytuacja o ktorej piszesz zycie przeciw zyciu jest faktycznie skomplikowana ale nie wydaje mi sie, ze KRK staje tu po jednej ze stron. To już należy do lekarza i każdy przypadek jest traktowany indywidualnie wiec KRK nie dopuszcza aborcji nigdy.

Dla mnie to nie jest niekonsekwencja, ekskomunika wcale nie sprawia ze grzech jest gorszy, zobacz ile matek zabija dzieci po porodzie a ile przed dysproporcja licz jest miażdżąca, inne sa tez powody zabicia dziecka juz po porodzie. Poza tym gdy ktoś zabije narodzone dziecko idzie do wiezienia i jest wykluczony ze społeczeństwa chcąc nie chcąc, aborcjonistki sobie spokojnie chodza po ulicach i jeszcze domagaja sie swoich praw i namawiaja inne kobiety do tego.

Buuuuu, ale pojechałeś po bandzie. To bardzo niebezpieczne tym bardziej, że wspólnota KRK robi i robiła wiele tolerując ludowe chrześcijaństwo dla utrzymania owieczek. Będąc złośliwym jak ty powiedziałbym nawet, że uchwaliła dogmat vox populi Twisted Evil
Myślę, że dalej nie będziemy rozmawiać w takim wrogim tonie, zgoda? Jeżeli masz wątpliwości, to przypomnij sobie słowa Jezusa, gdy przybyli naskarżyć, że ktoś z poza uczni uzdrawia w Jego imieniu.

Moj ton nie jest wrogi, jeżeli nie widzisz różnicy w adaptacji zwyczajów ludowych jak np. obchodzenie Bozego Nardzoenia 24 grudnia z wypaczaniem doktryny jeżeli chodzi i ludzi homo i aborcje, to dla Ciebie wszystko będzie wrogie. Ty nie widzisz roznicy miedzy 4 osobami ktore zaprosza Cie na wódke, a 4 ktore na modlitwe? Czy to erystyczna sztuczka z tym vox populi. Moim zdaniem te wspólnoty które maja w swojej doktrynie akceptacje homo sprzeczna z PS tak jaskrawo jak malo co, maja w doktrynie, ze aborcja to nic złego wcale nie uzdrawiają w imieniu Jezusa, a sa wysłannikami diabła który go tylko udaje. O takich jest mowa w PS.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 18 2010 14:31   
Forum Moderator
Moderator

WYPRASZAM SOBIE!!!

Jakie znowu "D"????
Sam jesteś D!!! Twisted Evil

Posłał ale pierwsza litera to "P"! i kropka Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 18 2010 15:08   
Forum Moderator
Moderator

To może przytocz te wypowiedzi i mam nadzieje, ze nie będzie to jakiś jeden biskup oszołom jak w przypadku antykoncepcji co z nauka KRK ma tyle wspólnego co świnka morska z morzem, tylko dokument episkopatu.
Nie, nie notuję i nie nagrywam publicznych wypowiedzi biskupów polskich. Możę faktycznie byłby potrzebny taki dokument dla takich ludzi jak ty.
Ta sytuacja o ktorej piszesz zycie przeciw zyciu jest faktycznie skomplikowana ale nie wydaje mi sie, ze KRK staje tu po jednej ze stron. To już należy do lekarza i każdy przypadek jest traktowany indywidualnie wiec KRK nie dopuszcza aborcji nigdy.
Lekarza??? A pacjentkę ubezwłasnowolnić?? Żyjesz w abstrakcyjnym świecie!
Skoro przypadek jest traktowany indywidualnie, to jednak warunkowe dopuszczenie, czy moze bawisz się w Boga?
Dla mnie to nie jest niekonsekwencja, ekskomunika wcale nie sprawia ze grzech jest gorszy, zobacz ile matek zabija dzieci po porodzie a ile przed dysproporcja licz jest miażdżąca, inne sa tez powody zabicia dziecka juz po porodzie. Poza tym gdy ktoś zabije narodzone dziecko idzie do wiezienia i jest wykluczony ze społeczeństwa chcąc nie chcąc, aborcjonistki sobie spokojnie chodza po ulicach i jeszcze domagaja sie swoich praw i namawiaja inne kobiety do tego.
Prawo kościelne jako uzupełnienie prawa lokalnego? Ciekawa koncepcja, tylko co z tego? Czyż życie to nie życie? Wielokrotny morderca pójdzie do spowiedzi i Komunii, a kobieta wyleczona z raka już do końca życia nie, chyba ze wmówisz jej poczucie winy, ze ratowała swoje życie. Kolejna ludzka bzdura.
Quote by: PiusMoj ton nie jest wrogi
Owszem pojechałeś ostro po bandzie wkładając wszystkich niekatolików do jednego wora, nazywając ich wspólnotą i przypisując komercyjne intencje. To nawet nie było podłe, to było głupie. Swoją drogą zastanów się czy nie jest to klęska KRK nie potrafiącego zagospodarować trudnych owieczek w zamian tego wyrzucającego je wygodnie ze swojego stada.

===

Cytat 
Rafi F
 maj 18 2010 15:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet...
Posłał ale pierwsza litera to "P"! i kropka Smile

Nie krzycz na mnie duszku, bo będę bał się wyjść z domu. Smile

===

Cytat 
Marianna
 maj 18 2010 16:43   
Forum

Nie, nie notuję i nie nagrywam publicznych wypowiedzi biskupów polskich. Możę faktycznie byłby potrzebny taki dokument dla takich ludzi jak ty.

Tak. Dla takich jak Pius, ja, moi sasiedzi, zanjomi itd.
Po co spor, skoro mozna podeprzec sie konkretami.

Dzieki Tobie Rafi, doszlam, jak latwo jest umilowac tych, ktorych inni nie chca, nie oczekuja.
Trzeba sie przygladnac zeby zauwazyc, ze sa piekne!
Polecam! W tym roku przybeda ich nowe miliony potrzebujacych milosci. Do milosci uregulowania prawne nie sa potrzrebne.

http://www.youtube.com/watch?v=fyFrGbAvfHc&amp;feature=related<br />

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 18 2010 17:09   
Forum

]

Za to inni notują i gdyby byly to google by je wykazały, poza tym to byłby one woda na młyn dla aborcjonistów i by je wykorzystali. Nie wiem czy słyszałeś o ustawie ochronie życia od poczęcia az po naturalna śmierć która popierał KRK, która zakazuje aborcji w takich przypadkach jak napisałeś. Moim zdaniem zmyśliłeś to albo źle zrozumiałeś jakiegoś biskupa i próbowałeś ludzi sprawdzić w blad ze KRK dopuszcza aborcje a tak NIE JEST.
Lekarza??? A pacjentkę ubezwłasnowolnić?? Żyjesz w abstrakcyjnym świecie!
Skoro przypadek jest traktowany indywidualnie, to jednak warunkowe dopuszczenie, czy moze bawisz się w Boga?

Zabijanie to zabawa w Boga. Lekarz w takim przypadku powinien równolegle próbować ratować 2 życia, jezeli jednego sie nie uda to trudno, na pewno nie jedno kosztem drugiego i na pewno nie zawsze matka ważniejsza od dziecka. Tak nie naucza KRK jak próbujesz wmówić ludziom.

Prawo kościelne jako uzupełnienie prawa lokalnego? Ciekawa koncepcja, tylko co z tego? Czyż życie to nie życie? Wielokrotny morderca pójdzie do spowiedzi i Komunii, a kobieta wyleczona z raka już do końca życia nie, chyba ze wmówisz jej poczucie winy, ze ratowała swoje życie. Kolejna ludzka bzdura.
]

Zycie to życie. Ale inna kara dla osoby która poćwiartowała i zjadła, inna dla tego kto przejechał samochodem kogoś po pijaku. Jedne morderstwo drugiemu nie jest równe! Precz z erystyka! Drugi raz manipulujesz. Osoba ekskomunikowana możne iść do spowiedzi także nie wiem o co Ci chodzi... Zadanie ekskomuniki nie jest takie jak Ci się wydaje.

Owszem pojechałeś ostro po bandzie wkładając wszystkich niekatolików do jednego wora, nazywając ich wspólnotą i przypisując komercyjne intencje. To nawet nie było podłe, to było głupie. Swoją drogą zastanów się czy nie jest to klęska KRK nie potrafiącego zagospodarować trudnych owieczek w zamian tego wyrzucającego je wygodnie ze swojego stada.
]

???? Chyba musze zapytać czy masz halucynacje? Ja pisze cały czas o protestantach którzy dopuszczają aborcje...

Swoja dorga to Pan Jezus wyrzucał przekupniów ze świątyni i mówił do Piotra zejdz mi z oczu szatanie. Wiele razy w PS mozemy poczytac o wykluczeniu kogos i zakazie spotykania sie z grzeszynikami. W tak przez protestantów umiłowanych pierwszych wiekach mozna bylo zostac ekskomunikowanym za powtorzenie ciezkego grzechu wiec naprawdę nie rozumiem Twojego toku myślenia. Nie rozumiem bo tak jak Ojciec witał syna marnotrawnego tak KK wita aborcjonistki które powiedzą: Ojcze zgrzeszyłem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,51 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty