Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 różaniec
 |  Wersja do druku
Gość forum: różaniec
 październik 28 2004 21:17  (Czytany 1394 razy)  

czy nabożeństwa różańcowe odbywają sie tylko w październiku?? z góry dziekuje za odpowiedź

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 28 2004 21:40   
Forum

Status: offline

O ile chodzę do kościoła (a jestem w nim min. 3 razy w tygodniu), to nie spotkałem się z nabożeństwami różancowymi, które nie byłyby w październiku. Owszem, różaniec jest także z wypominkami, ale w listopadzie i raczej nie jest to nabożeństwo różańcowe. Jeżeli się pomyliłem, to proszę, aby ktoś poprawił mój błąd.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 październik 28 2004 22:25   
Forum

Hmmm, że tak powiem "na dwoje babka wróżyła"

Wybaczcie moje pewnego rodzaju "skrzywienie" ale jak zwykle będę "precyzował" Albowiem może być pewna różnica między nabożeństwem, a publiczną modlitwą różańcową. Otóż przez nabożeństwo rozumiem pewien obrzęd prowadzony przez księdza, którego elementem, w tym wypadku głównym, jest modlitwa różańcowa i zawierającym jeszcze inne, dodatkowe modlitwy, zwykle -chociaż niekoniecznie - również połączony z wystawieniem i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Natomiast poprzez publiczną modlitwę różańcową rozumiem wspólne odmawianie różańca przez grupę ludzi zgromadzonych w kościele lub kaplicy.

Tyle tytułem wstępu.

Prawdą jest, że nabożeństwa różańcowe odbywają się tradycyjnie w październiku i tak jak pisał Mateusz w pierwszym tygodniu listopada - za zmarłych. Tym niemniej zdarzają się okazjonalne nabożeństwa różańcowe np. podczas peregrynacji Obrazu MB Częstochowskiej, wizytacji Biskupa, bierzmowania itp.
Poza tym w wielu kościołach ludzie gromadzą się rano przed Mszą, aby wspólnie różaniec odmawiać, a w niektórych przypadkach czynią to pod przewodnictwem księdza.

Tak więc odpowiadając na zadane pytanie sformułowałbym to w następujący sposób: poza październikiem nabożeństwa różańcowe odprawiane są z reguły okazjonalnie i sporadycznie, natomiast publiczne modlitwy różańcowe dosyć często - a w wielu kościołach nawet codziennie - są odmawiane.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 28 2004 22:32   
Forum

A u mnie w parafii przez cały miesiąc jest "różaniec z wypominkami".

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 październik 29 2004 16:20   
Forum

Dlatego właśnie podałem ogólne zasady z zastrzeżeniem, że występują niekiedy lokalne róznice

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 26 2004 10:20   
Forum

gdzieś w przeszłości przeczytałem, że różaniec jest zastępstwem psalmów (150 "zdrowaś Mario" w miejsce 150 psalmów) i został wprowadzony przez którychś zakonników, być może w średniowieczu; osobiście jednak wolę pozostać przy psalmach, niż korzystać z "produktu zastępczego"; a "zdrowaś Mario" zrobiło się już 200 (tajemnice światła), nie wiem, jakie to ma znaczenie, choć trzeba przyznać, że tajemnice oparte są na ewngelii; nie można jednak już w liczbach odnieść różańca do psalmów; poza tym czytałem gdzieś jeszcze, że 153 "zdrowaś Mario" (razem z trzema na początku) to odniesienie do ewangelii Jana, kiedy to uczniowie złowili 153 ryby, a sieć się nie porwała

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 listopad 27 2004 01:54   
Forum Moderator
Moderator

Istotnie rózne są co do owej liczby "Pozdrowień anielskich" przypuszczenia. Jednak przede wszystkim należy podkreślić wielką wartość i skuteczność modlitwy różańcowej. Najświętsza Pani podkreślała to wielokrotnie w widzeniach, które mieli święci.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty