Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jak się powinien zachować Luteranin w czasie odwiedzin duszpasterskich w swojej Katolickiej rodzinie
 |  Wersja do druku
Gość forum: LuterAnka
 listopad 29 2005 23:37  (Czytany 6162 razy)  

Mam pytanie. Pochodzę z rodziny katolickiej, jednak postanowiłam konwertować na luteranizm. Po świętach Bożego Narodzenia mamy w domu odwiedziny duszpasterskie. Ksiądz przychodzi i pokrapia rodzinę woda święconą, wszyscy klękają, całują krzyż... Jak powinnam zachowac się w takiej sytuacji. Czy brać w tym udział, czy tylko stać obok, czy w ogóle nie powinno mnie tam być?

===

Cytat 
Gość forum: Powrot do wiary
 listopad 30 2005 04:47   

Zatrzymaj sie i sie dobrze zastanow co zrobilas.
Odeszlas od Sw. Kosciola czyli odeszlas od Jezusa i ZBAWIENIA!!!!!. Dopuki zyjemy w tym zyciu nigdy nie jest za pozno powrocic do pieknej wiary jaka otrzymalismy przy Chrzcie Sw.Jak to zrobic?. Popatrz co zrobilas czyli jaki grzech popelnilas.Ten grzech a moze wiecej grzechow zmienily Cie. Spowodowaly to ze wiara i przynalezenie przez ta wiare Do Sw.Kosciola Katolickiego atym samym do Jezusa Chrystusa w Tobie zanikla do tego stopnia, ze musialas zmienic wiare. Po prostu te grzechy bez sakramentu spowiedzi urosly w Tobie tak duzo ze wyrzucily Cie z Kosciola Sw. Twoim bledem bylo to, ze nie szukalas pomocy, zaraz po grzesznym upadku, w tym PIEKNY SAKRAMENCIE POJEDNANIA Z BOGIEM czyli SPOWIEDZI SW. Moze balas sie ksiedza , moze nie wiezylas w moc tego Sakramentu. Nic straconego zatrzymaj sie, zastanow sie, postaraj zrozumiec blad jaki zrobilas i poczuj to w swoim sercu czyli duszy. Modle sie zeby DUCH SWIETY pomogl Ci w tym i pomoghl Ci znalesc ksiedza ktory jest dobrym kochajacym ojcem duchowym. Pamietaj nie ma zbawienia poza Swietym Kosciolem Katolickiem. Prosze Cie idz do spowiedzi bo chce byc twoim bratem w Chrystusie i chce sie cieszyc z Toba i Toba na wieki w Niebie !!!!.Z Bogiem Leon

===

Cytat 
Gość forum: Głowa
 listopad 30 2005 04:57   

Leon słuchasz za dużo Radia Maryja i w głowie Ci już zrobili stodołę!

===

Cytat 
Gość forum: LuterAnka
 listopad 30 2005 06:13   

Leon, wybacz, ale nie przekonasz mnie do powrotu do KRK. Twoje argumenty są słabe i naiwne. Nie odeszłam od Chrystusa, tylko wyznaję wiarę w niego w inny sposób. A Ty skąd masz pewność, że nie ma zbawienia poza Kościołem Katolickim?

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 30 2005 08:04   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Rozwaz w swoim sercu, czy pokropienie wodą jako symbol oczyszczenia i błogosławieństwa oraz oddanie czci krzyżowi przez, który przyszło zbawienie jest dla Ciebie nie do przyjęcia, czy też mieszczą się w jakichś granicach prawowierności luterańskiej a przede wszystkim Twojej uczciwości względem siebie(sumienia), Boga i ludzi...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 30 2005 09:08   
Forum

Quote by LuterAnka:A Ty skąd masz pewność, że nie ma zbawienia poza Kościołem Katolickim?

Bo przez wieki tak uczył Kościół Katolicki, to i dziś ludziom - choć sporo się w tej materii zmieniło - nie sposób tej ciemnoty z głowy wybić!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 listopad 30 2005 09:15   
Forum

Quote by Marcin W: Bo przez wieki tak uczył Kościół Katolicki,

Fałsz. Ale czego można wymagać od tego kogo zaślepia nienawiść

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 30 2005 10:33   
Forum Moderator
Moderator

Ja tam poszedlbym wtedy na spacer. Cicho bym wyjasnil rodzinie dlaczego i bym poszedl. Albo bym siedzial w czasie calej uroczystosci klekania i kropienia i czegokolwiek jeszcze w pokoju by potem przyjsc zeby zmowic Ojcze Nasz i porozmawiac...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 30 2005 11:10   
Forum

Quote by MacTavish:
Quote by Marcin W: Bo przez wieki tak uczył Kościół Katolicki,

Fałsz. Ale czego można wymagać od tego kogo zaślepia nienawiść

Czysta prawda. Starczy spojrzeć na to, czego nauczano w Kr-k przed Vaticanum II i na to, co obecnie twierdzi cześć katolików. Ładnie to tak przeczyć faktom? To chyba raczej Ciebie zaślepia niechęć do mnie.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 listopad 30 2005 11:32   
Forum

http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_21.htm
Tam mowa o takich osobach jak: św. Augustyn, papieże Klemens XI, Pius IX i Pius XII - jakby nie patrzeć żyli przez Soborem Watykańskim II. Co więcej, teolog Feeney został przez Piusa XII ekskomunikowany w 1953 za głoszenie tego że zbawienie jest tylko dla katolików.
Starczy spojrzeć. Ale sie nie chciało, bo łatwiej jest rzucac oskarżenia ? Obojętnie prawdziwe czy fałszywe - zawsze się cos przylepi.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 30 2005 11:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W: Czysta prawda. Starczy spojrzeć na to, czego nauczano w Kr-k przed Vaticanum II i na to, co obecnie twierdzi cześć katolików. Ładnie to tak przeczyć faktom? To chyba raczej Ciebie zaślepia niechęć do mnie.

Marcinie jak przeczytasz przynajmniej katolickie Braviarium Fidei (taka książka ze skróconym spisem postanowień soborowych dotyczących prawd wiary zawierająca najważniejsze wyjątki) będziesz miał (i tak ograniczone) moralne prawo mówić czego Kościół nauczał przez wieki....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
dawid1976
 listopad 30 2005 14:41   
Forum

Leon,

twoja bajeczka ekskluzywnego zbawienia na tym forum nie odpala.

maxurd podał rozsądne rozwiązanie, skoro jeszcze mieszkasz z rodziną, nie rób zaraz skanal, poprostu śmignij sobie na spacer i ksiądzowi przy okazji powietrze zpuścisz z mercedesa tak moim zdaniem powinien zachować sie Luteranin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Włodek
 listopad 30 2005 15:26   
Forum

MacTavish - jeśli dobrze zrozumiałem, całkowicie nie zgadzasz się z tym, co napisał "Niezarejestrowany: Powrot do wiary". Dlaczego więc nie polemizujesz z nim, tylko z Marcinem, który ma sporo racji w tym, co napisał (biorąc np. pod uwagę cytowany tu niedawno katechizm kardynała Gasparriego)? Czy dobrze zrozumiałem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Powrot do wiary
 grudzień 01 2005 03:43   

Tu jeszcze raz Leon!
Od jak dawna przeszlas na wiare luteranska i dlaczego?.
Jezeli mozesz podac swoje imie, bardzo mi bedzie milo znac Cie po imieniu.Znam sytuacje w jakiej sie znalazlas. Mialem sam kiedys problem wiary i dotknolem innych wyznan i po 3-4 latach wedrowek wrocilem do Sw.Kosciola Katolickiego. Tera wiem co to jest Sw. Kosciol Katolicki, wiem jaka ma role, kim jest Papiez ,Biskupi, Kaplani i jaka pelnia role by pomoc kazdemu czlowiekowi na drodze do Zbawienia!!!.Skad wiem ze niema zbawienia poza Kosciolem Katolickim to bardzo proste, to jest jedyny Kosciol Prawdziwego Jezusa Chrystusa. Przeczytaj co pisza Apostolowie tegoz Kosciola Sw Mateusz naprzyklad: co Pan Jezus mowie do Sw. Piotra. Apostol Sw. Jan, ktory mysle najbardziej poznal Jezusa Chrystusa i tylko on sam dzieli sie znami tymi wielkimi tajemnicami jakimn Jest Jezus Jako Chleb Zycia.Czemu koscioly protestanckie tego nie moga przyjac? To bardzo proste, gdyz naprawde nie wierza ,Ze pan Jezus jest Bogiem. Mowia ze wierza. Owoc ich mowi jednak ze nie wierza. Ten kto wierzy ,ze Jezus jest Bogiem, nie ma zadnego problemu przyjac wszystko co Jezus mowi ze Jest - Jest!!! Tylko Sw. Jan sam, troche dokladniej naswietla nam i ostrzega nas O falszywym jezusie (antychryscie), w swoich listach. Sw. Pawel wielki ApostoL Kosciola Katolickiego co uczy przez Swoje listy jak nie to kim jest Jezus Chrystus i Jego Kosciol, dajac nam wszelkie wskazuwki jak mamy zyc jako dzieci Boze.On tylko przekazal nam ,ze Chrzescijaninem jest tylko ten kto ma ducha Jezusa Chrystusa w lisie do Rzymian.Sw. Pawel sam mowi , ze jest tylko jeden Chrzest, Jeden Pan i jedna Wiara, ty piszesz o innej wierze w Jezusa Chrystusa ???.
Bardzo chetnie bym z Toba porozmawial na ten temat. Pisac nie bardzo lubie. Nie mieszkam w Polsce mam inna klawiature na ktorej nie ma wszyskich polskich liter. Musze troche kombinowac, zeby cos napisac.
Z Bogiem Leon

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 01 2005 06:43   
Forum

Quote by Powrot do wiary: Od jak dawna przeszlas na wiare luteranska i dlaczego?.

A czy powinno to ciebie interesować? Wydaje mi się, że jest to osobista sprawa każdego człowieka. Wścibstwo to nie jest dobra cecha.

Quote by Powrot do wiary: jest jedyny Kosciol Prawdziwego Jezusa Chrystusa.

Moje zdanie jest takie - trzeba być naiwnym, żeby w to wierzyć. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie było katolicyzmu. Nie było nawet papieży z ich supremacją. O tym można przeczytać w mądrych ksiażkach, pisanych przez znakomitych historyków. Wiadomo, że wspólnoty chrześcijan były pod wieloma względami autonomiczne. Byli wprawdzie biskupi, ale mieli trochę inną rolę niż obecnie. I od samego początku pojawiały się w tym chrześcijaństwie rózne prądy - jedne dobre, inne złe. Od początku nie było jednego Kościoła - jedność była, ale duchowa.

Quote by Powrot do wiary:
Przeczytaj co pisza Apostolowie tegoz Kosciola Sw Mateusz naprzyklad: co Pan Jezus mowie do Sw. Piotra.

Tak, Kr-k bardzo lubi się podpierać tym zdaniem wyrwanym z kontekstu. A jak przeczytać cały ten fragment Ewangelii, to się okazuje, że był to zwykły dialog pomiędzy Jezusam a Piotrem nie mający wcale takiego znaczenia, jakie mu przypisują katolicy.

Apostol Sw. Jan, ktory mysle najbardziej poznal Jezusa Chrystusa i tylko on sam dzieli sie znami tymi wielkimi tajemnicami jakimn Jest Jezus Jako Chleb Zycia.

Zgadza się - Chrystus jest chlebem życia, na sposób duchowy. Tak jak fizyczny chlec, pieczony z mąki, umacnia nas, pożywia, daje nam wzrost i podtrzymuje życie, tak samo Chrystus duchowo. Tak to rozumiem.

Czemu koscioly protestanckie tego nie moga przyjac? To bardzo proste, gdyz naprawde nie wierza ,Ze pan Jezus jest Bogiem. Mowia ze wierza. Owoc ich mowi jednak ze nie wierza.

Co za bzdura! Co za wierutna bzdura! No, coś takiego mógł napisać tylko ktoś, kto jednak wcale nie miał kontaktu z protestantami, albo też miał, ale jego oczy, serce i umysł były zamknięte, żeby nauka chrześcijańska do nich nie doszła!

Jeżeli ktoś nie wierzy w to, że Jezus jest Bogiem, to jakże by mógł nazywać się chrześcijaninem? Przecież to bez sensu! Jezus był człowiekiem, ale nie był tylko doskonałym, oświeconym człowiekiem, lecz był Bogiem wcielonym, który na to się narodził, aby nam dać życie, aby nas odkupić.

Ten kto wierzy ,ze Jezus jest Bogiem, nie ma zadnego problemu przyjac wszystko co Jezus mowi ze Jest - Jest!!!

I protestanci przyjmują WSZYSTKO, co mówi Jezus. I wierzą, że jest. I przychodzi tam, gdzie się modlą, bo - jak powiedział sam Jezus: "Gdzie dwaj, albo trzej zgromadzeni są w imię moje, tam ja jestem pośród nich!"

Tylko Sw. Jan sam, troche dokladniej naswietla nam i ostrzega nas O falszywym jezusie (antychryscie), w swoich listach.

O Antychryście, który ma przyjść. Notabene jest pewne proroctwo - do którego podchodzę ostrożnie jak do każdego proroctwa - że antychryst zasiądzie na tronie papieskim. Zresztą na nim siedziało już w dziejach kilku co nawet w Jezusa nie wierzyli...

Sw. Pawel wielki ApostoL Kosciola Katolickiego

Proszę pokazać mi dokument poświadczający, że ap. Paweł należał do Kościoła katolickiego, tudzież inni apostołowie także. Jak nie da się tego udokumentować, to należy takie stwierdzenie traktować jako plotkę!

co uczy przez Swoje listy jak nie to kim jest Jezus Chrystus i Jego Kosciol, dajac nam wszelkie wskazuwki jak mamy zyc jako dzieci Boze.On tylko przekazal nam ,ze Chrzescijaninem jest tylko ten kto ma ducha Jezusa Chrystusa w lisie do Rzymian.

O to wielu moich przyjaciół jest chrzescijanami, bo mają ducha chrystusowego, a 90% katolików, których znam, chrześcijanami nie jest, bo go u nich nic a nic nie widać. Dzięki za wskazówkę! Przydatna!

Sw. Pawel sam mowi , ze jest tylko jeden Chrzest, Jeden Pan i jedna Wiara, ty piszesz o innej wierze w Jezusa Chrystusa ???.

Jeden chrzest - w imię Ojca i Stna i Ducha Świętego, ale - tu moje stanowisko - powinien być tak, jak znamy go z Biblii - poprzedzony wiarą i przez zanurzenie
Jeden Pan - bo nie ma innego Boga.
Jedna wiara - Kościół duchowy do którego przynależą wszyscy wyznawcy Chrystusa.

Ona nie pisze o innej wierze w Jezysa Chrystusa, ale o innym sposobie jej wyznawania. Człowiek inteligentny, nie obraź się, powinien umieć rozróżnić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 01 2005 09:23   
Forum

Quote by Marcin W: przeczytać w mądrych ksiażkach, pisanych przez znakomitych historyków.

Tak, tak, wiemy. Hans Kung, bedacy oczywiscie nieslychanie bezstronny w kwestii papiestwa.
Marcinie, jak protestant albo kwestionujacy coś katolickiego napisze czy powie to dla ciebie dobrze i święta prawda, a jak autor-katolik to juz zawsze źle i bzdury ?
Powiedz ty kiedyś coś dobrego na temat Koscioła Katolickiego.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 01 2005 09:27   
Forum

Quote by Wlodert: MacTavish - jeśli dobrze zrozumiałem,

Dobrze, ino nie za bardzo . Co do treści, nie tyle całkowicie się z nim nie zgadzam co nie całkowicie się z nim zgadzam. Nie akceptuję formy. Duch Świety poprzez dar rozumu mówi mi że przemawianie do kogokolwiek w taki sposób jest pozbawione sensu i do niczego nie prowadzi.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 01 2005 09:30   
Forum

Kung JEST katolikiem i deklaruje się jako zwolennik papieża, choć jego teologia (!) hmmmm... Odbiega od normy. On w swojej ksiażce pokazuje fakty, które Kr-k przemilcza. Ale o tych faktach piszą też inni autorzy... O wolę ich niż stronnicze opracowania "papistowskie". Bo wiadomo, że wielu katolickich historyków przemilcza to, co niewygodne, albo - jak się przemilczeć nie da - wybiela to, co czarne, np. dzieje Inkwizycji.

Ile razy czytałem czytałem teksty w stylu, że antypapieże byli wybierani nielegalnie (co jest bzdurą!), że informacje o zbroniach Inkwizycji są przesadzone... Ile razy czytałem "rzetelne" historyczne opracowania wywodzące papiestwo od czasów apostolskich, wraz z supremacją, podczas gdy wiadomo, że supremacja pojawiła się kilka wieków później i wiadomo dlaczego i w jakich okolicznościach. Wiadomo, że papieże wcale nie byli tacy znowu święci i że niejeden miał ciemne sprawki. Wiadomo, że byli wśród nich lubieżni, chciwi, a nawet mordercy... Wiadomo, jak się wykańczano, jakie wojny prowadzono, jak jeden drugiego podkopywał, jak walczono o tron papieski, jak handlowano godnościami i urzędami... Wiadomo o tym, co w Watykanie robili Borgiowie. Wiadomo, że na tronie papieskim zasiadł korsarz i morderca. Czy mam wymieniać dalej?

O większości tych faktów dowiedzieć się można z literatury niezależnej, bo Ci historycy, co się na kolana przed papieżami walą, włąśnie albo je przemilczali, albo przekrecali, albo też wybielali. Dlatego uważam ich za niewiarygodnych.

Nie będę tu wymieniał jakich dobrych autorów mam na myśli, bo lista byłaby spora, a nie chce mi się jej w tej chwili tworzyć. Może kiedyś, jak znajdę siły na to, żeby się przekopać i podać szczególowo... Na razie mnie o to nie proście, bo mi się po prostu chwilowo nie chce. Mam inne sprawy.

Quote by MacTavish:a jak autor-katolik to juz zawsze źle i bzdury ?

Nie, o ile potrafi się zdobyć na obiektywnoiść oceny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 01 2005 09:47   
Forum

Quote by Marcin W: Kung JEST katolikiem

Marcinie, rozmyslnie ignorujesz fakty czy to zwykła niewiedza wynikająca np. z lenistwa ? A może uznajesz go za katolika na tej samej zasadzie na jakiej sam się za nigo uważasz ?
Kung został ekskomunikowany i odebrano mu prawo nauczania w imieniu Koscioła Katolickiego. Obecnie można go uznac za wyznawce kung-izmu.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 01 2005 09:52   
Forum

To ciekawe, co piszesz. O ile mi wiadomo ekskomunikowany nie został, a jedynie odebrano mu prawa do nauczania. W żadnej znanej mi biografii H. Kunga nie ma mowy o ekskomunice. O np. tu:

here

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 01 2005 10:03   
Forum

Prawda, rozpedziłem się. Formalnie ekskomunikowany nie został, aczkolwiek mozna uważać że ze wzgledu na publiczne kwestionowanie artukułów wiary podlega ekskomunice moca samego prawa.
Niemniej jednak dla naszego sporu istotne jest to ze za teologa katolickiego uważany byc nie może, przeciwnie jest on katolicyzmowi wrogi.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 01 2005 10:07   
Forum

Ale dość oftopicowych pogaduszek. LuterAnko, czy dla ciebie kwestia przyjęcia ksiedza to sprawa sumienia (na coś się zgodzic nie możesz) czy demonstracji ?

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 01 2005 10:10   
Forum

Gdyby był on katolicyzmowi wrogi to nie mówiłby, że jest katolikiem - a mówi. Byłby przeciwny papiestwu - a jest za (co mnie dziwi). Nie deklarowałby wiernosci Watykanowi - a deklaruje, choć nauki ma spaczone, odnośnie spraw moralnych. Nie chciałby się spotkać z papieżem - a zawsze chciał.

Przy okazji. Zupełnie przypadkowo (zbieram obecnie materiały na temat B. Cossy - "antypapieża" Jana XXIII) znalazłem dobry przykład na to, o czym mówiłem - stronniczośc autorów. W Encyklopedii PWN -
http://encyklopedia.pwn.pl/31583_1.html - jest taka notka:

JAN XXIII, Baldassare Cossa (?–1419), antypapież 1410–15; jako kardynał 1402 ponownie włączył Bolonię do Państwa Kościelnego; wybrany następcą Aleksandra V z pizańskiej linii antypapieży; zdetronizowany w 1415 w Konstancy, 1419 uznał papieża Marcina V, co przyczyniło się do zakończenia wielkiej schizmy zach.; zrehabilitowany, został mianowany kardynałem — biskupem Tuskulum.

A to, że przez lata był piratem, co nie przeszkodziło, żeby Kr-k udzielił mu święceń kapłańskich i wyniósł na stanowiska, z najwyższym włącznie (choć uznawany jest za antypapieża, to wybrało go kolegium kardynałów!), to już nie napisano, bo niezbyt to wygodne przyznawać, że Kościołem rządził przestępca i... ateista.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 grudzień 01 2005 12:28   
Forum

albo pójść na spacer, jak to już ktoś wcześniej doradził, bądź też pozostać w innym (swoim) pokoju, albo uczestniczyć w spotkaniu, ale nie poddawać się katolickim obrzędom; porozmawiać przecież można

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Włodek
 grudzień 01 2005 13:02   
Forum

Quote by MacTavish:
Quote by Wlodert: MacTavish - jeśli dobrze zrozumiałem,

Dobrze, ino nie za bardzo . Co do treści, nie tyle całkowicie się z nim nie zgadzam co nie całkowicie się z nim zgadzam. Nie akceptuję formy. Duch Świety poprzez dar rozumu mówi mi że przemawianie do kogokolwiek w taki sposób jest pozbawione sensu i do niczego nie prowadzi.

Zgrabnie, ale wymijąjąco. Tzn. że zbawienie jest tylko w KRK, ale nie całkiem? Czy może: zbawienie jest tylko KRK, ale nalezy to perswadować w sposób łagodniejszy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Włodek
 grudzień 01 2005 13:14   
Forum

Quote by Marcin W: Gdyby był on katolicyzmowi wrogi to nie mówiłby, że jest katolikiem - a mówi. Byłby przeciwny papiestwu - a jest za (co mnie dziwi). Nie deklarowałby wiernosci Watykanowi - a deklaruje, choć nauki ma spaczone, odnośnie spraw moralnych. Nie chciałby się spotkać z papieżem - a zawsze chciał.

Przy okazji. Zupełnie przypadkowo (zbieram obecnie materiały na temat B. Cossy - "antypapieża" Jana XXIII) znalazłem dobry przykład na to, o czym mówiłem - stronniczośc autorów. W Encyklopedii PWN -

JAN XXIII, Baldassare Cossa (?–1419), antypapież 1410–15; jako kardynał 1402 ponownie włączył Bolonię do Państwa Kościelnego; wybrany następcą Aleksandra V z pizańskiej linii antypapieży; zdetronizowany w 1415 w Konstancy, 1419 uznał papieża Marcina V, co przyczyniło się do zakończenia wielkiej schizmy zach.; zrehabilitowany, został mianowany kardynałem — biskupem Tuskulum.

A to, że przez lata był piratem, co nie przeszkodziło, żeby Kr-k udzielił mu święceń kapłańskich i wyniósł na stanowiska, z najwyższym włącznie (choć uznawany jest za antypapieża, to wybrało go kolegium kardynałów!), to już nie napisano, bo niezbyt to wygodne przyznawać, że Kościołem rządził przestępca i... ateista.

To jest ciekawy przykład, bo w Pizie Kościół stanął przed wielką szansą pójścia drogą koncyliaryzmu,która mogła go uchronić przed kryzysem związanym z Reformacją.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 01 2005 15:42   
Forum

A to też fakt.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Lech Szyndler
 grudzień 01 2005 15:49   

A to, że przez lata był piratem, co nie przeszkodziło, żeby Kr-k udzielił mu święceń kapłańskich i wyniósł na stanowiska, z najwyższym włącznie (choć uznawany jest za antypapieża, to wybrało go kolegium kardynałów!), to już nie napisano, bo niezbyt to wygodne przyznawać, że Kościołem rządził przestępca i... ateista.[/QUOTE]

Ale pretensje prosze kierowac do PWN, ktore nie jest wydawnictwem katolickim ani chrzescijanskim.
Gdyby cos podobnego zrobiono na KUL czy UKSW to mialby prawo Pan narzekac. A tak troche ulal Pan sobie troche zolci.

===

Cytat 
Gość forum: observer
 grudzień 01 2005 15:49   

Może sobie przypomnijcie jakie było pytanie LuterAnki to jej jakoś pomożecie

pozdrawiam

===

Cytat 
Gość forum: Lech Szyndler
 grudzień 01 2005 15:52   

[To jest ciekawy przykład, bo w Pizie Kościół stanął przed wielką szansą pójścia drogą koncyliaryzmu,która mogła go uchronić przed kryzysem związanym z Reformacją. [/QUOTE]

Tak, opublikowali dekret o wyzszosci soboru nad papiezem i potrzebowali papieza zeby go promulgowal (podobnie jak wszystkie inne dokumenty)
Reformacja miala miejsce 100 lat pozniej wiec doszukiwanie sie zwiazku miedzy tymi wydarzeniami ciekawe, ale malo uzasadnione. Moze co najwyzej w kategorii "co by bylo, gdyby..."

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,36 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty