Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy uczynki są potrzebne do zbawienia
 |  Wersja do druku
volo_estorath
 grudzień 04 2005 13:11  (Czytany 3262 razy)  
Forum

Status: offline

Jestem katolikiem(tzn. należę do krk ale tak naprawdę mam wątpliwości co do tego kościoła - po prostu szukam prawdy , ale prawdy przez duże P, a więc Prawdy)
Od dłuższego czasu zastanawiam sie czy do zbawienia potrzebne sa mi uczynki czy wystarczy tylko wiara w Chrystusa. CZytamy w Liście do hebrajczyków:
16 * Takie jest przymierze, które zawrę z nimi
w owych dniach, mówi Pan:
dając prawa moje w ich serca,
także w umyśle ich wypiszę je.
17 A grzechów ich oraz ich nieprawości
więcej już wspominać nie będę.
18 Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy*.

Wynika więc z tego że Bóg nie bedzie pamiętał o naszych grzechach, m. in. w 11 rozdziale czytamy o wyzszości wiary nad uczynkami ,ale czytamy tez
24 Troszczmy się o siebie wzajemnie, by się zachęcać do miłości i do dobrych uczynków. 25 Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań*, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień*. 26 Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy*, 27 ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników. 28 Kto przekracza Prawo Mojżeszowe, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie [zeznania] dwóch albo trzech świadków. 29 Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski. 30 Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój*. 31 Straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żyjącego."(10 rozdział)

Nie rozumiem tego do końca bo z tego wynika ze jeżeli ja poznam Prawdę i będe grzeszył to grzechy popełnione po POZNANIU nie będą odpuszczone? Mam nadzieje ze wysuwam bledne wnioski.
Paweł pisze także ze chrześcijanin to nowy człowiek, nie podlega on Prawu, dlaczego bo chrześcijanin to człowiek wolny od grzechów-nie popełnia ich.
Może ktoś przytoczy jakieś zytaty mówiące o
(nie)ważności uczynków;
Tak czy inaczej z listów PAwła też wynika ze wiara bez uczynków jest martwa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 04 2005 16:06   
Forum Moderator
Moderator

Śwoęty JAkub pisał, że wiara przez uczynki się wyraża. Zbawienie wiec osiagamy przez Chrystusa, tj. wiare w NIego, ktora wyrazona jest m.in. zewnetrznie przez postepowanie.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
volo_estorath
 grudzień 04 2005 17:32   
Forum

Quote by Jakub: Śwoęty JAkub pisał, że wiara przez uczynki się wyraża. Zbawienie wiec osiagamy przez Chrystusa, tj. wiare w NIego, ktora wyrazona jest m.in. zewnetrznie przez postepowanie.

Tak to tez rozumiem, ale co oznaczją te słowa
Je¶li bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pe³nego poznania prawdy, to ju¿ nie ma dla nas ofiary przeb³agalnej za grzechy*, 27 ale jedynie jakie¶ przera¿aj±ce oczekiwanie s±du i ¿ar ognia, który ma trawiæ przeciwników. 28 Kto przekracza Prawo Moj¿eszowe, ponosi ¶mieræ bez mi³osierdzia na podstawie [zeznania] dwóch albo trzech ¶wiadków. 29 Pomy¶lcie, o ile¿ surowszej kary stanie siê winien ten, kto by podepta³ Syna Bo¿ego i zbezcze¶ci³ krew Przymierza, przez któr± zosta³ u¶wiêcony, i obel¿ywie zachowa³ siê wobec Ducha ³aski. 30 Znamy przecie¿ Tego, który powiedzia³: Do Mnie [nale¿y] pomsta i Ja odp³acê. I znowu: Sam Pan bêdzie s±dzi³ lud swój*. 31 Straszn± jest rzecz± wpa¶æ w rêce Boga ¿yj±cego."(10 rozdzia&#179

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 grudzień 04 2005 19:22   
Forum

podejrzewam, że chodzi o grzech przeciwko Duchowi Świętemu.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
volo_estorath
 grudzień 05 2005 15:08   
Forum

Quote by m4: podejrzewam, że chodzi o grzech przeciwko Duchowi Świętemu.

To nie może chodzić o grzech przeciwko duchowi Swietemu, gdyż czytamy o przekroczeniu Prawa Mojżeszowego:
26 Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy*, 27 ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników. 28 Kto przekracza Prawo Mojżeszowe, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie [zeznania] dwóch albo trzech świadków. 29 Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski. 30 Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój*. 31 Straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żyjącego."(10 rozdział)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 05 2005 15:58   
Forum Moderator
Moderator

Klucz do rozwiazania Twojego problemu lezy w rozumieniu slowa dobrowolnie... Moge Ci podsunac pewne wersety
Rzymian 7:14 Wiemy bowiem, że zakon jest duchowy, ja zaś jestem cielesny, zaprzedany grzechowi.
15 Albowiem nie rozeznaję się w tym, co czynię; gdyż nie to czynię, co chcę, ale czego nienawidzę, to czynię.
16 A jeśli to czynię, czego nie chcę, zgadzam się z tym, że zakon jest dobry.
17 Ale wtedy czynię to już nie ja, lecz grzech, który mieszka we mnie.
18 Wiem tedy, że nie mieszka we mnie, to jest w ciele moim, dobro; mam bowiem zawsze dobrą wolę, ale wykonania tego, co dobre, brak;
19 albowiem nie czynię dobrego, które chcę, tylko złe, którego nie chcę, to czynię.
20 A jeśli czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który mieszka we mnie.

A dalej VIII rodzial rzymian... Nic Cie nie oddzieli od Bozej milosci... Uczynki nie sa potrzebne. To wiem ponad wszelka watpliwosc. One sa slodkim owocem Twojego nawrocenia... Ja nie ide do nieba, bo dobrze czynie. Ja dobrze czynie bo jestem Bożym dzieckiem i ide do nieba :-)

Nie wiem na czym to polega, ale zawsze kiedy o tym mysle czuje sie bardzo podekscytowany :-) Mowienie o kims takim tato :-)

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Paweł Chojecki
 grudzień 06 2005 01:47   

Quote by m4: podejrzewam, że chodzi o grzech przeciwko Duchowi Świętemu.

Zamiast podejrzewać, lepiej solidnie przestudiować problem. Podsuwam swoje wnoski, może będą pomocne -http://www.kosciol.pl/article.php/20051102181713921

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Gość forum: uczynki plynace z wiary
 grudzień 07 2005 03:10   

Nasz Pan Jezus powiedzial " Po uczynkach ich poznacie".
Czlowiek wiary w Jezusa Zywego nie moze byc martwy. Ta wiara jakby zmusza go do dobrych uczynkow, ale to nie jest mus,ale wykonuje je z milosci,gdyz taka jest jego natura.Byc dobrym kochajacy mezem, kochajaca zona,dobrym dzieckiem, ojcem,czy matka, przjacielem itp. To wiara powoduje, jak zyje,co robi, jak sie zachowuje. Uczynki jego swiadcza kim jest.
Po drugie nie bedziemy sadzeni jaka jest nasza wiara, ale jakie sa nasze uczynki wynikiem tej wiary, dlaczego? Kim jestesmy naprawde mowia o nas nasze uczynki. Nasz Pan uczy nas, ze dobry czlowiek ze swego skarbca wydobywa dobre rzeczy,a zly zle.Man nadzieje , ze pomoglem to zrozumiec. Leon

===

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 07 2005 09:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by uczynki plynace z wiary:
Po drugie nie bedziemy sadzeni jaka jest nasza wiara, ale jakie sa nasze uczynki wynikiem tej wiary

Leonku - jak dostaniesz to na co zaslugujesz za swoje uczynki to nie chcialbym byc w Twojej skorze... I teraz konkretnie. Podaj mi jakis fragment z biblii ktory podtrzyma o o czym mowisz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 07 2005 21:15   
Forum

po prostu szukam prawdy , ale prawdy przez duże P, a więc Prawdy

Polecam filozofię, przez duże F

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 08 2005 04:52   

Leonku - jak dostaniesz to na co zaslugujesz za swoje uczynki to nie chcialbym byc w Twojej skorze... I teraz konkretnie. Podaj mi jakis fragment z biblii ktory podtrzyma o o czym mowisz...[/QUOTE]

Nie chcialbys byc w mojej skorze, bo nie rozumiez w jaki sposob Nasz Pan Jezus zbawia czlowieka. Z tego co piszesz domyslam sie, ze jestes protestantem. Ozcywiscie jestescie specialna laska wybrani (Tak myslicie)Pan Jezus za was umarl i wy Jego wybraliscie jako Pana i Zbawiciela i przez to jestescie juz zbawieni???!!!. Good luck, bo w niebie was nie zobacze.Wszyscy inni, ktorzy tej specialnej laski, jak wy protestanci nie maja i nie wybrali jak wy Pana Jezusa, ale byli przez Pana Jezusa wybrani, musza sie sie nawracac, oczyszczac, wychodzic z grzechu dzieki tej pieknej lasce wypracowanej dla nas przez naszego kochanego Jezusa Crystusa. Nie zawsze jest to latwo, gdyz grzech czasem jest tak slodziutki, ze czlowiek wolaby zgrzeszyc, anizeli walczyc z nim. Jenak nagroda jaka na nas czeka w Niebie, motywuje nas. Czytaj co Pan Jezus mowi do 7-miu Ksciolow, co da ZWYCIEZCY!!
Jesli bedzie zwyciezca, to znaczy, musial walczyc oczywiscie nie sam, a z Chrystusem. Jezeli chcesz lepiej rozumiec Pismo Swiete musisz zrobic sobie dobry rachunek sumienia i isc do spowiedzi Swietej. Musisz sie uwolnic od tego ducha, ktory przez grzech zniewala Cie i idiotycznie pozwala Ci rozumiec prawdy Boze.Oczywiscie ma w tym swoj cel. Jedynie w tym moze Ci pomodz Kaplan Jezusa Chrystusa. Nikt inny. Nie swoja moca, ale moca Samego Boga. Czytaj Sw. Jan rozdzial 20 wiersz 20. Moja dobra rada . Wola nalezy do Ciebie !!!.
Chce wiedziec jak rozumiesz slowo Jezusa NAWRACJCIE SIE. Leon

===

Cytat 
 grudzień 08 2005 04:56   

Leonku - jak dostaniesz to na co zaslugujesz za swoje uczynki to nie chcialbym byc w Twojej skorze... I teraz konkretnie. Podaj mi jakis fragment z biblii ktory podtrzyma o o czym mowisz...

Nie chcialbys byc w mojej skorze, bo nie rozumiez w jaki sposob Nasz Pan Jezus zbawia czlowieka. Z tego co piszesz domyslam sie, ze jestes protestantem. Ozcywiscie jestescie specialna laska wybrani (Tak myslicie)Pan Jezus za was umarl i wy Jego wybraliscie jako Pana i Zbawiciela i przez to jestescie juz zbawieni???!!!. Good luck, bo w niebie was nie zobacze.Wszyscy inni, ktorzy tej specialnej laski, jak wy protestanci nie maja i nie wybrali jak wy Pana Jezusa, ale byli przez Pana Jezusa wybrani, musza sie sie nawracac, oczyszczac, wychodzic z grzechu dzieki tej pieknej lasce wypracowanej dla nas przez naszego kochanego Jezusa Crystusa. Nie zawsze jest to latwo, gdyz grzech czasem jest tak slodziutki, ze czlowiek wolaby zgrzeszyc, anizeli walczyc z nim. Jenak nagroda jaka na nas czeka w Niebie, motywuje nas. Czytaj co Pan Jezus mowi do 7-miu Ksciolow, co da ZWYCIEZCY!!
Jesli bedzie zwyciezca, to znaczy, musial walczyc oczywiscie nie sam, a z Chrystusem. Jezeli chcesz lepiej rozumiec Pismo Swiete musisz zrobic sobie dobry rachunek sumienia i isc do spowiedzi Swietej. Musisz sie uwolnic od tego ducha, ktory przez grzech zniewala Cie i idiotycznie pozwala Ci rozumiec prawdy Boze.Oczywiscie ma w tym swoj cel. Jedynie w tym moze Ci pomodz Kaplan Jezusa Chrystusa. Nikt inny. Nie swoja moca, ale moca Samego Boga. Czytaj Sw. Jan rozdzial 20 wiersz 20. Moja dobra rada . Wola nalezy do Ciebie !!!.
[/QUOTE]

===

Cytat 
 grudzień 08 2005 04:57   

[/QUOTE]

===

Cytat 
 grudzień 08 2005 05:01   

===

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 08 2005 09:29   
Forum Moderator
Moderator

1. Czy moze ktos milemu ateiscie wyjasnic, ze problemy ekumeniczne to nie jest miejsce, w ktorym powinien sie wypowiadac i podawac swoje niedowazone uwagi o prawdzie filozofii???

2. Leonku... Dzieki Ci za troske, ale widzisz... Ja moje zbawienie sprawuje z troska i drzeniem. To o czym piszesz ma sie nijak do rzeczywistosci i jest bardziej popisem niewiedzy i ignorancji... Moja spowiedz jest swieta i odbywa sie miedzy mna a Bogiem... Posrewdnikow przed Jezusem mi nie trzeba, bo znam go osobiscie. Kaplanow mi wiecej tez nie trzeba... Jest jeden calkiem wystarczajacy... Poza tym jestem nawroconym czlowiekiem i zaswiadczyc Ci moze o tym kosciol do, ktorego chodze i przed ktorym przyjalem chrzest w imieniu Jesusa i wielu innych, przed, ktorymi sie do do tego przyznaje...

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 grudzień 10 2005 12:52   
Forum

Quote by volo_estorath:
To nie może chodzić o grzech przeciwko duchowi Swietemu,

ano faktycznie, teraz już widzę, że nie

a co do artykułu P. Chojeckiego, to ciekawe rozumowanie, ale mnie nie przekonuje

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty