Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 co za święta??
 |  Wersja do druku
Matija
 grudzień 09 2005 20:16  (Czytany 1171 razy)  
Forum

Status: offline

Spotykajac sie z tematem laicyzacji swiat Bożego Narodzenia (Christmas), zamiany nazwy na pocztówkach itd. na po prostu święta (holidays), zastanawiam sie na jakie swieta nalezy to zmienić???
Ja swiętuje narodzenie Jezusa, a Ty? Zawsze jest jakis powód do swietowania. A wiec dla ateistow maja to być swieta Sniegu? swieta Prezentów?
Co Wy bracia chcecie świetować?

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 grudzień 09 2005 20:37   
Forum

No Właśnie co za świeta my świętujemy. Świeto Saturnalii boga słońca czyli pogańskie święto świętujemy
25 grudnia nie jest datą narodzin Jezusa, jest to wymysł kościoła.Poniewaz świat pogańskich obchodził w tym czasie w Rzymie saturnalia ku czci Saturna więc kościół rzymski w miejsce tych świąt ustanowił narodzenie Jezusa i tak się to przyjęlo. Poganie którzy czcili saturnalja wymarli a ich potomkowie już niektórzy z przymusu inni z wlasnej woli nawróceni na chrześcijaństwo dalej czcili to święto jako narodziny Jezusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 09 2005 21:56   
Forum

rys - ja idę na pasterkę, gdzie bedę śpiewał "Gdy się Chystus rodzi...". Potem np. bedę mówił m.in. "Wierzę w jednego Pana, Jezusa Chrystusa który zstapił z nieba i stał się człowiekiem" przyklękając na znak hołdu, itd, itd.
A o Saturnie nie bedzie ani słowa.
Kogo zatem będę czcił ?

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Go.
 grudzień 10 2005 10:30   

Ponieważ Święta Bożego Narodzenia istnieją, to tylko dzieki temu, że Pan Jezus się narodził w Betlejem.
I nie byłoby tych świąt, gdyby się to nie stało, więc na pamiątke i dla przypomnienia, że coś takiego się kiedyś wydarzyło i że Pan Jezus żyje, powinniśmy wszyscy Katolicy
obchodzić Święta Bożego Narodzenia.

===

Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 10 2005 10:35   
Forum Moderator
Moderator

Nie katolicy tez obchodza swieta Bozego narodzenia... Nie katolicy a chrzescijanie i wcale nie gorsi.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Go.
 grudzień 10 2005 11:20   

Nie chodzi o to, czy ktoś jest lepszy czy gorszy, ale o to najbardziej, skąd wzięło się to Święto Bożego Narodzenia i jak prawidłowo je obchodzić.
Jak widać i jak sam napisałeś Maxurd, że nie tylko Katolicy obchodzą Święto Bożego Narodzenia, ale jest pytanie w jaki sposób to czynią, co jest dla ludzi najważniejsze w tych dniach Świąt Bozego Narodzenia?

===

Cytat 
rys
 grudzień 10 2005 13:54   
Forum

Obojetnie co będziesz śpiewał na pasterce, to nie zmieni faktu,że świeta narodzenia Pańskiego są w miejsce swięta pogańskiego. Moglo przecież byc inaczej.Ja również sie z tymi swiętami identyfikujei w tym okresie rozmyślam np: że gdyby nie urodził sie Jezus to ja nie miałabym zbawienia itd.Jest jeszcze bardz wiele ludzi ktorzy wierzą święcie,że to bylo w grudniu i to jest smutne. Ciemnota w jakiej kler rzymski prowadzi swoich wiernych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 10 2005 15:22   
Forum

A wiec dla ateistow maja to być swieta Sniegu? swieta Prezentów?

Dla mnie są to po prostu święta Bożego Narodzenia . Tak się przyjęło od małego. W Boga nie wierzę, ale święta są fajne

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 grudzień 10 2005 15:52   
Forum

Quote by Gocek:
A wiec dla ateistow maja to być swieta Sniegu? swieta Prezentów?

Dla mnie są to po prostu święta Bożego Narodzenia . Tak się przyjęło od małego. W Boga nie wierzę, ale święta są fajne

I to mi sie podoba przynajmnjiej nie jesteś falszywy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 11 2005 00:52   
Forum

Tylko co z tego, że są fajne, jak są pozbawione podstawowej treści? Świętowanie Bożego Narodzenia, jak się jest niewierzącym, jest co najmniej bez sensu...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 11 2005 15:59   
Forum

Tylko co z tego, że są fajne, jak są pozbawione podstawowej treści? Świętowanie Bożego Narodzenia, jak się jest niewierzącym, jest co najmniej bez sensu...

Podstawowej treści nie są pozbawione, tylko tej dodatkowej "mistycznej" . Natomiast bez sensu byłoby ich nie obchodzić, demonstrować swoją niechęć etc. mogło by to powodować konflikty w rodzinie, samotność, przygnębienie itp. Natomiast ja sobie świętuję i lubie święta, tą atmosferę i spotkania rodzinne, wręczanie sobie prezentów i przebaczanie przy opłatku - ach to juz niedługo .

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty