Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 alkohol a 18-ste urodziny
 |  Wersja do druku
diabliczyca
 styczeń 12 2006 21:25  (Czytany 1837 razy)  
Forum

Status: offline

heh szukam księdza ale raczej go tu nie znajde jak zauważyłam po postach... no trudno w takim razie bede szukała czegoś innego -usprawiedliwienia Chodzi o to ze podpisałam krucjate 26.o3.2oo5 ... a 18-stke mam 15 marca ... no i tak sobie mysle czy to by był tak wielkki grzech gdybym skróciła sobie krucjate o te 11 dzionków jak myślicie ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 12 2006 21:37   
Forum Moderator
Moderator

Kwiestia KWC (Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, antyalkoholowa) pozornie jest tylko prosta. Średnio i mało zaangażowani w Ruch Światło-Życie (skad ona sie wywodzi) twierdzą, że złamanie zobowiązań wynikających z krucjaty nie jest grzechem.

Jednakże warto przyjrzeć się kilku aspektom. Krucjata jest formą przyżeczenia publicznego (choć w zamyśle jej twórcy nie w aspekcie Prawa Kanonicznego) złożonego przed Kościołem i przede wszystkim Chrystusem. Dlatego warto zapytać się w swoim sumieniu, czy złamanie przyżeczenia nie jest grzechem. Z drugiej strony, jeśli jest to krucjata kandydacka (roczna), a terminu osiemnastki nie można było przewidzieć w chwili podpisywania ścisłe, kazuistyczne trzymanie się terminu może przynieść więcej szkód niz pożytku. Aspekt trzeci, to możliwość dania świadectwa nie picia, pomimo zaledwie kilku dni do końca.

Niestety, te wątpliwości musisz rozwiązać sama, decydując czy ważniejsza jest zabawa, świadectwo i co ucierpi na tym jeśli wypijesz bądź nie...

(Ja swoją 18. miałem bezalkoholową wogóle, choć byłem już po krucjacie i było super)

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zabulenka
 styczeń 13 2006 03:22   
Forum

Zaciekawilo mnie. Nie mieszkam w Polsce i nie wiem co to jest krucjata i kiedy to sie podpisuje??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 13 2006 09:23   
Forum Moderator
Moderator

Najprościej i najścislej:

http://www.kwc.oaza.org.pl/

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
diabliczyca
 styczeń 13 2006 09:56   
Forum

Zabulenka - ja sie za bardzo na tym nie znam, ale krucjata wyzwolenia człowieka ta roczna co ja ją podpisałam to można podpisać w parafi chyba , mi ja sasiadka przyniosła do domu , ktora jest bardzo religijna i podpisałam ją w wielką sobote ... powód czemu mi ją przyniosła był jeden -troche za dużo pifka heh ale jeśli mam być szczera to więcej juz nie podpisze chyba nigdy tego , ja nie mialam problemu by wytrzymac w tym w summie alkohol był mi obojętny aż do teraz bo głupio troszke nie postawić flaszki na 18-stke szczególnie że w klasie wszyscy wiedza kiedy mam urodzinki bo mam w tym samym dniu co kolezanka z ławki :/ wiem że klasa bedzie robić zrzutke i coś kupią dlatego tym bardziej głupio mi nie postawic :/ nie wiem co mam zrobić :/
Jakub bardzo CI dziękuje za przybliżenie wszystkiego bo oprócz tego ze przez ten czas wstrzymałam sie od napojów alkoholowych to niczego ta naprawde o tej KWC nie wiedziałam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 styczeń 13 2006 11:29   
Forum

Jest jeszcze jedno rozwiazanie - odeslij krucjate

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Rafi F
 styczeń 13 2006 11:46   
Forum Moderator
Moderator

Ech, nie rozumiem problemu. W końcu to twoja 18-stka i nikt nie musi pić alkoholu (jakaś "tradycja" ?), a zabawa może być bardzo udana.
Drugie rozwiązanie, to oznajmić, że przesuwasz imprezę na 26-tego i po problemie.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 13 2006 12:34   
Forum Moderator
Moderator

Mozemy pic ale mamy sie nie upijac... Zreszta o Jezusie mowili pijak i zarlok... W samym piciu alkoholu nie ma nic zlego. Zle jest upijanie sie. Czy masz zamiar sie upic?

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 13 2006 14:24   
Forum Moderator
Moderator

Maxurd, nikt tutaj nie twierdzi, że picie (czy lepiej spożywanie alkoholu) w rozsądnych ilościach jest grzechem. Ani Krucjata nie demonizuje alkoholu.

Krucjata jest dziełem i organizajcą, w której ludzie różnego wieku podejmują się wyrzeczenia (poszczą w bardzo konkretny sposób) w intencji osób uzależnionych i ich ofiar.

A ponieważ diablica się zobowiązała do rocznego wyrzeczenia kto wie, czy jakis na prawde wielich owoców nie przyniesie owo wyrzeczenie do konca...

Rafi, bardzo dobry pomysł

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty