Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Zbawienie-pytania a jest ich troche
 |  Wersja do druku
Marcin
 styczeń 18 2006 20:16  (Czytany 2332 razy)  
Forum

Status: offline

Jest troche tych pytań... dokładnie nie wiem co z nimi zrobić... próbowałem znależć odpowiedzi w internecie etc., ale nic nie wyszło...

1) Czy jeśli grzeszymy, a nie wiemy że grzeszymy(czyli nieświadomie), to czy taki zły uczynek się liczy?

2) Kiedy jest odpust zypełny? Kiedy jesteśmy po spowiedzi z czystym sercem i przyjęliśmy Komunię św. (i jeśli zaraz po tym np. zdarzy sie wypadek z tragicznymi skutkami, to wtedy)? Czy może po powyższym, ale i po odprawieniu Pokuty? A jeszcze jedno... czy to ja zyskuję ospust, czy ktoś mi go "daje"?

3)Co się stanie jeśli np. jedziemy w niedzielę do kościoła i wtedy zginiemy (mam na myśli przypadek, kiedy nie byliśmy dawno w kościele i nie mamy czystego serca)?
Czy wtedy trafimy do czyśćca lub do Nieba? Czy może tam "na dół"?

4) Czy czyściec istnieje? Jeśli tak (no mam nadzieje...), to jeśli tam trafimy, co się z nami stanie (mam na myśli podpunkt 3-ci)? Jak będą (najprawdopodobniej) wyglądały nasze cierpienia? Czy będziemy "przypalani"? Czy może poprostu sie wyczekamy kilka (naście) "dni" i poprostu będziemy się przez cały czas modlić?

5) (najważniejsze dla mnie) Czy kiedy jesteśmy przed sądem Boskim, to wtedy odpowiadamy za wszystkie grzechy, które popełniliśmy? Czy tylko za te, które popełniliśmy po ostatniej spowiedzi i Komunii (również po odprawieniu Pokuty)?

PS: może te pytania są proste, ale nie mogłem sobie przypomnieć odpowiedzi na nie... mimo, że szukałem... szukałem... Question

===

Niech Pan nas prowadzi... byleby na górę...

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 styczeń 18 2006 20:48   
Forum

Chętnie bym ci odpowiedział ale nie jestem pewien do jakiego kościoła należysz(a zdaje mi się, że do katolickiego).Niektórzy nie uznają czyśćca( gdyż nie ma o nim nawet słowa w biblii)i odpustów zupełnych(nie wiem dlaczego bo jestem katolikiem ale chyba dlatego bo to jest również "wymysł" człowieka).
Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 styczeń 18 2006 20:50   
Forum

Kiedy w końcu będę miał tą drugą gwiazdkę

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 styczeń 18 2006 20:53   
Forum

Nie no... jestem katolikiem... chodze do Kościoła rzymskokatolickiego... jeśli możesz na coś odpowiedzieć, to odpowiedz

===

Niech Pan nas prowadzi... byleby na górę...

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 19 2006 10:26   
Forum

Trafiłeś na serwis ekumeniczny, a nie katolicki. Poszukaj może jakiegoś zupełnie katolickiego - mateusz, apologetyka.katolik itp., napisz do O. Salija (znajdziesz go na mateuszu we "w drodze". Już to kiedyś tu pisałam: jako katolik powinieneś poszukać w nauce swojego kościoła, choćby w katechiźmie, a niekoniecznie w necie - nie masz żadnej gwarancji że trafisz na katolików, i to katolików kompetentnych.

Nie pomyślałeś o takim np. przypadku, że idziesz po 25 latach do spowiedzi, po rachunku sumeinia, żalu itd i przed drzwiami kościoła padasz martwy? Co w tedy?!
A teraz próba odpowiedzi ogólnie (nie żebym się pchała do tytułu katolika kompetentnego ):
Mam wrażenie, jeżeli błędne to wybacz, że nie jesteś nawróconym chrześcijaninem, tzn. takim, który - niezaleznie od wyznania - ma zywą, głęboką relację z Jezusem. Z Twoich pytań wynika, ze Twój Bog jest jakimś okropnym kazuistą, co to tylko czeka, zeby nam się coś nie udało, sprawdza czy wypełniamy punkty i podpunkty, "pokutę" itd. Skoro o pokucie mowa - a co z zadośćuczynieniem? Jest ważniejsze od "pokuty" bo ma uczynić zadość, czyli w miarę możliwości naprawić nasze rozróby, zwłaszcza wobec bliźnich. Naprawdę myslisz, że dla Boga liczy się wypełnianie sakramentów? On je ustanowił, On jest ponad nimi, On może je pominąć, działać poza nimi. Sakramenty dla ludzi czy ludzie dla sakramentów?
Pamiętaj: Bóg patrzy w serce! Jezus przyszedł po to, żeby literę prawa wypełnić miłością. Jakże wielu ludzi, wychowanych "po chrześcijańsku" żyje jakby nigdy to się nie stało... Wypałniają ryty, a potem się boją, że to nie wystarczy. Bo nie wystarczy. Bóg nas kocha, tę miłośc musimy przyjąć, doświadczać jej, zaufać Bogu.
Oczywiście nie namawiam Cię do porzucenia przystępowania do sakramentów, ale niech to będzie wypełnione treścią. Jeśli Bóg postawił Cię w KRK, i nie pokazuje Ci innego miejsca, jeśli w sercu Ci mówi, że potzrebuje Cię w KRK, a Ty potrzebujesz sakramentów, to trwaj w tym Kościele, ale nawróc serce! Nie traktuj Boga jak sędziego z wagą i miarką, a skaramnentów jak jakiś praktyk magicznych"czary-mary, ksiądz robi puk-puk i jestem OK". To nie działa tak.

Wiem, że mój post nie odpwiada na Twoje wątpliwości, ale odniosłam wrażenie (jak to baba... na wrażeniach się opieram ) że TWoje chrześcijaństwo jest jakieś takie... smutne. A szkoda.
Obiecuję modlitwę i życzę znalezienia odpowiedzi i spokoju serca.

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 19 2006 11:05   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo pięknie Edit odpowiedziała. Ja ze swej strony mogę tylko dodać : wstań, ubierz się i złap za rękaw księdza. I nie puszczaj, dopóki na Twoje pytania nie odpowie. Jak ci się nawet tego nie chce, to poczekaj na kolędę - wpuść księdza, zaklucz drzwi, a potem wypytaj.
Tylko jest jeden knyf - im więcej będziesz znał odpowiedzi, tym więcej będziesz miał pytań. Ale może znajdziesz Boga kochającego.
Na jedno częściowo odpowiem: jednym ze sposobów uzyskania odpustu zupełnego jest spowiedź z czystą intencją + msza i komunia + czytanie Bibli przez min. pół godziny ( w stanie łaski, z zaangażowaniem i zrozumieniem, oraz z intencją odpustu ). Zacznij od Nowego Testamentu.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Edith
 styczeń 19 2006 11:15   
Forum

Rafi... myslę, że wszyscy tu wiemy, ze ludzie głupi, niedouczeni i świnie są w społeczeństwie rozłożeni równomiernie.. wśrod kleru też. Jakie jest prawdopodobieństwo, że a) rękaw wytrzyma? b) ksiądz bedzie znał odpowiedzi i zechce ich udzielić c) nie zażąda dodatkowej koperty za przedłużanie wizyty tzw. duszpasterskiej a w rzeczywistości kolektorskiej czyli zbieractwa haraczu? d) Damarus mieszka w parafii gdzie księza chodzą w sutannach których im nie szkoda poświęcić dla duszpasterstwa, są mądrzy, mają czas i chęć na rozmowy?

Nadal polecam o. Salija. Odpowiada w miarę szybko, a jak nawet odpowiedź jest w jego książkach to nie każe ich kupować, tylko majlem wysyła odpowiedni rozdział. Z oczywistych przyczyn nie podam adresu, ale może link się przyda:
http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr388/14.htm w temacie wpisz "pytanie do O. Salija"
A poważnie: martwiłabym się nie tyle ilością pytań (cóż warta wiara bez wątpliwości), ale ich treścią, i celem, dla którego są formułowane - czy z ciekawości, czy dla budowania ducha.

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty