Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ślub z osobą innej wiary
 |  Wersja do druku
Gość forum: Marek
 październik 31 2004 11:59  (Czytany 4573 razy)  

Moja dziewczyna należy do "stowarzyszenia badaczy pisma świetego" (odłam protestantyzmu). Natomiast ja jestem katolikiem. W jaki sposób i czy wogóle możemy zawrzec ślub kościelny? Czym różni sie formula wypowiadana przez Nas......czy jest wymagana obecnosc 2 świadków...jak podczs tradycyjnych zaslubin.......???
Jakie sa wymagania wobec świadków....? W jaki sposób załatwia się formalności?

===

Cytat 
Grzegorz Gacki
 październik 31 2004 12:15   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Zapraszam do zapoznania się z artykułami z działu ytania i odpowiedzi - na przykład Protestant i katoliczka - jaki ślub?, Ślub z innowiercą? czy Kościelny ślub ze Świadkiem Jehowy

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 listopad 01 2004 13:33   
Forum

Stowarzyszenie badaczy pisma świętego? Odłam protestantyzmu? Bardziej mi się nasuwa tu pojecie "Swiadkowie Jehowy" i sekta. Dam Ci dobrą radę przyjacielu, poznaj ją blizej bo byc moze bedziesz mial pozniej problemy. Zwiastuj jej Chrystusa jesli uwazasz sie za chrzescijanina.

Pozdrawiam.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 listopad 01 2004 13:39   
Forum

jesli chcesz napisz the_angelus@o2.pl.

Pamietaj ze ja nie mowie "zerwij ta znajomosc" ale zwiastuj jej Jezusa Chrystusa Pana, Stwórcę i Zbawiciela.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
wzrastan
 listopad 01 2004 18:00   
Forum

Jeśli jesteś katolikiem masz przeszkodę związaną z poślubieniem kogoś, kto nim nie jest. Powinieneś uzuskać dyspensę od biskupa na ślub z niekatolikiem. Formalności załatwiane są w ten sam sposób z pewnymi dodatkami. Po prostu musisz się zgłosić do swej parafii celem spisania protokólu rozmów kanoniczno-duszpasterskich. Kapłan Was pouczy co należy uczynić. Praktyka jest taka, że aby uzyskać dyspensę strona katolicka składa przyrzeczenie na piśmie, że nie utraci wiary i ochrzci oraz wychowa dzieci w wierze katolickiej, strona niekatolicka natomiast przyjmuje to oświadczenie do aprobującej wiadomości. Ten dokument sporządza się w trzech jednobrzniących egzemplarzach i oprócz narzeczonych podpisują go 2 świadkowie, kórzy są pełnoletni i znają narzeczonych. Jeden z tych egzemplarzy wysyła się do kurii diecezjalnej włąściwej dla danej parafii i zazwyczaj jest on połączony z motywacją. Pisze ją w Wszaym imieniu duszpasterz parafialny, z którym przeprowadziliście rozmowy i zazwyczaj biskup diecezjalny wyraża zgodę. Pozostałe formalności bez zmian. Forma kanoniczna dla ciebie jest obowiązująca, czyli powinniście ślub zawrzeć w kościele katolickim. Dla niekatolika też ma on moc wiążącą, tym bardziej, że w obliczu obecnego prawa ten ślub będzie zarazem cywilnym (konkordatowy). Pozdrawiam. Na ewentualne pytania szczegółowe odpowiem jeszcze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
pyt0n
 grudzień 04 2005 12:52   
Forum

Jestem katolikiem i wziolem slub cywilny z dziewczyna z kosciola zielonoswiatkowego, niezamierzam jej namawiac na katolicyzm ani ona mnie na protestantyzm. Zobaczymy w ktora strone pojdzie nasza wspolna droga, w przyszlym roku zamierzamy wziasc slub koscielny i postaramy sie zeby byl jak najbardziej ekumeniczny zobaczymy czy sie uda. To ze nasze wiary roznia sie w paru kwestiach ktore dla nas nie sa jakimis kluczowymi wogole nam nie przeszkadza a i podyskutowac jest o czym . wazne jest ze wierzymy w tego samego Boga i postepujemy a przynajmniej staramy sie postepowac wedlog Pisma Swietego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 grudzień 04 2005 20:02   
Forum

Mój mąż był ochrzczony i bieżmowany w KrK, ja jestem protestantką, no i oboje chcielismy wziąć slub w moim kościele; mąż żadnej dyspensy od biskupa nie musiał brać, nie wiem skąd taki pomysł
A propos badaczy PŚ, to od nich chyba pochodzą ŚJ, więc wiadomo, że nie uznają bóstwa Jezusa, czyli to tacy pseudochrześcijanie. Nie wiem, ja bym się zastanowiła nad takim związkiem, bo mimo wszystko to jest bardzo trudne. Mam męża, który pochodzi z kościoła chrześcijańskiego, jednak jak większość ludzi za bardzo go tematy wiary nie pociągają. Zraził się do duchownych w KrK i teraz chodzi ze mną do kościola jedynie na święta i czasami do spowiedzi, ale wyznania nie zmienił.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: hermes
 grudzień 04 2005 22:48   

Quote by methodos: A propos badaczy PŚ, to od nich chyba pochodzą ŚJ, więc wiadomo, że nie uznają bóstwa Jezusa, czyli to tacy pseudochrześcijanie.

Dokladnie to zarowno badacze jak i SJ pochodza od russella (czyli sa odlamami russelizmu).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty