Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Pielgrzym
 |  Wersja do druku
Morzan
 marzec 04 2006 11:35  (Czytany 6412 razy)  
Forum

Status: offline

Czytałem ostatnio książkę "Pielgrzym" Paulo Coelho.
Był tam rytuał wzywania posłańca, czyli demona zimeskiego, który może nam pomoc w różnych sprawach.Książka jest oparta na osobistym doświaczeniu autora.Jestem nieco sceptycznie nastawiony do tej książki, zwłaszcza jeśli chodzi o te demony.Autor podróżuje tam z zakonnikiem z zakonu RAM.Mam do was kilka pytań

1.Myślicie, że każdy ma swojego demona i można z nim rozmawiać, gdy się go przywoła?
2.Co to jest właściwie za zakon RAM?
3.Wiecie jakiego wyznania jest Paulo Coelho?, jego książki są przesiąknięte chrystianizmem czy jest jakegoś wyznania protestanckiego, czy katolickiego?

Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 04 2006 11:53   
Forum Moderator
Moderator

Jezus demony wyganial. Tak wiec nie sadze zeby bylo dobrze miec demona czy co gorsza z nim dyskutowac... A co do autora to nigdy nie czytalem zadnej jego ksiazki...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 04 2006 12:25   
Forum

Ja tę książkę czytałem już kawał czasu temu, ale wciąż pamiętam te narastające wątpliwości...

1. Jak sam czytałeś, Morzan, demon w tej książce jest niewątpliwie jest istotą złą (z chrześcijańskiego punktu widzenia), którą tylko ku dobremu można wykorzystać. Nie wierzę, żeby każdy miał takie ustrojstwo naturalnie mu przydzielone - ale owszem, za każdym się niejeden zły duch pałęta. I pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić z nim w konszachty - a Coelho przeciwnie, proponuje właśnie 'wysługiwanie się' nim. Nie dość, że to głupie, to jeszcze nierealne.

2. RAM - tajne stowarzyszenie o ezoterycznym charakterze, mające - jak wszystkie tego typu organizacje - 'pogłębić duchowość członków'. Jeden z wielu kolosalnych duchowych wkrętów.

3. Zasadniczo Coelho deklaruje przynależność do KRK, ale wystarczy się powczytywać w jego książki... To nie tylko widać, ale nawet czuć (ach, ten wspaniały sensus fidei), że nie jest duchowo katolikiem. Zresztą, rzuć okiem na tę stronę.

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 marzec 04 2006 18:07   
Forum

Marek
Bardzo ciekawy artykuł doskonale odnoszący się do mojego posta.Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 marzec 05 2006 21:34   
Forum

Czytałem prozę Coelego, ale niestety nie Pielgrzyma (jakos nie mam sposobności).
Tylko jaki sens takiego demona byłby?
Jest on jakby przydzielony mi, jest istotą złą, a czyni dobro?

W tradycji chrześcijańskiej istnieją aniołowie, którzy opiekują się każdym człowiekiem. Poświęcona jest im specjalna modlitwa, wypowiadana codziennie przez miliony ludzi.
Choć na co dzień 'zapominam' o tym, to jednak wierzę że rzeczywiście są takie istoty jak anioły-stróże, tylko nie wyobrażam sobie go jako dziewice ze skrzydłami chodzącą za mną ;D
Bardziej jako istotę świata czysto duchowego, z którą mam świadomy bądź nieświadomy kontakt. A jego działalność bardziej bym przyrównał do sumienia. Tylko jak sumienie jest czymś "wszczepionym" wewnętrznie w nas, tak to drugie sumienie- głos anioła jest własnie zewnętrzne.

Kiedyś się styknałem z artykułem o Paulo, nie wiem czy on nawet nie miał jakiś stycznosci z satanistami. Coś takiego tam było. W każdym bądź razie raczej nie jest chrześcijaninem, pewnie stworzył swoją wizję religii, w której istnieją pierwiastki chrześcijańskie.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Ylonka
 maj 15 2006 11:50   
Forum

Wiec tak ja pzreczytałam wiekszośc jego ksiazek i dzieki niemy nauczyłam inaczej patrzec sie na świat.Chociaz w młodosci bładził był w sektach ale wiecie o tym ze rodzice trzy razy zamykali go z szpitalu psychiatrycznym??
ja pisze prace maturalną na jego temat wiec troche wiem..aa wiec te demony które spokał na swojej drodze to jego słabosci,pzreciez kazdy z nas walczy ze swoimi słabosciami. On pisze o rzeczach prostych, które znamy ale o których zapomiamy z natłoku codziennych spraw.
Jest to mój ulibiony pisaz i czytając wywiady z nim wiem ze to niezwykły człwoeik

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości