Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Luter o dwóch postaciach
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 10:00  (Czytany 2524 razy)  
Forum

Status: offline

Ks. Marcin Luter w Formule mszy dla Kościoła w Wittemberdze z 1523 napisał:

"Gdyby w tym przypadku sobór postanowił, najmniej ze wszystkich chcielibyśmy utrzymywać dwie postaci; najpierw chcielibyśmy na złość soborowi jedną tylko lub żadną, ale żadną miarą przyjmować pod dwiema [postaciami]; w każdym razie wszyscy byliby pod anatemą, którzy autorytetem takiego soboru spożywaliby dwie [postaci]."

Cytat za: Dokumenty Soborów Powszechnych Tekst łaciński, polski; tom IV - Lateran V, Trydent, Watykan I; wyd. WAM.

Na tej podstawie można zobaczyć stosunek Lutra do obu postaci. Można wywnioskować, że dwie postaci są u luteran, gdyż Luter chciał zrobić na złość soborowi.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 14:16   
Forum

Czy forumowi ewangelicy mogliby się wypowiedzieć w sprawie tych słów ich założyciela?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 02 2006 14:32   
Forum Moderator
Moderator

Mateusz, proszę, nie siej fermentu. Wiele słów powiedziano w naszej historii. Wielu papieży się wstydzę.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 15:05   
Forum

Ten temat odnosi się najbardziej do osoby, która uważa Lutra za nieomylną wyrocznię, uważa, że jak Luter coś powiedział, to wsyzstko jest święte i prawdziwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 02 2006 15:13   
Forum

To chyba tylko ty tak sądzisz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karol
 kwiecień 02 2006 15:16   
Forum

Quote by mateuszwroc: jak Luter coś powiedział, to wsyzstko jest święte i prawdziwe.

Żaden ewangelik nie uważa Lutra za nieomylnego w kwestiach wiary... nikt nie ustanowił dogmatu o nieomylności ks. reformatora. Z całą pewnością nie wszystko co powiedział jest święte i prawdziwe...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 02 2006 15:26   
Forum Moderator
Moderator

Mateusz, proszę, dowiedz się choć trochę o luteranach i reformacji zanim się tak skompromitujesz !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 15:41   
Forum

Quote by evanus:Żaden ewangelik nie uważa Lutra za nieomylnego w kwestiach wiary... nikt nie ustanowił dogmatu o nieomylności ks. reformatora. Z całą pewnością nie wszystko co powiedział jest święte i prawdziwe...

Pod tym tematem pojawił się już komentarz osoby, o którą mi chodzi. Niestety nie zajął on zdania w tej kwesti. Zaś przy użyciu innego cytatu (o mszy według rytu św. Piusa V), powoływał się, że Luter tak mówił, to i on będzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 02 2006 15:53   
Forum

Prowokacja i zaczepka. Luteranie nie przyjmują wszystkiego, co Luter powiedział np potępienia reformowanych za podejscie do komuni św.
Sam zaczynasz i prowokujesz mnie do .... sam wiesz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 15:55   
Forum

Quote by Bartek.D: Prowokacja i zaczepka. Luteranie nie przyjmują wszystkiego, co Luter powiedział np potępienia reformowanych za podejscie do komuni św.
Sam zaczynasz i prowokujesz mnie do .... sam wiesz...

Ten temat stworzyłem z myślą o TOBIE. To Ty używasz, sam wiesz jakiego, sformułowania i powołujesz się na Lutra. Skoro powołujesz się w tej sprawie, to dlaczego nie i w sprawie dwóch postaci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 02 2006 15:58   
Forum

Jezeli masz coś do mnie to pisz na emaila.
zyjesz w ciemnogrodzie, dlatego dalsza rozmowa nie ma sensu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 15:59   
Forum

Quote by Bartek.D: Jezeli masz coś do mnie to pisz na emaila.
zyjesz w ciemnogrodzie, dlatego dalsza rozmowa nie ma sensu.

Żyję w Ciemnogrodzie bo uzasadniam, w przeciwieństwie do Ciebie, moje opinie, podaję źródła? Czy dlatego, że mam konserwatywne poglądy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 02 2006 16:03   
Forum

Mi też daleko do liberalizmu, ale twój tradycjonalizm przeradza sie w fundamentalizm.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 02 2006 18:01   
Forum Moderator
Moderator

Dzieci!
Idzcie sie pokopac do piaskownicy. W ten sposob tej rozmowy tutaj nie dokonczycie...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 02 2006 19:19   
Forum

JA nie zacząłem. MOzesz skierować te słowa tylko do MAteusza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 02 2006 22:01   
Forum

To Ty nie odpowiadasz merytorycznie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2006 10:41   
Forum

Kto wie.... moze to wlasnie Luther, zrozumial slowo Pana Naszego Boga Jedynego?. Ja jestem chrzescijanka, katoliczka, szukam prawdy....gdy umre-bede jej pewnaSmile).Pozdrawiam.
P.S. czytalam....tlumaczenia o Lutrze...przyznam , ze sa tak przetlumaczone, ze na wszystkie "strony" mozna je sobie samemu wytlumaczyc-chce dodac, ze byl to niesamowicie wykrztalcony czlowiek-->ciesze sie, ze ja moge czytac to tak -jak napisal...nie jestem zdana na tlumaczenia.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2006 11:55   
Forum

ehhh , Luther sie nigdy za swietego nie uwazal!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
ptok
 kwiecień 25 2006 21:40   
Forum

Nie kłóćcie się.. to bez sensu.. lepiej odpowiedźcie na temat..

===

Do dwóch słów "miłość i miłosierdzie" można sprowadzić całe credo chrześcijańskie. Matka Teresa z Kalkuty

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty