Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dyskoteka w piątek
 |  Wersja do druku
Gość forum: Dyskoteka w piątek
 listopad 04 2004 17:11  (Czytany 6181 razy)  

Podobno oficjalne stanowisko kościoła zakazuje urządzać dyskotek w piątki. Jest to prawda?

Przecież to najlepszy dzień na imprezę! Po ciężkim tygodniu zmęczony człowiek w końcu może się troszkę zabawić...

Ostatnio koleżanka po prostu przestała się do mnie odzywać, jak ją zaprosiłem na dyskotekę w piątek.

Jakie jest Wasze zdanie?

===

Cytat 
Gość forum: Piotr
 listopad 04 2004 18:29   

To jeszcze raz ja. Ten sam, co u gory (bo tam mi sie zle "nazwa" wpisala).

Jest gdzies na necie jakas oficjalna strona z oficjalnymi stanowiskami kosciola w roznych sprawach? Bo w sumie bym sobie poczytal...

===

Cytat 
Joel
 listopad 04 2004 19:23   
Forum

Status: offline

ja w ogole nie rozumiem w czym problem, piatek czy sobota...tancz jak Golec Uorkestra spiewa!hey!

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
jo_tka
 listopad 04 2004 19:45   
Forum

Nowe sformułowania przykazań kościelnych

1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Czwarte przykazanie:
Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
- Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
- Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
- Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia
- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60 rokiem życia.
- Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.
- Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie wielkiego postu.

Źródło: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/34/4.htm

Na stronie głównej są i inne dokumenty

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 05 2004 00:43   

O kurcze.

BARDZO dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz.

W sumie mialem nadzieje, ze dowiem sie, ze ten zakaz to bajka. Ech, no i teraz jestem w kropce.

Ze tez akurat piatki. Mogliby sobie zastrzec DOWOLNY dzien tygodnia z wyjatkiem piatkow i sobot... :-(

No nic, w kazdymbadz razie dowiedzialem sie wszystkiego co chcialem. Trudna sprawa...

===

Cytat 
 listopad 05 2004 00:50   

A tak wlasciwie to jeszcze jedno pytanie: Czy w innych panstwach jest dokladnie tak samo, czy to nasz rodzimy nakaz? (Wiem, wiem, jak sie komus cos nie podoba, to zaraz szuka przykladu za granica, nie myslac, kto od kogo powinien faktycznie czerpac przyklad).

===

Cytat 
Gość forum: lunatyczka
 listopad 05 2004 09:10   

Ze tez akurat piatki.

tu juz musisz miec pretensje do Jezusa, że se akurat w tym dniu umarł... ;-)

===

Cytat 
Gość forum: Heh
 listopad 05 2004 10:29   

Pokuta w piatek... ja mam pokutę od poniedziałku do 17:00 w piątek.

A co z dyskotaekami w szkolach? W jaki dzień mają być urządzane? Środek tygodnia - odpda, bo następnego dnia do szkoły, na lekcje trzeba się przygotować. Sobota - odpada, pilnujący nauczyciele nie będą chcięli pezyjść w sobotę do szkoły, są z daleka i przez chęć zabawy nie mogliby wrócić na weekend do domu.

===

Cytat 
 listopad 05 2004 13:18   

Wiesz Heh, dokladnie sie z Toba zgadzam.

Czlowiek (a przynajmniej student) po prostu od poniedzialku do piatku nie ma czasu na imprezy... Wlasciwie moznabyloby nawet w niedziele wprowadzic ten zakaz (nie wiem, jak jest z niedzielami - mozna sie hucznie bawic? Osobiscie nie slyszalem, zeby ktos chodzil na zabawy w niedziele, bo to taki dzien dla rodziny, a zreszta w poniedzialek trzeba byc na chodzie).

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 listopad 06 2004 19:42   
Forum

Akurat Biblia wyraźnie mówi, kiedy należy pościć.
Mk 2,18-20:"Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć."
Dlatego jest post w piatek, bo Jezus umarł w piątek!

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: dawid1976
 listopad 06 2004 20:45   

dlaczego nowo narodzony Chrześcijanim miał by w ogóle się pchać do dyskoteki? sam w moim przeszłym życiu tam chodziłem, w dyskotece tańczyą pół nage kobiety, człowiek pije alkohol i szuka okazje na seks, a jak nie to, to conajmniej podniecenie.
nie mówie że wszyszkie dyskoteki takie są, i że wszystcy mają takie motywy, ale głównie chyba o to chodzi, czy nie?
Mateuszu, właśnie tydzień temu kazałem na podstawie wierszów jakie podałeś.
to że katolicy postują w piątek nie ma nic do czynienia z wypowiedzią Jezusa dotycząc postu.
Jezus dał Farazeuszom do zrozumnienia że znajduje się On na szczycie Jego misji- Jego kampani dobrej nowiny, dlatego porównał Jezus to do wesela, jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturze żydowskiej. wymagając od uczniów Jezusa żeby postowali w tej chwili było poprostu głupotą, tak jak by się wymagało od gości wesela aby nic nie jedli i nie pili,
Jezus dał jednak do zrozumnienia że i też jego ucznie bendą mieli niedługo powody do postu. Nie postanowił on jednak że ma to być piątek.
Poprostu co powiedział to to: Teraz jest czas do radości, kiedy przyjdzie czas żałoby będą tesz oni postować.
Pozatem Jezus umarł tylko raz, co nie? Nie pisze Jezus że jego ucznie mają postować co roku w piątki na jego pamiątke, racja?
Jeżeli jednak zbór się zdecyduje w pewny dzień wspólnie postować, to powinno to poprostu wystarczyć. ktos kto się widzi członkiem tego zboru poprostu współuczestniczy.

===

Cytat 
 listopad 07 2004 15:33   

Tak sie sklada, ze dziewczyny z paczki, z ktora chodze na dyskoteki nie sa pol nagie, nie pijemy zbyt duzo alkoholu a przy okazji nie szukamy tam okazji na seks, i jezeli prawda jest, ze glownie o to chodzi, to nie w naszym przypadku... Moze nie uwierzysz, ale idziemy tam tylko poszalec.

Dyskoteki są dla ludzi. Tylko czasem trochę kolidują z dniami postu...

===

Cytat 
 listopad 07 2004 16:46   

Widze Piotrze że znalazłeś sobie jakąś kulturalną dyskoteke, bo dyskoteki do których ja chodziłem były wręcz przeciwne jakie opisałeś
pozdrawiam

===

Cytat 
 listopad 08 2004 12:25   

Nie chodzi o "kulturalna dyskoteke", ale raczej "kulturalna paczke", z ktora chodze na te dyskoteki! Po prostu trzeba sie trzymac z odpowiednim towarzystwem.

===

Cytat 
 listopad 08 2004 12:28   

Zreszta jeszcze do poprzedniego postu:
"dlaczego nowo narodzony Chrze¶cijanim miał by w ogóle się pchać do dyskoteki?"

Przecież Jezus też był na weselu w Kanie Galilejskiej.

A co do alkoholu, to, akurat w tej Kanie "wyczarowal" troche wina, prawda?

===

Cytat 
 listopad 08 2004 19:12   

Quote by Piotr: Zreszta jeszcze do poprzedniego postu:
"dlaczego nowo narodzony Chrze¶cijanim miał by w ogóle się pchać do dyskoteki?"

Przecież Jezus też był na weselu w Kanie Galilejskiej.

A co do alkoholu, to, akurat w tej Kanie "wyczarowal" troche wina, prawda?

Daje tobie całkowicie racje Piotrze,
Jezus chodził po barach i dyskotekach i widziano go z gangsterami i prostytutkami.
I moim zdaniem kosciol mósi powrócić do takiej formy żeby znów tacy ludzie się mogli czuć dobrze w Domu Boga.
Ale podkreślam że Jezus nie "sypiał" z tymi prostytutkami ani Jezus nie "chulał" i nie bywał upity (bo pić nie jest grzechem, być upitym tak).
Jezus w ten sposób pokazywał że Bóg wszystkich ludzi kocha, i nie tylko to. Kiedy Jezus wchodził w takie miejsca, głosił tesz Ewangelie, i wielu się nawracało. Czy ty Piotrze tesz, chodząc do dyskoteki głosisz Ewangelie?
Bo na serio, mam brata w Chrystusie który ma niezwykły dar ewangelizowania, i faktycznie chodzi on po dyskotekach i głosi tam Ewangelie- i niektórych przyprowadził potem do Kościoła, sam widziałem!

pozdrawiam

Dawid

===

Cytat 
 listopad 09 2004 17:59   

No faktycznie. Nie glosze tam ewangelii.

===

Cytat 
Gość forum: jo_tka
 listopad 09 2004 18:31   

Mam wrażenie, że Ewangelię głosi się przede wszystkim życiem. A smutny i drętwy chrześcijanin będzie raczej antyświadectwem. W przeciwieństwie do kogoś, kto potrafi być chrześcijaninem i dobrze się bawić.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Gość forum: szczesniak
 listopad 22 2004 21:40   

tak sobie czytam i sie zastanwiam szczegolnie dawidowi1976. gdzie Ty czlowieku takie dyskoteki (wole mowic: kluby) widziales? podejrzewam ze nasluchales sie Rydzyka i tyle. Radze sie wybrac na jaks imprezke, bo mam juz dosc sluchania osob siedzacych cale wieczory w chacie, o tym ze imprezy to muzyka szatana (niezaleznie od rodzaju), narkotyki, alkohol i wszechobecny seks. To jest po prostu chrzanienie od jakiego robi mi sie slabo. Ja do klubow chodze juz od jakichs dwoch lat, przynajmniej raz w tygodniu, czasem 2, w wakacje 3-4, prawie na kazdej imprezie poznam jakas panne, czasem dwie, i jak dlugo chodze na imprezy tak mi jeszcze zadna o seksie nie gadala, a dlaczego? bo do klubow ludzie chodza sie bawic i ewentualnie zawrzec nowe znajomosci, a nie szukac partnera na jeden numerek - od tego sa agencje.

co do studentow to wielkie ROTFL, przecietny student jest gotow do imprezy o kazdej porze i kazdego dnia, taka nasza natura, chyba ze ktos sie uczy zamiast studiowac, ale nie do tego sluzy ta czesc naszego zycia, na zle samopoczucie 2KC w czasie imprezki i zazwyczaj po sprawie, ostatnio pisalem dwa kolosy bezposrednio po imprezie (jednej dosc grubej) i jeden napisany na 4,0, drugi - czekam na wyniki, ale zamierzam wyjac 50/50pkt, a zeby bylo lepiej to napisalem takze kolosa za kumpla i tu rowniez licze na 50/50pkt

co do piatkow, ja kiedys zrezygnowalem, odzwyczailem sie, niby spoko, ale ostatnio znow poszedlem w piatek, i jednak to zupelnie inna, lepsza bajka tymbardziej ze idac w sobote z panna zaplace 24zl na wejscie i 8 blach za browar, w piatek 10zl wjazd 5zl od browarka, i do tego klimat, zabawa bezposrednio po meczacym tygodniu, nie zas po przespanej sobocie

i jeszcze jedno, zle jest pojsc w piatek na impreze, ale czy dobrze jest pojsc zaspanym, zkacowanym, zdekoncentrowanym, na Msze św. ??

latwo o rezygnacji z imprez (szczegolnie piatkowych) mowi sie osobom ktore po prostu do klubu nie chodza, a jakby tak zakazac czytania ksiazek, ciekawe co wtedy by mowily

pozdro

===

Cytat 
 listopad 22 2004 22:17   

Witaj sczesniak,

bylem na dyskotekach gdzie mieszcza sie okolo 4 tysiace ludzi naraz, nie to nie byla peep show, nie to nie byla zadna agencja, poprostu normalna dyskoteka, moze takiej dyskoteki nie widziales bo bylo to na zachodzie.
ale bylem tesz na dyskotekach we wroclawiu, przyznaje ze okolo 8 lat temu. te doznania mialem zanim bylem nowo narodzony w Duchu.
zgadzam sie z Toba, w Polsce ludzie sie troche innaczej bawia. nadal sie musze wiele o wlasnym narodzie nauczyc.

nie widze problemu z zabawa. ale czy do zabawy konieczny jest alkohol i jedynym sposobme to impreza lub dyskoteka? dzis mi osobiscie smrod papierosow przeszkadza, a skoro mam zone i syna 6 letniego, szukam pooprostu inne warianty.

np irish puby jakie sa naprawde w irlandi. tutaj te duplikaty w polsce to w wiekszosci cos dla mlodziencow, tu pala paierosy, glosna muzyka. Ale w Irlandi to nie tylko mozna sie tam napic dobre piwo, ale mozna spokojnie przyjsc z cala rodzina, dzieci moga odrobic tam lekcje, mozna spotkac znajomych, pograc bilarda, spotkac wujka, babcie, i ewentualnie fajna laske, bez dymu, wiec moge wziasc syna ze soba, bo tam palenie zabronione, pozatem nie musze synowi zawijac oczy szalikiem, bo kobiety sie w miare ubieraja.
takich miejsc nam w Polsce brakuje. bo osobiscie chcial bym zeby byly takie miejsca gdzie wszystkie generacje by mogly sie spotkac i razem pobawic.
jesli ty znalazles twoja droge to sie ciesze dla Ciebie,
Pozdrawiam konczac cytatem z ksiegi Koheleta.

3:1-14
Wszystko ma swój czas,

i jest wyznaczona godzina

na wszystkie sprawy pod niebem :
2 Jest czas rodzenia i czas umierania,

czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,
3 czas zabijania i czas leczenia,

czas burzenia i czas budowania,
4 czas płaczu i czas śmiechu,

czas zawodzenia i czas pląsów,
5 czas rzucania kamieni i czas ich zbierania,

czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich,
6 czas szukania i czas tracenia,

czas zachowania i czas wyrzucania,
7 czas rozdzierania i czas zszywania,

czas milczenia i czas mówienia,
8 czas miłowania i czas nienawiści,

czas wojny i czas pokoju.
9 Cóż przyjdzie pracującemu

z trudu, jaki sobie zadaje?
10 Przyjrzałem się pracy, jaką Bóg obarczył ludzi,

by się nią trudzili.
11 Uczynił wszystko pięknie w swoim czasie,

dał im nawet wyobrażenie o dziejach świata,

tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł,

jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca.
12 Poznałem, że dla niego nic lepszego,

niż cieszyć się i o to dbać,

by szczęścia zaznać w swym życiu.
13 Bo też, że człowiek je i pije,

i cieszy się szczęściem przy całym swym trudzie -

to wszystko dar Boży.
14 Poznałem, że wszystko, co czyni Bóg,

na wieki będzie trwało:

do tego nic dodać nie można

ani od tego coś odjąć.

A Bóg tak działa, by się Go [ludzie] bali.

===

Cytat 
Gość forum: po_zabiegu_ona
 listopad 25 2004 14:25   

zgadzam sie ze szczesniakiem w kwestii studenta i jego "nauki". sama studiuje - teraz pauzuje za granica - i wiem jak to jest. w ogole ja uwielbiam taniec i moge hulac codziennie do bialego rana (tak bywalo na wakacjach a i poza wakacjami takze).

teraz od ponad trzech miechow siedze za granica i bylam pierwszy raz w zyciu na imprezie w piatek (pierwszy raz, chociaz nie chodze do kosciola od roku).

poza tym ja jeszcze nie bylam na tekiej imprezie, na ktorej nie spotkalabym sie z zaproszeniem na seks - to jest wszechobecne, wazne jest tylko, aby temu nie ulec. ja moge i sama tanczyc i mi to loto, bo ide na impreze tanczyc a nie wypicac polnagie cialo. bo po co? jakos mi nie imponuje, jak sie ktos do mnie lepi. ubieram sie normalnie na imprezy, a ze jestem osoba wesola to nawiazuje trwale znajomosci z ludzmi poznanymi na imprezach - bo spotkalam sie tez z opinia, ze na imprezeie to nikogo "normalnego" poznac nie mozna...

moze zeszlam z tematu...ale...sorka i bu$ka

===

Cytat 
Gość forum: po_zabiegu_ona
 listopad 25 2004 14:32   

chyba nie napislaam do tematu...dobrze, ze wspomnialam o tym, ze bylam w piatek na imprezeie, bo moja wypowiedz juz by w ogole byla do bani, hahaha

mnie uczono w domu, ze za nic w swiecie nie mozna sie bawic w piatek i ze w piatek jest post. ale to tez kwestia wychowania. wiele moich kolezanek nie dowiedzialo sie o tym od rodzicow, ani o tym, ze w piatki nie je sie miesa. poza tym to piatek jest wlasnie superdniem na imprezki, sobota tez...i nie wiem w sumie co moge powiedziec. bylam raz i chyba moglabym chodzic wiecej razy, albo caly czas...nie wiem...

===

Cytat 
rys
 listopad 25 2004 23:05   
Forum

Quote by mateuszwroc: Akurat Biblia wyraźnie mówi, kiedy należy pościć.
Mk 2,18-20:"Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć."
Dlatego jest post w piatek, bo Jezus umarł w piątek!

A czy w tych wersetach jest napisane co to ma byc za post? Jeżeli chodzi o pokarmy to dlaczego wstrzymywać sie mamy od miesa a obiadać jajkami, rybami itd.A jeżeli ktos jest wegetrjaninem to co ma odstawić ze swojej diety? Teksty te wogóle nic nie mówią o poście fizycznym, typu mieso itd. Nie mowią tez o zabawie czy dyskotece, mowia o poście za oblubieńcem czyli za Jezusem Panem, za prawda świetą przez niego bezposrednio przekazywaną.Gdyby Jezus był za przestrzeganiem postów ograniczających jedzenie to napewno by pościł tak jak Jan Chrzciciel bo Jezus tez był pod zakonem. Owszem Jezus pościł Biblia podaje ,że pościł 40 dni nic nie jadł i taki post ma sens.Nigdzie w Nowym Testamencie nie jest napisane,że uczniowie Jezusa przykladali jakąś większą uwagę do piatku. Co roku obchodzili 14-tego Nisana wieczerzę na pamiatke smierci Jezusa,ale co roku 14-ty nisan wypadal w inny dzień czasem tez w piątek ale nie zawsze [swieto ruchome] pozdrawiam elka

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 listopad 26 2004 00:28   
Forum

Dobrze napisałąś Elko! Ten fragment nie ma nic do czynienia z postem jaki jest on praktykowany dziś, ale to już też gdzieś na górze napisałem, lecz jakoś nie dociera.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 26 2004 10:03   
Forum

pomijając wszelkie ludzkie postanowienia nie przyznam, żeby nie można było się bawić w piątek (to jest moje zdanie); ten fragment o poście z ewangelii Marka ma dla mnie znaczenie - być może chodzi o to, żeby pościć raz do roku, w dzień ukrzyżowania JEZUSa (14. Nizan np.); a kto świętuje w piątek? wyznawcy Allaha

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty