Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 katolicki błąd
 |  Wersja do druku
Tadeusz Sołtys
 listopad 04 2004 17:30  (Czytany 1705 razy)  
Forum

Status: offline

jestem zdegustowany m.in. tym, że w katolickim świecie jest tyle (pseudo?)świętych; moim zdaniem są to święci z woli ludzkiej, bo to przecież ludzie o tym decydowali, kto będzie wyniesiony na ołtarze; co na to Pismo Święte? ja odkryłem imię jednego człowieka, o którym jest mowa jako świętym - w psalmach Aaron nazwany jest "świętym Pańskim".

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Jarząbek
 listopad 05 2004 00:16   
Forum

Z tego co sie orientuje, to ja jestem święty. Narodzony na nowo, grzechy przebaczone, czyli, sądząc po zwrotach Pawła w jego listach jestem święty. Fajne uczucie .
Mat

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 30 2004 09:16   
Forum

w Piśmie Świętym jeden jedyny człowiek (jak znalazłem) imiennie jest nazwany świętym (dokładnie świętym Pańskim), mianowicie Aaron (w psalmie); czy nie powinno to być wskazówką, żeby nie szastać tytułem "świętego"? A w ewangelii Jana znalazłem wczoraj słowa JEZUSa: "Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my"; czy to zgodne z ewangelią "ojcem świętym" nazywać papieża (zauważyłem, że w encyklikach papież sam się tytułuje "ojcem świętym"); uważam, że są to fałszywe zakusy

===

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 30 2004 13:15   
Forum

Coś słabo przeglądał Pan to Pismo Święte

W tej chwili zaś wybieram się do Jerozolimy z posługą dla świętych.
(List Rzymian 15:25)

Macedonia i Achaja bowiem uznały za stosowne zebrać składkę na rzecz świętych w Jerozolimie.
(List do Rzymian 15:26)

abym wyszedł cało z rąk niewiernych w Judei i by moja posługa na rzecz Jerozolimy została dobrze przyjęta przez świętych
(List do Rzymian 15:31)

Przyjmijcie ją w Panu tak, jak się świętych winno przyjmować. Wesprzyjcie ją w każdej sprawie, w której pomocy waszej będzie potrzebowała. I ona bowiem wspierała wielu, a także i mnie samego.
(List do Rzymian 16:2)

Pozdrówcie Filologa i Julię, Nereusza i jego siostrę, Olimpasa i wszystkich świętych, którzy są razem z nimi.
(List do Rzymian 16:15)

Napominam was, bracia: znacie dom Stefanasa, jako ten, który stanowi pierwociny Achai i który się poświęcił na służbę świętym;
(1 list do Koryntian 16:15)

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ze wszystkimi świętymi, jacy są w całej Achai.
(2 list do Koryntian 1:1)

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa - do świętych, którzy są , i do wiernych w Chrystusie Jezusie:
(List do Efezjan 1:1)

Przeto i ja, usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych,
(List do Efezjan 1:15)

[Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych
(List do Efezjan 1:18 )

A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -
(List do Efezjan 2:19)

Mnie, zgoła najmniejszemu ze wszystkich świętych, została dana ta łaska: ogłosić poganom jako Dobrą Nowinę niezgłębione bogactwo Chrystusa
(List do Efezjan 3:8 )

dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego,
(List do Efezjan 4:12)

O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym,
(List do Efezjan 5:3)

tak dla przykładu jedynie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 listopad 30 2004 18:50   
Forum Moderator
Moderator

Natomiast co do Ojca Świętego, to asmodeusz ma rację, w Ew. św Jana Jezus, w trakcie swojej arcykapłańskiej modlitwy do Boga nazywa go Ojcem Świętym...(17, 11). Jakże więc człowiek może nadawać sobie tenże tytuł?

Pozdrawiam : )

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 30 2004 19:13   
Forum

do alef - to raczej waść nie doczytałeś mojego posta - napisałem "wymieniony imiennie jako święty"; w przytoczonych przez ciebie wersetach zaledwie jeden imiennie nazywa kogoś świętym - Paweł mówi o sobie jako "najmniejszym ze wszystkich świętych"; no cóż, tego nie zapamiętałem, przepraszam; ale przyznasz, że dwóch to również niewiele? powściągliwość więc nadal wskazana; dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 listopad 30 2004 23:49   
Forum

Alefie,

musiałem przemazać oczy czy to naprawde Ty te wiersze cytowałeś !!??
Czy przegapiłem Watykan III,
bo jak dotąd myślałem że według doktryny KRK święty to ktoś odrużniony, i dopiero uznany jako święty przez Papierza ileś tam lat po jego/jej śmierci...??

naprawde mnie to teraz ciekawi!

Prosze o oświetlenie!

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: lunatyczka
 grudzień 01 2004 08:10   

twój post jest idiotyczny, dawidzie

czy sugerujesz, że KK nie uznaje treści Pisma św. skoro dziwi cie, ze ksiądz cytuje Pismo św.?

===

Cytat 
dawid1976
 grudzień 01 2004 08:55   
Forum

Quote by lunatyczka: twój post jest idiotyczny, dawidzie

czy sugerujesz, że KK nie uznaje treści Pisma św. skoro dziwi cie, ze ksiądz cytuje Pismo św.?

Lunatyczko,

w tym forum właśnie oto chodzi że ludzie z różnych wyznań poznawają kreda innych kościołów. A jeżeli ty teraz sądzisz że kredo KRK bazuje jedynie ma sola scriptura to ty a nie ja robisz z siebie idiotke.
Bo nawet kredo naszego kościoła nie bazuje na sola script ale na piśmie, rozsądku i doświadczeniu (tradycja).

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty