Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy chodzić do kościoła z dziećmi?
 |  Wersja do druku
Beata
 kwiecień 13 2006 11:47  (Czytany 2312 razy)  
Forum

Status: offline

Witam
Mam pytanie do rodziców - Ostatnio byliśmy w kościele całą rodziną tzn: mąż, ja, i dwoje naszych małych dzieci. Wybraliśmy oczywiście mszę dla dzieci. Jednak ksiądz odprawiający mszę powiedział, że "od tych dzieci to juz go głowa boli" oraz "Niech matki zabiorą ze sobą miotełki i zmiatają kościół po dzieciach bo one brudzą"
Co o tym sądzicie? Osobiście nie chciałabym rezygnować z chodzenia do Kościoła z dziećmi bo jesli ich teraz nie nauczę to kiedy? Ale tacy księża mnie zrażają !!!

===

Panie wskaż mi do nieba drogę!!!!!

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 13 2006 12:03   
Forum Admin
Admin

No coz, to ze wiekszosc ksiezy to !@#$%^& (i bynajmniej nie mam na mysli tylko katolickich) to prosze sie przyzwyczaic... Trzeba sobie szukac i znalesc odpowiedniego - z ktorym mozna koegzystowac w jednej parafi, a to wcale nie latwe zadanie ;-).

Natomiast co do samych dzieci to u nas w kosciele jest tak zwana szkolka niedzielna gdzie mozna dziecko zostawic na czas nabozenstwa - calkiem chyba dobre rozwiazanie. Natomiast w Kosciele zielonoswiatkowym w ktorym zdazylo mi sie byc - jest specjalnie wydzielona czesc za szyba dla matek z dziecmi co tez wydaje sie byc ciekawym rozwiazaniem.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 13 2006 12:26   
Forum

och, jak ze dobrze ze nie mam takiego dylematu! no church no problem!

gdy bylam w niemczech, w kosciele oczywiscie protestanckim, dziatwa siedziala sobie na dywaniku na samym przodzie tuz przed nosem pastora, i sobie gaworzyla, bawila sie, najwazniejsze przed oczami wszystkich, pastor mial mikrofon i sobie spokojnie wykladal kazanie. swiety spokoj! i rodzice spoko i pastor spoko, a dzieciaki kontakt ze soba! niemcy to maja glowe, sa dobrze zorganizowani!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 13 2006 13:13   
Forum

Czy chodzić do kościoła z dziećmi?
Jasne
Tylko znaleść sobie odpowiedni kościół.
Jak pisze Hermes, nie brak niestety %*#%(%)*)^)^ księży.

A czy takiego księdza nie można po chrześcijańsku upomnieć?
A jak nie posłucha porozmawiać z biskupem? Czy napisać w tej sprawie do niego?

Jak kiedyś pisałem, chodzę na msze do dominikanów w Krakowie. Tam o godzinie dwunastej jest specyficzna msza: cała liturgia słowa jest podzielona na dwie części: w kościele głównym homilia dla dorosłych,w kapitularzu klasztornym obok liturgia słowa dla dzieci.
Na wlaściwą liturgię eucharystyczną dzieci przechodzą z darami w procesji do głównego ołtarza, pod opieką diakonów i albo zostają w wianuszku przed ołatrzem, albo dołączają do swoich rodziców.

A w innym kościele Krakowa, kiedy dzieci rozrabiały przed ołtarzem i jakieś starsze osoby zaczęły na to narzekać, ksiądz Maliński który mszę odprawiał, zbeształ niezadowolonych.

Oby księża w Polsce równali do takich przykładów. Wystarczy tak niewiele.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 13 2006 14:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka:
gdy bylam w niemczech, w kosciele oczywiscie protestanckim, dziatwa siedziala sobie na dywaniku na samym przodzie tuz przed nosem pastora, i sobie gaworzyla, bawila sie, najwazniejsze przed oczami wszystkich, pastor mial mikrofon i sobie spokojnie wykladal kazanie. swiety spokoj! i rodzice spoko i pastor spoko, a dzieciaki kontakt ze soba! niemcy to maja glowe, sa dobrze zorganizowani!

Nie trzeba do niemiec jechać. Opisałaś dokładnie mszę o 16 w mojej parafi.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
milka
 kwiecień 13 2006 14:48   
Forum

Quote by Rafi F:
Nie trzeba do niemiec jechać. Opisałaś dokładnie mszę o 16 w mojej parafi.

nie zapraszalam do niemiec, dalam taki przykladzik!

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 13 2006 16:15   
Forum

Quote by Beataf:
Witam
Mam pytanie do rodziców - Ostatnio byliśmy w kościele całą rodziną tzn: Mąż, ja, i dwoje naszych małych dzieci. Wybraliśmy oczywiście mszę dla dzieci. Jednak ksiądz odprawiający mszę powiedział, że "od tych dzieci to juz go głowa boli" oraz "Niech matki zabiorą ze sobą miotełki i zmiatają kościół po dzieciach bo one brudzą"
Co o tym sądzicie? Osobiście nie chciałabym rezygnować z chodzenia do Kościoła z dziećmi bo jesli ich teraz nie nauczę to kiedy? Ale tacy księża mnie zrażają !!!

Dziwny ksiądz.
Jak będzie znowu marudzić to powiedz mu, żeby zażył aspirynę i przypomnij mu słowa:

A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.

Jak nie usłucha, donieś Kościołowi, a jeśli nawet Kościoła nie usłucha, to niech ci będzie jak poganin i celnik.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 13 2006 19:22   
Forum

Quote by milka: och, jak ze dobrze ze nie mam takiego dylematu! no church no problem!

Milka,

podpisuje sie! Tak powinny wygladac nabozenstwa! Bylem w USA a tam totalna selekcja wiekowa, nie podobal mi sie ten element,

oczewiscie nigdy nie wolno pauszaliziwac bo to wszystko zalezne od parafii/wspolnoty do parafii/wspolnoty

wspolnotwa wiernych to calosc, jedno Cialo Chrystusowe a nie segregacja,

pozatem dzieciom juz nalezy Krolewsto Boze, czy nie powinnismy wiecej czasu spedzac obserwujac je aby sie cos od nich nauczyc?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 15 2006 17:19   
Forum

Po co ludzie zabierają małe dzieci do kościoła, skoro one i tak nic nie rozumieją - przeważnie śpią, albo płaczą? . Widocznie nie mają komu ich przekazać na czas obrządków.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 15 2006 18:10   
Forum

Quote by Gocek: Po co ludzie zabierają małe dzieci do kościoła, skoro one i tak nic nie rozumieją - przeważnie śpią, albo płaczą? . Widocznie nie mają komu ich przekazać na czas obrządków.

Gocek, dzieciom nalezy Krolestwo Boze,

one powinny byc centrum zdazenia zycia wspolnoty wierzacej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 16 2006 11:14   
Forum Moderator
Moderator

Ku rozwadze...

Kiedy Jezus nauczal tysiace ludzi to nie oddzielal dzieci od matek... Wykladal calym rodzinom a podczas jego spotkan z ludzmi toczylo sie normalne zycie... I w takie postepowanie rowniez my powinnismy wchodzic patrzac z miloscia na dziecko nie tylko wtedy kiedy smacznie spi, ale takze wtedy gdy drze sie w nieboglosy. Jest okazja by kazdy wzial dziecko na rece i pomogl mamie w zajeciu sie maluchem. Jest okazja by cwiczyc sie w czynieniu dobra, a nie w odprowadzaniu potepienczym wzrokiem matek wychodzacych z pomieszczenia razem z dzieckiem... Nie wolno nam poza tym zabraniac dzieciom obecnosci na naszych spotkaniach, bo wlasnie musimy byc tacy jak one chcac wejsc do Krolestwa...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Zabulenka
 kwiecień 18 2006 02:22   
Forum

"Po co ludzie zabierają małe dzieci do kościoła, skoro one i tak nic nie rozumieją - przeważnie śpią, albo płaczą? Wink. Widocznie nie mają komu ich przekazać na czas obrządków"

Ty chyba zartujesz ! Dzieci w kosciele to najpiekniejsza rzecz. Nasz kochany ksiadz (pochodzi z Lomzy) powiedzial z "ambony" prosto: 1. Wy tez byliscie kiedys dziecmi 2. Mieliscie swoje dzieci i 3. Kiedy dzieci krzycza to tylko cwicza swoje glosy do spiewu.
Od tego czasu nikt nie narzeka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 18 2006 10:31   
Forum Moderator
Moderator

Czytaem kiedys jakies badania psychologiczne, w ktorym ich autorzy (??) wykazali, że dziecko jak najwczesniej powinno zabierac sie do Kosciola, aby niejako zżyło się z sacrum, aby życie kościelne było integralną częscią jego życia. W przeciwnym wypadku zbyt późno oswajane dzieci zaczynają postrzegać Kościół i nabożeństwa jako puste, nudne i zupełnie niezrozumiałe obrzedy (u mnie rodzice juz to "przetestowali" na moim mlodszym rodzenstwie, wynik potwierdzający, niestety)...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Zabulenka
 kwiecień 18 2006 19:33   
Forum

Dodam jeszcze ze co dziecko nauczy sie w latach 1-6 pamieta na cale zycie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości