Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Aborcja, a spowiedź...
 |  Wersja do druku
totylkoja
 maj 09 2006 18:46  (Czytany 2080 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich.

Zacznę od samego początku. Ciężko mi o tym pisać i mówić….

Cztery lata temu moja dziewczyna poddała się zabiegowi aborcji. Byliśmy jeszcze „gówniarzami”, przestraszonymi całej odpowiedzialności, konsekwencji i tego jak to wpłynie na nasze życie. Niestety na to nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nas… Decyzje podjedliśmy wspólnie. Od tamtego momentu minęły już prawie 4 lata, nadal jesteśmy razem i oboje żałujemy tego co się stało. Gdybym mógł cofnąć tylko czas, to wszystko potoczyło by się inaczej. Żałuje że nie postąpiliśmy wtedy inaczej, bardzo często o tym myślę i mam ogromne wyrzuty sumienia.

W końcu nabrałem odwagi i postanowiłem iść do spowiedzi, wyrzucić z siebie to wszystko. Niestety kapłan który mnie spowiadał, powiedział mi że on nie może rozgrzeszyć mnie z tego grzechu, bo nie ma takiej mocy, był to dość młody ksiądz. Próbował mi pomóc, gdzie u którego kapłana i w jakim kościele będę mógł się wyspowiadać. Ale też nie bardzo się orientował, a ja tym bardziej się pogubiłem. Dlatego pytam was, czy wiecie u jakiego kapłana i gdzie mogę się wyspowiadać, dodam że jestem z Sosnowca (woj. śląskie). Za wszystkie rady i sugestie z góry dziękuję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 maj 09 2006 19:08   
Forum

Ten tekst wygląda mi ewidentnie na skopiowany. Jeśli rzeczywiście ten problem ciebie dotyczy, to zajrzyj na strony:
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050314121931909
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050216154247416

Latae sententiae (łac. "na mocy wydanego orzeczenia") - kara kościelna, którą zaciąga człowiek samorzutnie po dokonaniu konkretnego przestępstwa (zob. CIC 1314, 1318). Kodeks z roku 1983 ograniczył ilość takich kar. Przykładem takich kar, które istnieją do dzisiaj, jest ekskomunika, w jaką się wpada automatycznie po znieważeniu Najświętszego Sakramentu (CIC 1367) albo po dokonaniu przerwania ciąży (CIC 1398).

Przypomina się, że celem ujednolicenia na terenie całej Polski uprawnień do rozgrzeszania z ekskomuniki latae sententiae, w którą wpadają dopuszczający się przestępstwa przerwania ciąży, stosownie do normy kan. 1398, Konferencja Episkopatu na sesji Biskupów Diecezjalnych, określiła kapłanów, którzy jako spowiednicy z dniem 23 kwietnia 1984 r. otrzymują jurysdykcję od swojego Biskupa Diecezjalnego do zwalniania z wyżej wymienionej ekskomuniki:
1. Księża Dziekani i Wicedziekani,
2. Proboszczowie i administratorzy parafii,
3. Wszyscy kapłani spowiadający w kościele katedralnym oraz w sanktuariach określonych przez Biskupa Diecezjalnego,
4. Przełożeni Wyżsi i przełożeni Domów kleryckich instytutów życia konsekrowanego oraz kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego,
5. Wszyscy spowiednicy:
a) W czasie Komunii Wielkanocnej, Misji i Rekolekcji,
b) W czasie kanonicznych wizytacji biskupich i odpustów parafialnych,
c) Z okazji spowiedzi narzeczonych, żołnierzy i więźniów,
d) Z okazji spowiedzi w szpitalach i chorych, którzy nie wychodzą z mieszkania oraz kobiet ciężarnych,
e) Z okazji spowiedzi generalnych przynajmniej z okresu jednego roku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 09 2006 19:15   
Forum Moderator
Moderator

Pojawialo sie juz kiedys tutaj to pytanie. Zdaje sie, ze to trzeba udac sie do kurii biskupiej, ale nie wiem, bo zaden ze mnie rzymski katolik... Z mojej strny moge Ci powiedziec, ze Bog, ktoremu wyznajemy grzechy, odpuszcza je, bo o jest jego obietnica... Nikt Cie nie potepia, nikt Cie nie sadzi... Bog tylko szuka Ciebie i teskni za spotkaniem z Toba... Nie czuj sie wiec zly, niegodny... Jakkolwiek bys tego nie nazwal. Bog jest blisko takich ludzi jak Ty. Blisko tych, kotrych serca sa skruszone

PS
Na pytnie z pewnoscia jeszcze dzis lub najdalej jutro ktos da odpowiedz

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
totylkoja
 maj 09 2006 19:17   
Forum

Niestety, ale ten problem wlasnie mnie dotyczy i nic nie kopiowalem

Tu jest troche inna sytuacja, bo moja dziwczyna zostala rozgrzeszona z tego grzechu. Dwa lata temu przystepowala do bierzmowania i przed bierzmowaniem byla u spowiedzi.

2. Proboszczowie i administratorzy parafii,
3. Wszyscy kapłani spowiadający w kościele katedralnym oraz w sanktuariach określonych przez Biskupa Diecezjalnego,

Czy proboszcz mojej prafii w kazdym momencie, ma mozliwosc rozgrzeszenia z tego typu grzechu? Czy tylko w jakiejs okreslonej sytuacji.

Druga sprawa, czy w kosciele Katedralnym ( w Sosnowcu taki jest) kazdy kaplan ma prawo do rozgrzeszenia z takiego grzechu, czy tylko jakis okreslony?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 maj 09 2006 19:35   
Forum

Prawdę mówiąc, większość odpowiedzi to ja skopiowałem. Więcej informacji nie posiadam, może ktoś będzie więcej wiedział. Zapytaj swoją dziewczynę, gdzie się wyspowiadała i zrób tak samo. Tak chyba będzie najłatwiej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
totylkoja
 maj 09 2006 19:39   
Forum

No akurat spowiadala sie w swojej parafii, tylko ze wtedy kaplan ktory spowiadal mial widocznie mozliwosc rozgrzeszenia z takiego grzechu, gdyz tak jak pisalem byla to spowiedz przed bierzmowaniem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 maj 09 2006 19:59   
Forum

Musisz wiedzieć, że niektórzy kapłani mogą Ci nie dać rozgrzeszenia tak po prostu. Nie jest to przejaw ich złej woli ale większość z nich chce Tobie dać w ten sposób do zrozumienia, co tak naprawdę uczyniliście, jakiego czynu się dopuściliście, zachęcić was do rozważań.
Nie jest to bowiem tak, jak wielu mawia - "a co mi tam, zrobie coś złego, pójdę do spowiedzi i tak czy siak otrzymam przebaczenie". Niekiedy trzeba trochę czasu.
Zobaczysz, że prędzej czy później otrzymasz rozgrzeszenie, chociaż może Cię to kosztować wiele czasu i nerwów, zanim je otrzymasz.
Życzę wytwałości. Obyś został świadkiem i mówił przy każdej nadarzającej się okazji, jakim złem jest aborcja.
3maj się!

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 maj 09 2006 20:52   
Forum

Taaa.. Panie maxurd, powiem tak. Wiem, że to jest forum ekumeniczne, ale mówienie, że sam żal wystarczy do odpuszczenia grzechów jest po prostu (dla mnie, jako katolika) śmieszne i niezgodne z doktryną KK. Poza tym, myślę, że na temat spowiedzi w KK, nie powienien wypowiadać się protestant, który in sui generis, nie wierzy w jej skuteczność...

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
totylkoja
 maj 09 2006 20:54   
Forum

Quote by piotr.:
Musisz wiedzieć, że niektórzy kapłani mogą Ci nie dać rozgrzeszenia tak po prostu. Nie jest to przejaw ich złej woli ale większość z nich chce Tobie dać w ten sposób do zrozumienia, co tak naprawdę uczyniliście, jakiego czynu się dopuściliście, zachęcić was do rozważań.
Nie jest to bowiem tak, jak wielu mawia - "a co mi tam, zrobie coś złego, pójdę do spowiedzi i tak czy siak otrzymam przebaczenie". Niekiedy trzeba trochę czasu.

Zdaje sobie z tego calkowicie sprawe. Ja tylko staram sie znalezc odpowiedz na to gdzie konkretnie, u ktorego kaplana i w jakich okolicznosciach,moge w ogole na takie rozgrzeszenie liczyc. A jak narazie w tej kwestii zadnych konkretnych odpowiedzi nie zuskalem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 maj 09 2006 21:10   
Forum

Przepraszam...jeżeli nie wiesz ,jak to jest i rzeczywiście zależy Ci na uzyskaniu rozgrzeszenia, po prostu zadzwoń do kurii biskupiej. Tam na pewno otrzymasz stosowne instrukcje i objaśnienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 09 2006 22:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by siloam: Taaa.. Panie maxurd, powiem tak. Wiem, że to jest forum ekumeniczne, ale mówienie, że sam żal wystarczy do odpuszczenia grzechów jest po prostu (dla mnie, jako katolika) śmieszne i niezgodne z doktryną KK. Poza tym, myślę, że na temat spowiedzi w KK, nie powienien wypowiadać się protestant, który in sui generis, nie wierzy w jej skuteczność...

Dla mnie jako chrzescijanina wystarczy, ze twierdzenie jest zgodne z Biblia... Reszte (wszelkie doktryny) sobie podaruj. A, ze sie wypowiedzialem?? Wyraznie zaznaczylem, ze nie jestem rzymskim katolikiem. Do niczego nie zdroznego nie zachecam, nie wysmiewam sakramentu spowiedzi...
I nie twierdz, wasc, ze nie wierze w wyznanie i odpuszczenie grzechow, bo bladzisz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 maj 10 2006 10:19   
Forum

Nie twierdzę, że nie wierzysz w wyznanie i odpuszczenie grzechów, ale jedynie w sakramentalność spowiedzi. Poza tym post brzmi "Aborcja a spowiedz". Póżniej autor pisze, że konkretnie chodzi o spowiedz w KK

Nikt Cie nie potepia, nikt Cie nie sadzi...

Sądzenie człowieka jedno, ale ocaniając czyny uczymy odróżniać się dobro od zła... Twoja kolorowa wizja odpuszczenia niesakramentalnego nie ma żadnego związku z tematem tego postu. Chodzi tu o radę dot. spowiedzi w KK.

Może streszczę wnioski z Twojej rady: Słuchaj, po co Ci sakrament spowiedzi...wystarczy sam żal. Żałuj za grzechy, a Bóg Ci je odpuści. I to bez pomocy kapłanów KK. Mam nadzieję, że teraz zrozumiałeś niestosownośc swoje wypowiedzi w stosunku do tematu postu i problemów jego autora.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 10 2006 11:40   
Forum Moderator
Moderator

Powiem tyle, ze kiepsko idzie Ci streszczanie... Powinienes nieco pocwiczyc - Pisz moze streszczenia lektur dla licealistow albo gimnazjalistow, skoro streszczenie krutkiego tekstu z tego forum Cie przerasta...

Streszczajac co napisalem mozna powiedziec, ze najlepiej zapytac sie u zrodla w kurii biskupiej i to polecam, a sam (nie bedac katolikiem) na podstawie Bibli sadze,ze:
1 Jana 1:9 Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości.

Nigdzie nie napisalem, ze wystarczy zal za grzechy, i ze mozliwe jest odpuszczenie grzechu niewyznanego. Ucz sie czytac ze zrozumieniem i przestan pisac bez zrozumienia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 maj 10 2006 13:04   
Forum

W Sosnowcu to zaden problem . Jest w tym mieście katedra pw. Wniebowzięcia BMSV przy ulicy kościelnej. Spowiadaja tam przed każdą Mszą Świetą i maja uprawnienia do rozgrzeszania tego grzechu

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty