Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 czy moze byc chrzestnym??
 |  Wersja do druku
Pawel
 czerwiec 28 2006 00:15  (Czytany 16890 razy)  
Forum

Status: offline

Nidlugo zblizaja sie chrzciny naszej coreczki. Na chrzestnego wybralismy naszego kuzyna i tu szok dowiadzielismy sie ze nie moze nim byc poniewaz jest zwiazany slubem cywilnym z rozwodka.Dodam ze jest wierzacy i praktykujacy tak mu sie poprostu ulozylo zycie.Nie wyobrazamy sobie w tej roli nikogo innego.Po przeczytaniu innych postow i fragmentu prawa kanonicznego zastanawiam sie czy moze on zostac światkiem chrztu (chrzestna jest katoliczkom)?? Od czego(/kogo) zalezy czy bedzie on swiatkien chrztu?? I wogule kto nim moze zostac??
Prosze o szybka odpowiedz ( i zeby nie byl to fragment prawa kanonicznego bo go czytalem).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 28 2006 00:25   
Forum Moderator
Moderator

Jak o zycie duchowe Panskiego dziecka ma dbac czlowiek, ktory zyje w zwiazku z rozwiedziona kobieta? Jak ma dbac o rozwoj duchowy czlowieka ktos, kto swoim zyciem w okreslonym zwiazku daje taki zly przyklad??

Rodzice chrzesni maja dbac o rozwoj duchowy dziecka. To nie maja byc osoby, ktore sa dobrze zaprzyjaznione z rodzicami naturalnymi. To tez nie ma byc dowod jakiegos uznania. To jest decyzja, ktora zawazy na chrzescijanstwie dziecka...

Prosze wiec jeszcze raz rozwazyc na to miejsce osobe, ktora jednak bierze na powaznie pewne zasady

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 28 2006 12:19   
Forum

Odnośnie tematu, to ta osoba stale żyje w grzechu ciężkim - cudzołóstwie. Z tej racji nie może godnie przyjmować sakramentów. Nie jest to wzór dla dziecka do naśladowania.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 28 2006 12:24   
Forum

Dziękuję za usunięcie postu Kubiaka.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 czerwiec 28 2006 14:44   
Forum

Pawełek.

Nie wybierasz jakichśtam świadków chrztu, tylko RODZICÓW chrzestnych, czyli osoby, które mają pomagać wam - rodzicom wychować wasze dziecko w wierze (świadkowie są na ślubie, mają w razie potrzeby potwierdzić że ślub był i nic poza tym - dlatego mogą być nawet nieochrzczeni). Wybieranie na chrzestnych osób które są "na bakier" z kościołem nie ma sensu, bo nie spełnią roli, jaką nakłada na nich ta funkcja.

Nie ma możliwości, zeby ktoś był regularnie praktykujący, a jednocześnie w związku cywilnym z rozwódką. Owszem, sporadycznie zdarza się że takie osoby dostaną rozgrzeszenie, ale zasadniczo trwają w stanie grzechu ciężkiego (cudzołóstwo) i nie mają możliwości korzystania z sakramentów w Kościele. Nawet jeżeli uda się takiej osobie przekonać swojego proboszcza, żeby wystawił odpowiednie zaświadczenie, to jaki jest sens takiego "ojcostwa chrzestnego"? Przecież chrzcicie dizecko po to, żeby je włączyć do wspólnoty wierzących, czyż nie? Po to, żeby zostało chrześcijaninem. Bez pomocy waszej oraz innych osób ciężko mu będzie kształtowac swoją wiarę. Te inne osoby to powinni być przede wszystkim chrzestni.

Odpowiadając na twoje pytania:
1. Osoba w związku cywilnym, żyjąca z kimś bez ślubu kościelnego nie może zostać chrzestnym
2. Decyduje o tym proboszcz parafii, w której mieszka kandydat na chrzestnego
3. O ile mi wiadomo chrzestnym może zostać każdy bierzmowany katolik, o ile żyje w zgodzie z nauką Kościoła

Poszukaj na chrzestnego po prostu lepszego katolika, niż ten któremu życie się ułożyło jakby nie po katolicku.

pozdrawiam
Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 28 2006 14:51   
Forum Moderator
Moderator

Post użytkownika Kubiak zustał usunięty za naruszenie zasad publikacji portalu Kosciol.pl

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pawel
 czerwiec 28 2006 16:46   
Forum

nie chodzi mi o zasady wyboru chrzestnego, bo są one mi znane, ale o określenie statusu śwaiadka chrztu. Czy świadkiem chrztu jest każda osoba, któta uczestniczy podczas chrztu ? czy może osoba wyznaczona przez rodziców na zasadach podobnuch jak świadek ślubu . I czy dane świadka chrztu są gdzieś ewidencjonowane.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 28 2006 17:13   
Forum

Jeśli nawet są ewidencjonowane, to co? Przyjdzie terminator z przyszłości i dopadnie świadków, bo to dziecko w przyszłości pokona SkyNet?

Odpowiem ci na pierwsze pytanie: NIE. Mogą być to przecież przypadkowe osoby, które następnego dnia nie będą nawet pamiętały imienia ochrzczonego dziecka. Więc WYZNACZENI świadkowie powinni być. Logiczne chyba.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 28 2006 17:27   
Forum

Przecież Kuria nie musi o wszystkim wiedzieć .
Bierz go na chrzestnego i nie przejmuj się przepisami. Będzie miał o czym nauczać małego

Sam jestem chrzestnym i to na podstawie zaświadczenia "poprawnie wierzącego"

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 28 2006 17:30   
Forum

Och, Gocek, mógłbyś chociaż nie mącić ludziom w głowach w tak ważnym dla nich momencie.

Jesteś chrzestnym? Biedne dziecko. Twoja rola chyba ograniczy się do wykładów z filozofii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 czerwiec 28 2006 17:40   
Forum

To wykłady z filozofii są ograniczeniem?

Chciałbym, żeby mój ojciec chrzestny mi wykładów takich udzielał, ale cóż... Kompletnie nie wywiązuje się z zadań ojca chrzestnego, podobnież jak większość chrzestnych...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Pawel
 czerwiec 28 2006 17:43   
Forum

Nie chodzi mi o świadowe łamanie prawa kościoła, może jeszcze rar napisze na jakim etapie ustaleń i poszukiwań jesteśmy.
1. Będzie tylko matka chrzestna-(jest to chyba dopuszczalne)
2. Chrzestnego nie będzie.
3. będzie świadek chrztu.-i tu problem- jakie są wymogi formalne (będzie to osoba opisuwana na początku).
O naginaniu prawa kościelnego nie ma mowy, więc odpowiedzi w stylu chrzestnym niech będzie to osoba nie mogąca przyjąć komunie nie wchodzą w rachubę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 28 2006 17:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawelek62: Nie chodzi mi o świadowe łamanie prawa kościoła, może jeszcze rar napisze na jakim etapie ustaleń i poszukiwań jesteśmy.
1. Będzie tylko matka chrzestna-(jest to chyba dopuszczalne)
2. Chrzestnego nie będzie.
3. będzie świadek chrztu.-i tu problem- jakie są wymogi formalne (będzie to osoba opisuwana na początku).
O naginaniu prawa kościelnego nie ma mowy, więc odpowiedzi w stylu chrzestnym niech będzie to osoba nie mogąca przyjąć komunie nie wchodzą w rachubę.

Kodeks prawa kanonicznego zna instytucje świadka chrztu (opróćz kmotra/rodzica chrzestnego), tą ale stosuje się tylko w przypadku, że chrzczony ma jednego chrzestnego a świadek jest niekatolikiem....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 28 2006 19:16   
Forum

Och, Gocek, mógłbyś chociaż nie mącić ludziom w głowach w tak ważnym dla nich momencie.

Przyznaję i nie obrażę się, jak niektórzy ostro mnie za to potępią. Ale niestety tak jest, żeby nie niszczyć czegoś długo pielęgnowanego, jednym prozaicznym incydentem, można skorzystać z tego koła ratunkowego. Przynajmniej będzie motywacja do bycia dobrym chrzestnym, w ramach rechabilitacji
Jesteś chrzestnym? Biedne dziecko. Twoja rola chyba ograniczy się do wykładów z filozofii.

Dzięki mnie dziecko staje się bogatsze (urodziny, okazje :mrgreen, a moje hipotetyczne wykłady także mam nadzieję uczynią je jeszcze bogatsze.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty