Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Liturgia w KRK
 |  Wersja do druku
Bartek
 lipiec 30 2006 11:53  (Czytany 8552 razy)  
Forum

Status: offline

Przeglądając stronkę tradycjonalistów katolickich znalazłem fragmenty nagrane podczas mszy św. Zawsze Z myslałem, że KRK charakteryzuje dosć sztywna liturgia, poza kilkoma wyjątkami, a tu prosze... Zaczam link, polecam obejrzec nagrania. I w tym miejscu pragnoprosic kaotlikow, aby podzielili sie refleksjami

http://breviarium.blogspot.com/2005/08/filmiki-z-eucharystii-na-przystanku.html

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 lipiec 30 2006 15:25   
Forum

Quote by Bartek.D: Przeglądając stronkę tradycjonalistów katolickich

Nazywajmy rzeczy po imieniu - skrajnych lefebvrystów

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 30 2006 20:15   
Forum

NO w sumie, tak

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 30 2006 21:21   
Forum

O ile wiem, to "Kronikę Novus Ordo" prowadzą sedewakantyści.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 30 2006 21:33   
Forum

JAk nagrania MAteuszu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 30 2006 22:06   
Forum

Obejrzałem te filmiki i przyznaję, że jestem zaskoczony, bardzo niemile z resztą.

Kościół Rzymskokatolicki to nie dyskoteka! Przed Ołtarzem Bożym w Świątyni Rzymskokatolickiej się klaszcze, nie skacze, nie tańczy, nie urządza się zabaw! Kościół to dom modlitwy i ofiary eucharystycznej. Podczas, gdy Pan Jezus ofiaruje za nas swoje Ciało i Krew, my nie możemy skakać i tańczyć.
Sam w czymś podobnym miałem "zaszczyt" brać udział. Mianowicie w czuwaniu modlitewnym młodzieży, które było pod koniec zimy, przed godziną 20. A więc było ciemno. W owym czasie modliłem się o coś do Pana, o fakt bardzo osobisty i nie moge napisać o co chodziło. To nie miało szans się wydarzyć, ale ja mimo to, mając nadzieję i wiarę, prosiłem... I tak wchodząc do Kościoła, wieczorem, to spełniło się, ot tak po prostu. Wielce się zaskoczyłem i ucieszyłem.
Potem wszystko się zaczęło. Czuwanie miała prowadzić jakaś "super siostra zakonna", która podobnoż potrafi ciągnąć za sobą młodych ludzi do Boga. Kiedy owa zakonnica wyszła z zakrystii kazała nam przez pół godziny wykrzykiwać" Jezus! "...Raz, dwa, trzy JEZUS, raz, dwa, trzy JEZUS!, raz, dwa...itd. Mniej więcej tak. Byłoby to bardzo zniechęcające dla mnie, ale ja raczej cieszyłem się tym, co dla mnie uczynił Pan. Potem owa zakonnica zaczęła swoje nauczanie, odegrała przy tym jakąś scenkę, polegającą na smażeniu popcornu, tuż przed ołtarzem. Powiedziała jeszcze, że zaraz będziemy to jeść, a przecież zaraz miała być msza, jak gdyby nie zdawała sobię sprawy, że katolika obowiązuje post eucharystyczny. Opamiętała się na szczęście i sprzątając, odniosła swoje dzieło do zakrystii. Potem zaczęła śpiewać i grać, do czego miała rzeczywiście wielki talet, ale urządziła przy tym tańce i klaskanie przed ołtarzem. Później rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W całym Kościele panowała ciemność, widać było tylko świece przed ołtarzem, towarzyszył temu śpiew zakonnicy wraz z chórkiem i granie na gitarze. My wszyscy klęczeliśmy i mielismy zapalać własne świeczki przed ołtarzem (które nam wręczono, bardzo pięknie wykonane z resztą) zanosząc nasze prośby do Boga. W końcu przyszedł czas na nasz rząd, inni powiedzieli, żebym poszedł pierwszy, jakobym się do tego najbardziej nadawał. Powiedziałem, że ja nie pójdę, bo nie mam takiej potrzeby (do tej pory przychodzili tam wszyscy). Zdziwiłem się jaki wielki mam wpływ na innych, bo kiedy ja powiedziałem, że nie idę nikt inny z ławki też nie wyszedł (choć bardzo tego chcieli), co było głupie i dziwne. Klęczałem strasznie długo, w strasznie niewygodnej ławce, byłem strasznie zmęczony i osłabiony, potem była msza...
Do domu wróciłem ok 12, czy 1 w nocy. Bolała mnie głowa i gardło, przez jej tańce, śpiewy i inne wymysły, bolało mnie całe ciało od długiego, niewygodnego klęczenia. Pomodliłem sie krótko. Od tego czasu straciłem umiejętność pięknej i długiej modlitwy, straciłem też to co wtedy dał mi Pan... i znów o to proszę, choć już tak pięknie nie potrafię... Bardzo mnie to czuwanie zniechęciło. Co gorsza, ja dokładnie osobiście widziałem, jak inni nim zniechęceni, odwrócili sie wtedy od Boga, co trwa do teraz...
Podobne spektakularne nabożeństwa zaczęto najpierw odprawiać u naszych zachodnich sąsiadów, co przyciągało z początku tłumy, potem jednak się znudziło, kościoły sie wyludniły, a teraz są w nich dyskoteki i magazyny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 30 2006 23:25   
Forum

CZY KRK oficjalnie pozwala na takie "innowacyjne msze św"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 30 2006 23:53   
Forum Moderator
Moderator

Jeżeli trzymaja się NOMu to czemu nie ? Gdzie jest napisane, że mają grać piszczałki Bachusa (organy), a nie gitara i perkusja, gdzie jest napisane, że trzeba śpiewać pieśń XYZ , a nie balladę rokową? I co jest innowacyjnego w tańcu przed Panem ? Toż to starsze niż chrześcijaństwo.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 30 2006 23:55   
Forum

Ja wiem. Jestem całym sercem za tymi "tancami",niech kazdy wychwala Boga jak potafi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 lipiec 31 2006 11:10   
Forum

Ja też nie mam nic przeciwko tańczeniu, klaskaniu, zdzieraniu gardła śpiewając nawet hard rock na chwałę Pana, ale moim zdaniem powinno to nie być częścią mszy świętej, gdzie powinno panować skupienie.

Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 31 2006 11:48   
Forum Moderator
Moderator

Przepisy liturgiczne rzymskiego Kościoła jasno określają, że w ustalonych granicach rządcą liturgii jest biskup, i tylko on ma prawo wprowadzac innowacje w pewnym zakresie.

Kapłan i ktokolwiek naruszający przepisy liturgiczne, a nie mający do tego uprawnień zaciąga na siebie ciężki a nawet ekskomunike.

XIX Sob. Tryd. Sesja VII, Kan. 13. Cyt. w formie skróconej
Jeśli ktoś twierdzi, że /.../ obrzedy można mieć w pogardzie, /.../ pomijać /.../ albo mogą być zmieniane przez jakichś pasterzy Kościoła na nowe obrzedy - NBW.

Benedykt XIV "De sacrificio Missae":
Taka jest ogólna opinia, że rubryki sa ustawami nakazującymi, które z samej natrury obowiązują pod grzechem ciężkim

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Bartek
 lipiec 31 2006 12:07   
Forum

Dzięki Kuba za wyjaśnienie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 31 2006 12:24   
Forum Moderator
Moderator

Podobnego zdania była ostatnio kongragacja obrzedów w Instrukcji Redemptoris Sacramentum...w której, zresztą słusznie "palce" maczał Unser Papa Ratzi

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 31 2006 12:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F: Jeżeli trzymaja się NOMu to czemu nie ? Gdzie jest napisane, że mają grać piszczałki Bachusa (organy), a nie gitara i perkusja, gdzie jest napisane, że trzeba śpiewać pieśń XYZ , a nie balladę rokową? I co jest innowacyjnego w tańcu przed Panem ? Toż to starsze niż chrześcijaństwo.

No cóz...nie pierwszy to raz kiedy katolik nie wie o czym pisze. W kwestii piszczałek jasno określają to powszechne dokumenty liturgiczne, zaś w kwestii gitar i perkusji (sprzeciw) jasno wypowiada się instrukcja KEP dot. liturgii. Informacje, można znaleźć na ich stronach....

===

Cytat 
Andrzej
 lipiec 31 2006 12:45   
Forum

A ja jestem przeciwny tancom i zabawom przed Ołtarzem Pańskim!
Normalny człowiek chcąc sie bawić w ten sposób wybiera się na dyskotekę. Do Kościoła nie przychodzi się po to by sie zabawić, ale by osobiście spotkać się z Panem Bogiem. Tańczenie przed Ołtarzem jak inni wykrzykują: JEZUS! Albo śpiewają pieśni religijne jest moim zdaniem głupie. I wydaje mi się, że zupełnie jasne jest to, że czynią tak osoby, które nie potrafią odnaleźć się i bawić z rówieśnikami w normalnej dyskotece. Idą się wtedy bawić do Kościoła i myślą, że jest super .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 31 2006 12:46   
Forum Moderator
Moderator

Proszę Ciebie Jakub o pomoc, bo sie do tej instrukcji nie dokopałem. Mógłbyś poratowac linkiem ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 31 2006 12:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Aranen: A ja jestem przeciwny tancom i zabawom przed Ołtarzem Pańskim!
Normalny człowiek chcąc sie bawić w ten sposób wybiera się na dyskotekę. Do Kościoła nie przychodzi się po to by sie zabawić, ale by osobiście spotkać się z Panem Bogiem. Tańczenie przed Ołtarzem jak inni wykrzykują: JEZUS! Albo śpiewają pieśni religijne jest moim zdaniem głupie. I wydaje mi się, że zupełnie jasne jest to, że czynią tak osoby, które nie potrafią odnaleźć się i bawić z rówieśnikami w normalnej dyskotece. Idą się wtedy bawić do Kościoła i myślą, że jest super .

A ja jestem zupelnie innego zdania. Uwielbienie to ma byc uwielbienie, a nie ksiadz z cierpiaca mina unoszacy rece do gory i zawodzacy "raduuuuujmy sie" -

2 Samuela 6:5 Dawid zaś i cały dom Izraela tańczyli i grali z całej siły przed Panem na różnego rodzaju instrumentach z cyprysowego drzewa, na cytrach, harfach, fletach, bębnach, dzwonkach i cymbałach.

2 Samuela 6:11 I pozostała Skrzynia Pańska w domu Obeda Edomczyka z Gat przez trzy miesiące, a Pan błogosławił Obedowi Edomczykowi i całemu jego domowi.
12 A gdy doniesiono królowi Dawidowi: Pan błogosławi domowi Obeda Edomczyka i wszystkiemu, co do niego należy, ze względu na Skrzynię Bożą, wyruszył Dawid i sprowadził Skrzynię Bożą z domu Obeda Edomczyka do Miasta Dawida z radością.
13 Kiedy niosący Skrzynię Pana postąpili sześć kroków, on składał na rzeźną ofiarę wołu i tucznego barana.
14 Tańczył też Dawid z całej siły przed Panem, odziany zaś był w lniany efod.

2 Samuela 6:16 A gdy Skrzynia Pańska dotarła do Miasta Dawida, Michal, córka Saula, wyjrzała przez okno i widziała, że król Dawid skakał i tańczył przed Panem, i wzgardziła nim w swoim sercu.
17 Tak więc sprowadzili Skrzynię Pańską i ustawili ją w miejscu dla niej przeznaczonym, w środku namiotu, który Dawid kazał dla niej rozpiąć, i złożył Dawid przed Panem ofiary całopalne i ofiary pojednania.
18 A gdy Dawid dokończył składania ofiar całopalnych i ofiar pojednania, pobłogosławił lud w imieniu Pana Zastępów.
19 I kazał rozdzielić między cały lud, między całe pospólstwo izraelskie, każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie po jednym bochenku chleba, po kawałku mięsa i po jednym placku rodzynkowym, po czym cały lud rozszedł się, każdy do swojego domu.
20 Gdy Dawid powrócił do domu, aby pobłogosławić swój dom, wyszła na jego spotkanie Michal, córka Saula, i rzekła: Jakże wspaniale zachował się dziś król izraelski, który obnażył się dzisiaj na oczach niewolnic swoich wojowników, jak obnaża się chyba tylko jakiś lekkoduch.
21 A Dawid rzekł do Michal: To przed Panem tańczyłem, przed Panem, który wybrał raczej mnie niż twojego ojca i niż cały jego dom, aby ustanowić mnie księciem nad ludem Pańskim,
22 a choćbym jeszcze bardziej się poniżył niż tym razem i stał się w twoich oczach godnym pogardy, to jednak u tych niewolnic, o których mówiłaś, będę poważany.
23 A Michal, córka Saula, nie miała dzieci aż do dnia swojej śmierci.

Przepraszam, ze tak obszernie cytuje, ale mam wrazenie jakby ktos tutaj nie do konca rozumial uwielbienie. To co zobaczylem na jednym z filmow bylo dla mnie super Jestem jak najbardzej za...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 31 2006 13:51   
Forum Moderator
Moderator

Właśnie to miałem na myśli pisząc "I co jest innowacyjnego w tańcu przed Panem ? Toż to starsze niż chrześcijaństwo."

===

Cytat 
Andrzej
 lipiec 31 2006 14:25   
Forum

Maxurd, tak się sklada, że Księgi Samuela przeczytałem i doskonale znam ten fragment. Nie chodzi mi o sam sposób chwalenia Pana, bo przecież nawet Psalm 150 mówi jasno, żebyśmy chwalili Pana muzyką i tańcem. Ale Pan Jezus mówi (wspominając Księgę Izajasza i Jeremiasza), że Jego dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów, a sposoby modlitwy i kontemplacji są rózne i ważne jest to, żeby nasz sposób nie utrudniał tago innym bądź nie przyprawiał ich o zgorszenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 31 2006 14:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F: Właśnie to miałem na myśli pisząc "I co jest innowacyjnego w tańcu przed Panem ? Toż to starsze niż chrześcijaństwo."

Do której instrukcji, do RS ?? Postaram się znaleźć. Co zaś tanczenia dotyczy, jestem za, ale nie na mszy, nie w rycie rzymskim. A Pana mozna uwielbiac i poza msza, na koncertach czy festynach. I wtedy gitara jak najbardziej...

===

Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 31 2006 15:46   
Forum Moderator
Moderator

Aranen

Zgorszony jestes sposobem w jaki ktos oddaje chwale Bogu?? Ja rozumiem, ze jest pewna specyfika mszy. Generalnie jednak bardziej do mnie przemawia to co zobaczylem na filmie niz to co znam z szarej prozy kosciola, ktora uwazam za skupianie sie, ale na sobie i na obrzedzie a nie na zywym Bogu... Zreszta. Faryzeusze byli zgorszeni Jezusem, czy to nie dziwne?? Ludzie sie gorszyli z powodu Jezusa. Zgorszenie zgorszeniu nie jest rowne. Radosny taniec i spiew to tez modlitwa. Nazywanie tego pogardliwie dyskoteka jest nie na miejscu. Jezeli Ci nie pasuje ten sposob to tam nie idziesz. Tyle. Skoro ludie tam tancyzli i klaskali to znaczy, ze im nie przeszkadzalo.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 31 2006 16:04   
Forum

Niech każdy wychwala Pana jak potrafi. Nam nic do tego. Jeden wybiera podskoki, jeszcze inny chorały gregoriańskie. Chyba, ze ta cała otoczka oddala ludzi od Boga. Jestesm przekonany, że spiew, gitara, pop i wszelkie innowacje ( w rozumieniu KRK, poniewaz dla mnie to nie ejst nowosc) przybliżają ludzi do kościoła. Ostatnio byłem w KOŚCIELE BOZYM W CHRYSTUSIE i tam ludzie tez tanczyli, kiwali sie, co chwile ktoś krzyczał "Alleluja, chwlamy Pana, HOsanna" i mi to nie przeszkadzało, po ich gestach i wyrazie twarzy widziałem, ze sa głęboko zaangażowani w społecznosc modlitewną. Pzodrwaim. Dlazcego musi być zachowany dystans pomiedzy ołatarzem, a zborem w KRK? Czy Stoł Panski nie ejst po to, aby sie wokół niego jednoczyć?
W Neokatechumenie werni siadają wokół Otarza, mało to ks konsekruje na siedzaco, wszyscy razem spozywaja Ciało i KRew Pana naszego. Co w tym złego? Co złego jest w tym, że ks. odprawia msze po "cywilu" na wycieczce?
Jeżeli chodzi o mnie to ja nie potrzebuje takich innowacji, poniewaz potrafię przeżywac modlitewnie cała liturgię ewangelicką, ale czasem tez potrzebuje jakiegos impulsu i lubie sobie uniesc rece w czasie nabozenstwa ku niebu. choć niet tego nie robi, pośpiewac w rytm gitary, poklasakć, poskakać JEszcze raz powtarzam: niech kazdy chwali Pana jak potarfi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 31 2006 17:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Aranen: Do Kościoła nie przychodzi się po to by sie zabawić, ale by osobiście spotkać się z Panem Bogiem.

Chciałoby się powiedzieć AMEN gdyby TYLKO tak było. Nie mówiąc o tym, że Boga można spotkać w Jego najmniejszym stworzeniu, czy to będzie spotkany człowiek, zauważona gąsienica, czy kwiat na trawniku, ale takze dlatego, ze do koscioła (Kosciół to wierzący i pokutujący chrześcijanie) ludzie sie schodza aby chwalić Pana.
Quote by Aranen:
Tańczenie przed Ołtarzem jak inni wykrzykują: JEZUS! Albo śpiewają pieśni religijne jest moim zdaniem głupie. I wydaje mi się, że zupełnie jasne jest to, że czynią tak osoby, które nie potrafią odnaleźć się i bawić z rówieśnikami w normalnej dyskotece. Idą się wtedy bawić do Kościoła i myślą, że jest super .

Surowo oceniasz ludzi, których duchowości nie znasz i nie rozumiesz. Jezus umarł za nas, CIESZMY SIĘ, czyż nie ? Nie rozumiesz, to nie znaczy, że musisz potępiać. Byli tacy, co tak ostro po pozorach oceniali i byli mocno do formy przywiązani

Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Lu18.11-13
Ciąg dalszy zapewne znasz

Quote by Bartek.D: Niech każdy wychwala Pana jak potrafi. Nam nic do tego. Jeden wybiera podskoki, jeszcze inny chorały gregoriańskie. Chyba, ze ta cała otoczka oddala ludzi od Boga.

Chciałbym Bartek, aby to było takie proste. KRK jak wiesz próbuje trafić w różne zapotrzebowania. Zadowolić wszystkich nie można, narzucić jedno wszystkim jest jak rewolucja kulturalna w Chinach - skazane na niepowodzenie, a zawsze znajdzie się grupa zbulwersowana wprowadzeniem jakiejkolwiek "nowinki" Ale chciałbym, aby tak było, chciałbym.

===

Cytat 
Bartek
 lipiec 31 2006 18:32   
Forum

Rafi niczym św. Franciszek, o kiatkach pisze.. i słusznie. Hmm, a myślałeś o neokatechumenia, albo odnowie w duchu św?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 31 2006 19:07   
Forum Moderator
Moderator

zawsze znajdzie się grupa zbulwersowana wprowadzeniem jakiejkolwiek "nowinki"

===

Cytat 
Andrzej
 lipiec 31 2006 23:29   
Forum

A co do liturgii neokatechumenatu, to rzeczywiscie - jest krzesło, szkoda tylko, że ono znajduje się w centrum liturgii, a przecież w centrum powinien być Chrystus.

A co do fragmentu Ewangelii, to było tez coś takiego, żeby się modlić po cichu i skromnie, a nie głośno i wystawnie jak faryzeusze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 01 2006 02:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Aranen: A co do liturgii neokatechumenatu, to rzeczywiscie - jest krzesło, szkoda tylko, że ono znajduje się w centrum liturgii, a przecież w centrum powinien być Chrystus.

I w tym jest problem, ty widzisz krzesło.
Quote by Aranen:
A co do fragmentu Ewangelii, to było tez coś takiego, żeby się modlić po cichu i skromnie, a nie głośno i wystawnie jak faryzeusze...

O tak, aby sie do formy zbyt nie przywiazywać i nie modlic sie na pokaz, nie chodzic do koscioła dla sąsiadów, nie składac teatralnie rączek - krótko mówiąc nie stawiac w centrum siebie i formy, ale Pana.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 01 2006 08:29   
Forum Moderator
Moderator

Liturgia winna być spotkaniem z Panem. Czasem, który też nas uszlachetnia, momentem spotkania z Panem we wspólnocie Kościoła ale i chwilą ciszy i medytacji.

Liturgia jest wielorakim spotkaniem. Oprócz spotkania z Przyjacielem, jest to spotkaniem z Bogiem Królem (procesja wejścia), z Bogiem przebaczającym (akt pokutny), z Bogiem, któremu oddaje sie chwałę (Gloria....), spotkanie ze Słowem Bożym (liturgia słowa), wreszcie spotkanie z jego Ofiarną Miłością...

Przy tak szerokim spektrum, nie można z liturgii robić rozwydrzonego show.

Zdecydowanie temu nie sprzyjają darcia się i podskoki. Nie jestem im przeciwny w ogólności, ale ich miejsce jest nie na liturgii mszalnej.

Owszem, można urządzać festyny, koncerty itp ku chwale Pana. Ale one powinny ubagacać formy spotkania w Kościele z Panem, ale nie niszczyć liturgię...

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 01 2006 10:41   
Forum Admin
Admin

Stronka jest swietna, ja sie calkiem dobrze ubawilem. Najlepsze to:
Tabernakulum w kształcie myszki miki:

http://breviarium.blogspot.com/2006/02/tabernakulum-w-ksztacie-myszki-miki.html

Ksiadz - punk:

http://breviarium.blogspot.com/2006/01/ksidz-punk.html

Osmiorniczka tez jest niezla...

http://breviarium.blogspot.com/2005/09/koci-sistr-franciszkanek-w-chicago.html

"To nie degustacja ciastek w hotelowym holu, to novusordoriańska komunia." - heh.

http://breviarium.blogspot.com/2005/09/neofranciszkanie-z-nowego-jorku.html

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 01 2006 11:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub: Liturgia winna być spotkaniem z Panem. Czasem, który też nas uszlachetnia, momentem spotkania z Panem we wspólnocie Kościoła ale i chwilą ciszy i medytacji.

MODLITWA, czyz to nie to, co winniśmy robic i w domu ? Można i w ciszy, mozna i spiewem, mozna i tańcem !

Quote by Jakub:
Liturgia jest wielorakim spotkaniem. Oprócz spotkania z Przyjacielem, jest to spotkaniem z Bogiem Królem (procesja wejścia), z Bogiem przebaczającym (akt pokutny), z Bogiem, któremu oddaje sie chwałę (Gloria....), spotkanie ze Słowem Bożym (liturgia słowa), wreszcie spotkanie z jego Ofiarną Miłością...

Powiedz mi, które z tych spotkan nie możemy przeżywać w radości i w uniesieniu ? Czyżbyś nie lubił w Słowie Bożym tych "śmiesznych" fragmentów (..radujmy się..)?
Quote by Jakub:
Przy tak szerokim spektrum, nie można z liturgii robić rozwydrzonego show.

Równie dobrze można powiedzieć, ze przy tak szerokim spektrum nie można robić żałobnego zawodzenia.
Quote by Jakub:
Zdecydowanie temu nie sprzyjają darcia się i podskoki. Nie jestem im przeciwny w ogólności, ale ich miejsce jest nie na liturgii mszalnej.

A gdzie się zbiera Kościół ? A gdzie ma chwalić Pana ?
Są różne sposoby wielbienia Pana, różne osobowości i różne potrzeby. Ja najchetniej chodzę na msze "dla matek z dziećmi" (najwięcej jest raczej dziadków, ale co tam) nie ze względu na krótszy czas , ale na większa przejrzystość i przez to na głębsze odczucie wspólnoty Kościoła, a dzieci chodzące przed ołtarzem i zaglądajace księdzu do rękawa (sic!) nikogo nie gorszą. Do innych przemawiaja darcia się i podskoki., jeszce do innych jednogłosowy, ogłuszający męski chorał rzymski.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty