Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Bóg karze ludzi ?
 |  Wersja do druku
Sewer
 wrzesień 10 2006 19:01  (Czytany 1114 razy)  
Forum

Status: offline

Tak ostatnio się zastanawiałem czy Bóg karze ludzi czy ludzie sami przez swój grzech się karzą . W starym testamencie często jest napisane że Bóg kogoś pokarał. Dzisiaj też często mówi sie że na kogoś spadla kara Boża.
Może jest tak że Bóg przymusza ludzi do robienia dobra np. Św. Paweł i inni świętych którzy na początku wcale takimi świętymi nie byli. A człowiek przez swój grzech sam się karze.
Czy te moje poglądy są słuszne

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 wrzesień 10 2006 20:00   
Forum

Dotknałeś problemu który spędza sen z powiek wielu teologom ( i nie tylko ).
Wielu ludzi trafia na to pytanie na jakimś etapie swojego życia. Trudno jednoznaczeni na nie odpowiedzieć.
Ja przechodzilem i pzrechodze nadal pzrez to pytanie nazbyt często...
Odpowiedz na nie kształtuję sie wewnątrz nieustannie.
Myśle, że jesteś na dobrej drodze, i drąż głębiej.
U mnie jest tak, ze odpowiedz na to pytanie, zamiast konkretnej treści powstaje jako pewnego rodzaju uczucie.
Może to jest tak, gdy pytanie dotyka zbyt wielu dziedzin życia czlowieka, jest pytaniem globalnym, na które odpowiedz można sobie tylko wypracować całym swoim życiem, doswiadczeniem wielu lat....
Trudno o jednoznaczna i epwną odpwoiiedz...

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 wrzesień 10 2006 21:11   
Forum

Wg mnie Bóg nie karze za grzechy. Jest w piśmie napisane, że i nad dobrymi i złymi świeci słońce i pada deszcz. Często ludzie grzeszą i całkiem dobrze na tym wychodzą, żyjąc szczęśliwi i nie spotyka ich nic złego, a człowiek żyjący uczciwie nie ma co do garnka włożyć. Boga rolą jest karanie jak już to po śmierci człowieka. Gdyby Bóg przymuszał ludzi do czynienia dobra, to pocóż dawałby nam zbawiciela Chrystusa, skoro wystarczyłoby nas przymusić do świętego życia. To, że święty Paweł ze złego stał się świętym wynika z Tego, że taki był Boży plan. Jest napisane, że myśli Boga nie są naszymi myślami, a Jego drogi naszymi drogami. Bóg przez Pawła chciał być może dać mocne świadectwo o tym, jak Bóg może zmienić nasze życie. Oczywiście każdy by pewnie chciał, abu Bóg nagle przed nim stanął i przemówił, ale możemy osiągnąć taki sam efekt przez życie zgodne z ewangelią i modlitwe. Może będzie to dłużej trwało, ale efekt murowany. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2006 22:55   
Forum

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie prosta, "to co, się zasiało musi się zebrać", (prawo biblijne) czyli jezeli nagrzeszyliśmy, to musimy ponieść konsekwencje grzechu. Czy możemy mówić tutaj o karze. Czy jezeli ktoś usiądzie na gorącej płycie i poparzy sobie cztery litery, to czy była to kara? Raczej konsekwencja złamania prawa ostrozności. I tak jest też z grzechem. Grzech jest świadomym lub nieświadomym przekroczeniem Boskiego Prawa miłości. I tak długo będziemy spotykali na swojej życiowej drodze rózne doświadczenia, aż zrozumiemy, że musimy respektować to prawo i że jest ono doskonałe i że dzięki niemu waszystko we wszechświecie harmonijnie przebiega. Nam ludziom nie wolno łamać tego prawa gdyz poprzez to powodujemy zakłócenia w idealnym Boskim porządku. Tak więc każde złe doswiadczenie nie jest karą, lecz nauką i im szybciej będziemy wyciągali wnioski i się uczyli tym szybciej będziemy się rozwijali. A więc nie możemy mówić o Boskim karaniu, lecz o Boskiej sprawiedliwości. pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
czildren
 wrzesień 11 2006 09:53   
Forum

matejanka ,to w grucie rzeczy prawo kammy(znane jako karma) , tyle że wyjete z samsary(czyli omówione tylko i wyłącznie w kontekście pojedyńczego życia). Czyli nie ma kary jest konsekwencja.Bóg niekarze, to ludzie sami siebie skazują na cierpienie poprzez swoje czyny.
Kiedyś czytałem pewien tekst, apokryficzny gdzie to Bóg mówił własnie iż on tak bardzo pragnie by ludzie znów do niego wrócili i pokochali go ponownie. Mowił iż to własnie ludzki grzech tak bardzo oddziela nas od niego.No ale cóż to tylko apokryf.

===

"Żyjemy prawdziwie szczęśliwi, przyjaźni pośród wrogich. Pośród wrogich ludzi trwamy wolni od nienawiści." Pan Budda

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 11 2006 12:18   
Forum

Halo Czlidren, dla mnie jest to tylko kwestia nazewnictwa, jak to się mówi "kak zwał tak zwał"
, a konsekwencje grzechu są dla człowieka bolesne. Ja równiez rozciągam to Prawo Biblijne na całą naszą drogę rozwoju, prowadzącą przez liczne ponowne wcielenia duszy. Jedno życie to stanowczo za mało abyśmy osiagnęli naszą doskonałość tak jak to nam polecił Jezus, " bądźcie doskonali tak jak doskonały jest wasz Ojciec w Niebie." Jezus nie mówił niczego ot tak sobie , ani nie czynił niczego co nie dotyczyłoby każdego cżłowieka. Bóg wcielił się dla wszystkich ludzi bez wyjątku i wszyscy ludzie bez wyjątku muszą dojść do Ziemi Obiecanej czyli Duchowej Ojczyzny. A że nie jest to możliwe w jednym zyciu to samo rzuca się w oczy, tak bardzo róznimy się stopniem naszego rozwoju, losami, długością życia itd i bez Prawa Karmy jak to nazywają Buddyści, świat jest nie do zrozumienia, jak równiez nie zrozumienia jest Boska Sprawiedliwoć i znaczenie wielu słów Jezusa. I na prózno będą wielkie konfesje walczyły z Prawem Reinkarnacji, jako z herezją, gdyz powoli to prawo ludzkość coraz bardziej akceptuje, rozumie i przyjmuje. Jezeli zechcesz Czildren lepiej zrozumieć moje stanowisko to przeczytaj moje inne posty. Pozdrawiam Cie serdecznie matejanka
Ps. dla mnie Apokryfy są również akceptowalnym żródłem informacji o słowach Jezusa, choć obowiązujące sa dla mnie Ewangelie, chociaż i one nie są wolne od ludzkiej manipulacji Słowem Boga.

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
czildren
 wrzesień 11 2006 12:47   
Forum

Jezeli zechcesz Czildren lepiej zrozumieć moje stanowisko to przeczytaj moje inne posty. Pozdrawiam Cie serdecznie matejanka

Tak matejanka, mogła byś mnie troszkę jednak nakierować na twoje posty bo jestem tu nowy a to forum jest bardzo obszerne.
Twoje wypowidzi zawsze mnie intrygowały. Mogła byś coś o sobie szepnąć. Co to jest ten trzeci testament?

Ps. dla mnie Apokryfy s± również akceptowalnym żródłem informacji o słowach Jezusa, choć obowi±zuj±ce sa dla mnie Ewangelie, chociaż i one nie s± wolne od ludzkiej manipulacji Słowem Boga

Ewangelia wg. Tomasza jest świetna.Chyba najlepsza pozycja z ksiąg apokryficznych, które udało mi się przeczytać.

P.S

a więc prawo biblijne:>
Podoba mi się ,i nazwa ,i prawo
Pozdrawiam czildren

===

"Żyjemy prawdziwie szczęśliwi, przyjaźni pośród wrogich. Pośród wrogich ludzi trwamy wolni od nienawiści." Pan Budda

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 wrzesień 11 2006 13:07   
Forum

Matejanka
W NT pisze,,co zasiejesz,to żać będziesz".Ale jakoś się o tym nic nie mówi.Napisalam na temat zbieżności 3T i V Ewangelii.Może odpiszesz?Pozdrawiam.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 wrzesień 11 2006 13:11   
Forum

Matejanka
Ja też jestem nowa i nie wiem jak przeczytać Twoje poprzednie posty.Napisałam do Ciebie e-meila,to może odpowiesz?Coś Ty taka ważna?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 wrzesień 11 2006 13:12   
Forum

Matejanka
Znowu zapomniałam napisać,że serdecznie pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 11 2006 18:32   
Forum

Eviva naprawdę sądzisz że uważam się za taką ważną? Nie było mnie jakis czas w domu i Twój post dopiero dzisiaj przeczytałam no i natychmiast wysłałam odpowiedź. Nie czytałam piątej Ewangelii. Czy chodzi może o Ewangelię Tomasza? Tę znam i z tego co wiem Jan Paweł czasem się na nią powoływał, a więc nie jest zabronione przez kościół jej czytanie. Też uwazam, że w wielu miejscach jest świetna. Nie nmniej jednak opieram się na czterech Ewangeliach i one mi w zasadzie wystarczają, aby zrozumieć Naukę Jezusa, oczywiśćie przy założeniu wiary w reinkarnację. W innym przypadku nic w nich nie jest dla mnie do końca jasne.
Czildren jak wiesz, moderatorzy zadecydowali, aby wypowiedzi na temat TT znajdowały się tylko na jednym temacie i ja muszę to respektować. Tam też umieściłam parę zdań do Ciebie. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty