Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 ad język
 |  Wersja do druku
juliette
 styczeń 14 2007 17:52  (Czytany 1241 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/22/06
Postów:: 38

idz do sadu i powiedz do Pani Sedzi "sedzino" wtedy zobaczysz ile wspolnego z rzeczywistoscia ma slownik PWN


Myślę, że jesteś w błędzie, bo to nie jest tak, że język sobie, a słownik sobie. Kodyfikacja normy wzorcowej i nowe hasła w słowniku są właśnie odbiciem faktów językowych, a nie odgórnie narzuconą i nijak przystająca do uzusu normą, której społeczeństwo danym językiem mówiące nie respektuje. To, że w słowniku jest podhasło „sędzina” z kwalifikatorem „potocznie” oznacza to, że mówiący językiem polskim używają terminu „sędzina” w mowie potocznej, toteż Twój argument „idź do sądu” świadczy o niezrozumieniu hasła słownikowego. W sądzie używa się polszczyzny ogólej (a przynajmniej powinno się używać) i unikać określeń potocznych takich jak: sędzina, fajnie, niefajnie itp.
Określenia zawodów kobiecych na bazie zawodów męskich, jak informatyczka, czy profesorka to problem jakiś ostatnich 20 – 30 lat i skutek tego, ze wcześniej zawodów tych nie było lub nie były przez kobiety wykonywane. Nauczycielkami do końca XIX wieku były kobiety, a termin „nauczyciel” to też taka przeróbka, tylko że z zawodu żeńskiego na męski. Ostatnio pojawił się tez termin „pielęgniarz”, kiedy w zawodzie zdominowanym przez kobiety zaczęli się pojawiać mężczyźni.

Czy mozna wiec zywemu ogranizmowi przyzwyczajonemu do powolnych adaptacji wszczepiac takiego cyborga jak osobne zenskie i meskie nazwy zawodow??


Nikt tego odgórnie i sztucznie nie wszczepia. Nowe realia dają zapotrzebowanie na nowe terminy i to użytkownicy języka, a nie słowniki, je tworzą. Przykłady: manager, mail, respondent itp. Nadmierny puryzm i negacja zapożyczeń oraz neologizmów doprowadziłyby do tego, że zabrakłoby nam słów na określenie nowej rzeczywistości. Jak bez neologizmów i zapożyczen mam wyrazić, że odpisałam na Twój post na forum?

===

odi profanum vulgus et arceo
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,03 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana