Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Formularz przedmałżeński
 |  Wersja do druku
adamczeski
 luty 04 2007 17:14  (Czytany 2958 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,
Czy ktos wie jak wyglada kwestia odpowiedzi na pytania formularza przedmalzenskiego - nie chcialbym odpowiadac nie zgodnie z wlasnym sumieniem na pytanie odnosnie przyjecia zasad etyki katolickiej w planowaniu rodziny. Czy odpowiedz "nie przyjmuje" na to pytanie pociaga za soba nieudzielenie sakramentu?
Pozdrawiam wszystkich a szczegolnie majacych rozterki moralne i zycze wiele wytrwalosci Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 05 2007 11:10   
Forum

Jeśli masz wątpliwości co do kształtu wymagań etyki seksualnej /małżeńskiej, jeżeli sumienie nie wskazuje, ci iż to i to jest gzrechem, lub coś nim nie jest, radzę nie ukrywać tego.
Myślę, że dobrze zrobiłbyś, gdybyś poszedł wcześniej porozmawiać z ksiedzem. Powiedzieć otwarcie, co Cie trapi.
Kochasz tą kobietę? Powiedz to księdzu.
Pragniesz waszego dobra? Powiedz to jemu.
Masz wątpliwości co do słuszności zasad ?
Czy jesteś gotów przyjąć je, pomimo watpliwości, starać się w nich wytrwać, głębiej je zrozumieć ?
Jeśli powiesz, że bedziesz starał się pzrestrzegać zasad, dla twojej i jej dobra, choć nie do wszystkich jesteś pzrekonany, to myslę że kapłan udzieli wam błogosławieństwa.

Zawsze mozesz udać się do poradni przedmałżenskiej, jeśli pragniesz porozmawiać nad realną potzrebą takich a nie innych wymagań, zasad.
Nie zawsze ksiądz w parafii jest wystarczająco kompetentny, są jednak tacy którzy posiadają doglębną wiedzę nt chrześcijańskiej etyki małżeńskiej, potrafią to w sposób jasny, cierpliwie wyjaśnić, są gotowi, aby Twoje rozterki i watpliwości rozwiać, a przynajmniej będą się mocno starali, zależy im na dobru Twojego przyszłego małżeństwa.

Tak na marginesie, myśle, ze niewiele par, zdaje sobie w pełni sprawę, nad wpływem tychże zasad, na ich późniejsze pożycie małżeńskie. Kaplani też są tego swiadomi, dlatego Twoja szczerość tutaj jest dobrym znakiem na przyszłośc. Dąż zawsze do prawdy.
Życzę Tobie i Twojej narzeczonej radości w pożyciu małżeńskim, nieustannym wzrastaniu w miłości i wytrwałego dązenia do bycja jak najpełniejszą jednością.
Pozdrawiam.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 05 2007 13:45   
Forum Moderator
Moderator

To ja już chyba stary grzyb jestem - o formularzach nie słyszałem. Od kiedy obowiązują ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
adamczeski
 luty 05 2007 23:35   
Forum

Do Matiji - dzieki za odpowiedz i slowa zrozumienia; ja po prostu obawiam sie reakcji ksiedza, gdy powiem - nie. Dla mnie jest oczywiste, ze choc pewnych spraw nie jestem w stanie zrozumiec, moge sie do nich dostosowac lub przynajmniej sprobowac zyc zgodnie z nimi. Nie umiem chyba jednak powiedziec czegos wbrew swemu sumieniu... A zycie przynosi nie malo rozsterek moralnych.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 06 2007 14:27   
Forum Moderator
Moderator

Jedno pytanie? Po co wiec slub katolicki?? Moze lepiej poprzestac na cywilnym??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 06 2007 15:11   
Forum

Quote by maxurd: Jedno pytanie? Po co wiec slub katolicki?? Moze lepiej poprzestac na cywilnym??

bardzo dobre pytanie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 luty 06 2007 16:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by adamczeski:pewnych spraw nie jestem w stanie zrozumiec

Wal prosto z mostu jakich. Już mi Tobie wytłumaczymy.
Śmiało, nie takie pytania padały

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty