Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Neoński Biskup zamyka kaplice z tradycyjna liturgią
 |  Wersja do druku
Artur Rumpel
 luty 17 2007 11:32  (Czytany 2721 razy)  
Forum

Status: offline

http://www.slowopodlasia.pl/?b=art&ID=11729

KONTROWERSJE - Wierni chcą mieć kontakt z wiarą ojców

Proboszcz zamyka cerkiew

- Taką złą wiadomość musiałem przekazać wiernym obecnym na mszy 21 stycznia, odprawianej ku czci Męczenników z Pratulina. Przyjąłem ją z tym większym żalem, że właśnie dobiegał końca Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i takie zostawił pokłosie - mówi o. archimandryta Roman Piętka, proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach.
To on kilka lat temu wskrzesił do życia kapliczkę, czemu przychylny był poprzedni janowski proboszcz, a teraz nie będzie miał do niej wstępu. Decyzji musi się podporządkować, bo nie jest gospodarzem tego miejsca.

nagły zwrot i oziębienie

- Proboszcz Stanisław Grabowiecki powiedział, że mam więcej nie przyjeżdżać i nie odprawiać mszy, bo taka jest wola biskupa siedleckiego. Nie chce, żeby janowska parafia była rozbijana - relacjonuje o. Piętka. - Tu nie było mowy o żadnym rozbijaniu. Przecież wiara unicka uznaje zwierzchność Watykanu, tylko ma inny, prawosławny obrządek. Chciałem podtrzymać tradycję i uczynić zadość mieszkańcom. Msze odprawiane były rzadko, tylko przy okazji świąt. Poprzednia odbyła się 3 grudnia, ku czci patrona. Jest mi przykro z powodu tego zamieszania. Kiedy nastał nowy proboszcz, było dobrze na początku, ale później nastąpił nagły zwrot i oziębienie relacji - podkreśla o. Piętka.
Wierni z niezadowoleniem przyjęli wiadomość o zakazie odprawiania unickich mszy. Cieszyli się, że kapliczka z cenną ikoną św. Mikołaja ożyła po kilkudziesięciu latach. Starsi ze łzami w oczach wspominali czasy, kiedy jako dzieci modlili się wraz z rodzicami przed obrazem przez wielu uznawanym za cudowny. Z chęcią pomagali w uporządkowaniu zaniedbanej, nieczynnej cerkiewki.

jesteśmy jedną parafią, katolicką

- Prosimy, żeby proboszcz zmienił swoją decyzję. Chcemy mieć kontakt z wiarą naszych ojców, którzy byli unitami - mówią mieszkańcy, którzy do kapliczki uczęszczali.
Nie wiadomo, co w tej sytuacji zrobi ks. Stanisław Grabowiecki. Z nami niechętnie na ten temat rozmawiał. W końcu stwierdził, że nie będzie udzielał wywiadu Słowu. - I tak napiszecie, co zechcecie.
- Chcemy poznać i przedstawić racje drugiej strony - próbowaliśmy kontynuować rozmowę, ale usłyszeliśmy: - Tu nie ma żadnych stron, jesteśmy jedną parafią, katolicką.
Ks. Paweł Siedlanowski, rzecznik siedleckiej kurii, przez tydzień nie mógł się skontaktować z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim, aby udzielił nam komentarza w tej sprawie.
O. Piętka ma nadzieję, że wszystko da się jeszcze naprawić. Będzie w tej sprawie interweniował. Porozumiał się już z arcybiskupem Janem Martyniakiem, przemysko-warszawskim metropolitą grekokatolickim. - Był tym głęboko zasmucony. Zaznaczam, że nie zamierzam jątrzyć, bo nie jestem wichrzycielem, ale myślę, że dojdziemy do porozumienia. Będę działał pokojowo - zapowiada.

Z historii

Kiedy w 1925 roku biskup katolicki Henryk Przeździecki erygował parafię obrządku wschodniosłowiańskiego w Bublu Starym, tamtejsza świątynia na skutek protestów prawosławnej ludności była dla unitów niedostępna. Modlili się wraz ze swoim proboszczem w kaplicy w Pawłowie Starym, która stała od lat w miejscu dawnej, spalonej cerkwi. W środku znajdowała się ocalała z pożaru bardzo stara ikona św. Mikołaja. W 1930 roku z polecenia biskupa rozebrano starą, za ciasną kaplicę i wybudowano nową, na fundamentach spalonej cerkwi.
Przybyły w 1931 roku do Pawłowa Starego proboszcz Aleksander Nikolski zadbał o wystrój. Wyposażono kaplicę w ikonostas z kotarą, balustradę, małe tabernakulum zastąpiono darochranitielnicą w stylu bizantyjskim. Powołano, liczące 25 osób, Bractwo św. Mikołaja. Istniał chór. Kaplica stała się cerkwią.
W 1941 roku biskup Czesław Sokołowski swoim dekretem przemianował parafię bubelską na ''parafię obrządku bizantyjskosłowiańskiego w Pawłowie Starym''. W późniejszych latach kaplicę zamknięto

Mój komentarz:
Jest to kolejny przykład antyliturgicznej działalnosci biskupa Kiernikowskiego.
Proponuje pisać maile z protestem do proboszcza w Janowie:
parafiajanow@poczta.neostrada.pl

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post