Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Cz kazdy moze zostac swietym?
 |  Wersja do druku
skans
 marzec 25 2007 12:35  (Czytany 3755 razy)  
Forum

Status: offline

Czytalam kiedys ksiazke pt.Powolani do swietosci,autora Ralpha C.Martina.Uzasadnia on, ze wszyscy jestesmy powolani do swietosci.Jakie jest Wasze zdanie?

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 25 2007 12:48   
Forum

A... To nie jest przypadkiem rzecz oczywista, wynikająca z Ewangelii?...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 marzec 25 2007 13:04   
Forum

Właśnie dzisiaj kaznodzieja, na mszy, przypomniał nam słowa z PŚ.
Ap 3:15 Biblia Tysiąclecia
Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący!
Ap 3:16 Biblia Tysiąclecia
A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust.

Słowa te dobitnie nakładają na nas obowiązek dążenia do świętości z całego serca.

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 25 2007 14:10   
Forum

a co to znaczy być świętym?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 25 2007 14:55   
Forum

" ale w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty." I Piotra 1.15-16

Jest to nawet wyraźny nakaz Boży. Do tego wiele listów jest adresowanych do świetych (list do Świetych w Efezie itd itp)
Świety czyli wierzący, człowiek który poszeł za Jezusem, tak rozumieli to wcześni chrześcijanie.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
skans
 marzec 25 2007 16:00   
Forum

W liscie sw.Jana czytamy:
Kazdy zas,kto poklada w nim te nadzieje,uswieca sie,podobnie jak On jest swiety. (1 J 3,3)
W Bogu nie ma nic pokretnego,ciemnego,perwersyjnego czy egoistycznego.On jest dobry i Jego milosc jest czysta.Nie ma w Jego milosci zadnej manipulacji,oszustwa,czy rozczarowania. Mozemy otworzyc sie na milosc Boza bez obawy o to,ze bedziemy porzuceni czy wykorzystani.Milosc Boga jest nieskalana,dlatego mozemy powierzyc sie Jej z pelnym zaufaniem.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 25 2007 20:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man: a co to znaczy być świętym?

To znaczy dawac swoim zyciem swiadectwo, ze Jezus JEST droga, prawda i zyciem

W praktyce oznacza to wystepowanie takich cech jak:
pokora, oddanie, milosc, uczciwosc, prawdomownosc, wiernosc, szczerosc, zyczliwosc, radosc, gotowosc do niesienia pomocy

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 25 2007 20:20   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by medieval_man: a co to znaczy być świętym?

To znaczy dawac swoim zyciem swiadectwo, ze Jezus JEST droga, prawda i zyciem

W praktyce oznacza to wystepowanie takich cech jak:
pokora, oddanie, milosc, uczciwosc, prawdomownosc, wiernosc, szczerosc, zyczliwosc, radosc, gotowosc do niesienia pomocy

a co znaczy dawać swoim zyciem swiadectwo, ze Jezus JEST droga, prawda i zyciem, maxurdzie?

Nie mów o występowaniu tych wyżej wymienionych cech, młodzi komsomolcy też mieli za zadanie tak postępować...

Poza tym czy to znaczy, że świętość ma być efektem naszych wysiłków? jakich?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 marzec 25 2007 21:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Poza tym czy to znaczy, że świętość ma być efektem naszych wysiłków? jakich?

Znaczy to, ze świętość jest owocem osobistego nawrócenia i otwarcia na działanie Ducha Świętego.
Świętymi wielokrotnie w NT nazywa się ludzi nawróconych i trwających w Panu.
Tak ja to rozumiem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 07:20   
Forum

Święty - to człowiek z "aureolą", z czystszą i uzdawiającą wewnetrzną energią, jasnym i emanującym na zewnatrz światłem.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 26 2007 14:17   
Forum

świetymi bywali też prześladowcy, nie potrzebowali aureoli. Bóg przemieniał ich życie i mimo że ich ręcę były zalane krwia niewinnych stawali się czysci (jak Saul). Tak sie dzieje z każdym kto przyjmie Jezusa jako swojego odkupicielai zbawcę, zaufa Jego drodze.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Kacper Światłowski
 marzec 26 2007 14:22   
Forum

Definicja: swiety znaczy oddzielony.
Swiety juz jestem przez ofiare Jezusa, bo mnie takim Bog widzi.
Jest pewnie kilka kontekstow w ktorym to slowo wystepuje. Np. jestem swiety, ale i daze do uswiecenia.

===

Cytat 
eviva
 marzec 26 2007 14:27   
Forum

Rafi F

Znaczy to, ze świętość jest owocem osobistego nawrócenia i otwarcia na działanie Ducha Świętego.
Zgadza się,bo w wyniku Działania Ducha Świętego,jest taki efekt,o jakim pisze kasandra.

Kasandra K80

Święty - to człowiek z "aureolą", z czystszą i uzdawiającą wewnetrzną energią, jasnym i emanującym na zewnatrz światłem.
To jest w wyniku tego,o czym pisze Rafi F.To się czuje od ludzi,chociaż są i byli ludzie,ktorzy widza tą "aurę".

To są już jednak sprawy ezoteryczne i karol dabrowski może być niezadowolony,że o tym piszemy.Chociaż nie wiem,czy to nie my mamy racji,biorąc pod uwagę wypowiedź Jezusa:.."ale szukajcie Królestwa Bożego i tajemnic Jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane".Ja tak jak i Ty uważam,że nie powinno się ograniczać tylko do jednego Pisma Świętego.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 14:41   
Forum

Korekta:

Biblia Tysiąclecia
Mat. 6, 33:
"Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane."

Biblia Brytyjska:
Mat 6,33:
"Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane."

Biblia Poznańska:
Ma 6, 33:
Szukajcie najpierw Królestwa [Bożego] i jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam przydane."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 26 2007 14:50   
Forum

Quote by eviva: Chociaż nie wiem,czy to nie my mamy racji,biorąc pod uwagę wypowiedź Jezusa:.."ale szukajcie Królestwa Bożego i tajemnic Jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane".Ja tak jak i Ty uważam,że nie powinno się ograniczać tylko do jednego Pisma Świętego.

Uparta jak Maćków kot.
Nigdzie w Biblii nie napisano:

"ale szukajcie Królestwa Bożego i tajemnic Jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane".

lecz:

"Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane"

łatwo sprawdzić: Mt 6, 33 no chyba, że komuś się nie chce, albo wykazuje złą wolę...

To WYMYSŁ albo KŁAMSTWO naszej kochanej evivy

Nie powinno się ograniczać tylko do jednego Pisma świętego?
upsss. to jest ich więcej?
Tyle ile eviv?

ps.
evivo, to nie do Ciebie napisałem, nie musisz odpowiadać, wszyscy widzą, ze kłamiesz

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 marzec 26 2007 15:46   
Forum Moderator
Moderator

Chyba jestem za cenzurowaniem wypowiedzi przeinaczających celowo Pismo Święte oraz inne pisma (np.ojcow Kosciola) i dokumenty...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 16:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub: Chyba jestem za cenzurowaniem wypowiedzi przeinaczających celowo Pismo Święte oraz inne pisma (np.ojcow Kosciola) i dokumenty...

Najlepszy pomysł jaki czytałem na tym forum od dłuższego czasu.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 16:59   
Forum

Osoba, która permanentnie mija się z prawdą nazywa się kłamczuchą - w dawnych dobrych czasach, gdy przestrzegane były jeszcze zasady savoir-vivre, nie byłaby tolerowana w towarzystwie i nikt by z nią nie rozmawiał !

Oczywiście, prostowanie jej kłamstw jest naszym obowiązkiem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 18:28   
Forum

Quote by eviva: Rafi F
Zgadza się,bo w wyniku Działania Ducha Świętego,jest taki efekt,o jakim pisze kasandra.

Kasandra K80

To jest w wyniku tego,o czym pisze Rafi F.To się czuje od ludzi,chociaż są i byli ludzie,ktorzy widza tą "aurę".

To są już jednak sprawy ezoteryczne i karol dabrowski może być niezadowolony,że o tym piszemy.Chociaż nie wiem,czy to nie my mamy racji,biorąc pod uwagę wypowiedź Jezusa:.."ale szukajcie Królestwa Bożego i tajemnic Jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane".Ja tak jak i Ty uważam,że nie powinno się ograniczać tylko do jednego Pisma Świętego.

Z ta aureolą to pisze powaznie. Wszystkie obrazy świętych i ikony prawosławne są namalowane z aureolą nad głową świetej osoby.
Czyli świetość jest związana z światłem, aureolą.
Jak ten fakt wytłumaczycie?
Czy trzeba odwoływać się do ezoteryki, ponieważ innego wytłumaczenia nie ma ?

Masz racje odnośnie Ksiąg Świętych.
Jesli mozna to dobrze jest zapoznać się z np.Torą, Biblią, Koranem....
A wówczas widzi sie niektóre spory teologiczne w innym świetle...

Co do tajemnic, to gdzieś czytałam, że tajemnica jest wrogiem Prawdy.
Z drugiej strony każda religia powołuje się na jakieś tajemnice. Sama nie wiem jakie powinno byc do nich podejście.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 18:31   
Forum

Quote by Jakub: Chyba jestem za cenzurowaniem wypowiedzi przeinaczających celowo Pismo Święte oraz inne pisma (np.ojcow Kosciola) i dokumenty...

Znasz może linki do tego typu materiałów?
Jeśli ktoś cytuje jakiś fragment, dobrze było by zajrzeć do całego materiału, jeśli taki istnieje w necie...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 18:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:

Znasz może linki do tego typu materiałów?
Jeśli ktoś cytuje jakiś fragment, dobrze było by zajrzeć do całego materiału, jeśli taki istnieje w necie...

Pozdrawiam

Na początek Biblia w wielu przekładach jest dostępna tutaj
Myślę, że resztę sukcesywnie się ujawni (inaczej trzeba by ogromną bazę odnośników porobić i je ciągle aktualizować - sam pomysł nawet nie jest zły, ale kto podejmie się administracją tego ?)

===

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 26 2007 20:21   
Forum Moderator
Moderator

Henoch po urodzeniu się Metuszelacha żył w przyjaźni z Bogiem trzysta lat i miał synów i córki. (23) Ogólna liczba lat życia Henocha: trzysta sześćdziesiąt pięć. (24) Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.

To jest swiety. Zgadzam sie, z tym co napisal swiatlo

Uwaga Medievalu Odpowiadam Tobie

Swietosc nie jest efektem naszych wysilkow, ale wzrostu laski. A wzrostowi laski towarzysza takie zjawiska jak nasilanie sie okreslonych cech oraz cuda, ale to juz troszke inna historia

A teraz juz nie ja zyje, ale Chrystus we mnie To nie sa nasze wysilki, ale bardziej nasze "Tak" na Boze "Czy... ?"

PS

Co do Evivy i innych osob cytujacych czasem nie rzetelnie - piszcie do mnie w takich sprawach. Bede staral sie w miare mozliwosci interweniowac.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 26 2007 23:09   
Forum

Odpowiadając prosto na pytanie, zacytuję fragment ulubionej piosenki mojej 9cioletniej bratanicy:

"Tak i ja tak i Ty mozesz swietym byc
taki duzy taki maly moze swietym byc
Taki gruby taki chudy moze swietym byc..."

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 29 2007 13:20   
Forum

O jak fajnie - jaki luz:
"Swiety juz jestem przez ofiare Jezusa"
"Tak sie dzieje z każdym kto przyjmie Jezusa jako swojego odkupicielai zbawcę, zaufa Jego drodze."
Nawet Maxudr się wycofał i mówi, że wystarczy - "Tak"
i puenta Piotra
widocznie różnie pojmujemy świętość
Zgoda, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, ale o d wejścia na drogę Jezusa, powiedzenia Tak, przyjęcia ofiary - do świętości to jeszcze dłłłłłłłługa droga i łatwo z niej wypaść/zboczyć/zawrócić/zatrzymać się w pół drogi itp.
Ja nie widzę na tym forum osoby świętej w moim rozumieniu!
i wybaczcie, że nie przyłączyłem się do chóru wzajemnej adoracji "świętych"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Ewa
 marzec 30 2007 13:28   
Forum

Tez jestem zdania tak jak Maxurd ze Swietosc to wzrastajaca laska i nasuwa mi sie zaraz obraz Ojca Pio.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 30 2007 17:31   
Forum

Mgę nawet napisać, ze ten, kto nie jest świety nie moze być nawet w królestwie niebieskim. Sam Jan w wizji widział, ze do Nowego Jeruzalem nie wejdzie nic nieczystego.
Świety jest każdy naśladowca Jezusa i takie znaczenie to słowo miało w czasach pierwszego kościoła.
Nie ma to nic wspólnego z ezoteryką, która na siłę próbuje coś udowadniać, chociaż fakty są inne.

===

Cytat 
skans
 marzec 31 2007 12:18   
Forum

Corko mnie tez sie tak wydaje.Tylko dzieki Lasce Bozej mozemy wzrastac duchowo. Tylko,ze Bog sam do nas nie przyjdzie,jezeli nie bedziemy Go poszukiwac.Jezus
powiedzial:badz goracy,albo zimny. Jezus puka do naszych drzwi,ale to my musimy Mu je otworzyc wiara,zaufaniem,modlitwa,wolaniem,pragnieniem.Nie mozemy byc letni.To tak,jakbysmy przychodzili do pracy
i obojetnie podchodzili do wszystkiego.Taki pracownik dlugo nie popracuje.Dlaczego Jezus wybral Piotra? Poniewaz piotr byl aktywny,gniewny,ale dzialal.Bez aktywnosci nie dojdziemy do niczego.Bedziemy bladzic,ale po to mamy duchownych i sakrament pokuty,zeby sie
oczyszczac i isc do przodu.Szczesc Boze na tej drodze.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Mogrim
 kwiecień 21 2007 21:32   
Forum

Jeśli świętość polega na życiu zgodnie w wolą Bożą, na wypełnianiu miłości do Boga i człowieka, na naśladowaniu Chrystusa i jedności z Nim - to każdy może być świętym. "Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec w Niebie" mówi Jezus. Również Sługa Sług Bożych Jan Paweł II pokazał swoim życiem, oraz wynosząc na ołtarze wielu ludzi, że powołanie do świętości jest czymś powszechnym i możliwym do osiągnięcia.

===

"Nie argumenty, ale codzienny harmider pomoże ci najlepiej, aby utrzymać twojego pacjenta z dala od Kościoła" - Listy starego diabła do młodego; C.S. Lewis

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2007 21:47   
Forum

-----------Mogrim----------

Ale zycie jest to tez mala zasadzka.
Ile wytrwalosci trzeba aby wiara nie konczyla sie na slowach.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 21 2007 22:44   
Forum

Quote by Rekabita: Mgę nawet napisać, ze ten, kto nie jest świety nie moze być nawet w królestwie niebieskim. Sam Jan w wizji widział, ze do Nowego Jeruzalem nie wejdzie nic nieczystego.
Świety jest każdy naśladowca Jezusa i takie znaczenie to słowo miało w czasach pierwszego kościoła.
Nie ma to nic wspólnego z ezoteryką, która na siłę próbuje coś udowadniać, chociaż fakty są inne.

Nie bardzo wiem o jakiej ezoteryce mówisz ale mniejsza o to.
Pełna moja zgoda z twoim postem!
a najważniejsze w nim to :
"naśladowca Jezusa i takie znaczenie to słowo miało w czasach pierwszego kościoła."
co oznacza słowo 'naśladowca'?
czy na pewno możecie siebie nazwać naśladowcą???...ba ja
nie mam na tyle śmiałości... wiedząc, że ON to 'słyszy'

corko - ojciec Pio mógł tak powiedzieć! o jak mądrze zauważył skans - aby nazwać się naśladowcami(świętymi) nie możemy być 'letnimi' - a moim zdaniem większość jest - tylko 'gorącymi"
że zacytuję skansa:
"Bez aktywnosci nie dojdziemy do niczego.Bedziemy bladzic,ale po to mamy duchownych i sakrament pokuty,zeby sie
oczyszczac i isc do przodu.Szczesc Boze na tej drodze."

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,54 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty