Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Bogowie Egiptu pokonani - nadeszła wolność
 |  Wersja do druku
Natan_84
 kwiecień 02 2007 11:04  (Czytany 1401 razy)  
Forum

Status: offline

Ks.Wyjścia 12:12 „Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan”

Ks.Liczb 33:3 „ Wyruszyli z Ramses w pierwszym miesiącu piętnastego dnia pierwszego miesiąca. Nazajutrz po święcie Paschy synowie izraelscy wyszli z ręką podniesioną na oczach wszystkich Egipcjan, 4 podczas gdy Egipcjanie grzebali wszystkich pierworodnych pobitych przez Pana wśród nich; także na ich bogach dokonał Pan sądu”.

Poprzez plagi bogowie Egiptu zostali osądzeni i pokonani. Kulminacją tego sądu było zabicie wszystkiego, co pierworodne. Dlaczego Boże Słowo podkreśla fakt rozprawienia się z bogami Egiptu? Ponieważ to one stały za uporem faraona, który dumnie i z pychą pytał: „Któż to jest Jahwe, bym miał słuchać głosu jego i wypuścić Izraela? Egipt to uosobienie pychy i buty wobec żywego Boga Jahwe a siły, które za tym stały, to cały zastęp bożków odpowiedzialnych za powodzenie i błogosławieństwo różnych dziedzin życia tego kraju. Każda z plag skierowana była wobec konkretnego bożka Egiptu, którego Bóg chciał osądzić i upokorzyć w oczach jego wyznawców. Całość artykułu na stronie - http://www.drzewopana.pl/index.php?id=slowo

Bardzo często przechodzimy obok tych fragmentów bez najmniejszych przemyśleń. Co prawda, nie znajdujemy w Biblii informacji o konkretnych bogach Egiptu. Nie jest jednak trudne poznanie ich na podstawie innych źródeł. Wielu z nich mocno wiąże się z konkretnymi plagami. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek o jakich bogów mogło konkretnie chodzić? Historia wyjścia Izraela mocno wiąże się z przyjściem Chrystusa, Jego działaniem i ostatecznym efektem. Dla mnie to niesamowite, jak Biblia się zazębia poprzez historie z Nowego i Starego Testamentu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 02 2007 12:05   
Forum

Quote by Natan_84: Ks.Wyjścia 12:12 „Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Pan”

Ks.Liczb 33:3 „ Wyruszyli z Ramses w pierwszym miesiącu piętnastego dnia pierwszego miesiąca. Nazajutrz po święcie Paschy synowie izraelscy wyszli z ręką podniesioną na oczach wszystkich Egipcjan, 4 podczas gdy Egipcjanie grzebali wszystkich pierworodnych pobitych przez Pana wśród nich; także na ich bogach dokonał Pan sądu”.

Wiecej na temat milosierdzia i specyficznego poczucia sprawiedliwosci JHWE mamy np. tutaj...

PS. No to, jak to jest? Pokonywal cos, co podobno nie istnieje?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 12:42   
Forum

Fałszywi bożkowie - uzurpatorzy - demony - jak najbardziej realni!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 02 2007 13:30   
Forum

No tak, punkt widzenia (kwestia interpretacji) zalezy od punktu siedzenia...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rekabita
 kwiecień 02 2007 13:34   
Forum

Odnosnie tych wydarzeń, jak potężny to miało wpływ na Egipt polecam to:

AMENHOTEP IV ECHNATON
nagły upadek militarny, tajemniczy kult Atona, zmasowany atak Habiru

http://potop-exodus.w.interia.pl/exodus/echnaton.html

SZCZĄTKI RYDWANÓW
w Morzu Czerwonym - kolejny dowód biblijnego exodusu?

http://potop-exodus.w.interia.pl/exodus/rydwany.html

Są to rzeczy majace ścisłe powiązanie z tmyi wydarzeniami i miały one bardzo duży wpływ na dalsze dzieje Egiptu.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty