Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Apokryfy Nowego Testatemtu
 |  Wersja do druku
Gość forum: Ktosiek
 listopad 30 2004 08:19  (Czytany 2207 razy)  

Witam Wszystkich

Poszukuje apokryfow Nowego Testatemtu.
Czy nie wiecie gdzie mozna je znalezc na sieci?
Przeczytalem cztery Ewangelie znajdujace sie w Nowym Testamencie i ciekaw jestem co zawieraja apokryfy ktore nie zostaly uznane przez Kosciol za pisma natchnione.

Goraco pozdrawiam
Ktosiek

===

Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 30 2004 09:22   
Forum

Status: offline

ja czytałem w czytelni apokryfy, bodaj pod tytułami "Apokryfy Starego Testamentu" oraz "Apokryfy Nowego Testamentu"; czytałem m.in. ewangelię Bartłomieja, inne psalmy, księgę Jubileuszów; w internecie nie sprawdzałem

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Namor
 listopad 30 2004 10:50   

Obecnie podstawową kolekcję polskich przekładów apokryfów NT sanowią kolejne tomy pod redakcją ks. prof. Marka Starowieyskiego, wywane przez WAM w Krakowie. Tom 1, zawierający ewangelie apokryficzne, jest nową redakcją tomu wydanego w Lublinie w roku 1980; wydawnictwa te jednak nie do końca się pokrywają.
Starowieyski, M. [red.], Apokryfy Nowego Testamentu, praca zbior. pod red. M. Starowieyskiego; t. 1: Ewangelie apokryficzne, cz. 1-2, Wyd. WAM, Kraków 2003; t.3: Listy i apokalipsy chrześcijańskie, Wyd. WAM, Kraków 2001
Starowieyski, M. [red.], Apokryfy Nowego Testamentu, praca zbior. pod red. M. Starowieyskiego; t. 1: Ewangelie apokryficzne, cz. 1-2, TN KUL, Lublin 1980;
Ponadto istnieje antologia apokryfów NT, zawierająca jednak przekłady z języka francuskiego:
Daniel-Rops, H. - Amiot, F. [wybór i oprac.], Apokryfy Nowego Testamentu; tłum. K. Borowicz, wstęp do wydania polskiego Z. Romanowiczowa, Veritas, Londyn 1955.
Z innych antologii warto wymienić przede wszystkim:
Teksty z Nag Hammadi; z koptyjskiego tłum. A. Dembska, W. Myszor, wstęp i opracowanie W. Myszor (PSP 20), Warszawa 1979.
J. Sokolski, Pielgrzymki do piekła i raju. Świat średniowiecznych łacińskich wizji eschatologicznych; t. 1: Apokalipsa Piotra; Wizja św. Pawła; Grzegorz z Tours, Wizja Salwiusza; Beda Wielebny, Wizja Drythelma; Wizja Barontusa; Wizja pewnej ubogiej kobiety; Hinkmar z Reims, Wizja kapłana Bernolda, Wrocław 1995.
Warto również zajrzeć na stronę:
http://marduk70.w.interia.pl/nta.html

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 listopad 30 2004 13:20   
Forum

niektóre są tutaj:

Apokryfy 1

lub:

Apokryfy 2

na samym dole strony

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 30 2004 20:05   
Forum

dzięki, alef; skorzystałem z "Apokryfy 1" i przeczytałem Apokalipsę Adama (po angielsku) - jest tam mowa o trzynastu królestwach, wodzie życia i (czy dobrze zrozumiałem?) że Bóg i Ewa mieli dziecko, o Noem, śmierci i słowach Adama do syna Seta; "Apokryfy 2" nie chciały się załadować

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty