Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Rusza coroczna, letnia nagonka na sekty...
 |  Wersja do druku
WcWojen
 sierpień 03 2007 10:17  (Czytany 2723 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/30/06
Postów:: 146

Niebawem ruszy kolejny serwis interentowy przeciwdzialajacy psychomanipulacji http://www.sektydestrukcyjne.prv.pl/ i o ile ten zapowiada sie nawet calkiem interesujaco (o ile rzeczywiscie utrzyma deklarowany obiektywizm) o tyle juz ten, o ktorym mozemy przeczytac w Kurirze Lubeskim zakrawa na jawna kpine:

W niedzielę rusza serwis internetowy www.newage.info.pl. To część szeroko zakrojonego projektu, który ma ukazywać istotę magii i okultyzm oraz ich działanie na ludzką psychikę i duchowość. Jego twórcą jest znany dziennikarz i publicysta Robert Tekieli.
a dalej
Portal www.newage.info.pl będzie miał charakter typowo informacyjny. Dodatkowo połączony będzie ze stroną www.duchowapomoc.pl. Chodzi o to, by ofiarom zapewnić nie tylko pomoc prawną, ale i duchową.
- autor: WO Kurier Lubelski str. 03 27.07.2007... Pomijajac ze za "Twardy NewAge" uznaje sie tam aikido, techno a nawet homeopatir to sposob przeciwdzialania pr prostu rozwala:
pomoc Jeśli rozpoznałeś U SIEBIE niepokojące Cię objawy WYRZUĆ / ZNISZCZ wszystkie przedmioty związane z zangażowaniem, które budzi Twoje wątpliwości lub które uważasz za szkodliwe
poszukaj KAPŁANA, który zrozumie Twój problem, będzie Ci towarzyszył i przygotuje Cię do SPOWIEDZI, jeśli masz z tym kłopot napisz, postaramy się pomóc
spróbuj codziennie czytać PISMO ŚWIĘTE
rozpocznij walkę o codzienną MODLITWĘ, na początek choćby 5 minut, najlepiej o stałej porze
nigdy i niczym się nie zniechęcaj
Jeśli niepokojące objawy rozpoznałeś U OSOBY BLISKEJ zacznij modlić się i pościć w jej intencji
możesz też dodatkowo powierzyć Ją modlitwie osób uczestniczących w krucjacie modlitwy za osoby zagrożone przez okultyzm, sekty i toksyczne praktyki NEW AGE napisz

Jeśli chciałbyś pomagać swą modlitwą i wyrzeczeniami osobom uwikłanym / zagrożonym prze okultyzm, sekty czy toksyczne duchowości napisz do nas. Od 2007 roku trwa KRUCJATA MODLITWY ZA OSOBY ZAGROŻONE PRZEZ OKULTYZM, SEKTY I TOKSYCZNE PRAKTYKI NEW AGE. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej dzwoń
Przydatne modlitwy
akt oddania się Miłosierdziu Bożemu
litania do Najświętszej Krwi Jezusa
różaniec święty
modlitwa do świętego Michała Archanioła
koronka do Miłosierdzia Bożego
modlitwa o pokorę
akt oddania swego życia Jezusowi


Fatycznie, to wszystko sprzyja ekumenizmowi...

===

 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 10:33   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by WcWojen: Fatycznie, to wszystko sprzyja ekumenizmowi...


A co ma wspólnego ekumenizm z sektami i new age'em?
Albo: co mają wspólnego sekty i new age z ekumenizmmem?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Thomas Z
 sierpień 03 2007 11:06   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/02/06
Postów:: 306

Myślę, że WcWojenowi chodziło o dialog międzywyznaniowy i poszanowanie faktu, że ktoś może inaczej wierzyć. A tymczasem mamy nagonkę, jedna duża religia zwalcza konkurencyjne religie przez czarny PR.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 11:45   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Przepraszam, ale w moim pojęciu czym innym jest uszanowanie faktu, że ktoś w coś innego, czy inaczej wierzy, albo w ogóle nie wierzy, a czym innym tolerowanie uaktywniania się w Polsce i nie tylko, w okresie wakacyjnym wszelkiego rodzaju sekt stosujących manipulację, pranie mózgu, narażających i młodych i starszych na powazne niebezpieczeństwa utraty zdrowia.

Nie mam nic przeciwko WcWojenowi i temu w co wierzy, mam natomiast bardzo duzo przeciwko wszelkiego rodzaju psychomanipulacji, przeciwko wszelkiej maści magii i okultyzmowi.
Jesli WcWojen tytułuje swój wątek Rusza coroczna, letnia nagonka na sekty... to dla mnie niestety nie za dobrze świadczy to WcWojenie.
Nie rusza żadna nagonka.
O nagonce mówimy (w znaczeniu przenosnym) kiedy ściga się z hałasem i gromadnie jakąś niewinną ofiarę.

Tymczasem w tym wypadku to ci wszyscy psychomanipulatorzy (niestety czesto działajacy też pod płaszczykiem pozornie odległych ruchów: jak aikido, homeopatia czy inne) nie sa ofiarami, ale myśliwymi i zbrodniarzami.

Wskazywanie ich palcami nie jest żadną nagonką, ale normalnym odruchem zdrowo myślącego człowieka.
Widocznie WcWojen zbyt mało wie o sektach i o ich ofiarach skoro bagatelizuje takie zagrożenie.

I nie jest tak, że jedna duza religia zwalcza konkurencyjne religie.
Jedna duża religia i ludzie zdrowo myślący przeciwstawiają sie wszelkiej maści manipulatorom, oszustom, bezwzględnym cynikom mieszający ludziom w głowach.

Co do sposobów przeciwdziałania: jesli WcWojena śmieszy modlitwa, spowiedź, czytanie Pisma to niech publikuje swoje posty raczej na innych portalach.

Mam wrażenie, że stałych uczestników tego forum, tego typu praktyki raczej nie śmieszą, ale stanowią treść ich życia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Thomas Z
 sierpień 03 2007 12:01   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/02/06
Postów:: 306

Widzisz po części zgadzam się z tobą, uważam jednak że nazwa sekta jest myląca. Pierwsi chrześcijanie byli na początku sektą (jako, że nazwa sekta oznacza grupę religijną która odłącza się od większej/dominującej grupy religijnej). Jestem oczywiście, tak jak ty, za tym aby walczyć z grupami o których mówisz. Lecz może by o nich po prostu mówić grupy przestępcze?
Widzę bardzo złe zjawisko wkładania do jednego worka o nazwie sekta mniejszości religijnych (Czasami nawet innych wyznań chrześcijańskich!). I to mnie właśnie najbardziej denerwuje.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 sierpień 03 2007 12:33   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Quote by medieval_manRazzrzepraszam, ale w moim pojęciu czym innym jest uszanowanie faktu, że ktoś w coś innego, czy inaczej wierzy, albo w ogóle nie wierzy, a czym innym tolerowanie uaktywniania się w Polsce i nie tylko, w okresie wakacyjnym wszelkiego rodzaju sekt stosujących manipulację, pranie mózgu, narażających i młodych i starszych na powazne niebezpieczeństwa utraty zdrowia.


Taaaa... szczegolnie jak ktos np. stosuje homeopatyki bo mu je lekaz przepisal albo wysyla dziecko na treningi karate, to dopiero jest sekciarz...

Quote by medieval_man:Tymczasem w tym wypadku to ci wszyscy psychomanipulatorzy (niestety czesto działajacy też pod płaszczykiem pozornie odległych ruchów: jak aikido, homeopatia czy inne) nie sa ofiarami, ale myśliwymi i zbrodniarzami.

Wskazywanie ich palcami nie jest żadną nagonką, ale normalnym odruchem zdrowo myślącego człowieka.


Tu calkiem wyczerpujaco odpowiedzial ci Thomas_Z. Od siebie tylko dodam, ze takie swiadome generalizowanie jest wlasnie nagonka, pruba zwalczania "konkrencji" (zwlaszcza przez monopiliste) i niczym wiecej jak zwyczajnym obchodzeniem prawa. W polskim prawodawstwie pojecie sekty bowiem nie istnieje i szczególnie jako mające wydzwiek pejoratywny nie jest w polskim języku prawniczym stosowane w odniesieniu do żadnej z religii (nie bez powodu pewne tzw "centra" nie uzywaja tego okreslenia w prost do konkretnych grup tylko ograniczja sie do insynuacji, sugesti - co szerzej nadmienie nizej). Obowiazujące w Polsce prawo kazdemu bowiem gwarantuje wolnosc wyznania, gloszenia i sprawowania kultu religijnego (bez roznicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane czy tez nie), szczegolnie jesli chodzi o swobode odbywania praktyk religijnych. Z tego względu, w polskim prawodawstwie, podobnie nie sa używane pojecia wyznania legalnego i wyznania nielegalnego (wolność wyznania gwarantuje Ustawa o Gwarancji Wolności Sumienia i Wyznania z 17.05.1989 r). Jesli wiec jakas grupa jest niebezpieczna i spolcznie szkodliwa, naruszajaca obowiazujace prawo, to (znow odwolujac sie do wczesniejszej wypowiedzi Thomas_Z) jest scigana przez polskie prawo jako grupa przestepcza (bez przyminania jej latek z terminologi wyznaniowych przepychanek) i tak traktowana. W innym razie istnialoby bowiem ryzyko, iz zbyt daleko posuniete obostrzenia w tym zakresie, przyczynic sie moga do powstania precedensow umozliwiających przesladowanie obywateli mniejszosci wyznaniowych, ze względu na wyznawaną przez niech wiare...

Quote by medieval_man:Jesli WcWojen tytułuje swój wątek Rusza coroczna, letnia nagonka na sekty... to dla mnie niestety nie za dobrze świadczy to WcWojenie.
Nie rusza żadna nagonka.
O nagonce mówimy (w znaczeniu przenosnym) kiedy ściga się z hałasem i gromadnie jakąś niewinną ofiarę.


A moim zdaniem tytul watku doskonale oddaje sytuacje, bo co roku wlasnie w tym okresie, ukatywniaja sie szczegolnie roznego rodzaju grupy antysekciarskie, co zauwazaja nawet media.

Quote by Thomas_Z:Widzę bardzo złe zjawisko wkładania do jednego worka o nazwie sekta mniejszości religijnych (Czasami nawet innych wyznań chrześcijańskich!). I to mnie właśnie najbardziej denerwuje.


...a moim zdaniem wlasnie o to chodzilo WcWojenowi. Czasami wrecz ci co "przeciwdzalac" maja psychomanipulacji, sami posowaja sie do psychomanipulacji... P. chocby serwis http://www.psychomanipulacja.pl, ktory na swych lamach (w tzw. "Bazie informacji" - notabene, która gdyby była rzeczywiscie baza informacji, to przy zarejestrowanych związkach winna podac takze siedziby owych związków - co wyszczegolnia chocby spis MSWiA) opisuje rozne grupy i legalnie działające i zarejestrowane związki wyznaniowe. Naturalnie wprost nikt ich tam nie nazywa sektami, jednak poprzez sama tematyke owego portalu sugeruje się ich potencjalna szkodliwosc... Naturalnie nie znajdziesz tam żadnego ruchu, grupy czy wspólnoty, która jest akceptowalna przez KRK (lub działa w ramach jego struktur), a często budzi znacznie wieksze kontrowersje niż nie jedna z opisanych tam grup.

Jako ciekawosta pewien art...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 12:55   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by reguly:
...a moim zdaniem wlasnie o to chodzilo WcWojenowi. Czasami wrecz ci co "przeciwdzalac" maja psychomanipulacji, sami posowaja sie do psychomanipulacji... P. chocby serwis http://www.psychomanipulacja.pl, ktory na swych lamach (w tzw. "Bazie informacji" - notabene, która gdyby była rzeczywiscie baza informacji, to przy zarejestrowanych związkach winna podac takze siedziby owych związków - co wyszczegolnia chocby spis MSWiA) opisuje rozne grupy i legalnie działające i zarejestrowane związki wyznaniowe. Naturalnie wprost nikt ich tam nie nazywa sektami, jednak poprzez sama tematyke owego portalu sugeruje się ich potencjalna szkodliwosc...

Nawet niektore zarejestrowane, tak zwane zwiazki wyznaniowe, są w rzeczywistości groźnymi sektami.
Rejestracja nie jest tożsama z kanonizacją
Quote by reguly:
Naturalnie nie znajdziesz tam żadnego ruchu, grupy czy wspólnoty, która jest akceptowalna przez KRK (lub działa w ramach jego struktur), a często budzi znacznie wieksze kontrowersje niż nie jedna z opisanych tam grup.

Moze jakiś konkretny przykład ruchu, grupy, czy wspólnoty, którą akceptuje Krk, lub ktora działa w jego strukturach i jest ruchem, grupa, czy wspólnotą typowo sekciarską, stosujaca psychomanipulację, pranie mózgu, narażającą uczestników na utrate zdrowia?
Nie chodzi mi o to, co ładnie okresliłeś kontrowersjami. To słowo jest zbyt obszerne by w ogóle sie do niego odnoisć

Co do artykułu z Przekroju: Przekrój niestety zszedł na psy... faktycznie biedni sekciarze, nie mogą juz teraz tak bezkarnie działać.
Szkoda, że obiektywny Przekrój nie podał faktów dotyczacych metod działania niektórych sekt i nieszczęść ludzkich jakie za nimi się kryją.
Ale łatwiej i przyjemniej, a co ważniejsze bardziej w duchu dzisiejszej mody jest przywalić (w imię pozornej tolerancji światopoglądowej) tym, którzy z sektami walczą .

Co prawda regulego ten cytat z Biblii nie przekona, ale wstawię go, co mi tam:

On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną». (Mt 15, 13-14)

Doskonała recenzja artykułu z Przekroju

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 13:08   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by reguly: [
Taaaa... szczegolnie jak ktos np. stosuje homeopatyki bo mu je lekaz przepisal albo wysyla dziecko na treningi karate, to dopiero jest sekciarz...Nie, reguly.
Nie wkładaj mi w usta czegoś, czego nie powiedziałem.

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale w moim miescie az roi sie od ogłoszeń proponujacych na przykład wszelkiego rodzaju kursy homeopatii. Po przyjrzeniu się temu z bliska okazuje się, ze pod płaszczykiem modnej homeopatii (nie oceniam teraz czy jest to sensowna nauka czy nie) prowadzi się indoktrynację światopoglądową.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 13:14   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by reguly:
Tu calkiem wyczerpujaco odpowiedzial ci Thomas_Z. Od siebie tylko dodam, ze takie swiadome generalizowanie jest wlasnie nagonka, pruba zwalczania "konkrencji" (zwlaszcza przez monopiliste) i niczym wiecej jak zwyczajnym obchodzeniem prawa. W polskim prawodawstwie pojecie sekty bowiem nie istnieje i szczególnie jako mające wydzwiek pejoratywny nie jest w polskim języku prawniczym stosowane w odniesieniu do żadnej z religii (nie bez powodu pewne tzw "centra" nie uzywaja tego okreslenia w prost do konkretnych grup tylko ograniczja sie do insynuacji, sugesti - co szerzej nadmienie nizej). Obowiazujące w Polsce prawo kazdemu bowiem gwarantuje wolnosc wyznania, gloszenia i sprawowania kultu religijnego (bez roznicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane czy tez nie), szczegolnie jesli chodzi o swobode odbywania praktyk religijnych. Z tego względu, w polskim prawodawstwie, podobnie nie sa używane pojecia wyznania legalnego i wyznania nielegalnego (wolność wyznania gwarantuje Ustawa o Gwarancji Wolności Sumienia i Wyznania z 17.05.1989 r). Jesli wiec jakas grupa jest niebezpieczna i spolcznie szkodliwa, naruszajaca obowiazujace prawo, to (znow odwolujac sie do wczesniejszej wypowiedzi Thomas_Z) jest scigana przez polskie prawo jako grupa przestepcza (bez przyminania jej latek z terminologi wyznaniowych przepychanek) i tak traktowana. W innym razie istnialoby bowiem ryzyko, iz zbyt daleko posuniete obostrzenia w tym zakresie, przyczynic sie moga do powstania precedensow umozliwiających przesladowanie obywateli mniejszosci wyznaniowych, ze względu na wyznawaną przez niech wiare...Widzę, że co chwile poszeszraz swoją wypowiedź. Mógłbys o tym uprzedzic, albo lepiej napisz co masz napisac w oddzielnym poście, bo istnieje ryzyko, że skoro raz przeczytałem Twoją wypowiedź nie będę odczytywał jej ponownie i bedzie wyglądało jakbym nie miał na ten temat nic do powiedzenia

masz rację co do terminów i pojęć prawnych.

Jednak, żeby prokuratura w ogóle zechciała sprawdzic jakiś ruch, ktoś musi szanwnej prokuratorze coś wskazać.
Czynią to te wszystkie ośrodki walki z sektaki, które tak w czambuł potępiasz.
Jesli oskarżają kogoś bezpodstawnie, jak sam widzisz w Przekroju, grupa ta może zostac oczyszczona z zarzutów.

A swoją drogą, uważam, że w dziedzinie zdrowia duchowego, lepiej dmuchac na zimne, zwłaszcza kiedy rzecz dotyczy naszych dzieci.

Wolę byc sto razy zbyt ostrożny wobec kogoś kogo nie znam, nawet jesli jest "zarejestrowany" niż raz narazić moje dzieci czy przyjaciół na nie wiadomo jaki los.

Zamiast więc doszukiwać się sensacji w pozornych "nagonkach" na biednych "sekciarzy" warto przy pierwszym kontakcie zapomniec o tolerancji, a pamiętać o ostrożności
Na tolerancję przyjdzie czas, kiedy okaze się, że poglądy czy styl działania grupy jest nam, co prawda obcy, ale nieszkodliwy

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
matejanka
 sierpień 03 2007 13:18   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/05/06
Postów:: 2775

Błąd polega na tym że zamiast oddzielać "plewy od ziarna" oddziela się od siebie Boskie dzieci tak jakby jedne były lepsze od drugich i tym jednym została dana władza sądzenia tych innych. Zapomina się o tym że każdy człowiek istnieje tylko dlatego że Bóg go chciał, i że każdy człowiek ma swoje miejsce i drogę do zrobienia. Nawet jeżeli jest to droga prowadząca poprzez ciemności, to któreś z Boskich dzieci nią idzie również dla dobra innych i za innych. Czy nie wydaje wam się ze wszystkie możliwe drogi muszą zostać przebadane przez Boskie dzieci aby te mogły zrozumieć i pojąć lekcje zawarte w materialnym życiu i aby nauczyły się ostatecznie odróżniać dobro od zła? Więc zamiast robić nagonki czy odrzucać innych należy wszędzie gdzie to jest możliwe dawać przykład drogi wiodącej do Światła, a jest nią Jezus Chrystus, Boskie Wcielenie Miłości. Czy Jezus kogokolwiek odrzucił? Jezus krytykował postępowanie i piętnował sam grzech, a nigdy konkretnego człowieka czego pięknym przykładem była cudzołożnica która zgodnie z Prawem Mojżesza powinna była zostać ukamienowana a Jezus powiedział do niej, "Ja cię nie potępiam, idź i nie grzesz więcej". A z krzyża zawołał Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią. Każdego cżłowieka który idzie błędną drogą należy traktować zgodnie z nauką Mistrza, jako tego, który nie wie co czyni i należy pomagać mu w rozwoju. Czy kiedykolwiek ktoś zrobił postępy w nauce gdy się go wyrzuciło z lekcji i wyśmiało? Raczej odwrotnie. Potępianie i odcinanie się od tych w naszym pojęciu gorszych, nikogo nie nawróci na drogę dobra, a wprost przeciwnie. A czy my potępiając i odrzucając stajemy się przez to lepsi i bardzije przez Boga kochani?
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 sierpień 03 2007 13:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Quote by medieval_man:Nawet niektore zarejestrowane, tak zwane zwiazki wyznaniowe, są w rzeczywistości groźnymi sektami.
Rejestracja nie jest tożsama z kanonizacją


Skoro tak twierdzisz z pewnoscia dysponujesz ku temu stosownymi dowodami... Wowczas powinnes je zglosic na policje gdyz dzialalnosc zwiazkow wyznaniowych nie może naruszać przepisów chroniacych bezpieczenstwo publiczne, porzadek, zdrowie lub moralnosc publiczna, wladze rodzicielska albo podstawowe prawa i wolnosci innych osób. W przypadku naruszenia tych norm odpowiednie służby państwowe, w szczególności policja, podejmują stosowne działania na ogolnych zasadach. i oficjalna droga doprowadzic do ich zdelegalizowania... Ciekawe ze przy calej swej zapalczywosci owe niektore "centra" antysekciarskie jeszcze tego nie zrobily...


Moze jakiś konkretny przykład ruchu, grupy, czy wspólnoty, którą akceptuje Krk, lub ktora działa w jego strukturach i jest ruchem, grupa, czy wspólnotą typowo sekciarską, stosujaca psychomanipulację, pranie mózgu, narażającą uczestników na utrate zdrowia?


Nie prowokuj... a dodatkowo postaraj sie jeszcze raz przeczytac (tym razem ze zrozumieniem) ponizsze zdanie: Naturalnie nie znajdziesz tam [wyminionej] żadnego ruchu, grupy czy wspólnoty, która jest akceptowalna przez KRK (lub działa w ramach jego struktur), a często budzi znacznie wieksze kontrowersje niż nie jedna z opisanych tam grup. Jesli masz z tym problem to objasnie - wymienione tam grupy, czesto bardziej przestrzegaja obowiazujacego prawa niz pewne grupy dzialajace w ramach (akceptowane przez) KRK... Innymi slowy - brak konsekwencji, rzetelnosci i obiektywizmu, centra takie czyni jedynie nazedziami do zwalczania konkurencji, ktore "informacje" maja jedynie w nazwie...

Nie chodzi mi o to, co ładnie okresliłeś kontrowersjami. To słowo jest zbyt obszerne by w ogóle sie do niego odnoisć


Ale pewne analogie (czy raczej ich brak) jestes w stanie dostrzec?

Co do artykułu z Przekroju: Przekrój niestety zszedł na psy... faktycznie biedni sekciarze, nie mogą juz teraz tak bezkarnie działać.


Na szczescie kwestie te (przynajmniej na razie) reguluje obowiazujace prawo karne i mimo bezpodstawnych sugesti pewnych osrodkow dezinformacji, dzialace zgodnie z prawem mniejszosci wyznaniowe nie maja sie zasadniczo czego obawiac (czego nie mozna powiedziec o grupach przestepczych, ktore z tymi pierwszymi sa np. przez dominikanow umieszczane w przyslowiowym jednym worze)...

Szkoda, że obiektywny Przekrój nie podał faktów dotyczacych metod działania niektórych sekt i nieszczęść ludzkich jakie za nimi się kryją.
Ale łatwiej i przyjemniej, a co ważniejsze bardziej w duchu dzisiejszej mody jest przywalić (w imię pozornej tolerancji światopoglądowej) tym, którzy z sektami walczą.


Moze gdyby ci, co deklaruja owa walke skupili sie na rzeczywiscie destrukcyjnych, niebezpiecznych sektach, zamiast na zdyskredytowaniu mniejszosci wyznaniowych i konkurencji, to wowczas przynislaby ona wymierne efekty...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 13:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by matejanka: Błąd polega na tym że zamiast oddzielać "plewy od ziarna" oddziela się od siebie Boskie dzieci tak jakby jedne były lepsze od drugich i tym jednym została dana władza sądzenia tych innych.

A czym sie jedno różni od drugiego?
A gdzie poczucie odpowiedzialności za innych?
Pusty idealizm, matejanko
Quote by matejanka:
Zapomina się o tym że każdy człowiek istnieje tylko dlatego że Bóg go chciał, i że każdy człowiek ma swoje miejsce i drogę do zrobienia. Nawet jeżeli jest to droga prowadząca poprzez ciemności, to któreś z Boskich dzieci nią idzie również dla dobra innych i za innych.

I oczywiście, jesli widzisz brata swego, który idzie w ciemności, albi ma wpaść w przepaść nie zawołasz: Bracie, stój?
Quote by matejanka:
Czy nie wydaje wam się ze wszystkie możliwe drogi muszą zostać przebadane przez Boskie dzieci aby te mogły zrozumieć i pojąć lekcje zawarte w materialnym życiu i aby nauczyły się ostatecznie odróżniać dobro od zła?

Nie, nie wydaje się.
Jezus juz pouczył nas o tym, co dobre, a co złe.
Nie ma sensu wyważanie otwartych drzwi
Quote by matejanka: Więc zamiast robić nagonki czy odrzucać innych należy wszędzie gdzie to jest możliwe dawać przykład drogi wiodącej do Światła, a jest nią Jezus Chrystus, Boskie Wcielenie Miłości.

I zostawić wpadających w przepaść ich losowi? Piekna nauka
Quote by matejanka:
Czy Jezus kogokolwiek odrzucił?

A o czym jest ta Jego nauka, która powtórzę:
On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
Quote by matejanka:
Jezus krytykował postępowanie i piętnował sam grzech, a nigdy konkretnego człowieka czego pięknym przykładem była cudzołożnica która zgodnie z Prawem Mojżesza powinna była zostać ukamienowana a Jezus powiedział do niej, "Ja cię nie potępiam, idź i nie grzesz więcej". A z krzyża zawołał Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią.

A nie było też tak przypadkiem:
Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo».
Quote by matejanka:
Każdego cżłowieka który idzie błędną drogą należy traktować zgodnie z nauką Mistrza, jako tego, który nie wie co czyni i należy pomagać mu w rozwoju.

No to się zdecyduj, bo sama sobie przeczysz pisząc
Nawet jeżeli jest to droga prowadząca poprzez ciemności, to któreś z Boskich dzieci nią idzie również dla dobra innych i za innych.
Quote by matejanka:
Czy kiedykolwiek ktoś zrobił postępy w nauce gdy się go wyrzuciło z lekcji i wyśmiało? Raczej odwrotnie. Potępianie i odcinanie się od tych w naszym pojęciu gorszych, nikogo nie nawróci na drogę dobra, a wprost przeciwnie. A czy my potępiając i odrzucając stajemy się przez to lepsi i bardzije przez Boga kochani?
Pozdrawiam


Nie chodzi ani o potępianie ani o odcinanie się. Chodzi o nasza odpowiedzialność za tych, którzy jak ślepi idą za ślepymi

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 sierpień 03 2007 13:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Quote by medieval_man:Nie, reguly.
Nie wkładaj mi w usta czegoś, czego nie powiedziałem.

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale w moim miescie az roi sie od ogłoszeń proponujacych na przykład wszelkiego rodzaju kursy homeopatii. Po przyjrzeniu się temu z bliska okazuje się, ze pod płaszczykiem modnej homeopatii (nie oceniam teraz czy jest to sensowna nauka czy nie) prowadzi się indoktrynację światopoglądową.


Czy twoim zdaniem jest to dostateczny powod do przedstawionego w przykladzie generalizowania? Wpychania wszystkiego (co nie jest katolickie, KRK) do przyslowiowego jednego wora??? Nie udawaj, ze nie rozumiesz o co chodzi...

===

Jednak, żeby prokuratura w ogóle zechciała sprawdzic jakiś ruch, ktoś musi szanwnej prokuratorze coś wskazać.


Przy okazji (co czesto stanowi ich glowny cel istnienia) dyskredytujac konkurencje, m.in. umieszczniem ich na jednej liscie z owymi przestepczymi grupami? A nie sadzisz ze cos jest nie tak, w tym by struktury pozostajace we wladzy (pod pelna kontrola) jednego zwiazku wyznaniowego ocenialy inne lub wymienialy je w jednym rzedzie z grupami przestepczymi calkowicie pomijajac wlasna strone aspektu? Czy majac mala firme telekomunikacyjna chcialbys byc oceniany na podstawie opini TPsa?

Czynią to te wszystkie ośrodki walki z sektaki, które tak w czambuł potępiasz.


Nie potepiam wszystkich (tym bardziej generalizujac) ani bezzasadnie (potepiam czegolnie kontrowersyjne dzialania)...

Jesli oskarżają kogoś bezpodstawnie, jak sam widzisz w Przekroju, grupa ta może zostac oczyszczona z zarzutów.


Zapewne moze i zostanie... pozostaje jednak jeszcze kwestia oczyszczenia bezpodstawnie zszarganego dobrego imienia szczegolnie biorac pod uwage kosztowna, zazwyczaj kilkuletnia batalie w sadzie.. Wiesz na czym polegaja dzialania monopolistyczne? Mozna sobie np. pozwolic na falszywe oskarzenie konkurencji, ktora czesto w pozniejszym okresie nie podejmie nawet (z powodow finasowych) walki o oczyszczenie swojego dobrego imienia,a nawet jesli podejmie to monopolista ewentualna kare zawsze moze wzucic w koszta - wszystko zalezy od wymiernego efektu.

A swoją drogą, uważam, że w dziedzinie zdrowia duchowego, lepiej dmuchac na zimne, zwłaszcza kiedy rzecz dotyczy naszych dzieci.
Wolę byc sto razy zbyt ostrożny wobec kogoś kogo nie znam, nawet jesli jest "zarejestrowany" niż raz narazić moje dzieci czy przyjaciół na nie wiadomo jaki los.


No to pewnie nie wyslal bys dzieciaka do oazy lub na ministranta? A na powaznie - co innego dbac o swoje dobra a co innego naruszac dobra innych... Co innego byc ostroznym, a co innego bezpodstawnie kogos oskarzac - dostrzegasz roznice?

===

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: Błąd polega na tym że zamiast oddzielać "plewy od ziarna" oddziela się od siebie Boskie dzieci tak jakby jedne były lepsze od drugich i tym jednym została dana władza sądzenia tych innych.

A czym sie jedno różni od drugiego?
A gdzie poczucie odpowiedzialności za innych?
Pusty idealizm, matejanko


Udajesz (i zwyczajnie prowokujesz matejanke) czy faktycznie nie dostrzegasz roznicy?

Quote by matejanka:
Zapomina się o tym że każdy człowiek istnieje tylko dlatego że Bóg go chciał, i że każdy człowiek ma swoje miejsce i drogę do zrobienia. Nawet jeżeli jest to droga prowadząca poprzez ciemności, to któreś z Boskich dzieci nią idzie również dla dobra innych i za innych.

I oczywiście, jesli widzisz brata swego, który idzie w ciemności, albi ma wpaść w przepaść nie zawołasz: Bracie, stój?


Moze ma noktowizor? Ostrzec natomiast przed niebezpieczenstwem (nawet jesli tylko domniemanym) zawsze mozna, gozej jesli chcesz mu zapobiec (nawiazujac do powyzszej metafory) odrabujac bratu nogi...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 13:44   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:Nie, reguly.
Nie wkładaj mi w usta czegoś, czego nie powiedziałem.

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale w moim miescie az roi sie od ogłoszeń proponujacych na przykład wszelkiego rodzaju kursy homeopatii. Po przyjrzeniu się temu z bliska okazuje się, ze pod płaszczykiem modnej homeopatii (nie oceniam teraz czy jest to sensowna nauka czy nie) prowadzi się indoktrynację światopoglądową.


Czy twoim zdaniem jest to dostateczny powod do przedstawionego w przykladzie generalizowania? Wpychania wszystkiego (co nie jest katolickie, KRK) do przyslowiowego jednego wora??? Nie udawaj, ze nie rozumiesz o co chodzi...

Na reszte odpowiem pozniej, rozszerzajac te wypowiedz, jesli pozwolicie...


Tak.
Moim zdaniem jest to wystarczający powód do generalizowania, czyli do mowienia: uważajcie w co się pakujecie.I nie jest to wpychanie wszystkiego, co nie jest katolickie do przysłowiowego jednego wora.
Przykro mi, że tak to odbierasz

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2007 13:49   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/31/05
Postów:: 3977

Quote by reguly:
Skoro tak twierdzisz z pewnoscia dysponujesz ku temu stosownymi dowodami... Wowczas powinnes je zglosic na policje gdyz dzialalnosc zwiazkow wyznaniowych nie może naruszać przepisów chroniacych bezpieczenstwo publiczne, porzadek, zdrowie lub moralnosc publiczna, wladze rodzicielska albo podstawowe prawa i wolnosci innych osób. W przypadku naruszenia tych norm odpowiednie służby państwowe, w szczególności policja, podejmują stosowne działania na ogolnych zasadach. i oficjalna droga doprowadzic do ich zdelegalizowania... Ciekawe ze przy calej swej zapalczywosci owe niektore "centra" antysekciarskie jeszcze tego nie zrobily...


Ależ tego własnie czepia się twoj Przekrój: że zgłaszają takie rzeczy. Przekrój, niestety analizuje tylko sensacyjną stronę nie dbając o rzetelną analizę

Quote by reguly:
Moze gdyby ci, co deklaruja owa walke skupili sie na rzeczywiscie destrukcyjnych, niebezpiecznych sektach, zamiast na zdyskredytowaniu mniejszosci wyznaniowych i konkurencji, to wowczas przynislaby ona wymierne efekty...


Nikt tam nie walczy z mniejszościami wyznaniowymi, sorry.
Nie zauwazyłem, żeby ktos tam walczył z adwentystami, baptystami, czy choćby rodzimowiercami

No chyba, ze masz jakies dowody

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 sierpień 03 2007 14:16   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Quote by medieval_man:Tak.
Moim zdaniem jest to wystarczający powód do generalizowania, czyli do mowienia: uważajcie w co się pakujecie.


Nie bede sie powtarzal wiec tylko dadam - ciekawy brak analogi i konsekwencji... Nie barakuje ci w takim razie, w tym wspolnym worze np. grup satelitarnych dzialajacych np. przy o. dyrektorze?

I nie jest to wpychanie wszystkiego, co nie jest katolickie do przysłowiowego jednego wora.
Przykro mi, że tak to odbierasz


Moim zdaniem wlasnie tym jest - przykro mi, ze tego nie dostrzegasz.

===

Quote by medieval_man:Ależ tego własnie czepia się twoj Przekrój: że zgłaszają takie rzeczy. Przekrój, niestety analizuje tylko sensacyjną stronę nie dbając o rzetelną analizę


Jak sobie wyobrazasz w krotkim felietonie rzetelna analize (szczegolnie ze tej rzetelnosci nie wymagasz od owych "centrow przeciwdzialajacym"?

Nikt tam nie walczy z mniejszościami wyznaniowymi, sorry.
Nie zauwazyłem, żeby ktos tam walczył z adwentystami, baptystami, czy choćby rodzimowiercami

No chyba, ze masz jakies dowody


Generalnie JW we wczesniejszych wypowiedziach - przyklad wpychania prawnie dzilajacych zwiazkow wyznaniowych do jednego wora z rzeczywiscie groznymi, czesto niejawnie dzialajacymi i niezarejestrowanymi, grupami... Jesli chcesz konkretnie odnosnie swojego pytania przesledz wspomniana juz "Baze Informacji" (po czesci temat byl tez wczesniej omawiany tutaj).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,42 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana