Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Bezuzyteczne slowo
 |  Wersja do druku
Ewa
 sierpień 15 2007 19:39  (Czytany 2239 razy)  
Forum

Status: offline

Bezużyteczne słowo

to takie, które szkodzi bliźniemu lub nie ubogaca go i nie rozwija duchowo, bo nie zostało wypowiedziane z miłości. Ileż to słów wypowiada się tylko dla własnej przyjemności mówienia, a może nawet dla krzywdzenia innych obmową, krytyką, oszczerstwem! .
Jaka przyjemnosc daja takie bezuzyteczne slowa?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 sierpień 15 2007 20:13   
Forum

Ale możesz napisać o co ci konkretnie chodzi?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 15 2007 21:03   
Forum

Ale mo¿esz napisaæ o co ci konkretnie chodzi?

Odpowiadam:Jaka przyjemnosc daja takie bezuzyteczne slowa? Wc Wojen??

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 15 2007 21:09   
Forum

Jaka przyjemnosc daja takie bezuzyteczne slowa?

A czy mówimy dla przyjemności?
Przez słowa wyrażamy poglądy, uczucia itd. Nie musi to sprawiać przyjemności mi ani osobie z którą rozmawiam.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Ewa
 sierpień 15 2007 21:52   
Forum

Mylisz sie Adeen:
Chrystus mówi: „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.” (Mt 12,36-37)

Ironiczne, kpiące i pogardliwe traktowanie bliźniego może przyjąć jedną z trzech form: poniżające zwracanie się do kogoś bez świadków, ośmieszanie kogoś w obecności innych, lekceważące wyrażanie się o kimś przed innymi. Każda z tych form ironii jest grzeszna, godzi bowiem w godność człowieka, stanowi zaprzeczenie miłości.
Jezeli jestes jak masz napisane Katolikiem to powinienes chyba wiedziec ze jest cos takiego jak to:http://www.teologia.pl/m_k/prz-09a.htm#p9.

Widzisz moim zdaniem, to ze ktos mowi o sobie jestem taki czy taki -zobowiazuje go do pewnych zachowan.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 16 2007 08:17   
Forum

Mylisz sie Adeen:
Chrystus mówi: „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.” (Mt 12,36-37)

A czy ja powiedziałem, że nie?

Spytałaś jaką przyjemność dają bezużyteczne słowa, a ja odpowiedziałem.

Jezeli jestes jak masz napisane Katolikiem to powinienes chyba wiedziec ze jest cos takiego jak to:http://www.teologia.pl/m_k/prz-09a.htm#p9.

Znam, ale bycie katolikiem mnie do tego nie zobowiązuje.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
WcWojen
 sierpień 16 2007 10:21   
Forum

Quote by corka: Ale mo¿esz napisaæ o co ci konkretnie chodzi?

Odpowiadam:Jaka przyjemnosc daja takie bezuzyteczne slowa? Wc Wojen??

A jaka przyjemność np. daje masochiście znęcanie się nad samym sobą? Czemu wychodzisz z założenia, że preferowane przez ciebie wartości (wierzenia) są uniwersalne? Po za tym nie wszystko co jest użyteczne musi być miłe... Np. obecność u dentysty...

===

Cytat 
Ewa
 sierpień 17 2007 20:18   
Forum

Adeen, a do czego Pana / Twoim zdaniem zobowiazuje Pana bycie katolikiem?, to jest pewna decyzja.Katolicy maja swoj ustalony i niezmienny katechizm-tak jak w tym podanym linku.
Slowa wypowiadane maja moc, budza emocje, prowokuja,wzmacniaja,dodaja ducha i wyrazaja uczucia.Slowa sa wyrazem naszego "ja" i "nie",i sa wyrazem nas samych i tego co soba reprezentujemy.
To do czego zobowiazuje Twoim zdaniem Ciebie to ze jestes Katolikiem np.
WcWojen,
1.masochista jest czlowiekiem chorym..2.wartosci o ktorych ja mowie -ktorymi zyje i ktore kreuja moj swiat-sa nie tylko typowe dla mnie-one sa universalne-ja tylko dziele sie moimi wartosciami-co nie jest jednoznaczne z moimi wierzeniami typu : wierze .Tak, mysle ze zwrocenie uwagi na slowa,ktore wypowiadamy -aby podkreslic ich wartosc-to jest wartoscia universalna sama w sobie-bo i ponadczasowa i nie zwiazanna nawet jak ktos chce z zadna wiara-dla niektorych to jest styl wypowiedzi-kultura.I to jest uzyteczne.
Masz racje -nie tylko dentysta-ale i zupelnie ktos obcy jak zwraca nam uwage to w pierwszym momencie -nie jestesmy w stanie wyniesc z tego korzysci...i zrobic uzytku-to jest niemile!-tu wymagana jest konstruktywna umiejetnosc przyjecia krytyki.
Ale ja chcialabym zwrocic uwage na ten niewatpliwie wielki fenomen-jakim jest wyrazanie mysli slowami i jego forma szczegolnie u wierzacych. To jest dokladnie ten sam fenomen typu: kochaj blizniego swego jak siebie samego.Gdyby ta forma byla stosowana -nie musielibysmy dzis tlumaczyc waznosci wypowiadanych czy gloszonych slow.
Slowami wzbudzamy reakcje-jezeli wypowiadamy slowa w formie:kocham tego blizniego-nie zdecydujemy sie w doborze mysli na jakikoleirk negatywny oddzwiek-lub tez bedziemy sie starac ten fakt upiekszyc takimi ikonkami jak Twoja Wc Wojen.
Do czego zobowiazuje mnie bycie Katolikiem? bycie Chrzescijaninem?. Jakie slowa moge preferowac aby nie byly "bezuzyteczne"?
Czy ma Ktos moze bardziej przemyslane spojrzenie, czy to jest takie oczywiste, czy w swiadomosci Chrzescijanina sa wartosci czy slowa "bezuzyteczne" czy zdajemy sobie z tego sprawe?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 17 2007 22:06   
Forum

Adeen, a do czego Pana / Twoim zdaniem zobowiazuje Pana bycie katolikiem?, to jest pewna decyzja.Katolicy maja swoj ustalony i niezmienny katechizm-tak jak w tym podanym linku.

Na pewno nie zobowiązuje mnie, jako katolika, znajomość teologicznych portali.

Slowa wypowiadane maja moc, budza emocje, prowokuja,wzmacniaja,dodaja ducha i wyrazaja uczucia.Slowa sa wyrazem naszego "ja" i "nie",i sa wyrazem nas samych i tego co soba reprezentujemy.

Dziękuję bardzo za tę wskazówkę, ale po co mi ona? Przecież coś podobnego pisałem: Przez słowa wyrażamy poglądy, uczucia itd.

Mylisz sie Adeen:

Wracając do tego zdania: gdzie się mylę?

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Krzysztof
 sierpień 17 2007 22:08   
Forum

Na pewno nie zobowiązuje mnie, jako katolika, znajomość teologicznych portali.

Dziękuję bardzo za tę wskazówkę, ale po co mi ona? Przecież coś podobnego pisałem: Przez słowa wyrażamy poglądy, uczucia itd.

Mylisz sie Adeen:

Wracając do tego zdania: gdzie się mylę?

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Ewa
 sierpień 17 2007 22:28   
Forum

Adeen: napisalam do Ciebie: Mylisz sie Adeen w zdaniu :bo wypowiedziales sie:

Nie musi to sprawiać przyjemności mi ani osobie z którą rozmawiam.

bo jak Ty to sobie wyobrazasz?

Napisales:
Na pewno nie zobowi±zuje mnie, jako katolika, znajomo¶æ teologicznych portali

a kto tu pisze ze musisz znac teologiczne portale mowa jest o Katechzmie katolickim i o temacie pod tytulem:Bezuzyteczne slowo- i jak Ty to rozumiesz jako Katolik-a piszac ze nim jestes to chyba Cie w pewien sposob zobowiazuje do tego.
Dziêkujê bardzo za tê wskazówkê, ale po co mi ona

aby ponownie Cie zapytac do czego zobowiazuje Ciebie to, ze jestes Katolikiem? i jak dobierasz slowa , czym sie kierujesz w swietle spojrzenia-jestem Katolikiem.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Noqa
 sierpień 18 2007 00:36   
Forum

Tak jak napisał Wojak, nie wszystko co robimy ma służyć przyjemności. (To nie forum epikurejczyków i hednistów ;-) ) Czy Jezus umierał na krzyżu dla przyjemności?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 18 2007 09:32   
Forum

Adeen: napisalam do Ciebie: Mylisz sie Adeen w zdaniu :bo wypowiedziales sie:

Nie musi to sprawiać przyjemności mi ani osobie z którą rozmawiam.

bo jak Ty to sobie wyobrazasz?

Gdzie tu się mylę? Wyobrażam sobie to tak: słowa nie muszą sprawiać przyjemności mi ani osobie z którą rozmawiam.

aby ponownie Cie zapytac do czego zobowiazuje Ciebie to, ze jestes Katolikiem? i jak dobierasz slowa , czym sie kierujesz w swietle spojrzenia-jestem Katolikiem.

Moim obowiązkiem jest miłować Boga z całego serca, duszy i ze wszystkich sił swoich; a bliźniego jak siebie samego.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2007 09:54   
Forum

Tu jest tematat o : BEzuzytecznosci slow-jak to widza Katolicy i wierzacy Chrzescijanie. Dziekuje za wypowiedzi,ale przejdzmy do sedna tematu.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Noqa
 sierpień 18 2007 11:09   
Forum

Każdy korzysta ze swoich ust, jak chce. Słowa nigdy nie są beużyteczne, bo człowiek, by ich nie wymawiał. A cel... Cel już może być przedziwaczny.
Czemu ty łączysz słowo bezuzyteczne ze słowem obraźliwym? Znowu jakaś kościelna nowomowa?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 19 2007 02:12   
Forum

Noga, http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s15.htm
to nie jest jakas tam nowomoda( hihi-to jest temat zamieszczony w wyzej podanym linku-tam znajduje sie caly zbior-Katechizm Katolika. Wielu ludzi twierdzi ze jest np, politycznie lewicowy, prawicowy itd-i jego zycie podlega pewnym normom,zakazom,dogmatom.
Kiedy sie twierdzi, ze jest sie Katolikiem czy Chrzescijaninem-to obcym sluchaczom takie slowa kojarza sie tez z pewnym prawem, ktory to taki wierny zobowiazany jest przestrzegac.
W Pismie Sw. jest napisane:"Mila mowa przyciaga przyjaciol,a jezyk uprzejmy-mile slowa."
W tym Katechizmie jak juz zostalo to napisane-jest pewna czesc poswiecona "bezuzytecznym slowom" mnie ciekawi jak Chrzescijanie, Katolicy to widza-wiedza ze jest cos takiego? czy tez nie?.Stosuja sie do tego? czy to znow jest tak, ze teoria sobie a praktyka sobie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 sierpień 19 2007 12:06   
Forum

Corko!
Poruszyłaś bardzo ważny temat!!! Polecam dyskutantom następujący artykuł który każdemu moze przynieść wielki pożytek
here
Serdecznie pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Ewa
 sierpień 19 2007 14:05   
Forum

Matejanko,
ja nie moge wejsc na podany text, czy istnieje mozliwosc podania ewt.linka. To poprosze.
To jest niebezpieczny temat, nie wiem czy znajdzie sie wielu jego zwolennikow.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 19 2007 20:44   
Forum

Corko!
Poruszyłaś bardzo ważny temat!!! Polecam dyskutantom następujący artykuł który każdemu moze przynieść wielki pożytek

33 strony?

ja nie moge wejsc na podany text, czy istnieje mozliwosc podania ewt.linka. To poprosze.
To jest niebezpieczny temat, nie wiem czy znajdzie sie wielu jego zwolennikow

Sciagnij sobie Adobe Reader'a. Jest do pobrania np.
tu

To jest niebezpieczny temat, nie wiem czy znajdzie sie wielu jego zwolennikow

Nie jest wcale taki niebezpieczny, a nie znalazl wielu zwolennikow bo o czym niby pisac?
Corko, czy jestes katoliczka?

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
matejanka
 sierpień 19 2007 21:00   
Forum

Córko,podaję linka http://terapia.najlepsze.pl/bsz2.pdf
Ciekawa jestem czy Adeen przeczytał
Słowo ma wielką moc i zawsze powinno być wypowiadane z rozwagą, a z tego artykułu wynika jeszcze dużo więcej. Oczywiście można się z nim nie zgodzić ale przeczytac warto!!! A jeżeli zastosujemy się do wskazówek autorki to nie możemy niczego stracić, a wiele zyskać.
Pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Ewa
 sierpień 19 2007 21:59   
Forum

Adeen,
wychowana jestem w wierze Katolickiej od dziecka,ale moge ze 100% pewnoscia powiedziec, ze jestem Chrzescijanka i zawdzieczam to temu forum.Katolicyzm budzi we mnie wewnetrzny sprzeciw,chcialabym zyc tak jak o tym mowie-czyli zgodnie z moja wiara-by teoria byla wcielona w zycie i zycie odzwierciedlalo teorie.
Chce byc czlowiekiem,a nie jego podobizna.
To jest ciezka praca nad samym soba.Idzie mi ciezko i daleko mi do doskonalosci.Ale sie staram.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 19 2007 23:14   
Forum

Zgadzam się. Każde słowo, które nie wypływa z serca, i "nie zostało zroszone kroplą potu " jest bezużyteczne.
Serce-> czyn->słowo.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 20 2007 00:30   
Forum

Corko,
ostatnia linijka Twej wypowiedzi to balsam dla mojej duszy dzisiaj. Gdy takie słowa, są wypowiadane szczerze (w co wierzę u Ciebie) to to serce, jak w moim avatarze, zaczyna bić szybciej, i przywracają mi one wiarę w ludzi, którą podkopują inni w dniu takim jak dzisiaj.
Dziękuje.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 21 2007 22:37   
Forum

Quote by corka: Adeen,
wychowana jestem w wierze Katolickiej od dziecka,ale moge ze 100% pewnoscia powiedziec, ze jestem Chrzescijanka i zawdzieczam to temu forum.Katolicyzm budzi we mnie wewnetrzny sprzeciw,chcialabym zyc tak jak o tym mowie-czyli zgodnie z moja wiara-by teoria byla wcielona w zycie i zycie odzwierciedlalo teorie.
Chce byc czlowiekiem,a nie jego podobizna.
To jest ciezka praca nad samym soba.Idzie mi ciezko i daleko mi do doskonalosci.Ale sie staram.

Córko droga, ale pamiętaj, że katolikami są nie tylko ci co Cię atakują i mało chrześcijańsko z tobą dyskutują, ale również ja i Matija ale i Matejanka w swych korzeniach przynajmniej

Kościół to również my!

A jeśli ktoś nie rozumie wagi słów:

1. „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.” (Mt 12,36-37)"

2. i tego, co to znaczy, że zgrzeszyć można również
mową i myślą a nie tylko uczynkiem

3. jak również tego, że
" za to sądzeni będziecie co z waszych ust wychodzi (słowo!), a nie za to co do nich wchodzi (pokarm!)"

...to mu współczuje i radzę przemyśleć sprawę i ważyć nieco słowa...

Jednym z najmądżejszych i najpiękniejszych traktatów filozoficzno-religijno-mistycznych jakie w życiu przeczytałem był taki o tytule :

"Uświęcająca siła milczenia"

....

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,33 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post