Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Bycie ojcem chrzestnym
 |  Wersja do druku
michalpi
 sierpień 16 2007 11:44  (Czytany 1542 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/16/07
Postów:: 1

Witam,
zostałem poproszony przez wujka o bycie chrzestnym dla jego dziecka. Przyjąłem juz skarament bierzmowania, ale czy moge byc chrzestnym bez pójscia do spowiedzi przed chrztem, czy jest obiowiazek przyjmowania eucharysti w czasie chrztu, czy nie jest to wymagane??

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 16 2007 17:58   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/13/06
Postów:: 86

A co to za problem iść do spowiedzi?

===

Jestem katolikiem!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 16 2007 23:45   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/17/06
Postów:: 1841

A wiesz po co się zostaje ojcem chrzestnym? ( podpowiedź - nie kojarzyć z mafiom ) ,
albo jesteś wierzący z wszystkimi tego konsekwencjami, albo nie
- masz okazje przemyśleć sprawę

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 17 2007 08:45   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz



 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana