Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 katoliczka i protestant
 |  Wersja do druku
Justyna
 wrzesień 26 2007 20:06  (Czytany 1817 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/25/07
Postów:: 1

Witam,

W przyszlym roku zamierzamy wstapic w zwiazek malzenski. Ja jestm katoliczka, moj narzeczony zostal ochrzczony w kosciele protestanckim( zostal tam ochrzczony ale nie praktykuje). Czy sa jakies przeszkody do zawarcia zwiazku malzenskiego? bo slyszlam ze on musi posiadac wszystkie sakramenty koscila protestanckiego a mam tu na mysli konfirmacje, ktorej on nie przyjal. Czyli moje pytanie brzmi: Czy on majac tylko chrzest moze wstapic w zwiazek malzenski w kosciele katolickim ze mna? Z gory dziekuje za odpowiedz.

===

Dzasta
 
 Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 wrzesień 27 2007 15:32   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 08/31/06
Postów:: 366

Z tego co wiem to nie ma problemu bo znałem kilka takich przypadków osobiście (tzn jeden z małzonków był niewierzący). Chyba wystarczy ze jeden z małżonków jest praktykującym katolikiem i obieca że tak wychowa dziecko (w tym przypadku Ty), ale konkretnych paragrafów nie podam bo nie znam, może zaraz znajdzie się ktoś kto to zrobi za mnie ...
Pozdrowienia

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 wrzesień 27 2007 16:30   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Gdy facet zapytał Sokratesa, czy ma się ożenić, czy nie? Ten odpowiedział mu: "Cokolwiek uczynisz, będziesz żałował"

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 27 2007 17:17   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/24/05
Postów:: 1167


Kan. 1124 - Małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta i formalnym aktem od niego się nie odłączyła, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy.

Kan. 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

Kan. 1126 - Konferencja Episkopatu powinna zarówno określić sposób składania tych oświadczeń i przyrzeczeń, które są zawsze wymagane, jak i ustalić, w jaki sposób ma to być stwierdzone w zakresie zewnętrznym oraz jak ma być o tym powiadomiona strona niekatolicka.

Kan. 1127 -

§ 1. Co do formy małżeństwa mieszanego należy zachować przepisy kan. 1108. Jeśli jednak małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną niekatolicką obrządku wschodniego, kanoniczna forma zawarcia wymagana jest tylko do godziwości; do ważności zaś konieczny jest udział świętego szafarza, z zachowaniem innych wymogów prawa.

§ 2. Jeśli poważne trudności nie pozwalają zachować formy kanonicznej, ordynariusz miejsca strony katolickiej ma prawo dyspensować od niej w poszczególnych przypadkach, po poradzeniu się jednak ordynariusza miejsca zawarcia małżeństwa, z zachowaniem - i to do ważności - jakiejś publicznej formy zawarcia. Do Konferencji Episkopatu należy określić normy, według których byłaby udzielana dyspensa w jednolity sposób.

§ 3. Zabrania się, przed lub po kanonicznym zawarciu małżeństwa zgodnie z przepisem § 1, stosować inne religijne zawarcie tegoż małżeństwa w celu wyrażenia lub odnowienia zgody małżeńskiej. Zabroniony jest również taki obrzęd religijny zawarcia małżeństwa, w którym asystujący katolicki i szafarz niekatolicki, stosując równocześnie własny obrzęd, pytają o wyrażenie zgody stron.

Kan. 1128 - Ordynariusze miejsca oraz inni duszpasterze winni troszczyć się o to, ażeby katolickiemu małżonkowi i dzieciom zrodzonym z małżeństwa mieszanego nie zabrakło pomocy duchowej do wypełnienia ich obowiązków. Mają też wspierać małżonków w utrwalaniu jedności życia małżeńskiego i rodzinnego.

Kan. 1129 - Przepisy kanonów 1127 i 1128 winny być stosowane także przy zawieraniu małżeństw, gdy zachodzi przeszkoda różności religii, o której mowa w kan. 1086, § 1.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 wrzesień 28 2007 05:13   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/23/06
Postów:: 273

Quote by dzasta22: Witam,
Czy sa jakies przeszkody do zawarcia zwiazku malzenskiego?

Alez nie ma zadnych. Nawet ja moge przypieczetowac zawarcie zwiazku malzenskiego.

biskup robaczek2 do uslug

bo slyszlam ze on musi posiadac wszystkie sakramenty koscila protestanckiego

A co to za zwierz te sakramenty kosciola protestanckiego? Czy kazdy wynalazca typu
-biskup robaczek2 albo
-prezbiter taki a taki
ma jakies uprawnienia oprocz tych, ktore sam sobie albo jakies towarzystwo wzajemnej adoracji mu nadalo?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz



 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana