Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Luter
 |  Wersja do druku
Piotr
 październik 31 2007 12:26  (Czytany 4467 razy)  
Forum

Status: offline

Mamy 490 rocznicę ogłoszenia 95 tez przez ks dr Marcina Lutra, a więc okrągłą rocznicę zapoczątkowania ruchu zwanego Reformacją.
Na tych łamach dużo jest krytyki(niekiedy słysznej) Kościoła Rzymskokatolickiego (a przede wszystkim jego "historycznych zbrodni&quotWink oraz przedstawiania Reformacji oraz Kościołów z niej wyrosłych jedynie w glorii i chwale jako wyrazy sprzeciwu i "powrotu" do prawdy.
Dzieje się to w oderwaniu od kontekstu historycznego, pomija się (nie wiem czy nie rozmyślnie) wiele głoszonych przez Lutra nauk, nie cytuje niewygodnych fragmentów pism (dotyczących kobiet na przykład , lub świadczących o antysemityżmie), poglądów i przedstawia jego osobę jako postać niemal bez skazy.
Polecam do wysłuchania wykład Ryszarda Mozgala pt. "herezje i blużnierstwa Marcina Lutra". Jest on próbą spojrzenia na osobę Lutra w konteksćie czasów w których żył, ale także i uwarunkowań kształtujących jego poglądy.
Proszę o rzeczową dyskusję.
http://www.omp.lublin.pl
(w dziale multimedia do pobrania plik mp3}

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 31 2007 12:53   
Forum Moderator
Moderator

Czy wyklad znajduje sie w dziale dzieje i herezje Ryszarda Mozgala?? Nie moge go znalec...

Luter jaki byl taki byl, ale zmienil oblicze kosciola. Dla wielu jest osoba wazna i taki tytul wykladu pasuje na zachecienie do rozmowy jak mniej wiecej "Herezje i Bluznierstwa Jana Pawla II sprawcy wszelkich nieszczesc we wspolczesnym kosciele)

Jezeli nie masz nic dobrego do powiedzenia o Lutrze to nie zaczynaj rozmowy o nim, bo nie masz o czym rozmawiac. Mozesz sobie pisac co chcesz ale intencje Twoje sa wyrazne jak Chinski mur.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 październik 31 2007 13:13   
Forum

Quote by maxurd: Mozesz sobie pisac co chcesz ale intencje Twoje sa wyrazne jak Chinski mur.

Najlepiej wyciac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 październik 31 2007 13:26   
Forum

Prosiłem o rzeczową dyskusję a nie o atak na moją osobę.
Intencje większości, przeważającej większości, piszących ma tym forum są bardziej widoczne niz mleczna droga. Czego dowodem brak publikacji mojego listu do użytkowników portalu Kościół.pl.
Z jednym się zgadzam. Luter zmienił oblicze kościoła. Szkoda tylko że nie na lepsze. Przy czym w końcu swojej działalności stwierdził że jego widzenie świata i religii nie podlega krytyce i jest jedynie właściwe.
Najbardziej podobaja mi się jego teksty używane w polemice z Erazmem z Roterdamu, gdzie wyzywa go od nieuczonych świń, a Uniwersytety do których sam się zwrócił o pośrednictwo i ocenę swoich tez (tych 95) i uzyskał druzgocącą je krytyke też nazwał w nieoględnych słowach.
Ciekawi mnie też jego zalecenie( bynajmniej nie jawne) do swoich zwolenników by delikatnie odchodzić od rytu katolickiej Mszy św. ,( zachowując formy zewnętrzne , odchodzić od wypowiadanej treści kanonu). Czy nie można było tego zrobić jawnie?
Moim skromnym zdaniem w 95 tezach ks dr Lutra, nośne społecznie stały się te dotyczace podatków i opłat kościelnych. Reszta, tak dla rządzących jak i dla większości rządzonych była bez znaczenia. Dlatego odejścia należało dokonać w sposób zakamuflowany, bo co by tu dużo mowić, ludzie XVI wieku, w większości niepiśmienni bardziej zwracali uwagę na ryt liturgii niz słuchali niezrozumiałych dla nich treści teologicznych.

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 październik 31 2007 13:39   
Forum

Do maxurda (stronniczego moderatora).
Mam wiele dobrych rzeczy do powiedzenia o ks dr Lutrze.Idąc jednak za prezentowaną na tym forum linią wobec Kościoła Rzymskokatolickiego, postanowiłem tak jak większośc krytyków papizmu, zając się tymi ciemnymi stronami , tak biografii Lutra, jak i jego dość częstą zmianą poglądów oraz merytorycznościa(pełną inwektyw) jego polemik. Niestety pierwszym owocem Reformacji były wojny religijne, dławienie powstań chłopskich(rozpoczętych w jej duchu)i dlatego należy zadać pytanie : czy wystapienie Lutra miało aby na pewno źródła religijne?
A cóż powiecie na zgrzewanie protestanckich(czy na pewno?) książąt do wycinania w pień papistów bo taka jest wola Boża?

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 31 2007 14:06   
Forum Moderator
Moderator

1. Drogi Robaczku. Za intencje jeszcze nikt nie zostal na forum wyciety. Wycinamy za rzeczy wazne, ale zupelnie inne.

2. Moja wypowiedz nie jest atakiem na Ciebie. Nie napisalem jak Luter do Erazma ani nie obsmiewam Twoich wasow. Zaatakowalem tytul wykladu ( a raczej wylozenia sie przez prelegenta), bo Marcin Luter osoba wazna jest i tyle.

3. Marcin Luter nie byl swietym jak kazdy inny czlowiek. Mial swoje ulomnosci i trzeba byc ich swiadomym. Wcale nie jestem goracym obronca Marcina Lutra. Nie podoba mi ie jednak sposob w jaki podszedles za pierwszym razem do tematu. Masz prawo pisac, ze Luter twierdzil rozne brednie i masz prawo go cytowac. Jezeli nazwal Erazma swinia to tylko wystawil laurke sobie i swojemu wychowaniu. Jezeli mowil, ze nie podlega krytyce to znaczy, ze byl dziadkiem Leona XIII i sie mylil...

4. Zaczelismy rozmawiac. Czy kosciol zmienil sie na lepsze dzieki Lutrowi?? Powiem tak. Konkurencja wzmaga dyscypline. Luter przyczynil sie w duzym stopniu do ozywienia kosciola w slabym dla tego ostatniego momencie. Dzis kosciol katolicki tez zmienia sie pod wplywem protestantow tak samo jak zmienia sie pod wplywem prawoslawnych czlonkow kosciola. Wplywamy na siebie i ten wplyw jest widoczny. Jestem protestantem a czytam Newmana Chestertona, moi katoliccy bracia czytaja Kirkeegarda i Lewisa. To nas zmienia na lepsze, bo madre slowo czyni postep. Luter jest wielkim reformatorem kosciola. Jego zycie przynioslo do kosciola wiele niezaprzeczalnego dobra, ale tez stalo sie przyczyna wielu wojen. Nie znaczy to jednak, ze wojny byly wina Lutra. Mowic, ze wojna XXX letnia skompromitowala ewangelikow to mowic tyle, ze wielki potop skompromitowal arke noego...

5. Co bylo nosne to bylo. Prawda jest taka, ze czesc pogladow dotyczyla oplat koscielnych. Gdyby to bylo jedyne to ludzie w kosciolach protestanckich zachowywali sie jak nieplacacy podatkow katolicy - zachowywali sie jednak inaczej. Protestantyzm wywracal tradycyjne katolickie formuly i zmienial rzeczywistosc krajow, wktorych sie pojawial. Podatki to jeden aspekt, ale nie jedyny i warto pamietac o tym.

6. Maxurd jest moderatorem nie dlatego, ze nie ma przekonan, ale jest moderatorem pomimo swoich przekonan Pilnuje porzadku dyskusji a nie czystosci teologicznej i intelektualnej. Gdybym pilnowac mial i tyh ostatnich na forum byloby naprawde smutno i pusto. Co wiecej. Moje posty wycinaliby moderatorzy katoliccy bracia nieprawidlowo podlaczeni

7. wystapienie Lutra z cala pewnoscia mialo podloze religijne. Natomiast nie mozna winic jego za to, ze jego mysl zostala wykorzystana do celow zlych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 październik 31 2007 17:11   
Forum

Quote by maxurd: 1. Drogi Robaczku. Za intencje jeszcze nikt nie zostal na forum wyciety. Wycinamy za rzeczy wazne, ale zupelnie inne.

Nie widze zadnych podstaw do traktowania Twojej wypowiedzi "Jak nie potrafisz Piusie przestrzegac zasad publikacji to korzystaj z forum pod opieka rodzicow" jako ataku personalnego na Twojego adwersarza. Po prostu wykorzystujesz swoja uprzywilejowana pozycje.
Wolno nam miec swoje opinie i np Twoje
Luter jest wielkim reformatorem kosciola.

uwazam za mijanie sie z prawda. Dla mnie jest wielkim niszczycielem kosciola.
Chociaz z wielu tezami Twojej wypowiedzi sie zgadzam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 październik 31 2007 20:43   
Forum

Kilka cytatów:
"Dzieło i Słowo Boże mówią nam jasno że kobiety służa małżeństwu lub prostytucji. Jeśli kobiety męczą się i umierają po licznych porodach, nie widzę w tym nic złego, niech umierają - na to są, byle tylko rodziły"

Podczas wojny chłopskiej : "zabijać chłopów jak wściekłe psy".

Podczas nawoływań do krucjaty na Rzym: "Wydaje mi się że skoro zwolennicy Rzymu sa tak szaleni,jedynym lekarstwem pozostaje aby cesarz, królowie i książęta przepasali się siłą i zbrojnie uderzyli na owe chwasty całego świata i walczyli z nimi nie słowami lecz żelazem.(...) Czemuż raczej nie zgładzimy ich mieczem i nie obmyjemy rąk w ich krwi"

List do wicekanclerza Uniwersytetu w Ingolstadt; Hansa Ecka: "Ty , który krwią chrześcijańskich braci nasycić się nie możesz. Idź, badaj i szukaj robaków w gnoju, dopóki się nie nauczysz co to jest błąd, grzech i kacerstwo.Nie widziałem jeszcze większego od ciebie osła, choć chwalisz się że przez wiele lat uczyłeś się dialektyki"

A to o Uniwersytetach ; paryskim i lowańskim : "Szkoła kretów, śmierdząca kałuża". A to o ich profesorach:"Epikurejskie świnie, diabelska synagoga".

Fragment kazania o rozumie :" Rozum to jest największa ku.... diabelska, z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą ku...; jest prostytutką prawdziwą ku... diabelską, ku... zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć jej mądrość, rzuć jej w twarz plugastwo by ją oszpecić"

Na koniec najładniejsza perełka: "Nie godzę się aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia".

Jak myślicie? Czyje to słowa?

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 październik 31 2007 23:27   
Forum

Mam jeszcze dzisiaj trochę czasu, zapytam więc jak praktyka Kościołów Ewangelicznych o rodowodzie Luterańskim ma się do Małego Katechizmu 1529
http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/dpisma/luter2.htm-83k.
No chyba że zarzuty co do wierności dotyczą tylko Kościoła Rzymskokatolickiego a Protestantów już nie.
Dzisiaj tak, jutro inaczej, ale i tak mamy rację.
Nie odpowiada nam jeden katechizm? Wymyślimy nowy!
Weźmie górę w zborze jedna frakcja to sie znów podzielimy i powiemy że jesteśmy posiadaczami depozytu prawdy.

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 październik 31 2007 23:52   
Forum

Ego,
nie jestem Luteranka,ale znam inna wersje o Luthrze-dotyczaca wojny chlopskiej. Oni go nie zrozumieli, posluzyli sie ale jego tezami -plundrowali kaplice-temu byl przeciwny Luther!.
To nie byl jakis tepy i prosty chlopak-sam Goethe mawial o nim, ze jest On Marcin Luther czlowiekiem na pograniczu wiekow.
Dzis jest dzien Reformacji i na pamiatke tego czlowieka i za tego czlowieka-ktory sie przyczynil do tak donioslych czynow jak na Jego czasy i nasze -po dzis dzien! wieczny odpoczynek racz mu dac Panie.Spoczywaj w pokoju wiecznym Luther.Amen.

Ego,
Ty mi juz dawno podpadles swoimi wypowiedziami-a teraz to juz grubo przesadziles i to w takim dniu-opamietaj sie Bracie! z kim walczysz i o co?-wiedzy i pokory troche-ale prosze nie w takim dniu jak dzis. I Marcin Luther chyba sie przez H pisze co?. Jestem bardzo oburzona.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 listopad 01 2007 01:54   
Forum

Quote by corkaSurprised!pamietaj sie Bracie! z kim walczysz i o co?-wiedzy

Ja mysle, ze nasz przyjaciel walczy z szatanem i walczy o Prawde. Chyba ze sie myle. No coz kazdy jest omylny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 01 2007 16:22   
Forum

Przyjaciele!

rzeczowa dyskusja o Lutrze tu?

Przecież to niezgodne z regulaminem tak samo jak pisanie o reformacji...

Wielki cenzor wszakże napisał:

Jezeli nie masz nic dobrego do powiedzenia o Lutrze to nie zaczynaj rozmowy(...)

szkoda wiec klawiatury....

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 01 2007 16:45   
Forum Moderator
Moderator

1. Robaczku Przyczyne usuniecia wypowiedzi Piusa znajdziesz w komentarzach

2. Ego... Moge zaczac Ci cytowac Tomasza z Akwinu, ktory wielkim fanem kobiet raczej tez nie byl... Co do jego nienawisci do katolikow moge powiedziec, ze bylo to uczucie odwzajemnione Dowod wprost na to, ze do niczego nie prowadzi i dzieli na setki lat.

3. Nie czyn mu zarzutu z siegania po przemoc, bo kosciol katolicki przemocy w tych czasach tez naduzywal. Takie czasy. Wyprawy krzyzowe poprzedzajace okres reformacji to najjaskrawszy dowod na to, ze kosciol w przemocy nie widzial wiele zla.

4. O nieomylnosci to napisalem. Luter byl pra pra dziadkiem Leona XIII...

5. Nowe katechizmy?? W KK tez sa nowe katechizmy ;p Co stare nie pasuja??

6.Corko - w Polsce przyjmuje sie pisanie poprostu Luter. Kosciol jest Luteranski a nie Lutheranski Nie czyn wiec z tego zarzutu

7. Robaczku - niszczycielem kosciola byl Stalin. Luter kochal kosciol i Boga, Stalin przesladowal tych, ktorzy w Boga wierzyli. Mysl Lutra zmienila kosciol na lepszy, ze rozlam?? Od samego poczatku chrzescijanstwa ludzie sie awanturowali i dzielili. Jasne, ze szkoda, ale nie poradzisz na to wiele. Napewno nie kiedy bedziesz nazywal tych, ktorzy patrza na kosciol inaczej odstepcami i szatanami...

8. Piusie - faktycznie nieco niezgrabnie zapisana mysl. Postaram sie lepiej... Ego... Wysil sie i napisz o Lutrze cos dobrego. Kiedy piszesz tylko zle i z zawiscia to nie chce mi sie ani z Toba rozmawiac ani polemizowac, bo mam wrazenie, ze nie dyskutujesz aby szukac prawdy, ale zeby pisac zle o Lutrze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 listopad 01 2007 17:17   
Forum

Quote by maxurd: Luter kochal kosciol i Boga,

Dosyc czesto wypowiadam sie wzywajac do wlasciwego rozumienia slow. Moje rozumienie slowa "kochal" jest zupelnie inne. Ale znam takich, ktorzy "kochaja" swoja trzecia zone. Pytanie - ktore rozumienie slowa "kocham" jest oparte na Prawdzie. Kazdy kto z Prawdy jest slucha glosu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 01 2007 20:30   
Forum

Quote by maxurd:
6.Corko - w Polsce przyjmuje sie pisanie poprostu Luter. Kosciol jest Luteranski a nie Lutheranski Nie czyn wiec z tego zarzutu.

ale numer! przeciez ona wszystko wie najlepiej

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 01 2007 23:34   
Forum

Maxurd,

ja tylko na tym forum pisze po polsku i malo czytam po polsku;zeczywiscie-luteranka napisalam bez "h"-oki dzieki i poprawiajcie mnie o ile ktos ma ochote w ogole-ja juz w zadnym jezyku nie pisze poprawnie i nie mowie poprawnie-i tak teraz mozna mnie przynajmniej zrozumiec .
A co do milki

no co? i cieszysz sie ? o jak fajnie milka ma radoche-bo corke poprawiono za pisownie-ale smieszne.
I pamietaj! Punkt 1.milka corka "zawsze ma racje"-a jak to zapomnisz-patrz punkt 1.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 listopad 02 2007 00:28   
Forum

Uderz w stół a nożyce odezwą się. Teraz bracia z Kościołów poreformacyjnych (a jest ich bez liku i każdy posiada "prawdę" tylko nie katolicy) widzicie jaką przyjemność sprawia krytyka i poniżanie i wyszydzanie i wyśmiewanie czyjegoś wyznania, jego systemu etycznego, wypowiedzi jego przedstawicieli. Taki był mój cel i został osiągnięty.
Nie tylko w Kościele Rzymskokatolickim istniały wypowiedzi i fakty gorszące, a w historii waszych Kościołów i postępków i niegodziwości także bez liku, choćby poparcie udzielone WRON i PRON przez Polską Radę Ekumeniczną, to tak na marginesie dziejów najnowszych.

Maxurdzie chcesz coś dobrego o Lutrze? Jest autorem najpiękniejszego komentarza do Magnificat jaki kiedykolwiek czytałem, tylko że waszym zdaniem(czyli braci odłączonych) nie będzie to dobry przykład; bo Maryjny....
Życzę dalej dobrego samopoczucia w egoistycznym przekonaniu o posiadaniu "prawdy" ( Tylko która z tych prawd jest prawdziwa? Ta luterańska, kalwinistyczna, husycka, ariańska, baptystyczna, metodystyczna...itd? A może wszystkie, prócz katolickiej oczywiście?)
Chyba że do kogoś dotrze że tolerancja religijna dotyczy także katolików (ten wg Lutra "chwast tego świata&quotWink"Obłudniku wyjm belkę z oka swego byś przejrzał", "Nauczyciele ślepi co przecedzacie komara a połykacie wielbłada". A przed snem radzę policzyć spalone przez protestantów czarownice i tysiące rozbitych rodzin i półsierocych dzieci dzięki akceptacji rozwodów. To też owoc Reformacji.

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2007 01:02   
Forum Moderator
Moderator

Duma napawa Cie to, ze uczyniles publicznie wiadomym nam tu na forum, ze Luter zachowal sie slabo? Naprawde niepotrzebnie. Bez tego wiedzialem, ze Luter byl czlowiekiem grzesznym i bladzacym.

Cieszysz sie, ze napisales co napisales? Szkoda, bo powinienes zakrywac wystepki bliznich

Sadzisz, ze Luter jest tworca mojego systemu etycznego? Mijasz sie z prawda. Moj system etyczny to duzo powazniejsza sprawa, oparta na nieco solidniejszym fundamencie. Na skale bym powiedzial.

Lechta Twoje poczucie krzywdy to, ze kiedy kosciol w Polsce byl przesladowany niektorzy z tego kosciola popierali wladze panstwowa? Prawdziwie jestes czlowiekiem chorym z nienawisci do tego co niekatolickie.

Sluchaj bracie nieprawidlowo podlaczony. Magnificat jest w porzadku dla takich jak ja braci odlaczonych. Moje samopoczucie jest swietne nie dlatego, ze posiadlem prawde, ale dlatego, ze jestem przekonany, ze Ten ktory jest prawda oddal zycie za moja wolnosc. Mam swoje teologiczne przekonania, podzielam poglady srodowisk protestanckich, ale nie mam zamiaru wytykac tym, z ktorymi sie nie zgadzam wszystkiego co ich kompromituje i osmiesza.

Teraz o rozwodach - tylko dlatego, ze Twoj kosciol nie daje rozwodow nie znaczy, ze nie widzialem rozbitych i pokaleczonych katolickich rodzin. Na codzien spotykam sie z rozwodami, przemoca domowa, alkoholizmem w rodzinach i szeregiem innych przykrych spraw. To sa rodziny "katolickie" i nie smiem twierdic, ze tak jest, bo ich teologia jest zla. Tak jest, bo czlowiek jest grzeszny. Czlowiek jest daleko od Boga. Im dalej jest od Boga tym jest wiecej grzechu i krzywdy.

I na koniec... Widzisz, wielu protestantow sadzi, ze Biblia jest dana im po to zeby udowadniac swoja racje z sporze z katolikami - ja sadze, ze Biblia jest nam dana bysmy stali sie ludzmi pokornymi i kochajacymi

WIelu katolikow natomiast sadzi, ze ich osobistej "lepszosci" dowodzi posiadanie przez kosciol tradycji opisywanej jako jedyna i sluszna, kiedy powinni w tej tradycji szukac tego, co czyni czlowieka kochajacym i pokornym.

W moim pojmowaniu chrzescijanstwa nie chodzi o to kto ma "racje", ale o to kto jest bardziej podobny w swojej przygodzie na ziemi temu, ktory oddal za nas swoje zycie. Nie pytam sie Ciebie jaka teologie wyznajesz, co sadzisz o Celibacie czy rozwodach. Pytam Cie kim jest dla Ciebie Jezus i jakie to ma znaczenie dla Twojego zycia. Co mi odpowiesz? I kiedy sie nad tym zastanowisz co powiesz o tym co napisales??

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 listopad 02 2007 07:05   
Forum

ego,,,,jak zacząłeś ten wątek, to myślałem, że dowiem się czegoś ciekawego,,,a tu ,,,,kicha

I na koniec... Widzisz, wielu protestantow sadzi, ze Biblia jest dana im po to zeby udowadniac swoja racje w sporze z katolikami

,,,smutne ale prawdziwe

WIelu katolikow natomiast sadzi, ze ich osobistej "lepszosci" dowodzi posiadanie przez kosciol tradycji opisywanej jako jedyna i sluszna, kiedy powinni w tej tradycji szukac tego, co czyni czlowieka kochajacym i pokornym.

,,,też smutne i jakże prawdziwe.

Co do języka, a właściwie stylu w jakim w ówczesnych czasach dyskutowano, to nie ma co przyrównywać tego do współczesnych standardów. Może za 500 lat też będą się ludzie dziwić, jak można było w tak niegrzeczny sposób dyskutować np. w czasie wyborów

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 listopad 02 2007 15:59   
Forum

Nie Maxurdzie, nie napawa mnie duma, a publicznie zrobiłem to co protestańci na tym forum robią ciągle, pisząc o Kościele Rzymskokatolickim. Jeśli uważasz że wam wolno a nam nie ...to trudno, zresztą było to do przewidzenia.
W moich komentarzach do artykułow nigdy nie atakowałem wyznań Ewangelickich i zawsze szukałem porozumienia pisząc chocby o roznorodności charyzmatów Ducha Świętego, niestety ze strony Ewangelików mój Kościół był tylko krytykowany i wyśmiewany co widać choćby po tematyce forum i wyśmiewaniu katolickiej etyki sesualnej. Gdy się czyta wasze (ewangelików) posty to ma się wrażenię że nawet ateista Blyy lub pseudo wyznawca religii rodzimej reguly są wam bliźsi niż katolicy. Waszym zdaniem Kosciół Rzymski jest takim dyżurnym chłopcem do bicia, które wszystkim uchodzi bezkarnie i jest tu mile widziane.
A że mam rację dowiodły posty na tym forum.
Wniosek jest prosty. WAS KRYTYKOWAĆ NIE WOLNO. O Reformacji tylko dobrze, współpraca z WRON dobra, itd...
Mówisz że odnalażłeś Jezusa. To wspaniale, tylko po co go znalazłeś? By się dzielić z innymi Jego obecnością i zjednoczeniem z Nim? Czy też po to by wytykać innym że go znaleźli idąc inną drogą?

Temat forum był prowokacja i obnażył dwulicowość ewangelickich dyskutantów i ...bardzo mi z tego powodu smutno. Smutno bo umarła nadzieja na dialog, smutno bo wy zaakceptujecie katolika jeśli... przejdzie na protestantyzm.

===

ego43

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2007 16:46   
Forum Moderator
Moderator

Kiedy bedziesz mi mowil, ze protestanci nie pozwalaja sie z siebie smiac to bede sie opieral (chociaz dosc slabo) kiedy nastomiast piszesz, ze skoro protestanci sa obrzydliwi to ty tez mozesz byc obrzydliwy to ja sie poddaje. W ogole nie jestem w stanie zrozumiec na jakiej podstawie twierdzisz, ze JA osobiscie jestem ewangelikiem i obrazam katolikow...

Nigdy tu na forum nie wytykalem palcem kogokolwiek dlatego, ze jest katolikiem. Nigdy nikogo nie obmawialem ani nie krytykowalem za pozostawanie w takiej czy innej denomoinacji. Nigdy sam nie zabranialem krytykowac siebie czy tego w co wierze. Naprawde trafiasz pod zly adres.

I jezeli cokoliwiek umarlo to moja nadzieja na przepraszam z twojej strony w temacie o sklepach czynnych w swieta czy tez moja nadzieja na to, ze miales na celu cokolwiek dobrego zakladajac ten temat albo, ze zaczniesz ustosunkowywac sie do niewygodnych kwestii takich jak rozwody katolickie.

Przestan udawc cierpietnika i zacznij dyskutowac, bo krzywda Ci sie tutaj nie dzieje. A jak bedzie Ci sie wydawalo, ze Twoj brat protestant krzywo na Ciebie patrzy pomysl sobie, ze zasluga jest milowac tych, ktorzy Cie przesladuja i nienawidza

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 02 2007 16:54   
Forum

Ego 43 na jakim poscie byly te dyskusje?, chcialabym to przeczytac.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 02 2007 21:49   
Forum

Może zacznijcie od wysłuchania wykładu ...

Polecam tez inne wykłady z tej strony.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 03 2007 19:16   
Forum

Quote by ego43: Nie Maxurdzie, nie napawa mnie duma, a publicznie zrobiłem to co protestańci na tym forum robią ciągle, pisząc o Kościele Rzymskokatolickim. Jeśli uważasz że wam wolno a nam nie ...to trudno, zresztą było to do przewidzenia.
W moich komentarzach do artykułow nigdy nie atakowałem wyznań Ewangelickich i zawsze szukałem porozumienia pisząc chocby o roznorodności charyzmatów Ducha Świętego, niestety ze strony Ewangelików mój Kościół był tylko krytykowany i wyśmiewany co widać choćby po tematyce forum i wyśmiewaniu katolickiej etyki sesualnej. Gdy się czyta wasze (ewangelików) posty to ma się wrażenię że nawet ateista Blyy lub pseudo wyznawca religii rodzimej reguly są wam bliźsi niż katolicy. Waszym zdaniem Kosciół Rzymski jest takim dyżurnym chłopcem do bicia, które wszystkim uchodzi bezkarnie i jest tu mile widziane.
A że mam rację dowiodły posty na tym forum.
Wniosek jest prosty. WAS KRYTYKOWAĆ NIE WOLNO. O Reformacji tylko dobrze, współpraca z WRON dobra, itd...
Mówisz że odnalażłeś Jezusa. To wspaniale, tylko po co go znalazłeś? By się dzielić z innymi Jego obecnością i zjednoczeniem z Nim? Czy też po to by wytykać innym że go znaleźli idąc inną drogą?

Temat forum był prowokacja i obnażył dwulicowość ewangelickich dyskutantów i ...bardzo mi z tego powodu smutno. Smutno bo umarła nadzieja na dialog, smutno bo wy zaakceptujecie katolika jeśli... przejdzie na protestantyzm.

niestety, ale cie popieram.
dlaczego nie wolno krytykowac lutera? czy on jakies bog?
dobra, sa ludzie ktorzy go szanuja i jest on dla nich autorytet, ale to nie oznacza ze jest on nietykalny.

maxurdzie, wyluzuj troche, pozwol ludziom wypowiedziec sie, bo inaczej jaki jest sens dyskusji kiedy ktos musi sie ugryzc w jezyk?
uwazam ze powinno sie kasowac posty tylko wtedy kiedy ktos zaczyna uzywac wulgaryzmy lub ma zbyt ostre nienawisci pelne teksty.

pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 03 2007 19:51   
Forum Moderator
Moderator

A czy ja napisalem, ze nie mozna krytykowac Lutra?? Czy wycinam posty do niego krytyczne??

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 listopad 03 2007 22:29   
Forum

Quote by maxurd: A czy ja napisalem, ze nie mozna krytykowac Lutra?? Czy wycinam posty do niego krytyczne??

"Jezeli nie masz nic dobrego do powiedzenia o Lutrze to nie zaczynaj rozmowy o nim, bo nie masz o czym rozmawiac"
Bez komentarza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 03 2007 22:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2:
Quote by maxurd: A czy ja napisalem, ze nie mozna krytykowac Lutra?? Czy wycinam posty do niego krytyczne??

"Jezeli nie masz nic dobrego do powiedzenia o Lutrze to nie zaczynaj rozmowy o nim, bo nie masz o czym rozmawiac"
Bez komentarza.

Przeczytaj sobie moja trzecia z kolei wypowiedz w tym temacie w podpunkcie nr 8.. Pius uczynil mi ten zarzut odpowiednio wczesniej i wyjasnilem co mialem na mysli w tym punkcie wystarczajaco dokladnie zebys nie powinien byl pisac tego co napisales.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,34 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty