Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pytanie dotyczace protestantyzmu
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 maj 28 2004 03:21  (Czytany 2605 razy)  

jest to bardzo wazna dla mnie sprawa. czy ktos moglby i podsunac jakies
artykuly, badz jednoznacznie odpowiedziec na pytanie,ktore brzmi : Czy sluszna
jest teza protestantow, ze Jezus Chrystus nie wyznaczyl swojego nastepcy??

przede wszystkim interesowalby mnie fakt dlaczego protestanci doszli do
takiego wniosku, skad wysnuli ta teze? no i czy jest ona sluszna? z gory
dziekuje za odpowiedz.

===

Cytat 
Gość forum: gosc2
 maj 28 2004 11:37   

czy nie jest raczej odwrotnie;
teza rzymskichkatolików, która wymaga obrony, iż Jezus wyznaczył następców?

===

Cytat 
Gość forum: Paolo
 maj 28 2004 21:18   

Jezus widzial jacy sa ludzie i nie powolalby na Glowe Kosciola czlowieka.Oczywiscie powolal ludzi do gloszenia ewangelii po krance ziemi,ale nie powolal ich do prowadzenia kosciola tak jak to sie katolikom wydaje.Jezus wyraznie powiedzial,ze zesle pocieszyciela-Ducha Swietego,ktory bedzie z ludzmi az do jego powtornego przyjscia.A jesli chodzi o samego Piotra,ktorego katolicy uwazaja ze Glowe Kosciola i powoluja sie na Mt.16,18...to nalezy zwroci uwage na kilka szczegolow z tej przypowiesci(tak przypowiesci!) .Jezus szedl z apostolami przez kamienna kraine jaka byla Cezarea Filipowa i zaczal mowic kazanie o kamieniach-podobnie jak mowil o ziarnie.Katolicy mowia,ze tu chodzi o Piotra...ja mam pytanie czy Kosciol jest w takim razie zbudowany na Piotrze czy na Jezusie?Chyba raczej na pewno na Jezusie, o nim zarowno ST jak I NT mowi, jako o kamieniu(np wegielnym) skale np.potkniecia w bardzo wielu miejscach-jesli ktos bedzie chcial-wowczas podam wersety).Natomisat Piotr -ze starej greki jego imie, jak i rowniez w jezykach bliskiego wschodu znaczy tyle co nawet piasek i zwir,choc moze byc i kaminiem jak np we francuskim.w tym fragmenice chodzi tylko i wylacznie o wyznanie Piotra o Jezusie.Kosciol ma jedna glowe-Jezusa-zadnej innej! i jest prowadzony przez Ducha Swietego od dnia Piecdziesiatnicy.Ponadto spojrzcie na karty ewangelii i listow, Piotr moze byl czasem wyrozniony przez Jezusa,ale nie byl ksieciem apostolow.Zdazylo sie nawet,ze ganil go Pawel za jego oblude, czy wyobrazacie sobie,zeby jakis biskup diecezjalny osmielil sie krytykowac papieza?????chyba nie!i lyk historii.Papiestwo wyksztalcilo sie w Rzymie(choc nawet histirycy sklonni sa uznac,ze Piotr nigdy w Rzymie nie byl!!!)Po upadku cesarstwa zachodniego w Rzymie wyksztalcilo sie papiestwo.przyrodas nie znosi prozni-powiem krotko i dosadnie.i tak to ciagnie sie do dzis dnia...Pameitajcie,ze nie potrzeba Wam papieza i jego nauk.mnie i kazdemu z Was potrzeba Jezusa-tylko on daje zbawienie.W nim jest zbawienie.Kosciol -obojetnie jaki-nie daje zbawienie-jest tylko wspolnota wiernych!Zbawienie daje Jezus, za darmo,a łaski przez wiare!amen

===

Cytat 
Gość forum: Damian
 maj 29 2004 14:42   

Jezus jako niewątpliwie uświęcona osoba ważył słowa, i wiedział co chce powiedzieć. Jednak znajde 5ciu gości, przeczytam jakiś fragment z Biblii i usłyszę 5 różnych tez. Niby takich samychy a jednak po półgodzinie rozmowa tych ludzi będzie już głośniejsza a idąc tam za godzinę, na wszelki wypadek zgłoszę interwencję na Policję. DLACZEGO? No, Jezus wiedział dlaczego, i dlatego był powściągliwy w wypowiedziach a zarazem mądry i poprostu wiedzący. Język serca ciężko przetłumaczyć na słowa mówione, a nawet nie wszystko się da. Trzeba być Jezusem (pojąć umiejętność posługiwania się językiem serca), poprostu wznieść się wyżej, ale nie dzięki skrzydłom tylko poprzez odrzucenie zbędnego balastu. Myślę, że Jezus nie miałby nic przeciwko a nawet ma nadzieję na takiego następcę, wielu następców.

===

Cytat 
Gość forum: Paolo
 maj 29 2004 17:33   

oczywiscie,ze jezu mial nadzieje, i wiare ze znajdzie wielu nastepcow,ale nie papiezy...papiestwo jak samam historia powszechan pokazuje narodzilo sie z upadku Cesarstwa Rzymskiego,i mowie tu o ap.Piotrze jako o nastepcy Jezus i Glowie Kosciola jest pomylka i z lekka mowiac zafalszowaniem-i to powaznym.Ponadto jakby nie patrzec Jezus powiedzial rowniez,ze krolestwo Jego nie jest z tego Swiata....i jak to sie ma do Watykanu.....Jezus oczekiwal nastepcow, nownarodzonych dzieci...jego dzieci duchowych-chrzescijan.On nigdy nie ustanowil hierarchii, papiestwa itp instyutucji bedacych tworem polityki i historii..

===

Cytat 
sandamiano
 maj 29 2004 17:46   
Forum

Status: offline

No i racja, ale co poradzić na to, że się ludziska chcą bawić w papiestwo? jedyne wyjście w tym aby wykorzystać to jwk się tylko da w kierunku PRAWDY, i zwracać uwagę aby nie stracić kontroli. Wcześniej czy później to co nieprawdziwe stanie się widoczne. Do czegoś tym ludziom jest to potrzebne, a skoro jest to elementem ich DROGI to trzeba tylko uważać żeby im się nic nie stało, tak jak dziecko musi gruchnąć pupą w kałużę. Jestem przekonany, Ze Pan Bog bierze to pod uwagę w Jemu znzny Boży sposób

===

Profil   Email 
 Cytat 
Przemysław Gola
 czerwiec 08 2004 00:41   
Forum

Gościu!

Przy dyskusji na temat papiestwa na pewno nie należy brać pod uwagę moralnej oceny pojedynczych osób piastujących ten urząd. Pamiętaj, że król Dawid wielokrotnie w ciągu swego życia dopuszczał się grzechu (gwałt, morderstwo, nieposłuszeństwo), natomiast Bilia mówi o nim, jako o człowieku spełniającym wolę Bożą.
Jesli chodzi o papiestwo autorytetem, jedynym i nieomylnym może być tylko Bilbia.

Pismo mówi, że bezpośrednim następcą Jezusa jest Duch Święty.
To że Duch jest następcą, a Jezus skałą Kościoła, wcale nie oznacza, że nie może być innej skały, mam na myśli człowieka. Dawid był królem Izraela, a przecież nikt nie zaprzeczy, że Królem Izraela był przede wszystkim Bóg.
Szczególnie drażniącym fragmentem jest nazwanie Piotra "skałą". Nie jest słuszne wiązanie tego wersetu z wyznaniem Piotra, bowiem Jezus wyrażnie mówi "Ty jesteś Piotr, czyli skała i na tej ...".
Doprawdy irytujące są też filologiczne dywagacje, co też znaczy Petros albo Petra. Oba rzeczowniki znaczą Skała, bądź Opoka i łączą się z osobą Piotra właśnie.
Jednym słowem nie wiadomo, co oznacza ten fragment.

Wczesny Kościół nie posiadał instytucji papiestwa. Pierwszym biskupem, który myślał o sobie jako o papieżu był Damazy (IV wiek). I dlatego też, ponieważ ani w Piśmie Świętym, ani we wczesnej historii kościoła, fragment ten nie spowodował wyraźnej dominacji Piotra i tzw. jego następców, kościoły poreformacyjne odrzucają roszczenia katolickich biskupów rzymskich.

Oczywiście problem jest o wiele bardziej złożony, więc zapraszam na strony:

spojrzenie protestanckie: www.luteranie.pl
spojrzenie katolickie: www.apologetyka.katolik.pl

===

www.protestanci.org

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: odrodzony
 październik 19 2004 01:44   

nie miałem zamiru odpowiadac na pytanie bardziej wypowiedziec sie o waszej stronie protestantyzm niech was Bog blogoslawi ja jestam baptysta i to jak opluwacie na tej stronie protestantyzm jest przykre nie wszyscy sa homoseksualisami i sa z kosciola anglikańskiego ja nie jestem ale to wasza polityka szkoda tylko ze wasze wszystkie doktryny są nauka antychrysta i nie prowadza do zbawienia w Jezusie Chrystusie nie mowie ze kosciól anglikański prowadz do zbawienia wrecz przeciwnie dla mnie to najwieksza sekt ale i wasza organizacja tez jest niczeg osobia a na pytanie ktore tu jedna osoba zadala to odpowiem krótko nowy testament i full wersetow kto jest glowo kosciola wystarczy bardziej sluchac Boga niz czlowieka w czarnej sukience glowa kościola jest Chrystus. chociazby list Św.Pawla do kolosan 1 rozdział werset 18 wiem że tego nie opublikujecie znam was i wasze metody Ojca rydzyka wszyscy to zydzi i masoni i nic sie nie zmienilo świeta inkwizycja zakon mari itd kontreformacja i ten kto za tym stoji jeden werset 2 tesalonicza 2 rozdz.10 wers polecam cały kontekst

===

Cytat 
Joanna Gacka
 październik 19 2004 02:20   
Forum Admin
Admin

Quote by odrodzony: nie miałem zamiru odpowiadac na pytanie bardziej wypowiedziec sie o waszej stronie protestantyzm niech was Bog blogoslawi ja jestam baptysta i to jak opluwacie na tej stronie protestantyzm jest przykre nie wszyscy sa homoseksualisami i sa z kosciola anglikańskiego ja nie jestem ale to wasza polityka szkoda tylko ze wasze wszystkie doktryny są nauka antychrysta i nie prowadza do zbawienia w Jezusie Chrystusie nie mowie ze kosciól anglikański prowadz do zbawienia wrecz przeciwnie dla mnie to najwieksza sekt ale i wasza organizacja tez jest niczeg osobia a na pytanie ktore tu jedna osoba zadala to odpowiem krótko nowy testament i full wersetow kto jest glowo kosciola wystarczy bardziej sluchac Boga niz czlowieka w czarnej sukience glowa kościola jest Chrystus. chociazby list Św.Pawla do kolosan 1 rozdział werset 18 wiem że tego nie opublikujecie znam was i wasze metody Ojca rydzyka wszyscy to zydzi i masoni i nic sie nie zmienilo świeta inkwizycja zakon mari itd kontreformacja i ten kto za tym stoji jeden werset 2 tesalonicza 2 rozdz.10 wers polecam cały kontekst

Jeśli naprawdę Pan jest baptystą, to (jako baptystce) wstyd mi za Pana. Z conajmniej kilku powodów, z których pierwszym jest nie zapoznanie się z serwisem przed jego oceną. Wychodzi na to, że pluje Pan na coś czego Pan w ogóle nie zna, albo co sobie Pan sam wymyślił. A wystarczyło poczytać. Nie przeczytał Pan nawet uważnie artykułu, na którego temat się Pan wypowiada. Cóż - żaden kościół nie ma monopolu nie tylko na zbawienie ale też na kulturalnych i opanowanych wiernych...

I jeszcze jedno - naprawdę uważa Pan, że wersety podane w tak niechlujnej formie i w kontekscie "rzucenia w twarz obrzydliwym katolom" wzbudzą w kimkolwiek jakieś inne uczucia poza irytacją oraz utwierdzeniem się w przekonaniu, że nie-katolik to agresywny sekciarz? O to Panu chodziło?

===

Cytat 
Joel
 październik 19 2004 11:07   
Forum

Do Odrodzonego-Bracie!nie rób wstydu!Czy nie wiesz,że martwa jest wiara bez uczynków!Tak więc daj świadectwo swej wiary!Ja też ni epopieram poglądów niektórych użytkowników portalu,ale zagryzam zęby i przełykam to.Czasem jest ciężko i zdaża sie odpysknąć,ale potem żałuje tego.Pamietaj,że po owocach poznają nas!
Do Asi-spać nie możesz???

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 19 2004 22:15   
Forum

No proszę, i katolicy, i protestanci czują się tutaj poniżani. Przynajmniej w manii prześladowczej się zjednoczyli.
Niech żyje wolność, równość, braterstwo!

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Joanna Gacka
 październik 19 2004 22:36   
Forum Admin
Admin

Quote by Miłka: No proszę, i katolicy, i protestanci czują się tutaj poniżani. Przynajmniej w manii prześladowczej się zjednoczyli.
Niech żyje wolność, równość, braterstwo!

Tak się zastanawiam, czy to powód do radości czy do zmartwienia ) Bo jeśli się czuja poniżani to chyba coś nie tak... ale jeśli mimo to zaglądają (a zagladają coraz liczniej)... hm...

===

Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 19 2004 23:25   
Forum

Ale się jednoczą, czyli zwycięstwo ekumenizmu choć w jednym

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
dawid1976
 październik 20 2004 08:56   
Forum

Miłka i inni,

ja osobiście mam wrażenie że w naszym "ekumenizmie", spłoszyliśmy gościa "orodzonego" jak taką dziką kacze która odważyła sie na "nasz" ogród. Powinniśmy gości (nawet sfrustrowanych) więcej wysłuchać, bo mamy przecież tutaj stałych użytkowników którzy w swój sposób ludzią ubliżają, a liczą oni sobie jusz kilkaset postów.
Nie podoba mi się w jaki sposób "odrodzony" wymieniał swoje zdanie, ale zawartość jego wiadomości przecierz ma troche prawdy, i powinniśmy dać jemu i sobie szanse takie rzeczy wyjaśnić.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 20 2004 11:02   
Forum

W sprawie ekumenizmu - czyż nie należy (jak do tego nawoływał bł. Jan XXIII) szukać bardziej tego co nas łączy niż tego co nas dzieli ?

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 październik 20 2004 11:26   
Forum

czyz nie nalezy dyskutowac o tym co nas dzieli aby to niwelowac?

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 20 2004 15:15   
Forum

Owszem, jak najbardziej wysłuchujmy, tylko jak czytam o tym, że EAI jest spiskiem wymierzonym w katolicyzm, a z drugiej strony, że opluwa protestantyzm, o PRL-owskich i innych metodach, itp., itp., to mi po prostu ręcę opadają.

===

Cytat 
Damian Kowalski
 październik 20 2004 15:22   
Forum

Ponieważ to co nas łączy jest z Boga (a to zawsze jest większe od tego co nas dzieli). I gdybyśmy szukali tego co nas łączy nie obrażalibyśmy innych (patrz odrodzony), lecz wyciągali rękę w kierunku drugiego człowieka w geście pojednania (pomimo dzielących różnic) a nie w geście zaciśniętej ręki - starając się zrozumieć drugiego człowieka (nawet jeżeli z nim się nie zgadzam) a nie jego potępienia.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 październik 21 2004 01:50   
Forum

Quote by Miłka: Owszem, jak najbardziej wysłuchujmy, tylko jak czytam o tym, że EAI jest spiskiem wymierzonym w katolicyzm, a z drugiej strony, że opluwa protestantyzm, o PRL-owskich i innych metodach, itp., itp., to mi po prostu ręcę opadają.

No widzisz Miłka, bo Tobie to się już wszystko pokiełbasiło...

To EAI Ekumenizm.pl (z red-naczem katolikiem) jest spiskiem wymierzonym w katolicyzm. A ESI Kosciol.pl (z prowadzaczą baptystką) bez przerwy opluwa protestantyzm. Jednym słowem oba serwisy są prowadzone przez masochistów. Istny dom wariatów, ja się już nie dziwię tym PRL-owskim metodom... ja się dziwię, że jeszcze nikt z kaftanem się nie pojawił
Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 październik 21 2004 09:58   
Forum

sluchajcie ja uwazam,ze wy troszke przeginacie.Gdzie p.gacka opluwa protestantow?Ona sie stara aby wszyscy byli rowno traktowani jak byc powinno.A ek.pl-te slowa o PRL-to tworczosc radosna naeszego drogiego Benjaminka-Mateusza, ktory kiedys poisal taki stek bzdur i obrazliwych slow,ze red Bruncz troche to pocial.Ale poza tym nie wydaje mi sie aby red Bruncz byl jakis anty-katolicki, Jest bardzo ekumeniczny o czym sami mozecie sie przekonac czytajac jego artykuly i posty.Proponuje chlodna kalkulacje i niewyolbrzymianie spraw.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 21 2004 21:52   
Forum

Widzę, że jeśli zostanę nauczycielką, to umiejętnością, którą u moich uczniów będę musiała kształtować najbardziej, będzie czytanie ze zrozumieniem.
Joelu, ani Mirek, ani ja tak nie twierdzimy, wprost przeciwnie. O czymś takim, jak ironia słyszałeś?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty