Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Małżeństwo z niekatolikiem rozwodnikiem
 |  Wersja do druku
Minnesota
 luty 20 2008 18:53  (Czytany 4965 razy)  
Forum

Status: offline

Mam pytanie, czy możliwe jest wzięcie ślubu kościelnego z osoba, która nie jest katolikiem (nie była nawet ochrzczona) i która jednocześnie wstąpiła wcześniej w związek małżeński (cywilny), ale się rozwiodła?

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 20 2008 19:08   
Forum

oczywiscie.
jest takie coś jak ślub mieszany
ta osoba która jest ateistą lub innowiercą musi zdeklarować ze nie bedzie przeszkadzać osobie która jest katolikiem w indoktrynacji katolickiej waszych dzieci.

zatem jeśli Twój przyszły małżonek jest ateistą lub innowiercą, może sie na to stanowczo nie zgodzić. przynajmiej ja bym sie na to nie zgodził, wiec zdecytowanie wam polecam wziąść ostatnio bardzo popularny ślub cywilny.

małżenstwa katolicko-ateistyczne w kosciele kat. bardzo czesto nie są udane, ponieważ za duzo zobowiązan jest.

pozdrawiam.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Minnesota
 luty 20 2008 19:27   
Forum

Ja wiem, że małżeństwo z niekatolikiem jest możliwe. Ale co w sytuacji, gdy osoba jest rozwodnikiem? No i czy ma znaczenie czy poprzedni ślub był tylko cywilny czy np. prawosławny (w obydwu przypadkach otrzymano rozwód).

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 20 2008 19:30   
Forum

Quote by Minnesota: Ja wiem, że małżeństwo z niekatolikiem jest możliwe. Ale co w sytuacji, gdy osoba jest rozwodnikiem? No i czy ma znaczenie czy poprzedni ślub był tylko cywilny czy np. prawosławny (w obydwu przypadkach otrzymano rozwód).

tak, jest możliwy. rozwód cywilny jest nie ma znaczenia, a osoba która jest rozwodnikiem lub prawosławny i nie ma KATOLICKIEGO SAKRAMENTU MAŁŻENSTWA to nie widać przeszkód w zawarciu takiego związku małzenskiego. tylko ze w tym slubie sakrament malzenstwa dostaje tylko jedna osoba która jest katolikiem.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 20 2008 21:58   
Forum Moderator
Moderator

Wypowiadają się sami specjalisci.

Ślub cywilny, zwłaszcza po rozwodzie nie ma następstw kanonicznych. W związku z tym można zawrzeć małżeństwo z osobą niewierzącą. Małżeństwo takie posiada przywilej pawłowy. Więcej w dziale o małzeństeach na kosciol.pl...Tam na prawdę już wielokrotnie odpowiadano na podobne pytania.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Minnesota
 luty 20 2008 23:26   
Forum

Hmm, nie moge tego znalezc Moze jakis link??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 21 2008 00:20   
Forum Moderator
Moderator

Szukaj małżeństwo mieszane, małżeństwa mieszane lub małżeństwo(a) z innowiercą.

Wyszukiwarka jest na górze.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Minnesota
 luty 21 2008 08:03   
Forum

Ale czy przywilej pawłowa nie dotyczy tylko sytuacji, kiedy nie-katolik, rozwodnik chce przejsc na wiare katolicka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 21 2008 11:21   
Forum

Quote by Minnesota: Ale czy przywilej pawłowa nie dotyczy tylko sytuacji, kiedy nie-katolik, rozwodnik chce przejsc na wiare katolicka?

Jeżeli ktoś wcześniej miał ślub tylko cywilny to w Kościele Katolickim uważa się że ślubu nie miał, więc problemów nie widzę. A małżeństwo mieszane też jest możliwe w naszym Kościele. Najlepiej zrobisz jak udasz się do księdza w swojej parafii

pozdrawiam!

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 21 2008 15:35   
Forum

Quote by Minnesota: Ale czy przywilej pawłowa nie dotyczy tylko sytuacji, kiedy nie-katolik, rozwodnik chce przejsc na wiare katolicka?

SIC!!!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty