Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Jezus zwatpil w godzinie smierci?
 |  Wersja do druku
tadeusz
 kwiecień 09 2008 16:23  (Czytany 1512 razy)  
Forum

Status: offline

Ojcze moj , ojcze czemus mnie opuscil ?
Krzyk rozpaczy umierajacego?

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 kwiecień 09 2008 16:46   
Forum

stwierdził ze boga nie ma.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 09 2008 17:19   
Forum Moderator
Moderator

Te slowa sa nawiazaniem do Psalmu 22

Moement smierci na krzyzu jest momentem wziecia na siebie winy calego swiata. Wszystkie grzechy ludzi zostaly w jednym momencie zlozone na krzyzu. W ten sposob zostal zbawiony czlowiek a Jezus przezyl oddzielenie od Ojca. (jezeli w ogole o przezyciu mozna w takiej sytuacji mowic)

Nie bylo w tym ani zwatpienia, ani zawachania.

Fragment, ktory cytujesz pochodzi z ewangelii Marka. W dalszej czesci tekstu czytasz, ze Jezus jeszcze cos zakrzyknal... Co to byly za slowa??

To z ewangelii Lukasza:
A Jezus, zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał.
Łukasza 23:46

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 09 2008 18:35   
Forum

Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym daje w tym temacie tez do myslenia , z tym ze slowa Jezusa sa tylko prawdopodobne- uczniowie spali ,wiec nikt nie byl swiadkiem tej modlitwy
Ten bardzo czlowieczy gest syna do Ojca jest chyba bardziej beletrystyka niz faktem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 09 2008 19:19   
Forum

Wiec jest problem - mam Pismo Sw(biblia tysiaclecia wyd3)Po slowach Jezusa " Boze moj, Boze moj,czemus mnie opuscil" nie sa cytowane w ewangelii Marka zadne inne slowa Jezusa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 09 2008 19:25   
Forum

Quote by petroniusz100: Wiec jest problem - mam Pismo Sw(biblia tysiaclecia wyd3)Po slowach Jezusa " Boze moj, Boze moj,czemus mnie opuscil" nie sa cytowane w ewangelii Marka zadne inne slowa Jezusa

Każdy jako tako wykształcony Żyd wiedział, że wzmianka o tym, ze Jezus na Krzyżu wypoiedział słowa: "Boże mój Boże czemuś mnie opuścił" oznaczają, że modlił się całym psalmem 22

Do tego służy m.in teologia i nauki biblijne: pozwalają widzieć więcej niż podano w gołym tekście.

A co zrozumiałbyś gdyby podano ci opis śmierci skazańca - Polaka, gdzie napisanoby, że przed smiercią zaśpiewał: "Jeszcze Polska nie zgineła"?

Myslałbys, że zaśpiewał tylko jedną linikę?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 09 2008 19:50   
Forum

Mam rozumiec ze modltwa jest tylko oznaka modlenia sie - bez wgladu w tresc? Ze slowa nie maja znaczenia jako tresc przekazywana,tylko sam fakt modlitwy jako taki ?!!!!
Czegos tu nie rozumiem - odmawiajac OJCZE NASZ kazdy werset tej modlitwy przezywam doslownie .......

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 09 2008 22:21   
Forum

Quote by mathias777: stwierdził ze boga nie ma.

Wrecz przeciwnie - nie modlil by sie do kogos kogo nie ma
Nie potrafie jednak zrozumiec tresci przekazu, czytalem psalm 22 kilkakrotnie ale chyba za "wysokie progi" dla mnie ;-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 10 2008 21:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100: Mam rozumiec ze modltwa jest tylko oznaka modlenia sie - bez wgladu w tresc? Ze slowa nie maja znaczenia jako tresc przekazywana,tylko sam fakt modlitwy jako taki ?!!!!
Czegos tu nie rozumiem - odmawiajac OJCZE NASZ kazdy werset tej modlitwy przezywam doslownie .......

Marka 15:34 O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloi, Eloi, lema sabachthani, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?
35 Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: Patrz, woła Eliasza.
36 Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć krzyża.
37 Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha.

I teraz z ewangelii Lukasza...

Łukasza 23:44 Było już około godziny szóstej i mrok ogaranął całą ziemię aż do godziny dziewiątej.
45 Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek.
46 Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha.
47 Na widok tego, co się działo, setnik oddał chwałę Bogu i mówił: Istotnie, człowiek ten był sprawiedliwy.

Ostatnie slowa Jezusa nie zostaly dokladnie przytoczone przez Marka. Zrobil to natomiast Lukasz.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 10 2008 22:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100:
Quote by mathias777: stwierdził ze boga nie ma.

Wrecz przeciwnie - nie modlil by sie do kogos kogo nie ma
Nie potrafie jednak zrozumiec tresci przekazu, czytalem psalm 22 kilkakrotnie ale chyba za "wysokie progi" dla mnie ;-)

Zauwaz, ze psalm napisano zanim jeszcze ktoś wpadł na pomysł krzyżowania kogokolwiek. Po czym opisuje ... ukrzyżowanie Jezusa. Takie było wrażenie przy pierwszym czytaniu i takie pozostało do dziś.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 11 2008 13:46   
Forum

Sam siebie na ten czas opuścił, a potem sam sobie zadał pytanie, dlaczego?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty