Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 śłub kościelny, ewentualnie powrot do KrK
 |  Wersja do druku
kielbik_
 sierpień 19 2008 18:36  (Czytany 1943 razy)  
Forum

Status: offline

Witam
Kiedys wypislaem sie z Kosciola Krk (Kosciol rzymsko katolicki), jednak dziewczyna upiera sie na slub koscielny (jestem w stanie sie poswiecic). Z godnie z prawem kanonicznym potrzebna jest "tylko" zgoda ordynariusza aby zawrzec taki zwiazek. nie myle sie?

a jesli nie..., powrot do Krk tez jest za zgoda ordynariusza?

Prosba o pomoc...
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 sierpień 19 2008 19:09   
Forum

masz prawo mieć ślub, tzn, Twoja przyszła małżonka ma prawo ożenić sie z innowiercą, bądż z ateistą. jedyne co musisz zrobić do zdeklarować to ze nie bedziesz przeszkadzał w katolickim wychowaniu waszych dzieci. (SIC!)
ja bym sie na to nigdy nie zgodził. zwłaszcza ze mi aż ciarki chodzą jak myślę o indoktrynacji (mam na myśli chrzest, nauczanie religii przez fundamentalistów, komunia święta, bierzmowanie) i to wszystko dzieki tej deklaracji.
moja dobra rada: odejdz od niej. no chyba ze chcesz mieć to piekło w rodzinie. jesli ona Cie naprawde kocha to sie w koncu zgodzi na ślub cywilny. pomyślcie o tym.
aha... taka mała ciekawostka: jesli podpisywałeś akt apostazji, to zostałeś ekskomunikowany na podstawie (Kan. 1364 § 1) wiec zeby wrócić do krk, musiałbyś ponieść jakąś srogą karę, w formie pokuty. (w zależności od wieku, kara jest inna [bez skojarzeń]). aha... po ekskomunice wbrew pozorom nie ma powrotu do krk.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
kielbik_
 sierpień 19 2008 20:04   
Forum

dzieki za odpowiedz....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 19 2008 20:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kielbik_: dzieki za odpowiedz....

Poczekalbym jeszcze na kilka innych odpowiedzi

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 20 2008 08:20   
Forum Moderator
Moderator

Nawet ekskomunikowany nadal jesteś ... katolikiem
Aby wrócić do społeczności musisz porozmawiać z proboszczem. Od niego dowiesz się szczegółów. Spodziewaj się rozmowy, pytań o motywację odejścia i motywy chęci powrotu.
Jeżeli proboszcz ci nie odpowiada, to możesz popytać np. dominikanów (wg mnie elita duchowieństwa w Polsce, mają tez spore "uprawnienia") lub gdy lubisz urzędowo - w kurii.
A najprościej zacząć od .. spowiedzi. Masz w ten sposób także absolutną pewność poufności.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
potwor
 sierpień 20 2008 13:57   
Forum

Rafi, to ja mam w takim razie pytanie.
skoro ekskomunika to wykreslenie z księgi parafialnej oraz unieważnienie wszystkich sakramentów to jakim prawem ktoś ekskomunikowany jest nadal katolikiem?

czyżby krk to taka swoista "czarna mafia"?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 25 2008 17:32   
Forum

Ekskomunika jest wykluczeniem ze wspólnoty Kościoła do której zostałeś włączony podczas chrztu. Może ona być cofnięta pod pewnymi warunkami nawet przez zwykłego księdza. Katolikiem jesteś od momentu chrztu aż do śmierci, a w momencie cofnięcia ekskomuniki nie musisz się powtórnie chrzcić, bo jesteś już chrześcijaninem. Tak to przynajmniej ja widzę.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty