Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ja katoliczka,on ewangelik.
 |  Wersja do druku
marciulek
 wrzesień 01 2008 22:15  (Czytany 5960 razy)  
Forum

Status: offline

Ja jestem katoliczką,mój przyszły mąż ewangelikiem.
Chciałabym aby ślub odbył się w moim kościele.Dzieci natomiast chcę wychować w wierze ewangelickiej, z tego powodu,że rodzina mojego mojego narzeczoneg jest rodziną z tradycjami i każdy potomek noszący ich nazwisko jest ewangelikiem. Chcę trzymać sie tej tradycji.

Co będziemy musieli zrobić,żeby móc sie pobrać i wychować dzieci w wierze ewangelickiej? Czy jest to mozliwe?

W podobnej sytuacji była mama mojego narzeczonego.Wiem,ze kosciół KrK robił jakieś problemy,wiec ślub odbył sie w kościele ewangelickim i w takiej wierze zostały wychowane dzieci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 wrzesień 01 2008 22:28   
Forum

no niestety nadal robi z tego problem, RACZEJ niemożliwe. przykro mi, ale ty DEKLARUJESZ ze bedziesz wychowywać dziecko w wierze katolickiej i bierzesz slub z INNOWIERCĄ. a INNOWIERCA nie ma prawa przeszkadzać w wychowaniu dziecka.

proponuje cywilny i chrzczenie gdzie chcecie, a jeszcze lepiej, dajcie czas temu dziecku, tak z 18 lat to sam se wybierze religie.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
marciulek
 wrzesień 02 2008 17:44   
Forum

Quote by mathias777: no niestety nadal robi z tego problem, RACZEJ niemożliwe. przykro mi, ale ty DEKLARUJESZ ze bedziesz wychowywać dziecko w wierze katolickiej i bierzesz slub z INNOWIERCĄ. a INNOWIERCA nie ma prawa przeszkadzać w wychowaniu dziecka.

proponuje cywilny i chrzczenie gdzie chcecie, a jeszcze lepiej, dajcie czas temu dziecku, tak z 18 lat to sam se wybierze religie.

Zastanawia mnie,że piszesz,ze to RACZEJ nie mozliwe, a moja przyszła tesciowa była w identycznej sytuacji z tym,ze ślub brała w kosciele ewangelickim. No i dzieci też zostały wychowane w tej wierze.
Tak w ogóle to nie rozumiem tego wszystkiego! O wyborze religi powinni decydować obydwoje rodzice. Poza tym druga strona powinna mieć takie samo prawo decydowania o wierze w jakiej wychowa sie jego dziecko. Dla mnie tak naprawdę nie ma róznicy, w końcu wierzymy w Tego samego Boga,natomiast o wiele bardziej podobają mi sie zwyczaje kościoła ewangelickiego. Przede wszystkim,ze względu na mniejszosc jaką stanowią ewangelicy,są mocniej zjednoczeni ze sobą. Druga sprawa nie ma tu takiej obłudy jak w kościeke katolickim.

Poza tym co rozumiesz pisząc dajecie dziecku czas...mam mieć nieochrzczone dziecko??

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 wrzesień 02 2008 18:09   
Forum

ale Twój pomysł jest ZUPEŁNIE INNY. ty chcesz slub w kościele katolickim, i wychować dziecko w wierze ewangelickiej.
to jest właśnie raczej niemożliwe.

Twoja teściowa biorąc ślub deklarowała ze bedzie wychowywać Twojego przyszłego męża w wierze ewangelickiej. a teściowej mąż (katolik) deklarował ze nie bedzie w tym przeszkadzał.

niestety, powtarzam, biorąc ślub kościelny DEKLARUJESZ ze bedziesz wychowywać dziecko w wierze katolickiej.
a Twój przyszły mąż DEKLARUJE ze nie bedzie w tym przeszkadzał.

tak wygląda monopol na katolików w KRK.

a ta uwaga zeby dać dziecku 18 lat na wybór religii to moja uwaga. jam ateista.

KAŻDY kościół, KAŻDA religia chce wychować, bądż inaczej mówiąc zindoktrynować jak najwięcej dzieci.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 02 2008 18:57   
Forum

No to jest tak jak pisze matias. Podczas ślubu wypowiadasz słowa, że wychowasz dzieci w wierze katolickiej. Twój mąż nie musi się zgadzać. Po prostu niech się nie miesza i będzie neutralny...

Co do ewangelików - skoro jesteś katoliczką to powinno Ci zależeć na ślubie Kościelnym... Nie rozumiem jak Ci to może być obojętne...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
marciulek
 wrzesień 02 2008 19:08   
Forum

Troszke mnie nie zrozumieliście.
Oczywiscie,jestem katoliczką i bardzo zależy mi na ślubie koscielnym,ale...zależy mi na WYCHOWANIU DZIECI W WIERZE EWANGELICKIEJ!
Wychodzi na to,ze nie mogę wziac slubu w kosciele katolickim,bo jednocześnie deklaruję,że wychowam dzieci w mojej wierze,czy tak?

To moze najlepszym rozwiazaniem byłoby wziecie slubu w kościele męża,tylko czy wtedy taki ślub będzie wazny w mojej wierze?...

A 'teściowa" jest katoliczką,brała slub z ewangelikiem u ewangelików i...dzieci takze zostały ochrzczone na ewangelików. Czyli jednak tak sie da

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 02 2008 19:36   
Forum

Ślub na pewno jest ważny jeżeli jest zawarty w wierze grekokatolickiej.
Z ewangelikami to nie wiem. Ale raczej ślub nieważny.
Musisz się zdecydować. Albo w te, albo we wte...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 03 2008 08:34   
Forum Moderator
Moderator

Jest pewna droga, a raczej wybieg. Można prosić o dyspensę po małżeństwie ewangelickim. Czyli bierzecie ślub w kościele ewangelickim a następnie występujesz do kurii o jego uznanie. z punktu widzenia teologicznego nie ma przeciwwskazań : sakramentu małżeństwa w KK udzielają sobie małżonkowie, ksiądz tylko świadczy.
Jest to jedyny znany mi sposób, aby w Polsce katolik mógł poślubić ewangelika bez przysięgi (obu stron!), ze dzieci będą wychowywane w KK.
Przy każdym innym wariancie ślubu w KK będziesz zmuszona do podpisania lojalki - tak, zgadzam się z tobą, to potworny szantaż, wymuszenie i ja osobiście nie czułbym się związany takim papierkiem (w takich warunkach mniej przydatny niz toaletowy).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty