Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Pobożność maryjna Lutra
 |  Wersja do druku
aszug
 listopad 26 2008 16:38  (Czytany 1866 razy)  
Forum

Status: offline

"Maryja nie pragnie, by uczyniono z Niej bożka. To nie Ona, to Bóg jest sprawcą wszystkiego. Wzywamy Ją po to, by Bóg, przez wzgląd na Nią, uczynił i dał nam o co prosimy. Do innych świętych modlimy się zresztą w tym samym duchu, gdyż wszystko dokonuje się za sprawą jedynego Boga."

"Zatrzymajmy się jednak w tym miejscu i prośmy, by Bóg pozwolił nam dobrze zrozumieć słowa Magnificat. Niech będą one światłem dla naszych umysłów, niech zagrzewają serca i kierują całym naszym życiem. Oby Chrystus zechciał dać nam tę łaskę dzięki pośrednictwu swojej Najświętszej Matki. Amen."

Marcin Luter, "Komentarz do Magnificat".

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 09:35   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

O tak, "wczesny" Luter był bardzo maryjny. Magnificat uważał nawet wówczas za pieść na cześć Pana.
Owa pobożność i wizja srogiego sędzi za nic nie dała mu spokoju ducha. Na szczęście na nowo odkrył Pawła i dał początek współczesnej teologii (także katolickiej).

Później jego poglądy przy pełnej czci do Marii ewoluowały do sądu, że wszelkie modlitwy wstawiennicze z/do świetych (w tym i Marii) sa niepotrzebne i bezpodstawne, a wszelkie łaski możemy otrzymac BEZPOŚREDNIO od Boga.
Bardzo wyczerpujący artykuł o maryjności Lutra jest tutaj. Zwróć uwagę jak wielkim przykładem była dla Lutra Maria.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty