Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Sola Scriptura ?
 |  Wersja do druku
Wojtek1964
 grudzień 15 2004 07:02  (Czytany 1367 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/15/04
Postów:: 12

Czy ktoś z braci protestantów mógłby obronić zasadę Sola Scriptura na podstawie norma normans, czyli Biblii, a nie na podstawie norma normata, czyli pism wyznaniowych.
Moje wątpliwości biorą się stąd, że w pierwotnym kościele, do 53 roku po Chrystusie, nie było żadnego Pisma Nowego Testamentu. Było Pismo Starego Testamentu. Apostołowie ponad to stawiali ustne zwiastowanie, czyli tradycję apostolską. A Paweł Apostoł celował w udowadnianiu wyższości nowego prawa (przekazywanego ustnie) nad starym prawem (pisanym). Wyższość głoszonej tradycji nad pismem jest więc najdawniejszą praktyką kościoła chrześcijańskiego. Skąd nagle po 1500 latach taki wynalazek wśród chrześcijan ? Ja wiem, że „kontrolę nad tradycją uniemożliwił jej wybujały rozwój”, ale to nie powód, żeby zmieniać fundamenty kościoła i „wylewać dziecko razem z kąpielą”. O mało nie „wylano” listu apostoła Jakuba, brata Pańskiego, który znał Jezusa Chrystusa osobiście. Takich wątpliwości Reformatorzy XVI w. nie mieli wobec Pawła z Tarsu, który nie spotkał Jezusa osobiście, tylko miał objawienie – jak siostra Faustyna Kowalska od Jezusa Miłosiernego, czy Małgorzata Maria Alacoque od Serca Jezusowego i pierwszych piątków miesiąca, których już protestanci nie uznają za apostołów, jak Pawła. Dlaczego?

===

Wojtek1964
 
 Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 15 2004 10:18   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/24/03
Postów:: 692

Drogi Wojtku, jak to się mówi dziś? Chcesz, masz!

Podstawy Sola Scriptura znajdziesz z pewnością w drugim liscie do Tymoteusza, 3:14-17
Tam Apostół Pawł pisze do Tymoteusza: trwaj przy tym, czego się nauczyłeś i co uznałeś za godne wiary-
a to znaczy co się nauczył od niego dając ostateczną referencje Pismie jako żródło jego własnego nauczania ;-).
Pisze dalej że Pismo święte zawiera mądrość, prowadzącą do zbawienia przez wiarę, jaką mamy w Chrystusie Jezusie-
-mi to wystarczy.
Pozatem pisze że Pismo jest przydatne do do nauczania i przekonywania, do poprawiania i wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Bogu oddany był doskonały, przygotowany do wszelkich dobrych uczynków.
ola, oto Sola Scriptura w Pismie a nie wyznaniowo.

A tak na marginesie, NIKT nie widział Jezusa zmartwychwsatengo jak go widzieli Apostołowie, innaczej każdy kto niby ich widział mogł by się stać Apostołem, więc reszta to tylko ewentualne wizje, a Pawła spotkanie było na tyle prawdziwe że miał spalone oczy.
A to pisze Apostoł Piotr o Pawle: 2 list Piotra 3: jak to dzięki udzielonej mu mądrości napisał wam również umiłowany brat nasz Paweł. (16) Pisze też o tym i we wszystkich listach. Są w nich pewne sprawy trudne do zrozumienia, które niedouczeni i nieutwierdzeni przekręcają na własną swoją zgubę, podobnie jak inne Pisma. (17) Wy natomiast, umiłowani, wiedząc już o tym, strzeżcie się, abyście nie dali się uwieść błędom ludzi bezbożnych i zachowali swą stałość.

pozdrawiam

Dawid

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Wojtek1964
 grudzień 15 2004 11:42   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/15/04
Postów:: 12

„Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma fałszu.” (Jan 1:47b)
Pozdrawiam,
Wojtek

===

Wojtek1964
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 grudzień 15 2004 11:50   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/04/04
Postów:: 67

Wojtku,po co ci cos wiecej?czy Jezus nie powiedzial wszytskiego coc chcial powiedziec?Czy Bog nie zawarl wszytskiego co potrzebne w Biblii?Czy uwazasz,ze dla Boga istotne jest czy msze odprawia sie przodem czy tylem do ludu badz czy w takim czy innym obrzadku?Spojrz,ze Jezus ganil zydowski rytualizm glosil prozasady.Po co ci wiecej.Solo Scriptura to i zasada mowiaca o ty,ze nic ponad Biblie,jak i rowniez a moze przede wszytskim to,ze Biblia jest wystarczjaca i co Bog chcial powiedziec zawarl wniej.Spojrz chocby dla przykladu na ST.Jadro to 5cioksiag,a pozostale ksiegio to albo proorctwa albo historia,Nie ma nowych nauk.Inne rzeczy jak Kabala itd to jest bym powiedzial kultura tego narodu ale nie wiara...Tak wiec bierz przyklad ze St i odwzoruj to na Nowym,

pozdrawiam
Joel

===

Joel
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana