Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ruch Rodzin Nazaretańskich - co to właściwie za twór?
 |  Wersja do druku
Reguly
 luty 20 2009 14:37  (Czytany 2643 razy)  
Forum

Status: offline

Na pewnym innym forum, natrafilem na tego rodzaju link, do pewnego arta (przy okazji od razu skojarzyl mi sie z tym watkiem)... Poszukalem w necie (jako, ze jego styl i forma wzbudzily moje pewne watpliwosci) ale jakos nie zasadniczo nie wiele wiecej znalazlem w tej kwestii... Na Wiki na temat kryzysu w tym ruchu jest tylko tyle:

Kuria warszawska poinformowała o rozpowszechnionej od wielu lat wśród członków Ruchu opinii na temat nadprzyrodzonego daru Sławomira Bieli, współredagującego serię zeszytów formacyjnych tego stowarzyszenia wiernych od 1986 r. Charyzmat maryjny, który bywał różnie określany, m.in. jako "wcielenie Matki Bożej", ma swoich wyznawców. Istnieniu charyzmatu zaprzeczają władze kościelne, odżegnują się od niego również założyciel ks. Dajczer i sam zainteresowany, który odpowiedzialnością za wykreowanie go obarcza założyciela. Komisja kurialna kontynuuje kompleksowe prace mające ocenić działalność Ruchu.

W dekrecie abpa Nycza z 29 stycznia 2009 znajduje się 12 działań do podjęcia przez RRN w celu poprawy jego sytuacji, m.in.

odsunięcie od ruchu ks. Tadeusza Dajczera, ks. Jarosława Piłata, ks. Bolesława Szewca i Sławomira Bieli;
zakaz opierania formacji na terenie archidiecezji na ich dziełach oraz wstrzymanie dalszej dystrybucji materiałów ruchu;
opracowanie nowego statutu Ruchu;
zwrócenie uwagi w formacji na wartość umacniania rodziny oraz godność człowieka;
dbanie o transparentność Ruchu w kwestiach doktryny, formacji i finansów.

...troche wiecej wywnioskowac mozna z tego arta...

W tej sytuacji dodatkowo chcialbym w tym temacie poznac opinie drugiej strony - szczegolnie kogos kto zwiazany jest z tym ruchem...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 20 2009 15:41   
Forum Moderator
Moderator

taaaaa słyszałam o tym :

Jest to problem i wykroczenie to fakt - ale podzielmy wszystkie emocje i informacje na pół - media za bardzo wszystko rozdmuchały. Nie nazwałabym tego sektą - ponieważ sekta tak łatwo nie puszcza, a ja mam wielu znajomych, którzy należeli z całymi rodzinami a ich odejście nie było wcale bolesne ciężkie itp.

Cel był dobry - tylko się trochę ludzie pogubili po drodze.

Powinno to być nauczką dla KK i ostrzeżeniem, że nie każdy drogowskaz z napisem "do Boga" do Niego prowadzi.
No cóż, było minęło - nauka wyniesiona i tyle.

A odpowiadając na Twoje pytanie - początkowo miała być to rodzinna wspólnota jak wiele innych np. Oaza Rodzin. Niestety coś stało się nie tak i wyszło to poza granice przyzwoitości.
Cóż jesteśmy ludźmi - taki ksiądz też mógł zwariować - czemu nie.
Najbardziej boli mnie fakt, że tyle ludzi za nim (nimi) szło - i nikt nie wyczuł nic złowrogiego.
Też znam wspólnotę (inną) która mi podchodzi pod zasady sekty - dlatego sobie ją darowałam i w to nie wchodziłam, tak jak wiele wiele osób.

Wszystko zależy od nas ... i jak to mówił Rafi i Dezerter czy MM - unikajmy magicznego myślenia a wszystko będzie ok Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 20 2009 15:46   
Forum

Quote by: paraklet

Jest to problem i wykroczenie to fakt - ale podzielmy wszystkie emocje i informacje na pół - media za bardzo wszystko rozdmuchały. Nie nazwałabym tego sektą

Byc moze - w takim razie - dotyczy to takze wielu innych ruchow (choc te kwestie zostawmy moze raczej na takie watki, a ten ograniczmy raczej do Ruchu Rodzin Nazaretańskich - gdyby ktos jeszcze mial cos wiecej do napisania na jego temat)?...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty