Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dzisiejsza pozycja Żydów wynikiem prawa do lichwy?
 |  Wersja do druku
Reguly
 marzec 11 2009 13:48  (Czytany 2000 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Pan Stanisław Michalkiewicz napisał;
"Nawiasem mówiąc, szczególną pozycję w świecie finansów Żydzi zawdzięczają chrześcijaństwu, a w szczególności - świętemu Hieronimowi i św. Ambrożemu którzy doszli do wniosku, ze pożyczanie pieniędzy na procent, czyli tzw. lichwa, jest grzechem. Dopóki chrześcijaństwo trwało w katakumbach, poglądy św. Hieronima i św. Ambrożego nie miały poważniejszych konsekwencji w obrocie finansowym. Kiedy jednak cesarz Teodozjusz Wielki zakazał kultu pogańskiego i uczynił chrześcijaństwo religią państwową, postępowanie sprzeczne z poglądami św. Hieronima i św. Ambrożego stało się nie tylko grzechem, ale i przestępstwem. Jak mówił żmudzki szlachcic, pan Surwint, z Panem Bogiem łatwiej niż z ludźmi, toteż pożyczaniem na procent, czyli lichwiarstwem, mogli odtąd w świecie chrześcijańskim zajmować się wyłącznie Żydzi, monopolizując obrót finansowy, wskutek czego również król Stanisław August Poniatowski pozwalał sobie na tego rodzaju żarty."

Czy wspolczesna potega finansowa Zydow waszym zdaniem wynikac moze z tego, ze piecset lat temu byli w tej dziedzinie uprzywilejowani (Koscielny zakaz lichwy obejmowal zasadniczo tylko Chrzescijan, przy jednoczesnych innych obostrzeniach dotyczacych Zydow jak np. zakaz pelnienia czesci innych funkcji) i w tej dziedzinie (obrocie pieniadzem) wypracowali sobie swego rodzaju specjalizacje?

Kilka ciekawych linkow na ten temat:
Rafał Degiel - Żydzi polscy, narodziny czarnej legendy
Przekleta lichwa
DZIEJE ŻYDÓW W POLSCE - ŚREDNIOWIECZE
Sakiewka i życie
===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Piotr
 marzec 11 2009 13:52   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/21/08
Postów:: 529

Quote by: regulyCzy wspolczesna potega finansowa Zydow waszym zdaniem wynikac moze z tego, ze piecset lat temu byli w tej dziedzinie uprzywilejowani (Koscielny zakaz lichwy obejmowal zasadniczo tylko Chrzescijan, przy jednoczesnych innych obostrzeniach dotyczacych Zydow jak np. zakaz pelnienia czesci innych funkcji) i w tej dziedzinie (obrocie pieniadzem) wypracowali sobie swego rodzaju specjalizacje?Podobnie było w Polsce.
Przez wiele lat obowiązywał zakaz posiadania ziemi przez Żydów, podobnie zakaz wstepowania do cechów mieszczańskich - wypełnili niszę: sklepikarstwo i bankowośc.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 13 2009 20:24   
Forum


Status: offline

Zarejestrowany: 01/15/09
Postów:: 322

I nie tylko te nisze gdyż te zawody które Polak-Chrześcijanin uznał za ujmę dla siebie to pozostawiał otwartą furtkę dla tych którzy chcieli to robić np. Zajmowali się prowadzeniem Karczm a przecież to o żydach mówiono że rozpijali polaków sprzedając samogon ale tak naprawdę to Wielmoże byli właścicielami Wyszynku i Okowity którą wyrabiał a żyd co najwyżej był pośrednikiem "Pan Tadeusz" takim był Jankiel a Krawcami byli terz żydzi.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana