Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?
 |  Wersja do druku
xxx
 wrzesień 08 2009 02:11  (Czytany 1938 razy)  
Forum

Status: offline

Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

Aktualne wyniki sondy są nastepujace:

Tak 1,468 (47,10%)
Nie 1,210 (38,82%)
Nie mam zdania 439 (14,08%)

Bardzo mnie interesuje ta kwestia i Wasze podejscie do niej szczegolnie osob ktore kliknęły NIE. Dyskusja pod sonda rozwinęła się słabo, może tutaj będzie lepiej.

Pozwole sobie skopiować znajdujące sie tam komentarze (sa tylko dwa)

Ambiwalentne
Rafi F pią 06 lut 2009 23:15:22 CET

Z powodu braku alternatywy głosowałem, że nie mam wyrobionego zdania.

Z jednej strony ton i główna przyczyna krytyki (ów kontrowersyjny biskup) nie są związane z zasadnością zdjęcia ekskomuniki (główny problem : czy abp Levebvre był czy nie w swoim mniemaniu w wyższej konieczności).

Pojawiały się też inne głosy krytyczne: brak faktycznego stanu wyższej konieczności, przyłączenie do kościoła przeciwników ekumenizmu i SW2 itd itp. One też nie są do końca zasadne, tzn mówią prawde, ale nie to powinno być tematem dyskusji.

A jednak mam bardzo mieszane uczucie. Wierzę, że jest to przerzucenie ciężaru dialogu na bractwo (w zasadzie tym skutkuje) i że teraz albo bractwo zrobi krok naprzód do pojednania albo definitywnie odetnie się od KRK (warunek odrzucenia SW2 jest nie do realizacji). Ta druga ewentualność będzie wyraźnym sygnałem dla zwolenników bractwa: nie jesteśmy katolikami lub tylko my jesteśmy katolikami - a to,mam nadzieję, spowoduje ich powrót do KRK (jest coraz więcej możliwości znalezienia się "tradycjonalistów" w obecnym KRK).

Jeżeli jednak intencje B16 okażą się inne, to będę bardzo zaniepokojony. Zaniepokojony tym, czy znajdę sobie miejsce w KRK.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

Odpowiedz | # 38978
Pius czw 23 lip 2009 21:12:32 CEST

Dziwi mnie takie pytanie na portalu ekumenicznym... Zapewne czesc osob która kliknęła "NIE" nie widzi nic zlego we wspólnych modlitwach ze czcicielami węży itd., a TEZE uważa za wzór wspólnoty chrześcijańskiej. Gdy papież chce wypełnić życzenie Pana Jezusa „aby jedno byli” *wciskacie „NIE” jak Ci którzy chcieli cisnąc kamień w Marie Magdalenę. Tak rzadko widzi się w dzisiejszych czasach ekumenizm, a najwięksi ekumaniacy sa przeciw niemu i wola wspierać ten fałszywy - prowadzący do synkretyzmu.

*Nie uważam aby FSSPX było poza KK(zgodnie z wypowiedziami hierarchów) ale jego status wymaga regulacji.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 08 2009 10:48   
Forum

Aktualne wyniki sondy są nastepujace:

Tak 1,468 (47,10%)

Głosowałem na Tak, chociaż wiesz Piusie do daleko mi do Twojej duchowości i lefebrystów
Czemu?
Nie dlatego, że papież tak chciał
dlatego bo wierze w jeden Kościół -chrześcijański/Chrystusowy, a wszystkie podziały to objaw ludzkiej słabości i ułomności.
W jedności i wielości odcieni - w dyskusji wykuwała się przez pierwsze wieki chrześcijaństwa prawowierna ortodoksja i niech tak pozostanie. Dialog wewnątrzcheścijański/ekumenizm - to narzędzia budowania, oczyszczania wiary.
Mam nadzieję, Lefebryści zaakceptują wszystkie postanowienia SWII i przyłączą się do budowania jedności chrześcijan a nie dzielenia

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 09 2009 14:56   
Forum

Quote by: Dezerter

Mam nadzieję, Lefebryści zaakceptują wszystkie postanowienia SWII i przyłączą się do budowania jedności chrześcijan a nie dzielenia

Sobór był pastoralny wiec nie miał wnieść nic nowego do nauczania. FSSPX odrzuca tylko nowe bledne interpretacje starej nauki kotra po SV2 została rozmyta.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 09 2009 16:32   
Forum

Vaticanum II - w odróżnieniu od soborów powszechnych (i papieskiego nieomylnego nauczania, zawartego w bullach po Vaticanum I) - nie opatrzyło też żadnego z dokumentów klauzulą 'anathema sit' (lub innym wyrażeniem oznaczającym ekskomunikę), więc z katolickiego punktu widzenia można się spierać, czy jego nauczanie jest nieomylne i czy nieuznawanie tego nauczania skutkuje lub powinno skutkować ekskomuniką.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty