Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Precz ze Starym Testamentem?
 |  Wersja do druku
Robert Kurpios
 kwiecień 16 2021 19:13   
Forum

Status: offline

Często pisze Pan o Prawie. Po 70 roku n.e. gdy Rzymianie zburzyli Świątynię mamy do czynienia z judaizmem rabinicznym. Nie składano już ofiar, najlepszym kontaktem z Bogiem stała się modlitwa - ''Osiemnaście Błogosławieństw'' oraz ''Sz'ma''. Opracowano w czasie rabinicznych debat interpretację Miszny oraz Talmud Babiloński. Po co o tym piszę? Przypomniała mi się kiedyś czytana przeze mnie książka Jacoba Neusnera ''Rabin rozmawia z Jezusem''. W niej rabin pisał, że szabas nie jest udręką tylko świętem, radością dla każdego Żyda. Prawo uszczęśliwia, a nie krępuje. A jednak wielu uważa przestrzeganie zaleceń Tory (Prawa, Pouczenia) za uciążliwe bądź śmieszne. Przeciwstawia rzekomą nonszalancję Jezusa wobec ciężkiego Prawa za mądrą. Chrześcijanie zapominają, że Jezus był Żydem, nauczał jak rabbi. Modlił się w synagodze ze swymi ziomkami. Jeżeli porównamy modlitwę ''kadisz'' z ''Ojcze nasz'' dojdziemy do wniosku, że jest między nimi duże podobieństwo. "Ojcze nasz'' przypomina żydowską modlitwę błagalną. Oto początek kadisz: ''Przed jego Ojcem, który jest w niebie, niech wyniesione i uświęcone będzie Imię Jego/ i niech ustanowi panowanie królestwa swego... Myślę, że tyle wystarczy. Nie będę zajmował się teraz sporami jakim Żydem był Jezus. Inne jest nauczanie przed ukrzyżowaniem, inne popaschalne. Często przywołuje Pan Mojżesza, któremu przed śmiercią Bóg pokazał ziemię, ''którą poprzysiągł Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi...'' I zaczyna się epopeja Izraela słuchającego Pana lub zrywającego przymierze. Biblia powinna nazywać się Starym i Nowym Przymierzem. Zostało jednak słowo ''testament'', które dziś ma węższe znaczenie. Czy chrześcijanie jak i Żydzi zrywali przymierze z Bogiem? Oczywiście i myślę, że o tym często Pan pisał. Żydzi uważają, że świat ciągle nie jest odkupiony, gdyż uważają, że Jezus nie uczynił tego. Miała nastąpić epoka pokoju i dobrobytu dla Izraela, a przyszedł Jezus, który chciał zniszczyć nie imperia, nie królestwa lecz zło samo w sobie. W Listach Nowego Testamentu mamy przymierze, zalecenia, przestrogi. Nie zajmujcie się baśniami i sporami, kto nie pracuje nich nie je, bądźcie trzeźwi. Są zalecenia dla duszpasterzy - skromność, nie ubóstwianie bogactwa etc. Ludzie, którym powierzono tę funkcję często nie potrafią sprostać tym wymaganiom. To grzech każdego Kościoła. I nie mówcie gdy grzeszycie, że Kościół to wszyscy, to lud Boży i nie mówcie jak wam się powiedzie, że Kościół to księża.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 16 2021 21:33   
Forum

Jezus przyszedł by powiedzieć, że królestwo Boże jest blisko. Nie zmieniał Prawa. Jacob Neusner pisał, że niepochowanie zmarłego to niewybaczalny czyn. Tak, lecz rabin nie zrozumiał tej przypowieści."Niech umarłymi zajmą się umarli'' znaczy coś innego. Rabin nie dostrzegł gorączki eschatologicznej. W I wieku Żydzi czekali na Mesjasza. Zalecenia Jezusa są surowe, mówił byśmy najpierw przestrzegali Prawa i byli nawet ponad nim, lecz młody człowiek odszedł zasmucony, ''bo był bardzo bogaty''. Co to znaczy? Coś więcej od Prawa. Macie być doskonalsi niż wymaga od was Prawo, bo Królestwo jest blisko. To w skrócie orędzie Jezusa. Spory o bliskość królestwa ustaje, gdy uznamy, że Pan przyszedł do swych włości. Ale kłótnia czy Jezus był Królem czy nie wciąż trwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 17 2021 14:30   
Forum

Wszystko się zgadza , tylko W SKALI MASOWEJ tego typu argumentacje ..nie istnieją , nie podważam w jakikolwiek sposób Pana argumentom ich sluszności . To znakomity sposób myślenia dla życia akademickiego .

Dla zilustrowania : młody chłopak ożenił się był z Ukrainką ,z nam , spytałem dlaczego , owszem ładna ale czy tylko dlatego ? Odpowiedział mi -ładna , mądra ale przed wszystkim NORMALNA . No cóż druga połowę życia przyszło mi spędzać w sytuacji gdzie to co było normalne jest nienormalnością …

Ofiar obcym bogom ze zwierząt całopalnych nikt składał nie będzie ale ofiarę z zabijanych dzieci współczesnemu Molochowi już tak , nie wrzucamy do skarbony kapłanów Dagona grosza ofiarnego ale składamy haracz systemowi bankowemu racząc go obficie owocami lichwy ,nikt nie obchodzi świąt ku czci Dionizosa ale afirmacja homoseksualizmu jest itd. itp. .

Jeden z domowników powiedział mi że znalazł w Sieci wypowiedź księdza który “przywalił “tym czy innym grzesznym postawom , potraktował to członek moje rodziny jako sensację ! Sensację ? owoż ta sensacja w której kaznodzieja przypomina o wykroczeniach , grzechach powinna być normalnością …a nie jest .

Wiele jest wypowiedzi coraz to bardziej nieśmialych ale ...jednak ,że starcie światopoglądowe jest też starciem CYWILIZACYJNYM , czego nam potrzeba ? Normalności , dziennikarza który nie jest “nawiedzony “ posła który dba o minimum powagi ,sędziego który nie sprawia wrażenia doktora Hackenbusha [ filmy z braćmi Marks ] I księża którzy nauczają o tym co dobre a co złe w rzeczywistości KTÓRA NAS OTACZA a nie na Olimpie …

Zmęczenie , przygniatające męczenie , pandemią , polityką , zwichrowaną obyczajowością to może być pożywka dla kościoła …gdyby miał poczucie rzeczywistości .

Zaglądam do stacji “konkurencji “ zaczynają się tworzyć koła wsparcia psychicznego dla osób których bliscy przedwcześnie odeszli , a więc chłosta pańska powoli bo powoli zaczyna działać … tylko dlaczego ja tym piszę a nie mówi o tym ksiądz ? Nie mówi bo choć zagadnienia życia I śmierci , wieczności powinien by mieć w “malym palcu “ to zagadnienia KARY BOSKIEJ odrzucają go od Prawdy , odrzucają od Boga bo nie taki obraz Jahwe uczynili sobie uczeni w piśmie , on tylko kocha a nie karze , musieliby się odnieść I skomentować to czym tak świat obraża Pana , mojego Pana Pańskiego Pana , Pana Stworzenia a tego nie uczynią , coś co było kiedyś normalne jest dzisiaj anormalnością , sensacją.

Jeśli mówimy “norma “ to mówimy pośrednio prawo które taką normę definiuje I egzekwuje , ateusze są bliżej Prawdy o tyle Io ile EGZEKWUJĄ to w co wierzą , my mamy stworzony z naruszeniem II przykazania obraz Pana który nie egzekwuje , nie karze … to jakiś inny Bóg .

Nie chce szperać z pamięci , zwrot Saula którego użyl do żyjącego wówczas Samuela czy ja mam słuchać TWOJEGO Boga ? Jak to “twojego “ ? a więc są jacyś inni bogowie !…. kto ich stworzył ? Kto wymyślił ? KTO MA ODWAGĘ BY ZŁOCZYŃCÓW KOŚCIOLA POKAZAĆ PALCEM ,im jestem starszy tym bardziej rozumiem dlaczego w Dekalogu Pan tak wysoko postawił sprawę tworzenia obrazów Pana , wyżej niż -nie nie zabijaj , nie kradnij , nie cudzołóż a nawet wyżej niż przykazanie o dniu świętym , cóż to bowiem za msza w której cześć jest oddawana zgoła innemu bóstwu ?

Słyszałem , że masoni w łonie kościoła odprawiają “czarną mszę “ niby to samo …ale komu innemu , cóż szatan chce być “jak Bóg “ I nawet jeśli bluźni , nawet skoro z samego siebie czyni pajaca będzie to robił [ idiotę już siebie zrobił ], zastanawiam się ile Sprawiedliwości będzie [ jestem przekonany że będzie , taka jest moja wiara ] będzie w sytuacji kiedy lwia część dorobku uczelni katolickich zostanie niszczona , spalona …jak Sodoma , nie wiem , nie mi to osądzać .

Na razie zostaje mi “schibolett “ ze ST , jak mi teolog mówi ,że drugie przykazanie nie obowiązuje …nie jest dla mnie partnerem do rozmowy .Choćby miał inteligencję Einsteina I tytułów więcej niż generalissimus Stalin , wydał książek więcej niż Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu a ubiór miał bardziej świecący niż biskup plus bombki choinkowe …. uwierzę Panu a nie pokrętnym interpretacjom I to jest no...powinna być normą .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 17 2021 15:50   
Forum

Księża nie potrafią być surowi, ponieważ Kościół upodobnił się do świata. A w świecie mówi się o tolerancji, miłości do innego, do każdego. Do łobuza też? Co to za fantazje? Bądźmy konsekwentni. Mam nikogo nie osądzać, sąd zostawiam Bogu, ale jeśli złapię kogoś na gorącym uczynku, jak kradnie samochód czy wszedł do łóżka nieswojej żony, to jak go mam nazwać? Jest złodziejem i łajdakiem. Jeżeli nie mogę go tak nazwać, to nie mogę powiedzieć o kimś innym, że jest dobrym, porządnym człowiekiem. Bądźmy logiczni. Po II Soborze Watykańskim Kościół się zmienił. Chciał się przypodobać światu, a świat go odrzucił. Dostał rozmyte chrześcijaństwo. Przed chwilą oglądałem przyjazd Jana Pawła II na Alaskę w 1984 roku. Przywitał go prezydent Reagan. Nie ma teraz takich przywódców. To byli dwaj wielcy ludzie, którzy zmienili świat. Nie zawsze księża byli tacy nijacy. Z ambony dawniej ksiądz potrafił powiedzieć kto jest łobuzem. Moja mama pamięta te czasy i kapłani wtedy byli bardziej szanowani. Nie idealizuje przeszłości, bo trafił się i łajdak wśród duchownych. Przykazanie o nieoddawaniu czci przedmiotom jest bardzo ważne. Niestety wiara w niewidzialnego, abstrakcyjnego Boga zamienia się w wiarę w posągi, obrazy. W Biblii jest wyraźnie napisane, że nie wolno tego czynić. Niektóre Kościoły dały sobie z tym radę, inne nie. Ma Pan rację zmienili się bogowie. Mam wrażenie, że ludzie ciągle wolą złotego cielca, którego dziś można nazwać kultem pieniądza, rozrywki, łajdactwa. Wielu ludzi przeraża Stary Testament, a ja uwielbiam psalmy w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego. Pamiętam ostatnie słowa z psalmu: ''Ty, który nieprzyjaciół biłeś w gęby, a oni w krwawym piasku szukali zębów''.Religia dla mnie nie jest tylko kółkiem różańcowym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 17 2021 19:08   
Forum

W seminariach niestety interpretacja Biblii nie jest najważniejszą dziedziną. Mówił mi o tym znajomy. To mamy skupić się tylko na liturgii? Najważniejsza jest znajomość Pisma. Moja przygoda z Biblią zaczęła się, gdy byłem młodzieńcem i zacząłem chodzić na spotkania Oazy. Tam dyskutowano o Piśmie Świętym. Dziś ci ludzie zajmują się czym innym, ale lider został chyba księdzem, inny pełnił wysoką funkcję w policji, inni rozpierzchli się a to do innych Kościołów, a to stracili wiarę. Napisał Pan piękne słowa o normalnym świecie, o normalnej żonie, o tym, że facet jest facetem, a kobieta kobieca. Niby banał, ale żyjemy w świecie na opak, postawionym do góry nogami. Poprawność polityczna, gender, które nawet matematykę (tak, tak) chce uczynić dziedziną względną. Wie Pan dlaczego? Ponieważ czarnoskórzy wypadają źle w testach. Biali i Chińczycy dobrze i płeć też ma znaczenie. Większość dobrych inżynierów to mężczyźni. Kobiety raczej się tym nie interesują. I co w tym złego? Skoro ważniejsze dla kobiet są relacje z ludźmi, są dobrymi pielęgniarkami, przedszkolankami. Skrajnie męskiego faceta interesują przedmioty, jest więc świetnym informatykiem czy inżynierem. Historia z Ukrainką jest ciekawa, żeby tym ludziom dobrze się żyło. Myślę, że ludzie ze Wschodu czy z Środkowej Europy są mniej zepsuci przez zachodnie szaleństwa. Wielka Brytania wyszła z Unii i jest państwem suwerennym. Od 2028 roku Polska będzie więcej wpłacać niż dostawać. Unia, która czci dziś komunistów - Spinellego, Gramsciego, klęka przed Leninem jest niedemokratyczna i antychrześcijańska. Co tam robi starzec Soros? Chce by było coraz więcej imigrantów. To jest żydowska obsesja. Ten facet zawsze wychodził na swoje podczas krachów giełdowych. Dziś mówi co ma zrobić Merkel. Gdy Węgry Orbana i Polska nie chciały być montownią, kolonią rozpoczął się wściekły atak, w którym uczestniczyli również Polacy z PO - Tusk, Lewandowski, postkomuniści i inni. To zdrajcy. Unia jest wrogiem Polski, a tacy księża jak Dziwisz, Lemański, Sowa mają dobre stosunki z PO. No to jak polski Kościół ma się zmienić, kiedy wielu chce zachować status quo? Jest dość groźna loża masońska z Francji. Jest antychrześcijańska, jest grupa Bilderberg. Chrześcijaństwo ma wrogów a i sami wierni mają słabą wiarę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 18 2021 11:40   
Forum

No cóż , jeśli nie wydarzy się kataklizm światowy, to jedyną opcja pozytywną w przypadku faktycznie istniejącego ubezwłasnowolnienia EP jest …sojusz tronu i ołtarza , wracamy do czasów księcia Polan który przyjął chrzest z rąk czeskich kierując się …polityką , tak , tak polityka , pasterstwo które to poprawni politycznie duchowni odsądzają od czci i wiary .Nie wiedzą ,że to polityka była fundamentem ich bytności na ziemiach polskich .

Losy kościoła lezą teraz w brudnych rękach polityków .

1. Kalkulacja jest prosta, gapami nie są widzą jak Bruksela kręci Watykanem jak szmacianą lalką , ale wiedzą ,e to co polskie łączy się ściśle z tym co katolickie .Jakby wyrwać z rąk Watykanu polski kościół to ma się żelazny elektorat większy niż to może zapewnić redemptorysta , ten chyba skończył się intelektualnie , wyżej szklanego sufitu intelektualnego "nie podskoczy "Watykan już jest trupem a on traktuje go jako żywy podmiot społeczny choć to już tylko "wydmuszka" zostały ceremonie dąsy, pląsy i konwenanse … kto bystry ten to widzi , kto zakamieniały ten …nie chce widzieć. A on taki jest …chociaż , tak po prawdzie gdyby nie ten jego upór...kto wie .... no cóż Rydzyk zrobił swoje Rydzyk może odejść .On nie zjednoczy kościoła i nie przystosuje go do znaków czasu [ " Mater et magistra "]

2. A może by tak wziąć przykład z masonów ? co ? coś na kształt ruchu społecznego inspirowanego przez polityków FORMALNIE NIE ROSZCZĄCY SOBIE PRAWO DO PASTORAŁÓW [ po co one komu potrzebne ? trudno go przewozi się samochodem , chyba że składany ] objął by taki ruch władzę FAKTYCZNĄ , jakby zaczął głosić a co ważniejsze od głoszenia zaczął realizować to co jest w Biblii a czego nie słychać z ambon to byłby to kościelny suweren to by była realizacja marzenia JP2 o Polsce będącej zaczynem odnowy kościoła w w Europie , w samej Europie jest wielu takich co są już sfrustrowani postawą papieża i lokalnych episkopatów …teraz to my dla nich możemy być "zachodem " powiewem wolności , powtarzam jeszcze raz , decyzja RZĄDU o przyznaniu azylu uchodźcom z Europy tym co to chcą uchronić własne dzieci przed molochem deprawacji ma większe znaczenie ewangelizacyjne dla Europy nic tysiąc kazań biskupów ...do tego już doszło ...

Taki Watykan w tej sytuacji jest bezradny bo co może zrobić , zarzucić herezje ? … ja bym nie ryzykował … bo znajdzie się ktoś odważny [ albo i cyniczny } i odczyta na głos fragmenty Biblii i postawi papieża w roli clowna , a poza tym ruch społeczny jest POZA władztwem Watykanu , ogłosi klątwę ? padną pytania - a dlaczego wcześniej jej nie ogłaszał w przypadku jawnego atakowania kościoła , WATYKAN MOŻE MIEĆ ZWIĄZANE RĘCE tym razem przez ludzi sprawiedliwych [ ? } no...nie przesadzajmy ale sprawiedliwszych niż … mniejsza o słowa nie jest trudno być sprawiedliwszym w gnojowisku łotrów .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 18 2021 14:44   
Forum

Jeśli w Watykanie jest zło, a zgodzimy się, że wiele spraw nie podoba nam się, jeśli w Brukseli jest zło, to trzeba z tych struktur wyjść. Mamy w Polsce Kościół polskokatolicki, który powstał w środowiskach polonijnych w USA i później zaczął budować kościoły w Polsce. W Częstochowie jest jeden. Doktryna jest taka sama, nie uznają tylko dogmatu o nieomylności papieża, lecz ludzie nie garną się do tego Kościoła. Jedna osoba przeszła przed śmiercią, po pochówek był tani. To nie żart. Ma Pan rację pisząc, że nie słowa zmieniają świat, ale działania. To prawda w sprawie imigracji. Oglądam czasem obrady z Brukseli i słyszałem jak jeden Irlandczyk nazwał premiera Orbana ''śmieciem''. Rzecz niedopuszczalna. Jeżdżenie i tłumaczenie się przed lewicowcami i nierobami z Unii Europejskiej uważam za nonsens. W Polsce następuje wymiana pokoleń i myślę sobie, by w polskich kościołach nie zostały na mszy trzy starsze kobiety, młodzi ludzie muszą wiedzieć, że chrześcijaństwo jest atrakcyjne. Nie wiem czy ci którzy mają władzę są zainteresowani tworzeniem innych struktur. Politycy jeżdżą do Watykanu, ściskają się z papieżem Franciszkiem, który według mnie jest kiepskim zarządcą. On jest otwarty i na homoseksualistów i na imigrantów. Nie ma charyzmy i dużej wiedzy teologicznej. Jakby był kukiełką jakiejś frakcji w Watykanie. Straciliśmy niestety jedno, dwa pokolenia. Minęły czasy o których pisze red. Gadowski, że ''tron zabiegał o sojusz z ołtarzem, bo to dawało wyborcze poparcie''. Teraz Jarosław Kaczyński pojawi się w Radiu Maryja przed wyborami, ale te czasy już mijają. Inicjatywy oddolne są u nas rzadkością. Zgoda buduje. Ale są odłamy w chrześcijaństwie, które uważam za fałszywe a pastorów za manipulatorów. Mam do nich niechęć, bo byłem, widziałem i odczułem niesmak, a narzeczoną goniłem przez pół miasta, gdy wyszła ze zboru zapłakana. Uroczyście obiecałem, że więcej tam nie pójdę, bo pastor nie może mówić przez czterdzieści minut o pieniądzach i twierdzić, że i pierścionki też może wziąć, a ja pewnie musiałbym oddać mu swoje gacie. Kościół katolicki osłabł, to ludzie idą do sekt lub innych Kościołów. Czy nie może zdrowa cześć katolików dogadać się z luteranami czy prawosławnymi? I znowu mamy problem z polityką, bo prawosławie to Moskwa, ale i Ukraina. I to nam się opłaca. Bierzemy Biblię do ręki i czytamy jak ma być, a co zostało zmienione. To naiwność, ale może warto próbować. Jeśli nie masz czym walić w mur, to wal głową.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 19 2021 21:17   
Forum

.

Wie Pan na czym polegał komizm imć pana Zagłoby który ofiarował królowi szwedzkiemu Niderlandy , na przeroście chęci nad możliwościami .
Mogę powiedzieć ,ze nie lubię " Rollse - Royców "czy "Bentleyów" dla mnie to pretensjonalne gruchoty ale może Pan zapytać czy takowego posiadam ,głupio będzie .
Mogę powiedzieć ,ze na przyjęciu u królowej Anglii nie będę , rezygnuję , ale może Pan zapytać kto i kiedy mnie tam zapraszał , śmiesznie będzie .

My tutaj o polityce przez "P" ale tak naprawdę to co my możemy ?co może Pan ja czy inni ludzie dobrej woli ? możemy tylko tyle ile zostało nam dane ok ? a co zostało nam dane ?żadna polityka ,w naszej mocy jest BUDOWA PODSTAWOWYCH WIĘZI SPOŁECZNYCH w tym przede wszystkim wspólnot sąsiedzkich na tle domofonowo- autystycznego świata to będzie mała ale jednak gwiazdeczka , tworząc wspólnotę, gminę na poziomie bloku ,ulicy może Pan …więcej niż biskup …nie żartuję , biskup NIE JEST WSTANIE wlać w serca ludzkie wiary ŻYWEJ my owszem tak , pisze Pan o protestantach , ja …miałem kiedyś do nich no...dystans do momentu kiedy znajomy pastor w latach komuny załatwił mi w latach komuny niedostępne na rynku lekarstwo na zatoki …. sąsiad … sąsiad dobry lepszy niż brat daleki [ Syrach ]
Co jest CHARAKTERYSTYCZNE dla wspólnoty ŻYWEJ ? ano radość , radość na spotkanie ze sobą .

Ekumenizm pisałem już o tym , chrześcijaństwo jest jak pęknięty dzban , jeśli pękł to należy go skleić w MIEJSCU PĘKNIĘCIA a nie smarować na próżno całych , niepopękanych części , szkoda kleju , w którym miejscu pękło chrześcijaństwo ? ten kto zna nawet pobieżnie historię wie ,ze luteranizmowi towarzyszyły powstania T. Munzera czy Wata Taylera , handel odpustami itd. itp. ,dlatego tak "piję do ekonomii " różnice dogmatyczne powstanie nowych instytucji to WSTRZĄSY WTÓRNE organizowane przez teologów z ambicjami .

Ja wiem , ja pamiętam co to znaczy wiara mająca w tle ekonomię , widziałem jej potęgę w latach "Solidarności " żaden biskup dzisiejszy mocą przekazu do pięt nie dorastał tamtym …

Co możemy ? ano możemy załatwić pracę sąsiadowi , zapamięta , być może odwdzięczy się , możemy pomóc w zamążpójściu uczciwej pannie z kłopotami w znalezieniu wiarygodnego partnera , możemy spotkać się na grillu na działkach to nie jest mało ,popilnujmy dziecka pracującej sąsiadce , nawet nie wie Pan jak to zbliża , nawet nie wiemy jak to dużo …być może przy stałej erozji kościołów to my będziemy biskupami z diecezją trzydziestoosobową …ale jednak , nie spierajmy się z protestantami o naturę Ducha św. ...tylko się podzielimy , przyjmijmy naszą odrębność , przecież i za czasów Chrystusa apostołowie nie byli jednomyślni , jedność wiele ma imion ...to nie tylko credo !

&&&&&&&&&&&&&&&&&

No tak ale pamiętajmy bezwładny, bez własnej woli kościół to łakomy kąsek polityczny, być może ktoś stworzy nową "Solidarność " po to aby uprzedzić zamysły oponentów , zdanie biskupów już się nie liczy , kościół jest jak kiedyś Rzeczypospolita w czasach Potopu , być może jakaś opcja polityczna zechce podporządkować sobie kościół , eurokraci już stworzyli sobie "nowy kościół "pod wodzą Franciszka , wizyty ciągle tych samych duchownych w TVN to nie przypadek , na całe szczęcie jak Pan słusznie zauważył papież to marionetka ,teraz pora na stronę rządową której sam Rydzyk może nie wystarczyć.

Eh ! ten nieśmiertelny Sienkiewicz .

"Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy."[ Radziwiłł do Kmicica ]

Kościół jest w tej samej sytuacji , tylko ,że nie ma już o. Kordeckiego … paulini już się "zeuropeizowali do cna "oni już nie są Chrystusowi oni są Franciszkowi , nie...to nie to samo .Papież to już nie Chrystus , to "Chrystusik po peelingu" taki słodki i niewymagający .

Zdanie prostego człowieka : Ewangelia to rewolucja a kościół zrobił z niej budyń .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 19 2021 21:50   
Forum

Takie wspólnoty o których Pan pisze tworzą się w małych kościołach. Nie piszę o wszystkich protestantach. Tam jest cztery tysiące wyznań. Z czego to wynika? Jeśli zostawi się człowieka samego z Biblią bez nauczyciela. Smith utworzył mormonizm, Russell Świadków Jehowy. Nie ja, chodziłem kiedyś do kościoła ewangelicko - augsburskiego. Źle myślę o amerykańskich zborach fundamentalistów. Z sąsiadami trudno dziś utworzyć wspólnotę. Zresztą ja często zwracam uwagę, że drzwi nie zamykają, gdy zimno. Pisałem o luteranach. W kościele w Częstochowie mieli leki, dawali i nie brali pieniędzy. A pastor dziś już profesor, choć młodszy ode mnie wszystkim podawał rękę. Nie spotkałem tego w innych kościołach. Poszedłem do niego pierwszy raz na plebanię z księgarni. Nie znał mnie, a wpuścił do swego domu. To zrobiło na mnie wrażenie. Wszyscy tacy byli. Chciałem napisać artykuł do gazety wpuściła mnie pastorowa. Może miałem takie szczęście, bo byłem przystojnym mężczyzną ( teraz więcej ważę). Ekumenizm to chrześcijaństwo nijakie, rozwodnione. Gdyby więcej ludzi jak Pan czytało Sienkiewicza, byłoby mniej zdrajców i więcej patriotów. Chłopcy z AK często mieli przydomki z Trylogii i znali twórczość Josepha Conrada. Szkoda, że pisał po angielsku. Pozdrawiam. Jutro napiszę więcej, bo dziś czas mnie goni.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 20 2021 17:08   
Forum

Skoro Polska już dziś wypadła z grupy państw bardzo religijnych, musimy wiedzieć co stało się przez 30 lat, po 1989 roku. To paradoks, że w czasach trudnych nasz kraj był bardziej religijny niż dziś. Jakie były przyczyny, że ludzie stali się mniej religijni? Chcę wszystko uporządkować, a więc: a. zło wśród duchowieństwa, b. brak odwagi i skłonność do wygodnego życia, c.oddalenie się od wiernych, d.brak zmysłu ekonomicznego ( mam na myśli akcje pomocy dla ubogich w parafiach), e. świecki styl życia (internet, podróże etc.). Z książki Nicholasa Carr'a ''Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg'' dowiaduje się, że w ciągu ostatnich lat, kiedy internet jest używany powszechnie, poziom inteligencji spadł o 10 pkt. Jeżeli ktoś ma w kieszeni smartfona a w nim encyklopedię, jeżeli nie musi orientować się w terenie, bo naprowadza go urządzenie, bo tłumaczy mu tekst z chińskiego i nie wiem co jeszcze, nieużywany mózg traci zdolność logicznego myślenia. Dzieci niczego nie pamiętają, a starsze babcie są zachwycone jaki ich trzyletni wnuczek jest mądry, bo umie wciskać odpowiednie przyciski. Nie, nie jest mądry, urządzenie robi z nastolatków głupców. W środowisku polonistów i dziennikarzy wielu ludzi nie potrafi napisać pracy poprawną polszczyzną. To horror. Wiem to od redaktorów, którzy wykładają dziennikarstwo. Młodzi ludzie wysyłają do redakcji dużo swoich tekstów, lecz sami niczego nie czytają. To obniżenie inteligencji dotyka różnych grup zawodowych, a więc i duchownych. Ktoś może chciał, by świat był pełen mało lotnych niewolników do kiepskiej pracy i ich władców. Nie powiódł się pomysł z wprowadzeniem religii do szkół. Ja chodziłem do salki katechetycznej i już wtedy religii księża nie umieli wyjaśniać. Dziś jest jeszcze gorzej. To o czym pisze, to siły nad którymi nie panujemy. Nowoczesna technologia jest neutralna, ale ludzie już nie. Znając chemię można ludziom pomóc i można ich zatruć. Pastor czy pop ma żonę. Nie jest sam. Ksiądz katolicki musi znosić udrękę lub grzeszyć. Piotr miał teściową, Paweł był nieatrakcyjnym mężczyzną i miał z kobietami problem. Jednak tego z pewnością nie wiemy. Nawet w jego listach jest różny stosunek do kobiet. ''Niech milczy'' i ''Niech będzie umiłowana''. Dysputy o fragmencie z milczeniem kobiet i autorstwem Listów pozostawiam specjalistom. Mówi się, że chrześcijaństwo jest religią prorodzinną. Paweł pisał jednak, jeśli nie możesz już wytrzymać żeń się. Na szczęście mamy inne Listy, inne części Biblii. Żydzi cenią rodzinę. Wydaje się, że celibat niepraktykowany wcale długo, bo w średniowieczu księża mieli jeszcze żony, a później przymykano oko na kobiety księży wywołał dużo problemów. Dużo zamieszania zrobił św. Augustyn, który miał związek z manichejczykami i miał problem z kobietą. Protestantom się jednak podoba, bo jest teologiem łaski, a nie uczynków. Wracam do sedna sprawy. Kościół jest zagubiony. Nie garną się do nas wierzący imigranci z innych krajów. Na Ukrainie jest wielu ateistów, a Włosi do nas nie przyjadą, bo jest zimno i Szwedzi też nie, bo jest ciągle biednie wg Skandynawskich standardów. Gdyby Polska stała się Rzeczpospolitą z kresami południowymi i północnymi byłaby potężnym państwem, ale wcale nie bardziej religijnym. Chciałbym żeby wspólnoty luterańskie były bardziej silne, ale mogę tylko jak Pan apelować by ludzie tworzyli silniejsze związki, lecz Polacy nie lubią poza pracą być aktywni.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 20 2021 22:15   
Forum

Człowiek zawsze bał się śmierci. To instynkt samozachowawczy, więc tęsknota za innym życiem będzie w nas zawsze. Dlatego religie nie zginą i nauka nie potrafi dziś lepiej wyjaśnić powstania wszechświata. Pytanie wykracza poza granice fizyki czy innej dyscypliny przyrodniczej. Jednak w książkach niektórych myślicieli, badaczy zapoznałem się z ideą nieśmiertelności stworzonej przez człowieka. Stephen Hawking uważany za drugiego Newtona pisał o takiej możliwości. Lecz przed śmiercią ludzie często tracą rozum, a z pewnością odczuwają ogromny strach. Nawet ceniony przeze mnie filozof John Gray, nie wykluczył takiej możliwości. Jest jednak mądrzejszy od Hawkinga i uważa, że szanse na nieśmiertelność z różnych powodów są znikome. Choć niektórzy chcą przechowywać swe ciała w stanie kriostazy, by za tysiące lat obudzić się jak ze snu. Nie wydaje się to poważne. Ale nie wiemy jaka będzie technologia za tysiące lat. Można jak pewien polski filozof stwierdzić, że poszukiwanie nieśmiertelności w krajach Zachodu jest substytutem religii. To rozsądna intuicja. Już nie pisarze science- fiction, ale popularni naukowcy piszą, o stanach, których nie można sfalsyfikować np.teoria multiwersum. Próbuje się coś powiedzieć o tej hipotezie używając doświadczeń ze świata kwantów lub teorii strun ( wszechświaty powstają w wyniku zderzeń membran w 11- wymiarowej przestrzeni). Czy ta ludzka tęsknota może zostać zaspokojona czy jest bełkotem, bo wszystko ulega zniszczeniu (a może nie ulega)? Ludzie wierzący nie muszą sobie zawracać głowy tymi hipotezami, bo Bóg to nieśmiertelność. Przynajmniej w religiach Zachodu. Nie można uwierzyć w teorię Lawrence,a Kraussa że wszechświat powstał z niczego. Fizyk uznał, że przestrzeń i prawa fizyki to ''nic'', lecz żaden filozof, którymi Krauss gardzi, nazywając "ludźmi, którzy zajmują się niczym'', nie mógłby się zgodzić z jego zmianą terminów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 21 2021 16:11   
Forum

Pisze Pan :
…."ale mogę tylko jak Pan apelować by ludzie tworzyli silniejsze związki, lecz Polacy nie lubią poza pracą być aktywni."

I tutaj jest nieszczęście ...bo nie mamy danych , możemy myśląc tak samo albo podobnie MIEĆ RÓŻNE ODCZUCIA . Widzi Pan jak obserwuje młodych i nie tylko młodych ludzi to oni czasem na tle ŻYCIA TOWARZYSKIEGO dostają niekiedy "hopla " stroją się nawet mężczyźni , używają modnych zwrotów i odgrywają nieswoje postawy reprezentując nie swoje poglądy "pawiem jesteś i papugą narodów "[ Słowacki ]

Moda ...moda na łacinę i makaronizmy , moda na francuski , teraz moda na angielszczyznę czasami "ni przypiął ni przyłatał "To jest to tak 'kręci" Polaków POZA PRACĄ ,życie towarzyskie , lubimy błyszczeć i to do tego stopnia że jesteśmy w stanie oszpecać własne ciała tatuażami , porwać portki na kolanach albo …nie wiem co... nabijać je ćwiekami , jeżeli to takie ważne to dlaczego nie zaczynać od życia towarzyskiego ? czy jemy czy pijemy na Chwałę Pana to czyńmy , tak , ale to wymaga pewnej dozy snobizmu i MINIMUM POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI w sytuacji kiedy kościół uczył nas pokory co ? wobec Boga ? nie wobec świata …

Polak może być biedny , może być głupi , może być troglodytą ale modny będzie zawsze , a dlaczego tego nie wykorzystać ?

Dobrze ,że Pan tutaj jest ,że pisze [ niekiedy się nie zgadzając ] ale zwraca Pan uwagę na rzeczy na które ja bym uwagi nie zwrócił.

&&&&&&&&&&&&&&&&&

Snobizm ? ale jak ? co może na gruncie życia towarzyskiego dać kościół [ nie mylić z instytucją ] Wie Pan skrzyknęliśmy się via "Nasza Klasa " wstyd powiedzieć po ilu dziesięcioleciach , oczywiście nie w tej samej liczbie ,niektórzy po drugiej stronie życia inni np w Australii , takie samo spotkanie miałem z kolegami z naszej 'budy " mam na myśli podstawówkę i...ciągle to samo , mniej więcej do 22-giej jest licytacja , dosłownie "zobacz to mój dom , to żona , dzieci , wnuki" a później jak się człowiek napije [ nie piszę o oranżadzie ]to z czasem "wyłazi z niego..."

Proszę mi wierzyć, każdy swojego "mola który go gryzie " może Pan to nazywać Krzyżem , cierpieniem nie będę się spierał co do określeń …ale "to " jest !

Co może dać WSPÓLNOTA kościoła ano życie bez licytacji , SAMOAKCEPTACJĘ , cierpię razem z moimi braćmi ja ich rozumie i oni mnie rozumieją , nie muszę przed nimi grać kogoś kim nie jestem , jesteśmy wszyscy braćmi w cierpieniu .Te wszystkie gwiazdy i gwiazdeczki z "Pudelków " ciągle grają …ale nie siebie.

Wie Pan, byłem z wizytą u rodziny żony , ludzie inni niż ja, inne poglądy , inny światopogląd inny status majątkowy oni to wiedzą, ja to wiem, są grzeczni dla mnie i ja dla nich ale to ….aktorstwo , Profesja aktora to musi być niezwykle ciężki zawód , ja jestem zmęczony po dwóch trzech godzinach …

W kościele tym prawdziwym nie trzeba grać , każdy jest ważny , i ten z małymi pieniędzmi i ten z małym rozumem , piękna dziewczyna i ta która resztę życa spędzi sama , wszystkich nas Bóg kocha …może Pan powiedzieć że to truizm , banał , frazes , komunał? doprawdy ? to DLACZEGO TEGO NIE CZUJEMY ?

a owe pochromowane szałowe samochody postawione zaraz pod świątynią na okoliczność np. pierwszej komunii ,postawione ta aby krzyczeć "popatrzcie na mnie chłopcy " a te prezenty mogące przygnębić dzieci z uboższych rodzin zaraz na starcie życia , tak ma wyglądać kościół ? doprawdy ?

Kościół nie chce o tym mówić , boi się pasterstwa , polityki , nie rozumiem ale przyjmuję do wiadomości ...ale to , to nie jest przecież polityka …i też nie mówi ... kogo sie boi ? wszystkich się boi ?

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Wie Pan co mi się spodobało w dawniejszym protestantyzmie ? jak Pan widzi obrazy np. Rembrandta to widać tam nieomal uniformizację , ciemne ubrania kołnierzyki z kryzą ,ich domy , świątynie były oszczędne , nieomal surowe bo nie należy się chełpić bogactwem, boć przecie wszystko zależy od woli Boga .

Żona Wilhelma Orańskiego została zrugana przez parlament bo miała pięć sukien a nie jak przykładna protestantka cztery .

Ale co to oznacza w ekonomii ? jeśli nie mogę mieć drogich szat i powozów , wystawnych pałaców to muszę coś z tymi pieniędzmi zrobić , a co ? np. ZAINWESTOWAĆ[ akumulacja !] i co ? uboższa w walory naturalne Europa Północna [ czytaj postprotestancka ] jest bogatsza …

A taka Francja , mody , koronki i Wersale a później rewolucja i gilotyna , a taka Polska , tak , ta lubiąca błyszczeć …nędza najuboższych i utrata niepodległości .Skąd ten przepych i zbytki , w połączeniu z wyzyskiem i uciemiężeniem moralnym i to jeszcze okraszonym biblijnym słownictwem [ Cham to przecież syn Noego ] ..to nie jest chrześcijaństwo ! a bł. B. Markiewicz widział w rozbiorach karę za te właśnie grzechy , wszystko jednak ma swoje praźródło w nieuregulowanym ani prawnie ani moralnie życiu towarzyskim .

A wie to jednak potęga , życie towarzyskie to potęga .może być niszczące albo budujące , tylko dlaczego my o tym nie chcemy wiedzieć ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 21 2021 18:02   
Forum

Niektóre myśli wyjmuje mi Pan z głowy. Mam taki sam jak Pan stosunek i do blichtru i do tatuaży na ciele kobiet (okropieństwo!) i do surowości protestantów. Nigdy nie byłem w południowej Europie, choć lubię ciepło, podkochiwała się we mnie młoda Norweżka. Wtedy była uroczą nastolatką, dziś ma ponad 40 lat. Widziałem porządek Finów. Pisząc o aktywności Polaków miałem na myśli nie grilla i piwo, ale majsterkowanie, jakieś hobby, pracę poza domem. To tworzy wspólnotę. Praca z innymi. Malowałem ściany kościoła, chodziłem dwa razy na próby chóru męskiego, pracowałem z Mariolą na działce. Pomyślałem o wspólnej pracy, a zabawa też jest dobra. Towarzystwo siedziało a ja im grałem na gitarze. Ma Pan rację jak polski magnat wjeżdżał do Wiednia np. Koniecpolski czy Lanckoroński to mieszczanie ustawiali się przy drodze, bo konie miały złote podkowy, które im łatwo odpadały. Uważali nas często za Turków i dziwili się, że jesteśmy rozrzutni. To fatalna cecha Polaków. Amerykański milioner idzie po ulicy w koszulce i zwykłych dżinsach, ale inni lubią jeszcze większy blichtr. Rosjanie i Cyganie. To cechy azjatyckie. Widzi Pan ja w domu piszę opowiadania i wysyłam do czasopism. Nie nudzę się. Świat dzisiejszych trzydziestolatków jest mi obcy. Właśnie przez te podarte portki, tatuaże u dziewczyn i kitki u czterdziestoletnich facetów. Dlatego szukam normalności w społeczności chrześcijańskiej. Jest lepiej, ale nie tak różowo. Gdy przyjrzałem się bliżej ludziom z kościoła zauważyłem również u niektórych próżność, uczucie doskonałości, pęd za pieniędzmi, złość na innych, heretyków czy niewiernych i to zadufanie. Gdy już nikt ich nie obserwował stawali się nieraz tacy jak wszyscy. W szkole teologicznej ludzie byli lepsi niż na innych kierunkach. Ale dziś już nikogo prawie nie znam. W porównaniu ze studentami prawa, którzy chodzili do tego samego budynku byli aniołami. Te dwudziestoletnie gówniary po piwku i ich byki. Lecz z jakich domów oni pochodzą? Z domów ludzi, którym wszystko było wolno. Nietykalni. Esbecy przejęli banki. Demoralizacja trwała długo i po 1989 roku komuniści zostali kapitalistami. Na tym polegał porządek III RP. Trzecie pokolenie esbeków i trzecie pokolenie akowców to przesada. Bo i akowiec nieraz robił karierę w PZPR, a milicjant czasem był zwykłym chłopem. Ale coś w tym jest. Dlatego na ścianie mego pokoju wisi portret dziadka w przedwojennym mundurze. Sierżant i AK -owiec. Uczciwy człowiek z zasadami. Wzywali go po wojnie Ub-owcy. Straszyli. Wujka nie chcieli przyjąć na politechnikę. Ale dał sobie radę. Dawniej ludzie mieli większą wiarę w Boga, Ojczyznę i honor.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 21 2021 21:03   
Forum

Prawie w ogóle nie oglądam telewizji. Tylko ''Wiadomości'' i czasem teleturniej ''Jeden z dziesięciu''. Jeżeli padnie pytanie z Biblii, najprostsze, nikt nic nie wie. Z mitologii greckiej coś powiedzą. Pytania z dziedzin ścisłych muszą być łatwe. Ale ludzie nie wiedzą o Mojżeszu czy Abrahamie. To jest nieprotestanckie podejście do Biblii. Kiedy jechałem ze znajomymi dawno temu, kierowca jechał szybko. Był Austriakiem, może dziwił się, że nie ma u nas autostrad. Zatrzymał nas policjant i moja znajoma dała mu piękną Biblię zamiast mandatu. A policjant zadowolony mówi: mam ładną półkę, będzie sobie stała obok innych książek. I my zaczęliśmy się śmiać i Boguszka ( tak na nią mówili Niemcy) mówi: że Biblię się czyta, a nie ma być dekoracją pokoju. Teraz księżą mówią o akcji czytania Pisma Św. Za późno. No, może lepiej późno niż wcale, ale młodzież już wam uciekła. A u protestantów w czwartek były rozważania o Biblii z obecnością pastora. Człowieka wykształconego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 22 2021 15:19   
Forum

Dlaczego ludzie w Polsce mają powierzchowną wiarę? Napisano o tym wiele książek. A że to tylko tradycja, a nie głębokie chrześcijaństwo etc. I to prawda. Niemcy są dobrymi filozofami, teologami, naukowcami, ponieważ robią wszystko do końca, systematyczne, z germańskim uporem. W Polsce nie pojawił się znany powszechnie teolog. Jan Łaski był dobrym organizatorem, dlatego założył zbory protestanckie w Niderlandach i Anglii. Miał pieniądze, był bratankiem prymasa Łaskiego. Ale widzi Pan zadałem pytanie na Forum: kto zabił Dawida? Oprócz znanej sceny walki Dawida z Goliatem, mamy wersety, które mówią że Goliata zabił Elchanan. Nikt nie spróbował o tym dyskutować, a ponoć znają świetnie Biblię i nauczają wiernych. Piję do pastorów bez szkół w zborach zielonoświątkowców. Niektórzy mają pewne pojęcie o Biblii, jeżdżą do USA, szkolą się, w dużych miastach mają nawet tytuły, ale wielu to amatorzy, a więc źli nauczyciele. Podałem konkretne wersety i co? Żadnej odpowiedzi. Myślę, że wielu tego nie zauważyło. Nic się na tej stronie nie dzieje, więc przestałem pisać artykuły. Przez pół roku nie pojawił się nowy. My sobie dyskutujemy i według mnie to również oznaka mniejszej religijności, o czym już pisałem. Kiedy młodej pannie powiedziałem, że jadę do szkoły teologicznej, zrobiły jej się ze zdziwienia wielkie oczy, ale milczała, była młoda, krucha a tu gada do niej facet ponad sto kilo żywej wagi. Na szczęście ukazują się książki wybitnych uczonych, którzy nie widzą konfliktu między wiarą a nauką. Ale młodzi ludzie nie interesują się tym. W gruncie rzeczy oprócz zdolnych dziewcząt i chłopców, ich rówieśnicy oszaleli przez to gapienie się w telefony. Dlatego IQ spada na łeb na szyję. Zniszczono status nauczyciela, lekarza, prawnika i polityka. I selekcja negatywna powoduje, że karierę robią lizusy, konformiści, ci co się nie wychylają, a nie odważni i oryginalni myśliciele. Najlepsze polskie uniwersytety są w piątej setce. Wstyd. Tu nie chodzi tylko o pieniądze, które mają brytyjskie i amerykańskie szkoły, tu chodzi raczej o brak oryginalności i czasem o nieuczciwość ( plagiaty, ściąganie etc.)

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 22 2021 20:12   
Forum

Tak się szczęśliwie złożyło ,że znam wiele ludzi podobnie myślących jak Pan i ja ,nie jesteśmy tacy sami , tylko dlaczego osamotnieni w tłumie niekiedy podobnie myślących ? Gdyby użyć słów piosenki Kuby Sienkiewicza wszyscy zgadzamy się ze sobą a będzie dalej tak jak jest .

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Wiosna , na pewno Pan to widział , mnóstwo USKRZYDLONYCH nasionek roślin , a jednak nawet one maja jakąś tam możliwość manewru , niektóre upadną na ziemię , trawnik , przestrzeń międzyblokową wzejdą wyrosną ,uważam ,że nawet te rośliny które nazywamy potocznie chwastami są piękne , inne upadną na ulicę , stamtąd kanałami do... rynsztoka .
Z człowiekiem jest bardzo podobnie , ma możliwość manewru ale niewielką , może wybrać rodzaj prądu powietrznego który go PONIESIE DALEJ w kierunku dobra albo zła , ale jego możliwość manewru jest bardzo mała , nazwijmy to manewrem poprzecznym , wojskowi nazywają to ruchem rokadowym .

&&&&&&&&&&&&&

Czy może być , być , człowiek gorszy od Dżingiz - Chana , Hitlera czy Stalina , oczywiście że może , widziałem na własne oczy , był jeszcze nastolatkiem a już budził grozę , takie chodzące zło , nawet spojrzenie mroziło , komuniści powiesili go za morderstwo [ oni w takich sytuacjach się nie patyczkowali ] to dlaczego nie dokonał tylu brodni co Hitler ? inny czas i i inne miejsce TO NIE OD NEGO ZALEŻY , Hitler np. gdyby urodził się w Anglii też byłby co najwyżej jakimś tam krzykaczem w Hyde Parku [ wielu jest ludzi o identycznych poglądach ]

Dlatego uważam , tak sobie wyobrażam ,ze o zbawieniu lub o zatracie decyduje właśnie ten KIERUNEK RUCHU w kierunku powiewu dobra lub zła , dalej to już go wiatr poniesie nas jak owo nasiono, mamy się PRZYBLIŻYĆ do tego dobrego wiatru , takiego jaki powiał w dniu pięćdziesiątnicy , dalej on nas poniesie …nawet nie wiemy na jakie odległości …i nie wiemy kiedy .

Człowiek nie decyduje o tym w jakim środowisku się urodził , ale decyduje o tym właśnie wektorze ,o tym wirowym ruchu nasionka na wietrze , dlatego wyobrażam sobie ,że można urodzić się w środowisku łajdaków i wykonać krok w kierunku dobra i to jest lepsze niż urodzić się w środowisku bogobojnym i wykonać krok w kierunku zła , np. sprowadzając do stanu kapłańskiego "lawendową mafię " i to może być zalążek upadku choć na ludzkie oko to tamten gangster powinien być potępiony .

&&&&&&&&&&&&&

Dlaczego w ST obok Dekalogu znalazło się miejsce dla prawa Mojżesza ? prymitywne , niekiedy okrutne , a jednak usankcjonowane przez Boga , fakt skończone w czasie , już przestarzałe ale w tamtym kontekście czasoprzestrzeni było SPOŁECZNYM KROKIEM W KIERUNKU DOBRA . Z nami Słowianami jest tak ,że my byśmy chcieli aby ochrzcić się ….pójść do komunii , "otworzyć swoje serce na Chrystusa " i … załatwione , a to nie jest tak , przez całe życie człowiek wykonuje MOZOLNIE niekiedy upadając ...no powinien wykonywać krok w kierunku dobrego powiewu dobrego wiatru my …nie potrafimy czekać , czekać z nadzieją , czekać radośnie , marzyć też nie potrafimy , my chcemy tu teraz ….albo nigdy , jesteśmy niecierpliwi , my nie potrafimy cieszyć się z małych kroków z małych sukcesów , jak to śpiewała p. Kowalska " każda droga jest łatwiejsza gdy widzisz to co dobre jest .

My jesteśmy smutni , narzekamy ...bo nie widzimy , widzi Pan adwent byłby bardzo smutnym okresem w roku gdyby nie to RADOSNE oczekiwanie, możemy czekać narzekając [ czasem słusznie , dobrze jest wykazywać niedostatki życia kościelnego czy państwowego by wiedzieć gdzie się jest ] ale niewybaczalnym grzechem naszych elit jest to ,ze to …"smutasy" my cieszymy się z każdego odważnego człowieka który powie odważnie słowa prawdy , słuszne , to quasi bohater albo bohater ale my nie cierpimy ludzi którzy chcą marzyć planować , dzielić drogę na etapy a etapy na małe kroczki , przyjdzie co do czego Bóg ześle niepodległość jak w dziewiętnastym czy osiemdziesiątym dziewiątym a my …ciągle NIEPRZYGOTOWANI, przyjdzie taki Balcerowicz [ chyba Buchholz ]a my mu wierzymy bo moim zdaniem intelektualnie przespaliśmy lata osiemdziesiąte.

A Żydzi …zawsze będą przygotowani , nawet w diasporze marzą i realizują swe PLANY choćby "tip- topkami" ale NIE STOJĄ ,czekają na "dobry wiatr" pełni nadziei , aktywnie , my stoimy modlimy się … i płaczemy , zero aktywności praktycznej , choćby i teoretycznej jak to się mówi "do szuflady " i też nie …

Ten czas kościoła , nazwałbym go okresem "wielkiej smuty" NIE MUSI BYĆ OKRESEM STRACONYM o ile krytykując będziemy mieli odwagę patrzeć w przyszłość , niestety jak Pan słusznie zauważył my potrafimy jedynie kopiować , zero samodzielnego , niezależnego od propagandy myślenia ,zero abstrakcyjnego , matematycznego podejścia ,Einstein powiedział nawet ,że w fizyce wyobraźnia jest ważniejsza jest od wiedzy ! my nie potrafimy nawet podać zgrubnego wyjścia z sytuacji!!!
z trudnej sytuacji , ja w tej komunie miałem dobrych nauczycieli [ nie moja to zasługa ] fakt, była partia , cenzura ale też byli absolwenci dobrych szkół , oni potrafili powiedzieć coś "między wierszami " pamiętam ... pan profesor , absolwent U. Jana Kazimierza "WY SIĘ NIE UCZCIE NA PAMIĘĆ, WY SIĘ UCZCIE MYŚLEĆ !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 22 2021 21:52   
Forum

Ludzie inaczej myślący nie odnajdują się, giną w tłumie. Opisał Pan takie cechy jak nieumiejętność czekania, tylko żądanie natychmiastowej gratyfikacji jako wady Polaków. Z pewnością to cechy osoby niedojrzałej. Sam różnie myślę o swych rodakach czy o innych narodach, ale uważam, że powinniśmy się bardziej cenić, porzucić ''pedagogikę wstydy'' narzuconą nam przez ''Wyborczą''. Nie interesowały mnie ich pouczenia. Pamiętam uwielbienie Michnika i później jego pogardę. Nie robił na mnie większego wrażenia. Czytam książkę Kevina MacDonalda, amerykańskiego profesora który w "Kulturze krytyki'' pisze o działaniach Żydów w mass mediach, w Hollywood, w prawie, gdy niszczą oni kulturę anglosaską. Ich celem jest jej wytępienie. Dlatego kreują inne wzorce, nie pobożnego farmera tylko Nowojorczyka, który drwi z tradycji, religii, normalności, zdrowych wzorców. Udaje kobietę z brodą, którą dawniej pokazywano w cyrku etc. Semici przemycają więc treści, które mają starych Anglosasów, WASP- ów wykorzenić. WASP to biały anglosaski protestant. Na tym fundamencie - protestanckiej pracowitości, twardości, religijności zbudowano wielka Amerykę. Dziś USA to już inny kraj. Przez napływ latynosów, azjatów. Żydzi zaś swoje wartości, jak niemieszanie się z gojami, rodzina, tradycja, wspólnota, kultywują. Chcą zdobyć przewagę nad gojami. Gdy o tym wiemy ich propaganda będzie niczym. Młodzi z miast uczestniczą w marszach LGBT, za aborcją, przeciw policji, Kościołom lecz nie wiedzą, że nie buntują się, są konformistami. Robią to co im każą władcy z Doliny Krzemowej, Facebook, Youtube i Soros. Lecz nie wiedzą, że są marionetkami sprytnych władców. Miałem często dystans jako chłopak i dziś do różnych inicjatyw. Muszę wiedzieć kto za tym stoi. Czasami nie są to ludzie z cienia, wtedy świat byłby wielkim spiskiem, lecz znam na tyle historię, by wiedzieć, że często chcą nami manipulować. Dzieją się również rzeczy o których Pan pisał jak wartości niesione wiatrem i dobrze, bo nikt nie lubi żyć w obozie za drutami i jeszcze cieszyć się, że jest wyzwolony. Książka Huxleya ''Nowy, wspaniały świat'' jest bardziej złowroga niż 'Rok 1984'' Orwella. W dystopii Huxleya niewolnicy pragną jak współcześni ludzi być niewolnikami. Chcą mieć tylko dostęp do zgrabnych kobiet, do dóbr materialnych i cieszą się jedząc kiełbasę i klepiąc swoją partnerkę. To straszny świat. I to się dzieje. Wraz z zanikiem chrześcijaństwa skończy się cywilizacja łacińska, Zachodu czy jak ją zwał. Niektórzy ogłupieni Europejczycy sami tego chcą. Wmówiono im, że najwspanialsza cywilizacja to zło. No to będziecie nikim. Polacy są mądrzejsi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 23 2021 16:19   
Forum

Pojawili się w Polsce ludzie propagujący ateizm i mówią jakie wspaniałe jest życie bez Boga i że trzeba umieć pokonać lęk przed śmiercią. Kłamią jak z nut. Nie wiem czemu są roznosicielami złej nowiny. Może ktoś im za to płaci? Kiedy byłem dzieckiem zmarła moja siostra. Miała 3,5 roku. Czy ja miałbym się pogodzić czy cieszyć, że jak twierdzą ateiści został po niej proch i więcej jej nie zobaczę? Nie rozumiem działalności wojujących ateistów, bo sprawiają wrażenie jakby Bóg im przeszkadzał, czyli wierzą w niego. Nie zawracają sobie głowy walką z Zeusem, bo w niego nie wierzą. Z YouTube jest znany kanadyjski psycholog Jordan Peterson i w drugiej książce przetłumaczonej na polski opowiada o ludzkich odwiecznych przeczuciach z odległej przeszłości, że poza naszym światem istnieje inny. Filozof Berkeley sądził, w co sam również wierzę, że nie widzimy, nie doznajemy świata takim jaki on jest naprawdę. Kolor zielony jest w moim umyśle, a nie w liściu. Dlaczego tak uważam? Ponieważ zwierzęta widzą świat również inaczej. Pisałem kiedyś o tym. Przypominają mi się słowa Pawła, który miał coś innego na myśli, ale słowa ''że kiedyś zobaczymy wszystko twarzą w twarz'' pasują do spostrzeżeń Berkeleya czy Schopenhauera. Ludzie na Wschodzie również twierdzą, że nasze postrzeganie to złudzenie, nie widzimy rzeczy taki jakimi są naprawdę. To według dobry argument za prawdziwością religii, a nie nauk empirycznych, które badają tylko to co materialne. A tam za horyzontem uważają, że jest pustka. Skąd wiedzą? Niezabieranie głosu czyli agnostycyzm jest rozsądniejszy. To pewność siebie tylko niektórych przedstawicieli nauk przyrodniczych. Niech więc młodzi z wielkich miast sięgną po te książki, a nie bezmyślnie krzyczą, że Bóg nie istnieje. Nie interesują mnie ich emocje. Chcę by byli racjonalni i chłodnym umysłem zbadali jak się sprawy mają. Każdy ma niepokoje egzystencjalne, a są książki naukowców napisane jasnym językiem. Gdyby mi taki nastolatek powiedział: jestem ateistą ponieważ wiem w jaki powstał Wszechświat, posłuchałbym go, ale tego nie wiedział fizyk Hawking. Emocje są dobre w małżeństwie, nie w dociekaniach naukowych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 23 2021 16:41   
Forum

Wie Pan dlaczego wielu wychowywanych w najnowszych szkołach młodych ludzi ma problemy z matematyką ? przejrzałem testy maturalne …phi ! powtórzyłbym co nieco i bym dzisiaj zdał ! a nie było w tych testach badania funkcji czy tego czym mnie katowano w technikum- geometrii analitycznej .

Zaczyna się to od kaligrafii , tak , tak od kaligrafii , co ma piernik do wiatraka ? bo matematyka na poziomie podstawowym , umownie do matury to prymitywna nauka ...ale wymaga systematyki i konsekwencji , rozmawiałem z fachowcem , tak naprawdę niewielu uczniów w których charakterystyce jest napisane "dysgrafia" rzeczywiście posiada zaburzenia układu nerwowego, najczęściej owa "dysgrafia " jest efektem zaburzeń emocjonalnych , niecierpliwością , nie hamowanymi przez rodziców oznakami braku dyscypliny wewnętrznej .

Tam będzie nowy film a tutaj skup się młody człowieku , dociągnij literę do linijki , tam nowa gra komputerowa a ty masz tutaj stawiać litery o jednakowych proporcjach nie za grube i nie "kijkowate" czyli co ? POKORA WOBEC PRAWIDEŁ , tym razem graficznych. później liczenie na patyczkach , liczydłach , mnie w klasach 1-3 zamęczano "słupkami" zbliżonymi co do zasady działaniach jedno nad drugim POWTARZANE 6-7 razy , a jak powtarzane to weszły w NAWYK , nawyk kolejności działań , nawyk zmiany znaku przy przenoszeniu liczby na drugą stronę równania itp. itd. przydaje się , następne bardziej złożone działania przychodzą łatwiej .

Cierpliwość i cierpienie mają wspólny źródłosłów , tak to cierpienie , mini cierpienie dla małego człowieka ale wynika z tej jednej mądrości ,że człowiek przed cierpieniem nie ucieknie, można jedynie wyjść mu na przeciw i skierować je na realizację własnych celów albo uciekać przez całe życie przed czymś co i tak kiedyś człowieka dogoni , Rodzice myślą ,że uchronią swe dzieci przed cierpieniem … utopia nad utopiami , ale funkcjonuje .

40 lat na pustyni … dość czasu aby niektóre nawyki MYŚLENIA PAŃSTWOWEGO [ tak wbrew temu co twierdzą nasi uczeni w piśmie Żydzi , plemię wędrujące przez pustynię tworzyli państwo , byli jednocześnie [ i … są ] państwem i kościołem weszły NA STAŁE w ten naród , nawet żydowscy ateiści "śmierdzą na odległość ""prawem czy to Mojżesza czy to Talmudem ,dla nas Polaków prawo to nie skarb , to nieznośny ciężar , lekceważymy własne prawo , własne państwo po to aby później służyć obcemu prawu , obcemu państwu .

No ja ktoś nie ma cierpliwości to potem te same błędy powtarzają się w wielu dziedzinach , takie "PRAWO MODUŁOWE " potrafimy w kościele i w państwie mówić "wicie rozumicie ogólnie "ale bez rozwiązań szczegółowych.

Polscy piłkarze , nawet "Orły Górskiego "za chińskiego boga nie potrafią zagrać ataku pozycyjnego , oni tylko " z kontry" jak przeciwnik da im trochę wolnego miejsca , 3-5 metrowa niedokładność podania może być zniwelowana biegiem , w przypadku dużego zagęszczenia zawodników błąd 3-5 metrów oznacza utratę piłki .Tutaj trzeba mozolnie dopracowywać detal po detalu .Nie potrafimy ...

Pani piosenkarka nie pamiętam pseudonimu , Rabczewska kiedy jeszcze występowała z z zespołem bodaj "Wirgin " w wywiadzie TV powiedziała ,że jak coś nie idzie , ktoś z instrumentalistów się się zaplącze to trzeba grać … głośno , bardzo głośno , słuchacze nie zauważą …

"Dlaczego więc w ubiegłym roku wśród polskiej młodzieży karierę zrobiło słowo „odjaniepawlać”, które acz nie ma wydźwięku bluźnierczego, czy stricte antyklerykalnego, to posiada wyraźnie pejoratywne znaczenie? „Odjaniepawlać” oznacza bowiem robić rzeczy bez sensu, rzeczy, które wywołują szok, są dziwaczne i niekiedy utrudniają innym życie...
Niestety, jest to słowo oskarżenie. Oskarżenie całego świata dorosłych: rządów i samorządów, kleru – od biskupów po wikarych i katechetów (w tej grupie zapewne wina jest największa), nauczycieli i pracowników mediów, polityków i wszystkich katolickich zrzeszeń i organizacji." o. M. Zięba .

A z czego to wynika ? z … braku cierpliwości, zamiast powiedzieć o Janie Pawle II to kim był i CZEGO WYMAGAŁ [ także od rządzących ]łatwiej jak ten zespól muzyczny grać byle co byle …jakoś brzmiało .

&&&&&&&&&

Prawo … to nie tylko Żydzi , np. Anglicy , kraj obszarowo mniejszy niż Polska [ nie liczę Walli i Szkocji ] a jego mowa wybrzmiewa na całym świecie , czy było by to możliwe bez silnego państwa , a czy silne państwo może istnieć bez MOCNEGO prawa i czyż kościół może istnieć bez prawa ? skoro mówimy "przyjdź KRÓLESTWO Twoje czy ktoś chce czy nie chce …wtrąca się do polityki i "grzeszy" przeciw nauczaniu instytucji bo już samo słowo "królestwo " jest oznaczeniem państwa …a państwo to polityka , pasterstwo .

Oho ! znam to , znam te pokrętne mowy w rodzaju" Królestwo Pana nie jest z tego świata " ok. tylko po co uczestniczymy w NA TYM ŚWIECIE w komunii św. która jest zadatkiem tamtego świata a więc i Jego królestwa … zwykle uciekają .

To samo dotyczy polityków sensu stricto , a jak się "przyciśnie " to odpowiadają na pytania inne niż im zadano.

&&&&&&&&&&&&&&

My też nie jesteśmy bez grzechu , jak się zaproponuje ludziom nawet podobnie myślących jak my - utwórzmy coś w rodzaju internetowej grupy rozważającej bodaj zgrubny kształt prawa które może się przydać w sytuacji kiedy laikat przejmie kontrolę nad kościołem [ co biorąc pod uwagę TENDENCJE jest raczej nieuniknione ] …zwykle grzecznie odpowiadają ,że może później , nie teraz , za dużo pracy a rezultat niepewny , itd. itp. .

Lęk przed nieznanym to lęk przed możliwością ,że Pan w tej nieznanej przyszłości , rzeczywistości której nie znamy , może nie podać nam ręki ...kto się boi wyjścia na pustynię …ten nie wierzy DO KOŃCA Bogu. Dziwne, ale ten motyw nie wybrzmiewa w kościele ,kk porusza się jedynie po znanych , schodzonych i już zabłoconych drogach , podjął go ..bo ja wiem np. scenarzysta filmu "Ostatnia krucjata " [ końcówka filmu] ale to niestety jedynie film przygodowy .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 23 2021 18:45   
Forum

Nic w dawnej szkole nie było robione bez sensu. Kaligrafia. Mój dziadek pisał jak inni porządnie. Matematyka. Nauka logicznego myślenia. Wiersze na pamięć. Ćwiczenie pamięci. Znam niektóre wiersze do dziś. Dawny profesor. Przykład do naśladowania. Nie mówił: może, pójdziemy na piwo, tylko - panno Chmielewska proszę jeszcze lepiej się przygotować. Stawiam dwóję. Dziś mówi: powinienem postawić dwójkę, ale płaci pani za studia i nam płacą z ministerstwa za ilość studentów. Tej drugiej części nie powiedział, ale gdy to usłyszałem opadły mi ręce. Prawo ma być twarde i rozsądne. Dekalog ustanowił porządek wśród nomadów. Czy to prawo było ciężkie? Jego egzekwowanie wprowadzało porządek. W XII w. Anglicy zaczęli tworzyć ''Common law''- prawo wspólne, w którym przywoływano precedensy. Imperium Brytyjskie było największe na świecie, a po upadku kolonializmu, czasem mówiono: dawniej był brytyjski policjant i był porządek. Co osiągnęły kraje Afryki po wyjściu białych? Wróciła dawna nędza i wojny plemienne. Był i brutalny belgijski kolonializm. Ludziom ucinano ręce. W Szwecji też ucinano i dlatego jest to dziś kraj bez korupcji. Weszli Arabowie i porządek się skończył. Żyd nigdy nie pozbywa się swej tożsamości, nawet, gdy jest komunistą. Berman, szef UB brał ślub żydowski. Bo tam się liczy wspólnota. I my gdy zaczniemy być dumni z polskości zaczniemy tworzyć swoje wspólnoty, a nie wysługiwać się wrogom ( część społeczeństwa od XVIII wieku donosiła do Petersburga i Berlina). Chciałbym zobaczyć pewnych siebie Polaków. Gdy czytam Kochanowskiego czy Reja to nie widzę tam kompleksów. O czym jest ''Makbet'' czy ''Hamlet''?O zabiciu króla czyli pomazańca Bożego. Rzecz niedopuszczalna, dlatego ''świat wypadł ze swoich kolein''. Syn miał pomścić śmierć ojca, ale Hamlet był intelektualistą czyli facetem, który tylko gada, dlatego porządek zrobił człowiek czynu, król Norwegii- Fortynbras.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 24 2021 12:28   
Forum

Na stronie religijnej prowadzonej przez jezuitów była dyskusja o tym że kościół nie powinien się zajmować polityką , zabrałem glos , sugerując ,że akurat znaczna część księży właśnie zajmuje się polityką realizując taką nie inną politykę brukselskich ideologów "i "wizjonerów" co więcej biskupi wcale ich nie przywołują do porządku , więc chyba mówią nieszczerze o tej polityce …. mój komentarz został skasowany przez moderatora …

&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Do rzeczy ; jakie Pan widzi POZYTYWY tej a nie innej sytuacji kościoła w Polsce ?Ja widzę dar niebios w postaci WIDOCZNYCH jego podziałów ,zaczynamy widziec kto jest kim , jedni wyznają Chrystusa jaki był , inni Chrystusa po liftingu , to jest coraz to bardziej widoczne , już nie są ptrzebne wglądy w tajne akta , podsłuchy i inne tego typu akcesoria służb specjalnych , SZATAN POKAZUJE SWE OBLICZE , więc jeśli to jest dar niebios ...to brać !

...a w jaki sposób brać ?

Zrobić po prostu listy księży , biskupów ,podzieliłbym ich na trzy kategorie

a/ wiernych Bogu
b/ bojaźliwych lub obojętnych
c/ sługusów "lawendowej mafii , masonów , Brukseli itd. … takich "księży patriotów "kościół zaraz po wojnie przez to już przechodził .

Prawa autorskie i elementarna uczciwość karze mi powiedzieć, że nie ja to wymyśliłem , tak czynił Gedeon .

&&&&&&&&&&&&&&

A o co to wszystko ? ano …może się przydać , widzi Pan archiwizacja to zbieranie mnóstwa informacji które MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ kiedy nadejdzie na to pora , bieżmy przykład z ateuszy , zbierali , trzymali w ukryciu a potem kiedy przyszedł czas jedna afera pedofilska goniła drugą .

A gdyby kto powiedział że ja dzielę kościół to co ? dzielić go nie już nie trzeba , on już jest podzielony "za cienki Bolek " jestem by go podzielić , a tylko spisuję ...to co jest jawne ,po co ?a by podobnie jak to było po roku 1989 nie wpuścić osób szkodliwych tam gdzie się zdejmuje buty .Może tym razem Polak będzie mądry przed szkodą .

Po to aby przy PRZYSZŁYM rozdziale stanowisk , wiedzieć kto na nie zasługuje a kto nie , a...i strzec się kumoterstwa [ grzech stanowy duchownych ] jak znam stan kapłański to jeden choćby na pozór uczciwy może pociągnąć za sobą hordę szkodników. Obsada stanowisk w duchowieństwie przynajmniej na jakiś czas powinna być domeną laikatu. Tylko laikat z pomocą boską może oczyścić kościół .

Tak pisząc to mam na myśli PRZYSZŁE zmiany , jeśli by one nie nastąpiły , moje stukanie jest bezprzedmiotowe .

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

A swoją drogą … to co piszę, a zdaję sobie z tego sprawę , jest dla wielu PRÓBĄ WIARY : wierzysz ,że w końcu zrobi porządek w tej "stajni Augiasza" czy nie ?

Jeśli wierzysz , to rób to czym piszę , jeśli nie wierzysz ...to obejrzyj sobie dzisiejszy mecz , idź na piwo , efekt w sumie taki sam ale jakże przyjemniej osiągnięty .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 24 2021 17:10   
Forum

Tak, teraz nie trzeba udawać, a często bardziej niż w czasach komuny, wiara w niektórych środowiskach przeszkadza. Młodzież ma ją za nic. Jeśli ktoś chce mówić o swych poglądach może być źle widziany w towarzystwie. Jestem już starszy, mało obchodzi mnie co inni o mnie myślą, ale te panny, które wychowały się w religijnych domach, powinny być odważne. Znałem takie, jednak większość idzie razem ze stadem. Myślę o pożytkach z chrześcijaństwa - tradycyjna rodzina, patriotyzm, normalność. Chciałem znaleźć taką grupę, kiedy byłem młody, ale sam byłem wątpiący. Są ludzie, którzy chcą wierzyć, ale nie potrafią. Tradycyjny teolog powiedziałby, że mają jakąś skazę, której nie chcą się pozbyć. Wielu naprawdę chce, ale odkładają to na ''potem'', a ''potem'' dopada ich nagła choroba i już nie zdążą. Myślę o całym chrześcijaństwie, o jego kondycji, która w innych krajach nie jest taka zła. Około 100 miliona Chińczyków to chrześcijanie i oni muszą być odważni. Człowiek ma instynkt samozachowawczy więc zawsze będzie myślał o końcu swego życia. Gdyby ten lęk udało się wyeliminować, może niektóre religie by zniknęły. Lecz religia nie bierze się tylko z lęku jak twierdzili marksiści. Rekin, który unika śmierci miałby jakiś swój substytut wiary, ale tak się nie dzieje. Lubię stary protestantyzm - luterański, reformowany lecz to środowisko w Polsce jest nieliczne. Kalwinizm przyczynił się do dobrobytu np.w Szwajcarii. Oni wierzą w predestynację, człowiek jest wybrany przez Boga do dobra albo zła, więc żeby udowodnić, że są w grupie wybranych bogacili się w myśl zasady ''wybranego Pan błogosławi. Kościół katolicki mówi o wolnej woli, protestanci o niewolnej. Św. Augustyn był zwolennikiem wybrania nas przez Stwórcę. Kalwin usystematyzował tę naukę. Bóg nie mówi mi czy mam wypić kompot czy mleko, ale On wszechwiedzący wie jak skończę, czy wybiorę łajdactwo, bezbożność czy wiarę. To logiczne. Choć nie lubię tej doktryny. Jest w niej pesymizm. Nieraz myślę, że sytuacja Kościołów w naszym kraju zależy od tego kto rządzi. Gdyby rządziło PO proces sekularyzacji postępowałby szybciej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 24 2021 21:09   
Forum

Jest jeszcze grupa księży, którzy stracili wiarę lub są w związku z kobietą (znam tę historię dobrze), lecz nie odejdą z Kościoła, ponieważ jest im w nim wygodnie i nie mają żadnego fachu. Odszedł ks. Węcławski i zaczął używać nazwiska Polak. To lepsza postawa niż życie w kłamstwie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 25 2021 13:51   
Forum

Zgadza się ,pamiętam dwóch takich co odeszli , byliby znakomitymi kapłanami , to się czuło ...to nie tylko słowa to gest , intonacja i to wszystko czego nie sposób opisać ,

ale kto wie , interesująca kategoria … ich sakramenty są ważne , może ostatni będą pierwszymi , historia nie takie robiła wiraże …tak ta kategoria jest, no, powinna być uprzywilejowana w odnowionym kościele ,żonaty ? a jakie to ma znaczenie ? dla mnie religijnego "usługobiorcy"- żadne .

&&&&&&&&

Pisze Pan :
"Tak, teraz nie trzeba udawać, a często bardziej niż w czasach komuny, wiara w niektórych środowiskach przeszkadza. Młodzież ma ją za nic. Jeśli ktoś chce mówić o swych poglądach może być źle widziany w towarzystwie. "

To by potwierdzało moje przekonanie ,że J. Maritain miał rację , że rzeczywistość wspólnoty jest bardziej "boska" a więc silniejsza niż indywidualne przemyślenia ,porywy mamy tutaj dwa SPRZECZNE ze sobą wektory indywidualny - wychowanie rodziców drzemiące w młodym człowieku i wspólnotowy np. grupy rówieśnicze , nieuki z dyplomem postawiły na "serce "i na osamotnienie społeczne , pora oddać ich książki do przemiału . zostanie więcej miejsca na regałach , wiem jestem wredny .

Ze swej strony - moje OSOBISTE doświadczenie mówi mi ,że młodzież niespecjalnie poważa tych którzy zanadto wchodzą jej w …. a kościół wydaje się jej coraz to bardziej schlebiać , uczucia młodzieży są labilne …ten kto jest stały , daje niejakie wrażenie opoki po której można pewnie stąpać "fajny koleś " bywa później niekiedy nienawidzony [ jak przyjdą doświadczenia i cierpienie]

&&&&&&&&&&&&&

To jeszcze nie pora , może za rok -dwa , kiedy sytuacja dojrzeje... a dojrzewa szybko .

Taka lista księży wraz z klasyfikacją opublikowana teraz [ z możliwościami wpisów i sprostowań ] mogłaby w rękach np. skrajnej prawicy dokonać straszliwej burzy , Ileż to potrzeba ? przecież nie tylko ja mogę mieć takie pomysły .

Założyć stronę , sypnąć dziesięcioma - dwudziestoma nazwiskami i potem mamy efekt kuli śniegowej . Tłumione przez instytucje emocje i poczucie bezsiły laikatu w stosunku do tejże instytucji narastały przez trzydzieści lat . Jeżeli ta strona powstanie to zagra " jak na organach ' ale to już nie ja , to sprawa młodych . To może być zalążek parlamentu , to juz nie teoria , to praktyka to może być mocniejsze niż ten , no... "kongres "

Jeszcze powiedzmy dziesięć lat taka sytuacja była by nie do pomyślenia , a teraz taka strona internetowa może zachwiać potężnym przecież liczebnie kościołem , to cena jaką płacą ojcowie tegoż kościoła za bojaźliwość , głupotę i nieróbstwo .Za brak UMIEJĘTNOŚCI samodzielności myślenia , to cecha skutecznie eliminowana w seminariach .

Był czas ,że nawet skromne kroki były w stanie ZAPOBIEC W PORĘ takiemu rozwojowi sytuacji , ale instytucja woli być jak te panny z przypowieści " mądre inaczej " reagować będzie wtedy gdy zacznie się wszystko walić , proszę zwrócić uwagę na to , że właściwie instytucji już się zaczyna usuwać ziemia pod nogami a oni stoją …i czekają , ale na co ? diabli wiedzą …

Jak nie będziesz chciał kiedy będziesz mógł to nie będziesz mógł kiedy będziesz chciał -
W. S. Churchill .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 25 2021 14:48   
Forum

W Polsce jest inaczej niż kiedyś, lecz ciągle mamy przewagę nad Zachodem. Widziałem w Niemczech puste kościoły. Zycie nie znosi próżni i to miejsce wypełnią muzułmanie. Wczoraj we Francji Arab zaszlachtował policjantkę. Wtedy myślę sobie, że gdyby znalazł się silny przywódca, rozgoniłby to towarzystwo. Dlatego nieraz marzę o Piłsudskim, rządach twardego chłopa. Demokracja w czasie wojny jest do niczego. Musi być Churchill czy inny sukinsyn, który wprowadzi porządek. Można zmienić pytanie i pytać nie czy Kościół przetrwa, tylko czy ja przetrwam dzięki chrześcijaństwu. Ludzie są raczej samolubni, więc jeśli uzmysłowią sobie, że dzięki religii życie ich będzie lepsze i mają szansę na nieśmiertelność wtedy kalkulują i chcą to mieć. Niestety młodzież nie ma wyobraźni i nie czuje niepokoju przed śmiercią. Ja byłem poważny w młodym wieku i myślałem o przyszłości.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 25 2021 14:59   
Forum

Oferta świata to łatwe pieniądze, łatwe kobiety, kariera, droga na skróty i ci jeśli młody człowiek wybiera taką drogę jedzie do piekła. A mógł mieć wierną żonę, mógł ciężko pracować, mógł się nie łajdaczyć. Wolę szybko, trudno. Skończy w ciemnym zaułku po narkotykach lub pijany. Nikt już o nim nie będzie pamiętał.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 25 2021 15:04   
Forum

Wolał szybko. Znałem takich ludzi. Mylę się pisząc. Robię to szybko. Znałem kilku, dwóch którzy odbili się od dna. Dziś są normalnymi facetami, wiedzie im się nieźle. Jednak większość walkę z nałogami przegrywa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 25 2021 15:06   
Forum

Big Grin Ja nie mam żalu do chrześcijan że są samolubni , że kalkulują , ja mam żal o to ŻE NIE POTRAFIĄ KALKULOWAĆ , będziesz przestrzegał tego a tego będzie ci się dobrze żyło …a starotestamentowi tego uczą , handełes , wyznanie handlowe .U nas nie jestem teraz cyniczny , jeśli kościół miał być w zamyśle tych co to tworzą kastę, dobrze prosperującym punktem usług religijnych to ich "towar " jest wyjątkowo niekonkurencyjny , słabo się sprzedaje ….słabi biznesmeni …

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 25 2021 17:47   
Forum

Ma Pan rację. Mają wyśmienite ''owoce'' dla każdego człowieka, a nie potrafią ich sprzedać. Ja myślę, że wynika to z lenistwa i sami często nie wierzą, że mają wyjątkowy towar. Żydzi są skuteczni. Zmysł praktyczny, kupiecki. Ciotka opowiadała, że przed wojną jak się weszło do żydowskiego sklepu, kłaniał się Żyd w pas, a później wcisnął Polakowi marynarkę, która na niego nie pasowała. Ale słodził mu wcześniej, tu złapał, gdzie odstawała i klient wyszedł i dopiero w domu zobaczył co kupił. Ha, gdybyśmy mieli takich kapłanów, to przed kościołami stałyby kolejki. Chociaż księża w sprawach finansowych są skuteczniejsi. Poświęcić samochód, przyjść z kolędą, sprzedać opłatki. Widać co jest dla wielu ważne. Sprawy materialne. Trzeba umieć ''sprzedawać'' wiarę. Pastorzy są lepsi w USA. Mają kupieckie nawyki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert Kurpios
 kwiecień 26 2021 18:43   
Forum

C.S.Lewis znany obrońca chrześcijaństwa pisał, że człowiek, który chce żyć bez Boga mówi: niech się spełni wola moja, a gdy umrze i kiedy stoi na krawędzi piekieł, Bóg mówi do niego: Oto wola twoja. Do młodzieży trzeba mieć podejście. Sam chciałbym odpowiadać na pytania młodych: dlaczego Bóg? Jaki Bóg? A co z innymi religiami? a jak się ma wiara do nauki? To bardzo ciekawe. Ale trzeba wiedzieć coś i z fizyki, i z historii, znać inne religie, być logicznym. Filozof religii zna odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. Często stawiane: dlaczego w świecie jest tyle zła, skoro Bóg jest wszechmocny i doskonale moralny i wszechwiedzący. Często umniejszało się którąś cechę Boga: wszechmoc albo moralną doskonałość. To jednak łatwe pytania i odpowiedź dla zawodowca jest prosta z wyjątkiem tzw. zła naturalnego czyli chorób, kataklizmów, lecz i tu znawcy dobrze sobie radzą. Taki powinien być ksiądz uczący religii. Trzeba go dobrze wyszkolić i wysłać do szkół bystrego faceta. Rozmowa z młodymi jest ciężka. Filozof, młodszy ode mnie mówił, że agresja współczesnych dziewcząt jest bardzo duża. Krzyczą nie prowadzą dialogu. Chłop ma jednak łagodny charakter i 1,90 bez kapelusza. Jakoś znosi ich wrzaski, że aborcja jest dobra i koniec. A powiedz dziecko dlaczego: A bo tak. I po rozmowie. Ja jestem zbyt nerwowy. Minęły czasy, że nauczyciel mógł wykręcać uczniom ucho, a w domu ojciec mu poprawił i wykręcił drugie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,41 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości