Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 czy mozna oceniac?
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 grudzień 21 2004 23:47  (Czytany 1085 razy)  

Zastanawiam sie nad kwestia oceniania przez katolikow ludzi nie zyjacych "po chrzescijansku". Czy katolik ma prawo powiedziec, ze ktos ewidentnie nie przestrzegajacy pewnych zasad, przez chrzescijan uwazanych za wazne, ma mniejsze szanse na zbawienie niz on, ktory tych zasad przestrzega?  Czy jest to zbytnia pycha i niedostrzeganie belki we wlasnym oku, czy moze rzeczywiscie chrzescijanin zyjacy zgodnie z zasadami swojej religii moze uwazac sie za uprzywilejawanego w oczach Boga, w ktorego wierzy? Ktory fragment Pisma lub KKK o tym mowi? Z gory dziekuje za odpowiedz. 

===

Cytat 
Jolanta
 grudzień 28 2004 21:21   
Forum

Status: offline

Według mnie (a swoje wnioski snuję z Ewangeli)zbawieni będą ci, którzy pomagali swiom bliźnim :
"Byłem głodny, a daliście mi jeść...itd"
jak też ludzie o pewnych cechach charakteru:
"Błogosławieni ubodzy w duchu..itd"
oraz wszyscy ludzie mający ciężkie życie, o ile nie złorzeczą Bogu.Bóg odda im sprawiedliwość, trudno sobie wyobrazić, by było inaczej.
Wątpliwą sprawą jest jednak czy zbawimy się samą modlitwą:
"Nie ten, który woła Panie, Panie wejdzie do Królestwa Bożego..."
Dlatego wierzę, że Niebo będzie pełne dusz, które za życia z jakiś powodów nie chodziły do kościoła,że jest to możliwe, że człowiek może się zbawić bez tej instytucji. A piekło przepełnione będzie praktykującymi chrześcijanami. Niektórzy się szczerze nienawidzą, kłócą, a nie opuszczają nigdy niedzielnej Mszy Św. i nawet nie dostrzegają tu żadnej zależności.
Takie jest moje zdanie, ale jak z tym jest naprawdę, to wie tylko sam Bóg.Może dlatego brak tu chętnych do dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Maciek
 grudzień 29 2004 11:08   

Quote by Jolaaugust: Dlatego wierzę, że Niebo będzie pełne dusz, które za życia z jakiś powodów nie chodziły do kościoła,że jest to możliwe, że człowiek może się zbawić bez tej instytucji. A piekło przepełnione będzie praktykującymi chrześcijanami. Niektórzy się szczerze nienawidzą, kłócą, a nie opuszczają nigdy niedzielnej Mszy Św. i nawet nie dostrzegają tu żadnej zależności.

Jak jest naprawdę masz wyraźnie powiedziane w Piśmie, więc nie ma co uciekać od wypowiedzi w enigmatyczne "wie tylko Bóg".
Komu więcej dano (wiary, Objawienia, zrozumienia, poznania), od tego więcej będzie się wyamgać.
Dlatego Twoje odczucie nie jest dalekie od prawdy. Rzeczywiście, możemy zostać zakoczeni, kiedy w Niebie spotkamy Hitlera, a nie spotkamy np. naszego proboszcza.

Nie mamy prawa osądzać ludzi. Mamy jednak obowiązek (Ezechiel 4) ostrzec brata, że robi źle i to co robi jest dla niego niebezpieczne. Już na tym formu dawałem ten przykład: obecnie obowiązujący dogmat tolerancji zabrania mi ostrzec człowieka wchodząego pod rozpędzonego TIRa. Jeśi powiem mu, że idzie źle, to mogę się narazić na nieprzyjemności i zarzut, że nie jestem tolerancyjny. Jednak z pubktu widzenia Słowa mam OBOWIĄZEK ostrzec go i... zostawić mu prawo decyzji. Jeśli ostrzeżony nadal będzie postępował błędnie, to już jest jego sprawa i jego wybór. Moja rola się skończyła i nie mam prawa nic na nim wymuszać (w jakiejkolwiek formie, przemoc werbalną [słowną] w to wliczając).
Najlepszym jednak świadectwem i najskuteczniejszym sądem jest nasza własna potawa i świadectwo naszego życia.

z Panem

P.S.
SIĘ zbawić nie możesz w żaden sposób. Zbawienie masz JEDYNIE w Jezusie.
Co do Kościoła, to poza Kościołem rozumianym jako wspólnota wierzących zbawienia nie ma. Ale Kościół instytucja-orgaznizacja niezbędny do zbawienia nie jest.

===

Cytat 
Jolanta
 grudzień 29 2004 13:39   
Forum

Może poczytaj księdza Malińskiego. Jego argumenty przekonały mnie, że zbawi się człowiek dobry, a nie pobożny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Maciek
 grudzień 29 2004 16:00   

Quote by Jolaaugust: Może poczytaj księdza Malińskiego. Jego argumenty przekonały mnie, że zbawi się człowiek dobry, a nie pobożny.

Nie napisałem "pobożny". Wogóle nie napisałem przymiotnika. Napisałem tylko, że nie można SIĘ zbawić. Zbawienie jest darem, który mamy przez Jezusa, a sposób "wręczenia" tego daru zależy wyłącznie od Boga.

Natomiast ja proponuję, poczytaj Pismo Święte zamiast jakiegokolwiek księdza. Tam to jest jasno i w sposób oczywisty.

===

Cytat 
Jolanta
 grudzień 29 2004 22:26   
Forum

Dla mnie to zawikłana lektura,szczególnie Stary Testament.Tam właśnie nic nie wydaje mi się takie oczywiste.
Bóg przemawia też prosto do naszego serca,sumienia,podpowiada nam co jest dobre, a co złe, jak mamy żyć, by zostać zbawionym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 30 2004 11:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jolaaugust: Dla mnie to zawikłana lektura,szczególnie Stary Testament.Tam właśnie nic nie wydaje mi się takie oczywiste.
Bóg przemawia też prosto do naszego serca,sumienia,podpowiada nam co jest dobre, a co złe, jak mamy żyć, by zostać zbawionym.

Jeśli słowa jakiegoś księdza są dla Ciebie ważniejsze niż sama Biblia, to coś tu jest nie tak. Proś Ducha Świętego, by Ci objawił to, co Bóg ma do powiedzenia Tobie przy lekturze Pisma.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 30 2004 11:33   
Forum

izraelu, zbyt pochopnie oceniasz jolke. ty pewnie codziennie czytasz PS i dobrze go rozumiesz. a takiej przecietnej jolce pewnie daleko do ciebie i twego poziomu. jej jest tak daleko do wszystkich innych mezczyn z ktorymi ona tu dyskutuje. ona szczerze mowi o tym co mysli i pewnie nie mysli o poprawnosci politycznej. czytam i przeraza mnie ta pewnosc bijaca sie od was.

napewno kiedys przeczyta kiedy bedzie gotowa na to. bez wiary i ufnosci jest trudno czytac i rozumiec PS, a ty sie wymadrzasz jak z reszta inni faceci.
gratuluje wam panom super skromnej postawy wobec tej kobiety!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: sami decydujemy o sobie
 grudzień 30 2004 14:59   

Staje murem za Jola. Czyny a nie słowa czy dogmaty będą decydować o naszym zbawieniu. Ten kto za każdym razem przytacza martwe słowa P.Ś. nie wierzy w Boga Żywego, który jest w każdym z nas a nie w Piśmie czy Kościele. Dla kolegi oczytanego w piśmie cytat: Jezus mówi "Ja w nich, a Ty we mnie oby byli doskonali w jedności"((Jan 17, 23)albo " Aby miłość, którą mnie umiłowałeś w nich była i Ja w nich"(Jan 17, 26) albo "Tak my wszyscy jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie a z osobna jesteśmy członkami jedni drugich"(Rzym 12, 5) albo "Ponieważ jest jeden chleb, my, ilu nas jest, stanowimy jedno ciało, wszyscy bowiem jesteśmy uczestnikami jednego chleba"(I Kor.3, 8)albo "... bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało - czy to Żydzi czy Grecy, czy to niwelnicy czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem"(I Kor 12 12-16. Istotnie zbawieni jesteśmy po przez Boga żywego w nas - Chrystusa ale nie odbywa się to na zasadzie "widzimisie Boga" Bóg ustalił jedynie zasady ale to my decydujemy czy się do nich stosujemy czy nie a tym samym SAMI decydujemy o naszym zbawieniu.

===

Cytat 
Jolanta
 grudzień 31 2004 15:34   
Forum

Droga milko, wyczytałaś coś w piśmie o miłości bliźniego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 grudzień 31 2004 15:56   
Forum

Zapomniałabym. Zastanawiam się, dlaczego Jezus tak surowo obszedł się z tzw."uczonymi w Piśmie". Albo dlaczego Jego narodzenie oznajmili aniołowie akurat pastuszkom, a nie znawcom Pisma Św.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości